Manolya - yetiştirme, çeşitleri, hastalıklar

Manolya , Kuzey ve Güney Amerika ile Doğu Asya'da vahşi doğada bulunan bir ağaç veya çalıdır. Manolyalar, güzel çiçekleri için süs bitkisi olarak, çoğunlukla çeşitli pembe tonlarında yetiştirilir. Polonya'da, sert iklim nedeniyle manolya ekimi sınırlıdır. Görünüşe göre, bu bitkilerin dona karşı hassasiyeti ve hassasiyeti hakkındaki görüş biraz abartılıyor. Bu bitkileri yetiştirmek için temel kuralları takip ederek bahçelerimize başarılı bir şekilde ekebiliriz. Manolya yetiştiriciliğinin neye benzediğini , bol miktarda manolya çiçeklenmesinin sırrının ne olduğunu , bahçe için hangi manolya çeşitlerinin seçileceğini ve bu bitkileri hangi hastalıkların tehdit ettiğini görün.

Manolyalar en çok pembe ve mor tonlarında çiçek açar.

Manolyalar en çok pembe ve mor tonlarında çiçek açar.

Manolya - bahçede yetişen çeşitler

Manolya çeşitleri arasında, parklarda ve çok geniş bahçelerde dikime uygun , 5 ila birkaç metre yüksekliğinde ağaç manolyalar ( örneğin, M. loebneri, M. sprengeri, M. tripelata ) bulunur. Uzun manolyalar, iyi açık pozisyonlarda ayrı ayrı ekildiklerinde en iyi görünür. 2,5 ila 5 m yüksekliğinde olan biraz daha kısa manolya çeşitleri ( diğerlerinin yanı sıra en popüler Magnolia soulangeana ve bazı M. loebneri çeşitleri ) çoğu bahçe ve arsa için daha uygun olacaktır .

Küçük ev bahçeleri için, yüksekliği 2,5 m'den fazla olmayan cüce manolya çeşitlerini seçin . Burada Magnolia stellata ve Magnolia liliflora çeşitlerinden seçim yapabilirsiniz . Düşük çeşitler, bir gruba ekildiğinde harika görünür.

Ayrı manolya çeşitleri de çiçek rengi ve çiçeklenme zamanı bakımından farklılık gösterir. Çoğu zaman, manolya çiçekleri çeşitli pembe tonları alabilir, ayrıca beyaz, krem ​​ve hatta sarı çiçekleri olan çeşitleri de vardır.

Çoğu manolya nisandan mayısa kadar çiçek açar . Bununla birlikte, Mart ayından itibaren çiçek açan Magnolia stellata gibi çeşitlerin yanı sıra Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açan geç çiçek açan çeşitler (örneğin Magnolia sieboldii veya Magnolia liliflora 'Nigra') bulabiliriz. Ayrıca manolyalar yaz sonunda tekrar çiçek açar.

Büyüyen manolya

İçin büyüyen manolya, en uygun pozisyon sakin bir yer, soğuk rüzgarlardan korunaklı ve iyi güneşe maruz olduğunu. Muhtemelen hafif gölgeli. Gölgeli yerlerde bu bitkiler çok zayıf çiçek açar. Toprak iyi drene olmalı, humuslu ve hafif asitli olmalıdır. Dikimden sonra, bitkilerin etrafındaki toprak, bitkinin köklerinin donmasını önleyecek ve uygun toprak neminin korunmasına yardımcı olacak çam kabuğu veya bahçe turbası ile malçlanır. Bahçemizde manolya için bir yer seçerken, bu bitkilerin köklerinin çok kırılgan ve hasara karşı hassas olduğunu ve kök sisteminin sığ olacağını, bu nedenle halihazırda büyüyen bitkinin daha sonra başka bir yere nakledilmesinin mümkün olmayacağını unutmayın.

