Gölgeyi seven ve çok fazla ışığa ihtiyaç duymayan saksı çiçekleri

Çiçeklerle süslenmiş bir daire daha sıcak bir atmosfere bürünüyor. Ancak, gün ışığından yoksun olduğu için bitkilerimize uygun koşulları sağlayamadığımız sık sık olur. Yeşilin tadını çıkarmak istiyor ama odanız günün büyük bölümünde gölgeli mi? Gölgeyi seven ve çok fazla gün ışığına ihtiyaç duymayan en iyi 5 saksı çiçeği ile tanışın . Onlar sayesinde karanlık bir oda bile yeşile dönebilir!

Gölgeyi seven saksı çiçekleri

Gölgeyi seven saksı çiçekleri - silindirik Sansevian

1. Silindirik sansevieria ( Sansevieria cylindrica )

Silindirik kutsal alan, anavatanı Afrika olan, özgün bir görünüme sahip etli bir yerdir. Bir rozet oluşturan uzun, silindirik yapraklar üretir. Yeraltı kısmı, kısa, hassas köklerin yetiştiği dallı rizomlardan oluşur.

Sansewierie , en sağlam saksı bitkilerinden biri olan gölgeyi seven mükemmel saksı çiçekleridir . Klima, kuru hava, ışık eksikliği ve düzensiz sulama gibi olumsuz koşullara dayanırlar. Bu nedenle, bitkilere düzenli olarak bakmanın oldukça zor olduğu ofis için genellikle saksı çiçekleri olarak kullanılırlar.

Silindirik sansevieria'nın sert, etli, parmak şeklindeki yaprakları su depolar ve bu sayede iki aya kadar sulanmadan yaşayabilir. Fazla su köklerin, rizomların ve yaprakların çürümesine neden olur. Sansewiera'nızın su kaynağını ne zaman dolduracağınızı belirlemenin en iyi yolu yaprakları gözlemlemektir. Üzerlerinde kırışıklıklar veya oluklar göründüğünde, sulanması gerektiğinin bir işaretidir. Sulama yaparken, zaman zaman suya yeşil bitkiler için bir doz evrensel gübre eklemeye değer.

Silindirik sansevieria, çok fazla gün ışığına ihtiyaç duymayan karanlık odalar için bir bitkidir . Bu nedenle, koridorlar veya konferans salonları gibi yapay aydınlatmalı odalarda yetiştirilebilir.

Gine Sansevieria - yetiştirme, dikim, üremeGine Sansevieria - yetiştirme, dikim, üreme

Gine Sanseveria, enine çizgili, kılıç şeklinde, koyu yeşil yapraklar üreten bir ev bitkisidir. Sansevieria yetiştirmek çok kolaydır. Bu bitki ihmali iyi tolere eder, bu nedenle ofisler için ve saksı çiçeklerinin çok fazla zamana ayrılamayacağı yerlerde önerilir. Daha...

2. Aspidistra ( Aspidistra elatior )

Bu tür, kuru çalılıklarda yetiştiği Asya'ya özgüdür. Ortak adı, doğasını mükemmel bir şekilde tanımlayan "demir yaprak" dır. Aspidistra aşırı kurumaya, zayıf aydınlatmaya, toza ve sık sıcaklık değişikliklerine karşı çok dayanıklıdır. Bu bitki, bir yeraltı köksapından büyüyen koyu, uzun yaprakların rozetlerini oluşturur. Yavaş büyüme ile karakterizedir.

gölge gibi saksı çiçekleri - aspidistra ayağa kalktı

Gölgeyi seven saksı çiçekleri - aspidistra haughty

Aspidistra, karanlık ve serin yerleri ve dar saksıları tercih ediyor. Bu nedenle çok sık abartılmamalıdır. Güçlü güneş ışığı ona zararlıdır. Yapraklarda hafif renk değişikliği oluşur. Bu nedenle karanlık bir oda için ideal bir çiçektir .

3. Zamiokulkas zamiifolia ( Zamioculcas zamiifolia )

Zamiokulkasy, çok fazla gün ışığına ihtiyaç duymayan çok popüler ev bitkileridir . Vahşi doğada (Afrika, Zanzibar) daha uzun ağaçların gölgesinde büyürler. Bu tür yaşam koşulları, karanlık odalarda zamiokulkas'ın yetiştirilmesi için uygundur.

