İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açan süs çalıları

İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açan dekoratif çalılar, bahçenizi bahçe mevsimi boyunca güzel ve renkli hale getirecek. Bahçeniz için , büyümesi kolay , iddiasız ve iklimimizde iyi çalışan, özellikle uzun çiçekli çalıları seçmeye değer . Bu tür bitkiler arıyorsanız , bahçe tasarımcısı Joanna Sadowska tarafından hazırlanan ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açan en iyi 7 süs çalı listemize göz atmayı unutmayın.

ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açan süs çalıları - funda beşparmakotu

İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açan süs çalıları - çalı beşparmakotu

Fotoğraf Pixabay.com

1. Çalı beşparmakotu

Çalı beşparmakotu, ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açan ilginç bir süs çalıdır . Çiçekleri Mayıs ayında görünür ve Ekim ayına kadar sürer! Bu dallı çalıların birçok çeşidi 0,5 ila 1,2 m yüksekliğe ulaşır. Beşparmakotunun çiçekleri sarı, beyaz, pembe veya kırmızı olabilir. Çalı beşparmakotu, esas olarak bol çiçeklenmesi nedeniyle çok değerli bir çalıdır. Güllü, ayçiçekli veya ardıçlı kompozisyonlarda çiçek tarhlarına tek tek veya gruplar halinde ekilebilir. Beşparmakotu güneşli veya hafif gölgeli bir konumda harika görünüyor. Hem asidik hem de hafif alkali substratlara dayanabilir.

Çalı beşparmakotu - çeşitleri, yetiştirme, kesme, üremeÇalı beşparmakotu - çeşitleri, yetiştirme, kesme, üreme

Çalı beşparmakotu, geniş çiçeklenme zamanına sahip, toleranslı ve büyümesi kolay bir çalıdır. Bahçede bir çalı beşparmakotunun nasıl yetiştirildiğini görün, beşparmakotunun bolca çiçek açması ve çekici alışkanlığını sürdürmesi için nasıl kesileceğini görün ve amatör yetiştiriciliğinde nasıl çoğaltılacağını öğrenin! Daha...

2. Küçük yapraklı leylak 'Superba'

1.5 m yüksekliğe ve genişliğe ulaşan yoğun, ince sürgünlere sahip küçük bir çalı Küçük bahçeler için mükemmel, aynı zamanda şehir koşullarına da dayanıklıdır. Yaprakları küçük, ovaldir. Tomurcuklardaki çiçekler - pembe-kırmızı, geliştirildiğinde - leylak-pembe, kokulu, salkımlarda toplandı. Onlar sayesinde leylak, ilkbahardan sonbahara kadar dekoratif, güzel bir çalıdır .

İlk bol çiçeklenme Mayıs ayında gerçekleşir ve tek çiçekler çalılıklarda Ekim ayına kadar kalır! Küçük yapraklı leylak, verimli, orta derecede nemli, hafif alkali ila hafif asitli toprakları tercih eder. Uzun çiçeklenme dönemine sahip bu süs çalıları, kuraklık ve sıcak havalar için harikadır.

3. Büyük çiçekli yabanasması

Büyük çiçekli akasma, çalılar arasına çardaklar, destekler veya yerler dikmek için güzel bir tırmanıcıdır. 'Betty Corning', Generał Sikorski ',' Emilia Plater ',' Gipsy Queen 've' John Paul II 'gibi yabanasması çeşitleri 3 m'ye kadar büyür ve ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açar . Çiçekler Haziran başından Ekim ayına kadar görünür! Bu akasma, iyi aydınlatma ve güçlü budama gerektirir. 'Betty Corning' çeşidinin pembe mavi çiçekleri, 'General Sikorski' - mavi-mor, 'Emilia Plater' - açık mavi, 'Gipsy Queen' - koyu mor-mor ve 'John Paul II' - beyaz lobalast vardır.

