Fortune's Euonymus - çeşitleri, yetiştirme, kesme

Fortune's Euonymus ( Euonymus fortunei ), küçük, iddiasız ve büyümesi kolay, yaprak dökmeyen bir çalıdır ve esas olarak dört mevsim yaprakları nedeniyle dekoratiftir. Yaprakların alışkanlığı, gücü ve rengine göre değişen, yeşil, rengarenk veya açık kenarlı olabilen ilginç Fortune Euonymus çeşitleri mevcuttur . Büyüyen Fortune's Euonymus'un bahçenizde nasıl göründüğünü ve istediğiniz şekli elde etmek için Euonymus'u nasıl keseceğinizi görün .

Fortune'un Zümrüt Altını

Fortune'un 'Zümrüt Altını'

Fotoğraf depositphotos.com

Fortune's Euonymus - varyantları

Bu euonymus türünün adı, bitkiyi 20. yüzyılın başlarında Çin'den Avrupa'ya getiren İskoç botanikçi Robert Fortune'un adından gelmektedir. O zamandan beri , Fortune's Euonymus'un birçok ilginç çeşidi yetiştirildi ve bu da bu bitkinin bahçe bitkilerinde popülerleşmesine katkıda bulundu. Çeşitliliğe bağlı olarak, Fortune's Euonymus küçük bir çalı, alçakta yatan bir bitki veya bir dağcı şeklini alabilir . Standart euonymus, yani küçük ağaçlar şeklinde bir gövdeye aşılanmış çalılar son derece ilginçtir. Bahçedeki bir bitki çiçek açabilir, ancak çiçekleri göze çarpmaz ve özel bir dekorasyon oluşturmaz.

Fortune's Euonymus'un en popüler çeşitleri şunlardır : Fortune's 'Emerald Gold' - yükseklikten çok daha fazla genişleyen dökmeyen, alçak bir çalı. 0,4 m yüksekliğe ve 1,4 m genişliğe kadar olabilir. Bu Fortune's Euonymus çeşidi, geniş sarı kenarlı koyu yeşil yapraklarla karakterizedir. Daha uzun ağaçların (m² başına 2-3 bitki) ve daha büyük saksıların ve kapların altında harika çalışır.

Fortune's Euonymus 'Emerald Gaiety' - Fortune's Euonymus'un çok popüler bir çeşididir, yeşil yaprakları ve beyaz kenarları vardır. Yaprakların rengine ek olarak Emerald Gold çeşidi, daha kısa boy (sadece 25 cm'ye kadar) ve daha fazla sürünme alışkanlığı ile ayırt edilir. Ağaçların (m² başına 3-4 parça dikilmesi önerilir), duvarların veya çitlerin altına dikildiğinde 2 metreye kadar tırmanabildiğini belirtmek gerekir. Açıkta, 'Emerald Gaiety' çalılarını mükemmel yer örtücü bitkiler yapan yoğun halılar oluşturur.

Fortune's Euonymus Emerald Gaiety

Fortune'un 'Emerald Gaiety' Euonymus'u

Fotoğraf pxhere.com

Fortune's Euonymus 'Harlequin' - Fortune'un euonymus'unun cüce çeşidi, yüksekliği ve genişliği 0,5 m'ye kadar ulaşır. Sınırlı büyümesi nedeniyle, kaplarda ve kaya bahçelerinde dikim için mükemmeldir. Beyaz-yeşil alacalı, eliptik biçimli mermer yapraklara sahiptir. Ancak bu çeşitliliği geliştirirken, çıkarılması gereken ortaya çıkan yeşil filizlere (tersi) dikkat etmeniz gerekir.

Fortune's Euonymus 'Minimus' - 'Harlequin' gibi bir cüce çeşidi, 0,5 m yüksekliğe kadar büyür ve zemini kaplayan yoğun halılar oluşturur. Sulu yeşil, bazen daha açık damarlı çok daha ince yapraklarla ayırt edilir.

Fortune's Euonymus 'Sunspot' - 20 ila 30 cm yüksekliğe ulaşan, yukarıda açıklananlardan daha kısa bir çeşittir. Harika bir sürünen bitki ve kaplara dikmek için. Bu Fortune çeşidinin özel bir özelliği, yapraklarının dıştan koyu yeşil olması ve yaprak ekseni boyunca merkezden aşağı doğru uzanan açık altın bir şerit olmasıdır.

Yıl boyu balkon bitkileri

Fortune'un 'Canadale Altını' Euonymus

Fotoğraf © Herbi

Fortune's Euonymus 'Canadale Gold' - bir değişiklik için, 0,8 m yüksekliğe kadar büyüyen, yukarıda anlatılanlardan biraz daha yüksek büyüme gösteren bir bitkidir. Yılda 50 cm'ye kadar güçlü bir şekilde büyür. Sarı kenarlı büyük, yuvarlak yapraklar. Bu çeşit, burada açıklanan diğer çeşitlerden biraz daha dona dayanıklıdır. Diğer Fortune's Euonymus türleri 6A veya 6B bitki dayanıklılık bölgelerinde iyi performans gösterirken, 'Canadale Gold' türü 5B bölgesinde bile büyüyebilir ve bu nedenle Polonya'da kışları iyi geçer.