Zamiokulkas'ın gelişimi sırasında, bektaşi üzümü uzun etli yaprak saplarında bulunan tüylü, koyu yeşil, parlak yapraklar kümeleri üretir. Yeraltı kısmı, kalın, etli köklerin uzandığı karakteristik su dolu yumrulardan oluşur. Zamiokulkas, suyu depolayan yumrular ve yapraklar sayesinde kısa süreli kuraklığa dayanıklıdır. Substrattaki fazla su, yer üstündeki sürgünlerin sararmasına ve ölmesine neden olur.

Zamiokulkas, hızlı ve güçlü büyümesi nedeniyle çok fazla alan gerektirir. Küçük, sıkışık odalarda kötü hissediyor. Açık alanı tercih ediyor.

gölge gibi saksı çiçekleri - zamiokulkas zamiokulkas

Gölgeyi seven saksı çiçekleri - zamiokulkas zamiokulkas

Zamiokulkas, karanlık odalar için yetiştirilmesi kolay bir saksı bitkisidir ve bizim açımızdan fazla taahhüt gerektirmez. Zamiokulkas'ın bakımında önemli bir unsur yaprakların parlamasını sağlamaktır. Bu tür bile bunu gerektirir. Zamioklukaların dekoratif özelliklerini vurgularken, parlatıcı kullanarak aşırı su kaybını önlüyor ve toz birikimini azaltıyoruz. Gölge için en iyi saksı çiçek türlerinden biridir . Pencereden uzakta, odaların köşelerinde ve sürekli güneş ışığından yoksun yerlerde durabilir.

zamiokulkas chamois - bakım, üreme, hastalıklarZamiokulkas bektaşi üzümü - bakım, üreme, hastalıklar

Zamiokulkas, güneşten yoksun odalar için mükemmel bir ev bitkisidir. Sık sulanması gerekmez ve iddiasızdır. İşte zamiokulkas yetiştirmekle ilgili her şey. Daha...

4. Rypsalis, sopa böcek ( Rhipsalis sp.)

Rypsalis, Amerika ve Kanarya Adaları'na özgü çok ilginç bir bitkidir. Doğal ortamlarında ağaç dallarının çatallarında veya uçurumların kaya parçalarında yetişen etli bir bitkidir.

Türüne bağlı olarak çıplak veya sert tüylerle kaplı, merdane şeklinde, yeşil sürgünlerin sürünen kümeleri oluşturur. Çekici ve özgün görünümüne rağmen yetiştiricilikte popüler değildir. Kompozisyonun bir unsuru kadar bireysel olarak da güzel görünüyor.

Rypsalis, gölgeyi seven , klimayı ve periyodik su kıtlığını tolere eden iddiasız bir ev bitkisidir .

Gölgeyi seven saksı çiçekleri - rypsalis

Gölgeyi seven saksı çiçekleri - rypsalis

5. Aglaonema ( Aglaonema sp.)

Aglaonema, Güneydoğu Asya'ya özgü bir bitkidir. Doğal koşullar altında, yüksek hava nemi ve az miktarda ışık olan bir ortamda yaşar. Görünüşte, aglaonemler popüler difenbachia'ya benzer ve onlar gibi zehirli ev bitkileri.

Aglaonema yaprakları, sinir hücrelerine saldıran bir nörotoksin içeren öz ile doldurulur. Bu nedenle, bir çocuk odası için saksı çiçekleri değildirler ve aglaonem ile tımar işlemleri yapılırken eldiven giyilmelidir.

Aglaonema Gümüş Kraliçe

Aglaonema 'Gümüş Kraliçe'

Çok çekici bir görünüm için Aglaonema. Çeşitliliğe bağlı olarak farklı renk ve desende uzun yaprak sapları üzerinde büyük yapraklardan yapılmış yoğun rozetler oluşturur. Yeraltı kısmı, uzun, ince köklerin büyüdüğü bir köksap oluşturur.

Zorlu bir bitkidir, ancak büyümesi çok da zor değildir. Sıcak bir pozisyonu tercih eder ve güçlü güneş ışığını sevmez, bu yüzden gölgeyi seven mükemmel bir bitkidir . Çok fazla su (haftada iki kez suluyoruz) ve yüksek nem gerektirir, bu nedenle yaprakların serpilmesi önerilir. Çok kuru bir ortam, yaprakların içe doğru kıvrılmasına neden olur. Aglaonema topraksız yetiştirme, yani hidroponik için idealdir.

MSc. Agnieszka Lach