Yaprak dökmeyen şimşir - çeşitleri, yetiştirme, kesme, üreme

Yaprak dökmeyen şimşir, yavaş büyüyen, uzun ömürlü, yaprak dökmeyen bir çalıdır (ancak biçimlendirilmemiş, 2 m'den fazla büyüyebilir). Güzel, düzenli yapısı sayesinde bu çalı, alçak kesilmiş çitler ve saçaklar için mükemmeldir. Ayrıca kaplarda da yetiştirilebilir. Şimşir ağacının gereksinimleri nelerdir ve nasıl yetiştirildiğini, kesildiğini ve çoğaltıldığını görün. Bir çit için en iyi şimşir çeşitleriyle tanışın.

yaprak dökmeyen şimşir

Dökmeyen şimşir - Buxus sempervirens

Fotoğraf Pixabay.com

Yaprak dökmeyen şimşir , Şimşir ( Buxaceae ) ailesine aittir . Dünyada bilinen 30 şimşir türü vardır. Doğal hallerinde kutu ağaçları, güneybatı Avrupa'da Avrupa'da bulunur. Afrika, Orta Amerika ve Asya. Şimşir yaprakları oval, küçük, parlak, kösele, koyu yeşil veya sarıdır. İki renkli yapraklı çeşitleri de vardır. Yaprak akslarında bulunan göze çarpmayan çiçekler, nisan-mayıs ayları arasında kutu ağaçlarda görülür. Şimşir meyveleri, küçük siyah tohumlu küçük boynuzlu torbalar şeklini alır.

Zararlı alkaloidlerin içeriğinden dolayı şimşir, zehirli bir bitkidir. Ancak bu özellik ilaç endüstrisinde ağrı kesici ve ateş düşürücülerin üretiminde kullanılmaktadır. Şimşir ağacı min. Kullanıldığı için çok dayanıklıdır. müzik aletlerinin üretimi için.

Şimşir - çit çeşitleri

Suffruticosa ve Elegantissima yaprak dökmeyen şimşir çeşitleri , düşük biçimli çitler için en uygun olanıdır . Her ikisi de kaplarda büyümek için mükemmeldir. Suffruticosa'nın uzun, parlak, açık yeşil yaprakları vardır. Bir cüce çeşididir - yüksekliği 1 m'yi geçmez, bu da onu alçak çitler ve sınırlar oluşturmak için mükemmel kılar. Elegantissima çeşidi, özellikle ilkbaharda çekici görünen beyaz kenarlıklı yapraklarla karakterizedir. Faulkner küçük yapraklı şimşir çeşidini alçak, biçimli çitler için de kullanabiliriz .

yaprak döken bir çit için bitkilerYaprak döken bir çit için bitkiler - kayın, gürgen, kurtbağrı veya kızamık

Yaprak döken bir çit için bitkiler genellikle iddiasız, hızlı büyüyen ve budamayı iyi tolere eden bitkilerdir. Sonuç olarak, güçlü bir şekilde genişleyerek dekoratif ve yoğun bir bariyer oluştururlar. Fidelerin mevcudiyeti ve düşük fiyatı da önemlidir. Yaprak döken çitler için en yaygın bitkiler kayın, gürgen, kurtbağrı, kızamık ve şimşirdir. Avantajları ve dezavantajları nelerdir, hangisi bir çit için en iyisidir? Daha...

Şimşir ağacının gereksinimleri ve yetiştiriciliği

Yaprak dökmeyen şimşir, hem güneşli bir konumda (ancak doğrudan güneşin kavurucu ışınlarına maruz kalmadan) hem de hafif gölgede iyi büyür. Sessiz ve nemli yerleri sever, ancak ıslak yerleri sevmez. Bitki düzenli olarak sulanmalıdır, ancak çok fazla olmamalıdır, ayrıca kışın ve ilkbaharın başlarında, toprak çözülürken. Çalılar hemen hemen her toprakta büyüyebilir, ancak en iyi şekilde, nötr veya hafif alkali pH değerine sahip kompostla zenginleştirilmiş ve geçirgen killi toprakta gelişirler. Böylesine ideal toprak koşullarında, periyodik kuraklığa ve kirli şehir havasına dayanabilirler.

yaprak dökmeyen şimşir

Dökmeyen şimşir - Buxus sempervirens

Fotoğraf depositphotos.com

Yılda üç kez (Mart ve Nisan başında, Haziran'da ve Temmuz sonunda), şimşir çitine gübre eklemeye değer. Kemik unu ilavesiyle kompost en iyisi olacaktır. Bize çok zahmetli geliyorsa, yavaş salınan gübre kullanarak bitkileri ilkbaharda yalnızca bir kez besleyebiliriz.

Çok soğuk kışlarda, şimşir, özellikle ülkenin doğusunda donabilir (dona dayanıklılık - bölge 6B). Bu nedenle hem kaplarda hem de toprakta yetişen çalılar kış için agrotextile ile kaplanmalıdır. Bu onları sadece dondan değil, aynı zamanda yaprak dökmeyen yapraklarına zarar verebilecek kurumuş kış rüzgarlarından da korur.

Sarı şimşir yaprağı.  Şimşir neden sararır ve nasıl kurtarılır?Sarı şimşir yaprağı. Şimşir neden sararır ve nasıl kurtarılır?