Manolya yıldızları Mart ayından beri çiçek açıyor

Manolya yıldızları Mart ayından beri çiçek açıyor

Manolya gübreleme . Bitkilere, Mart ayından Temmuz başına kadar olan dönemde çok bileşenli gübre verilmesi tavsiye edilir. Kendimizi biraz işten kurtarmak istiyorsak, Mart ve Nisan başında yavaş salınan bir gübre uygulayabiliriz, örneğin Osmocote .

Manolya ekerken , uygun şekilde asidik bir toprağın korunmasının zor olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, mikoriza olgusundan yararlanmaya değer. Bu nedir? Mikoriza, bitki kökleri ile doğrudan temas eden bitkilerin ve belirli simbiyotik mantarların karşılıklı olarak faydalı bir şekilde bir arada bulunmasıdır. Funda bitkileri için özel mikorizal aşılar uygulayarak mikoriza tanıtabilirsiniz.

Manolya gibi asidofilik bitkiler söz konusu olduğunda, bu aşılar şaşırtıcı sonuçlar verir. Fular, orman gülleri, manolyalar veya yaban mersini için uygun bir substrat hazırlamak için yeterlidirler. Toprak, geleneksel yöntemle basitçe turba ile karıştırılarak asitleştirilebilir. Ancak ortaya çıkan asitlenme kısa ömürlü olacaktır. Bu arada mikoriza aşısının kullanılması sayesinde etkileri uzun yıllar sürecek, toprak pH'ının elverişsiz olmasına rağmen çalılarınız güzel olacaktır.

bahçede mikorizaBahçede mikoriza

Bahçede kullanılan mikoriza bitkilerin büyümesini destekler, kuraklığa, dona ve elverişsiz büyüme koşullarına karşı direncini artırır, ayrıca bol çiçeklenme ve meyve vermesine katkıda bulunur. Başka bir deyişle - güzel ve sağlıklı bitkilerin sırrı budur. Mikoriza bahçeye nasıl sokulacağını ve bahçe bitkileri için ticari olarak satılan mikorizal aşıların etkilerini görün. Daha...

Manolya sulama . Mayıs ayından Temmuz ayının sonuna kadar, en sıcak olduğu ve en sık kuraklık olduğu zaman, bitkiler düzenli olarak sulanmalıdır. Bu, özellikle son iki yılda diktiğimiz genç örnekler için gereklidir. Ayrıca genç manolyaları kışın dona ve rüzgara karşı korumamız gerekir. Bütün bitkiyi saman veya jüt torbasıyla örtün ve gövdenin dibine yaklaşık 30 cm uzunluğunda bir talaş veya ağaç kabuğu oluşturun. Daha eski bitkilerde, rüzgardan korunaklı bir konumda büyüdüğü sürece tüm bitkiyi kaplamak gerekli değildir, kış için bir höyük yapmak yeterlidir.

Manolya kış için nasıl korunurManolya kışı nasıl korunur?

Manolya, özellikle erken çiçek açan çeşitler olmak üzere dona duyarlı bitkilerden biridir. Sıcaklık düşüşünden kaynaklanan bir hasar varsa, bitkiler çiçek açmayacak ve gerçek çekiciliğini yitirecektir. Tehlikeli don hasarından kaçınmak için manolyanın kışın ne zaman ve nasıl korunacağını görün ve bitkinin bolca çiçek açmasını bekleyin. Daha...

Manolya - hastalıklar ve zararlılar

Manolya yetiştirmek için yukarıda açıklanan kurallara uymak, prensip olarak bu bitkilerin sorunsuz büyümesini garanti etmelidir. Her şeyden önce genç, yeni ekilen manolyaları dona, suya karşı korumayı ve toprağı hafif asidik tutmayı unutmayın (pH 5-6).