Fortune's Euonymus 'Silver Queen' - 'Canadale Gold' çeşidine benzer şekilde 0,8 m yüksekliğe kadar büyür, ancak birkaç metreye kadar desteklere tırmanabilir. Belirgin bir çalılık alışkanlığına ve 6 cm uzunluğa kadar olağanüstü geniş yapraklara sahiptir. Bu Fortune çeşidinin yaprakları başlangıçta kremsi sarıdır ve geniş, kremsi beyaz kenarlıklı yaşlılarda yeşile döner.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Yukarıda açıklanan tüm Fortune's Euonymus türleri , hem güneşli hem de gölgeli yerleri tolere eder . Bununla birlikte, alacalı veya hafif kenarlı yapraklı çeşitlerin genellikle güneşte daha iyi renklendiği unutulmamalıdır. Euonymus'u çok gölgeli bir alana dikmek istiyorsanız, Fortune 'Coloratus' veya 'Dart's Blanket' tam gölgesini seçin . Öte yandan dona karşı son derece dayanıklı bir bitkiye ihtiyacımız varsa, Fortune'un 'Canadale Gold' çeşidini ekelim.

Fortune's Euonymus - yetiştirme

Fortune's Euonymus , büyük ağaçların gölgesi altında bir toprak örtüsü bitkisi olarak iyi çalışıyor . Bir ağaç gövdesine veya duvarlara tırmanan bir tırmanıcı olarak da kullanılabilir. Bir kayaya veya daha büyük bir taşa tırmanan Euonymus çok hoş görünüyor. Ancak Fortune's Euonymus, alçak biçimli çimlere tek taş olarak da ekilebilir ve cüce formları tencere ve kaplar için uygundur. Fortune's euonymus'un (gövdeye aşılanmış) rengarenk yapraklı küçük ağaçlar şeklindeki standart formları özellikle çekici .

Yetiştirme konumu ve toprak gereksinimleri

Büyüyen Fortune's Euonymus, bitki hem pozisyona hem de toprağa oldukça toleranslı olduğundan genellikle bir problem değildir . Çoğu Fortune's Euonymus suşu hem güneşte hem de kısmi gölgede güzelce büyür. Humuslu, verimli ve orta derecede nemli topraklar tavsiye edilir. Bununla birlikte, belirli bir dezavantaj, Fortune'un euonymus'unun tam olmayan dona dayanıklılığıdır , bu nedenle Polonya'nın daha soğuk bölgelerinde bitkileri kış için örtmek veya onlara rüzgarlardan korunaklı bir konum sağlamak tavsiye edilir.

Watering Fortune's Euonymus

Bitki sürekli hafif nemli olan ve özellikle yaz aylarında kuraklık dönemlerinde sulanması gereken toprağı sever. İyi bir kışlama için, sonbaharda euonymus'u bol miktarda sulamaya değer olduğunu ve daha sonra toprağın nemli kalmasına yardımcı olmak için çalıların dibindeki zemini çam kabuğu gibi kalın bir malç tabakasıyla örtmek gerektiğini de unutmamalıyız. Donların başlamasıyla birlikte euonymus yaprakları hafif kırmızı veya pembeye dönerse, endişelenmeyin, çünkü ilkbaharda doğal renklerine dönmeleri gerekir.

Fortune'un Euonymus'unu Gübreleme

Bitki özel bir gübreleme gerektirmez. Verimli ve humuslu toprağı sağlamak için, ekimden önce kompost veya biraz taze evrensel toprak eklemeye değer. Daha sonra, ilkbaharda yılda bir kez ek bir kompost dozu eklemek veya granül evrensel mineral gübre serpmek yeterlidir. Ayrıca euonymus'u seyreltilmiş solucan humusu ile sulamak da faydalıdır.

Euonymus - hastalıklar ve zararlılarEuonymus - hastalıklar ve zararlılar

Mantar hastalıkları arasında külleme en sık euonymus'a saldırır, bu da euonymus'un büyümemesine neden olur, yapraklarını kaybeder ve solur. Zararlılar nedeniyle euonymus yapraklarının çiğnendiğini ve delikler açtığını gözlemleyebiliriz. Euonymus hastalıkları ve zararlılarıyla nasıl savaşılacağını görün, böylece çalı görünümü ile yeniden etkileyecektir! Daha...

Fortune's Euonymus - Kesmek

Fortune's Euonymus budamadan büyüyebilir, ancak o zaman da kalınlaşmayacaktır . Örtü bitkisi olarak ekilen euonymusun yoğun bir halı oluşturmasını istiyorsanız, ekimden sonraki ilk baharda tüm sürgünler 5-7 cm kısaltılmalıdır. Sonraki yıllarda, her bahar, Fortune'un Euonymus'unun sürgünleri budanarak, geçen yılki artışların yarısı kadar kısaltıldı .

Euonymus, altına dikildiği ağacın gövdesini örtecekse, sürgünler aynı şekilde kısaltılır ve ardından yeni büyümeler gövdeye bir ip ile bağlanır. Doğru yönlendirilmiş, sürgünlerde üretilen yapışkan köklerin yardımıyla kendi başlarına tırmanmaya devam edecekler.

Eski euonymus'tan yapılmış kasada delikler oluştuğunda , çıplak, çok uzun sürgün tamamen kesilmeli ve yakınlarda büyüyen dallar, boşluğu kapatacak yeni büyümeler filizlendirecek şekilde hafifçe kısaltılmalıdır.

Uyarı!

Euonymus bazen, yeşil yapraklı "yabani" sürgünlerin ekilen çeşidin renk değiştirme özelliği olmadan filizlendiği bir tersine dönme fenomeni gösterebilir. Bu tür sürgünlerin , hızlı büyüyebildikleri ve süs çeşitlerini bastırabildikleri için düzenli olarak kesilmesi gerekir .