Kırmızı mason arı - üreme, ev nasıl yapılır

Kırmızı mason arısı son derece faydalı bir böcek. Diğer arılardan daha yumuşak ve yüksek tozlaşma yoğunluğu ile ayırt edilir. Bu nedenle bahçemizde iyi yaşam koşulları sağlamaya değer. Kırmızı duvarlı bir çiftliğin neye benzediğini ve bu arı için barınak olan bir ev yapmanın ne kadar kolay olduğunu görün.

Kırmızı mason arı

Kırmızı mason arı - Osmia stufa

Duvarcılık cinsi ( Osmia ) 18 arı türünü içerir. En yaygın tür, ülkemiz genelinde görülen bahçe masonudur ( Osmia rufa ). Bu tür, kolonilerde yaşayan yalnız arılara bir örnektir, ancak örneğin nereden yiyecek alacağı konusunda bilgi alışverişinde bulunmaz. Kırmızı mason orta büyüklükte bir arıdır. Erkekler 8-10 mm ve dişiler 10-12 mm vücut uzunluğundadır. Vücut çoğunlukla paslıdır. Kırmızı mason bir bahar türüdür. Bu, ilkbaharda kozalarından çıktığı ve çiçekler solana kadar, uykuya daldığında ve baharın kozanın içinde dönmesini beklediği zamana kadar tüm yaz aktif olduğu anlamına gelir.

Bahçe duvarcılığının çok önemli bir özelliği, tamamen saldırgan olmaması ve genel sakin karakteridir. Bunun nedeni, duvarcının yuvasını savunma alışkanlığına sahip olmamasıdır, bu nedenle yuvaya çok yakın olsa bile, bir insanın varlığı duvarcıya tamamen kayıtsızdır. Ayrıca duvarcılık duvarcılığının tozlaşmadaki yüksek aktivitesinden ve folyo tünellerde bile polen toplayabildiğinden bahsetmeye değer. Bahçe duvarının küçük bir yiyecek arama aralığına sahip olması da önemlidir (yuvadan yaklaşık 300 m'lik bir yarıçap), bu nedenle bahçemizde arıların yuvasını kurmaya değer.

Kırmızı mason arılarının yetiştirilmesi

Duvarcılık ıslahı nispeten kolaydır. Aslında bu arılara uygun evler hazırlamak, bahçeye yerleştirmek ve ilk duvarın görünmesini beklemek yeterlidir. Bu, bu türün daha önce bahsedilen ortak oluşumu nedeniyle mümkündür.

Kırmızı mason arı

Duvarcıların yaşadığı kamış borular

Ancak eğer birisi fazla sabırsız ise mason arılarının kendiliğinden ortaya çıkmasını beklemek yerine mason arısı kozası satın alıp baharda hazırlanan evlerin yanına bahçeye koyabilir. Büyüme mevsimi boyunca, arılar yardımımız olmadan başa çıkacaktır. Bununla birlikte, kış için, onları evlerden çıkarmaya ve kozaları kuru ve serin bir odada, örneğin kapalı bir çardak veya ısıtmasız bir garajda kışlamaya değer. İki yılda bir koza kışlamamız yeterli. Bu önemlidir çünkü arılarımızı akarlar gibi parazitlere maruz bırakmıyoruz.

Yeni yılda kırmızı mason arılarını yeni evlerinin yanına, dışarıya koza yerleştirerek yetiştirmeye başlıyoruz. Bunu Mart ayı sonunda yapabiliriz. Mason arılarının baharda kozalardan kovalayacakları yere çok bağlı olduklarını unutmayın. Bu nedenle, geç kalırsak, dışarıda kendilerine uygun evleri olmasına rağmen arıların mesela bir çardakta veya garajda yerleşmeye başladıkları ortaya çıkabilir.

Bir bahçe masonu için bir ev nasıl yapılır

Duvar bahçe için ev yapmak istersek ne olur ? Öncelikle yazlık eviniz için doğru yeri seçerek başlamalısınız. Kırmızı mason arılar kuru ve güneşli yerleri tercih ederler. Evleri hiçbir şekilde yağmurla ve hatta aşırı nemle temas halinde olamaz.

Kırmızı mason arı

Kırmızı mason arı için bir ev

Evler için en uygun olanı yaklaşık 6-8 mm çapında borulardır, ancak çap biraz daha küçük veya daha büyükse hiçbir şey olmamalıdır. Girişin sadece bir tarafta olması için boruyu bir tarafa tıkamak da çok önemlidir. Çok sıkı yapılmalıdır, aksi takdirde duvar bahçesi böyle bir boruyu doldurmayacaktır. Ayrıca hortum giriş / çıkışını güneye, batıya veya doğuya doğru çevirin. Kuzey doğru değil. Güneş yüzünden bu çok önemli. Kırmızı mason arılarının üremesi, ne kadar çok güneş alırlarsa o kadar başarılı olur. Kolonimizin gelişmesini istiyorsak, her yıl daha fazla yuva malzemesi ortaya çıkarmayı unutmamalıyız.

Bahçedeki faydalı böcekler

Böcek evinin yakınında faydalı yabani arılar

Fotoğraf Pixabay.com

Bahçe duvarları için bir ev yapmanın en iyi, en ucuz ve en kolay yolu sazlık kullanmaktır. Kamış, mason arılarının en sık yaşadığı materyaldir. Yalnızca çok ince veya çok kalın tüplerden kaçınmalısınız. Daha önce bahsedilen 6-8 mm çapına sadık kalalım. Tek bir tüp yaklaşık 20-25 cm uzunluğunda olmalıdır. Her bir tüp dirseğin hemen arkasından kesilmelidir, böylece bir tarafı sıkıca kapatılır ve diğer tarafı açılır. Bu şekilde hazırlanan tüpler, bir düzine veya birkaç düzine demetler halinde yerleştirilmelidir. Bunları plastik bir şişeden sonra bir banda, örneğin suya koymak iyi bir fikirdir. Bu tür paketler en iyi yatay olarak yerleştirilir, ancak dikey veya çapraz yönlendirme de arılar için kabul edilebilir.

Knotweed gibi diğer bitkilerin içi boş gövdelerinden de tüpler yapabilirsiniz. Bununla birlikte, sazlar, yerleşik tüplerin% 98'ini oluştururken, diğer bitkiler istilaların yalnızca% 20'sine sahiptir.

Kendi başımıza arı evi yapmayı çok karmaşık bulursak, bahçecilik mağazalarında giderek daha fazla bulunan hazır böcek evleri satın alabiliriz . Bununla birlikte, böyle bir hazır evin doğru şekilde uygulanmasına dikkat etmeye değer, böylece sadece bir dekorasyon görevi görmekle kalmaz, aynı zamanda yabani arıların yuvalanmasına da yardımcı olur. Kanıtlanmış bir üreticiden gelen duvar ustaları ve diğer faydalı böcekler için uygun şekilde yapılmış evler , kılavuzumuzun mağazasında sunulmaktadır. Teklifi görmek için aşağıdaki resme tıklayın.

Katarzyna Matuszak