Sarı şimşir yaprakları, yoğun alışkanlığı ve yemyeşil yapraklarıyla ünlü bu popüler çalıların estetiğini bozar. Şimşir ağacının neden sarardığını ve böyle bir bitkinin nasıl kurtarılacağını görün. İşte sulu yeşil şimşir yapmanın en iyi yolları! Daha...

Şu anda, kutu güvesi zararlısı , şimşir yetiştiriciliğinde en çok soruna neden olmaktadır. Bu kelebeğin tırtılları, şimşir ağaçlarının yapraklarını hızla soyarak ölmelerine neden olur. Bu haşere ile mücadelenin temeli, şimşir çalılarının yanına kurulması gereken şimşir güvesi için bir feromis tuzağıdır. Yetişkin kelebekleri yakalar ve çalılara zarar vermeden önce haşerenin varlığını fark etmenizi sağlar.

Dişi kutu ağaç güveleri yumurtalarını şimşir sürgünlerinin üzerine bırakır . Yumurtalar açgözlü tırtılları çatlar ve ilk önce çalıların içine saklanmış beslenirler (bu nedenle onları yeterince erken fark etmeyiz) ve sonra dış sürgünlerdeki yaprakları yerler. Bu nedenle kutuyu dışarıdan görmek yeterli değildir . Ayrıca dallarını açmalı ve içinde tırtıl olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Şimşir üzerinde yeşil tırtıllar fark ettiğimizde, Lepinox Plus püskürtün. Tırtıllar ilaçlamadan 1 gün sonra beslenmeyi bırakır ve 3 gün sonra tamamen ölür. Çevre ve faydalı böcekler için güvenli biyolojik bir ajandır.

Lepinox Plus 30g şimşir güvesi üzerine püskürtme

Şimşir - bir çitin üzerine dikim

Sadece bir şimşir çit dikmek üzereysek , en iyisi Ağustos ve Eylül aylarının başında yapmaktır, ancak kaplarda satın alınan çalılar büyüme mevsimi boyunca korkmadan dikilebilir.

1 m uzunluğunda ve 25-50 cm yüksekliğinde bir çit için, alçak, yoğun bir sınır, 20-25 cm yüksekliğinde, yaklaşık 30 bitki için yaklaşık 15 bitkiye ihtiyaç vardır. İki veya üç sıra halinde ekilirler. Fidanlar arası mesafe 15-30 cm olmalıdır.

Dikimden önce substrat uygun şekilde hazırlanmalıdır. Bu amaçla tüm yabani otları kökleriyle birlikte iyice temizliyoruz. Toprak, bir kürek derinliğine (yaklaşık 20 cm) kadar gevşetilmelidir. Sonra içine çalı dikeceğimiz bir oluk veya delik kazarız. Gelecekteki çitin veya sınırın şekli, kazıklar arasına gerilmiş bir ip ile işaretlenebilir. Dikimden hemen sonra çalılar bol sulanmalıdır ki daha kolay tutunsunlar.

Çıplak kök bitkilerden çit dikmekÇıplak kök bitkilerden çit dikmek

Birçok bahçe sahibi, güzel, sağlıklı ve yoğun bir çit hayal eder. Böyle bir çit dikmenin en ucuz yolu, sözde bitkileri kullanmaktır. açık kök veya başka bir deyişle - yerden kazılmış). Bu fideler saksıda satılan bitkilerden çok daha ucuzdur. Çıplak kök bitkilerden bir çitin nasıl dikileceği ve ilk yetiştirme döneminde ona nasıl bakılacağı konusunda size tavsiyelerde bulunuyoruz. Daha...

Şimşir ağacının kesilmesi ve şekillendirilmesi

Şimşir ağacını kesmek , bir çit oluşturmanıza izin veren ve bitkinin büyümesini teşvik eden önemli bir prosedürdür. Genç fidanlar dikimden hemen sonra kesilmemelidir. Biz sadece onlar anladıklarında yaparız. İlkbaharda (Mart ayında) ve yaz ortasında olmak üzere iki şekilde kesim yapılabilir. Taze büyümeleri uzunluklarının yaklaşık 1 / 3'ü kadar kısaltırız. Yaz budamasını Ağustos ayından daha geç yapmayın, böylece uyarılmış sürgünler kış donlarının başlangıcından önce odunlanma süresine sahip olur.

Şimşir kesiliyor.  Şimşir ağacı nasıl ve ne zaman budanırŞimşir kesiliyor. Şimşir ağacı nasıl ve ne zaman budanır?

Şimşir ağaçlarının kırpılması, bu çalıyı kalınlaşmaya ve kompakt bir alışkanlık oluşturmaya teşvik eder. Şimşir ağacının hızlı bir şekilde kalınlaşması ve istediğimiz formları oluşturması için nasıl budanacağını ve şimşir budamak için en uygun zamanın ne olduğunu görün. Şimşir budama hakkında bilmeniz gereken her şey burada! Daha...

Şimşir üreme

Şimşir, sürgün kesimleri ile çoğaltılır. Ağustos ayında 10 cm uzunluğundaki sürgünlerin harmanlanmamış parçalarını kesin. Bunları hafif asidik kum ve turba karışımı içeren kutulara koyarız ve kışın onları bir muayene odasında veya serin, aydınlık bir mahzende saklarız. İlkbahar geldiğinde, Nisan veya Mayıs aylarında köklü genç bitkiler toprağa ekilebilir.