Tüm Limon yapraklar san renk ve bitki kalıbın kökleri, bu toprakta çok fazla kalsiyum gösterir. Daha sonra, örneğin asit turba ile asitlendirilmesi gerekir. Azotlu gübreleme ile aşırıya kaçmamalısınız, çünkü bu bileşenin fazlası manolyanın donmaya duyarlılığını arttırır. Bu nedenle, azot içeren gübreleri sadece ilkbaharda uygularız, gübrelemeyi Temmuz ayında bitiririz. Ağustos ayından eylül ayına kadar sonbahar gübreleri, manolyanın çiçek tomurcukları oluşturmasına ve kışa hazırlanmasına yardımcı olacak fosfor ve potasyum bakımından zengin kullanılabilir.

Uygun bakıma rağmen bitkiler manolya zararlıları tarafından saldırıya uğrayabilir . Çoğu zaman, manolyalar , örümcek ağlarının örtüsü altında mayıs ayından ağustos ayının sonuna kadar beslenebilen örümcek akarları tarafından saldırıya uğrar. Örümcek akarlarının beslenmesi sonucunda yaprakların üst kısımlarında mozaik benzeri bir renk değişikliği oluşur ve zamanla yapraklar kurur ve dökülür. Bu durumda, düşen yaprakları çıkardığınızdan emin olun (tercihen onları yakın). Bitkilere Mayıs sonu veya Haziran başında Nissorun 050 EC (% 0,06) veya Talstar 100 EC (% 0,05) püskürtülmelidir. Daha sonra örümcek akarı maddesinin yanı sıra zararlı beslenmesiyle zayıflatılmış bitkileri güçlendiren mikroelemen içeren Karate Zeon 050 CS (% 0,05) veya Afidol AL preparatlarını da kullanabilirsiniz.

Örümcek akarlarının yanı sıra, yaprak bitleri manolyalar üzerinde de görünebilir (soldaki fotoğraf). Daha sonra, sürgünlerin tepelerinde ve yaprakların alt tarafında kanatsız koyu yeşil haşere kümeleri görebiliriz. Etkilenen bitkiler daha az büyür, yaprakları bozulur ve üzeri yapışkan bal çiğiyle kaplanır. En çok yaprak biti kümesine sahip sürgünler çıkarılmalıdır. Ayrıca AL yaprak bitlerine Pirimix Nowy AE, Pirimor 500 WG veya ABC gibi yaprak biti ilaçları püskürtmek de gereklidir.

Manolya gövdesinin alt kısmı fareler ve tarla fareleri tarafından kemirilebilir. Hasar yalnızca üst toprak açığa çıktığında görülebilir. Oluşan yaralar Topsin M 500 SC ile emülsiyon boya ile boyanmalıdır. Buna karşılık, manolyanın hassas köklerindeki hasara, bitkilerin etrafındaki toprağı aşındıran ve çalıların büyümesinde belirgin bir azalmaya neden olan benler neden olabilir.

Çok daha az sıklıkla manolya, bakteri veya mantar kökenli manolya hastalıkları tarafından saldırıya uğrayabilir . Çoğunlukla yapraklarda leke oluşumu ve renk bozulması, yaprakların deformasyonu ile kendini gösterir, bazen mantar sporları kümeleri de görülebilir. Çiçekler ayrıca , yüksek nemde tamamen çürüyebilen manolya hastalıkları tarafından da saldırıya uğrayabilir. Mantar enfeksiyonlarının gelişmesi olasılığını en aza indirmek için, sulama sırasında bitkinin tamamını değil, sadece toprağı sulamaya değer. Hastalığın semptomları zaten görüldüğünde, uygun bir mantar ilacı püskürtmek gerekir. Kural olarak, 14 günlük aralıklarla birkaç kez püskürtmek gerekir. Manolya hastalıkları için kimyasalları kötüye kullanmamak için Biopreparasyonlardan biri olan Biochikol 020 PC (% 0,05), Biosept 33 SL (% 0,05) veya Bioczos BR ile dönüşümlü olarak seçilmiş bir fungisitin püskürtülmesini öneririz.