Akasma - çeşitleri, yetiştirme, kesim, hastalıklarAkasma - çeşitleri, yetiştirme, kesim, hastalıklar

Akasma, bahçelerde çok popüler olan birkaç yüz türün bir üzüm çeşididir. Çeşitli desteklere ekilebilir ve yer örtücü bitkiler olarak kullanılabilirler. Bahçede başka hangi akasma çeşitlerinin ekilmeye değer olduğunu, bahçe ekiminin neye benzediğini, bu dağcıları kesmenin gerekli olup olmadığını ve olası akasma hastalıklarının nasıl üstesinden gelineceğini görün. Daha...

4. Henry'nin Hanımeli

Henry's Honeysuckle, ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açan, yaprak dökmeyen, tırmanan bir süs çalıdır . Bu hanımeli kuvvetli bir şekilde büyür ve kuvvetli bir şekilde yayılır. 2 m'ye kadar yıllık uzunluk artışlarıyla 4 m yüksekliğe ulaşır! Boru şeklindeki kremsi sarı çiçekleri haziran-ekim ayları arasında görünür. Bu bitki çok kuru ve asidik olmayan toprağı sever.

ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açan süs çalıları - Henry'nin hanımeli

İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açan süs çalıları - Henry'nin hanımeli

Fotoğraf Danka, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

5. Hecrott'un hanımeli

Hecrotta hanımeli, 2-4 m'ye kadar büyüyen, kuvvetli bir şekilde büyüyen, uzun çiçekli bir süs çalıdır.İlkbahardan sonbahara kadar, dıştan hafifçe salgılı, içi sarı güzel kokan çok sayıda mor çiçek üretir. Tek çiçekler dikenli bir çiçeklenme oluşturur. Haziran ayından itibaren görünürler ve Eylül ayına kadar çiçek açar. Hanımeli'nin en ilginç çeşitlerinden biri olan 'Goldflame' çeşidi kuvvetli bir şekilde büyür ve çok dekoratif, karmin kırmızısı çiçekleri vardır. Hecrotta Hanımeli, çok kuru ve sıcak yerlerde bile dikimleri iyi tolere eden çok dekoratif bir tırmanıcıdır.

Hanımeli - çeşitleri, yetiştirme, üreme, hastalıklar

Bazen kuru odun olarak da anılan hanımeli, en değerli bahçe tırmanıcılarından biridir. Herhangi bir destek üzerinde, kafeslerde veya pergolalarda mükemmel görünüyor. Duvarlara ve bahçe çardaklarına karşı harika görünüyor. Bu tırmanıcı, bahçemizi sakinleştirecek ve rüzgardan koruyacak güzel bir yeşillik duvarı oluşturarak bir çiti kapatabilir. Hanımeli yetiştiriciliği nedir ve bahçe için hangi çeşitler en iyisidir? Daha...

6. Bahçe ortanca

Bahçe ortancası 1.5 m yüksekliğe kadar büyür ve gür bir alışkanlık oluşturur. Ortanca, ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açan, çiçekleri haziran ayından eylül ayına kadar uzanan muhteşem bir süs çalıdır. Çiçeklerin rengi büyük ölçüde toprak pH değerine bağlıdır. Sadece 5.0'ın altında bir pH'a sahip güçlü asidik topraklar çiçekleri yoğun bir şekilde mavi yapar. Çiçeklenmeden kısa bir süre sonra kesilen çiçek salkımları rengini kaybetmez ve kuru buketler için mükemmeldir.

ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açan süs çalıları - ortanca

İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açan süs çalıları - ortanca

Fotoğraf Pixabay.com

Bahçe ortanca çiçekleri geçen yılki sürgünlerin sonunda gelişir. Bu nedenle, yalnızca solmuş çiçek salkımları kesilmelidir. Aksi takdirde, ortancanın çiçek açmayacağı bir durum olabilir. Bahçe ortanca, yüksek hava nemi ile hafif gölgeli ila yarı gölgeli bir konumda en iyi hissediyor. Besin açısından zengin, hafif, iyi drene edilmiş toprakları tercih eder.

7. David's Budleja

David'in budlejasına kelebek çalı denir. Bununla birlikte, sadece kelebekleri değil aynı zamanda birçok faydalı böceği de çeker. 5 m yüksekliğe kadar büyüyen, kuvvetli büyüyen, yayılan, uzun çiçekli süs çalıdır . Bununla birlikte, düzenli olarak budanırsa, budleja 3 metre yüksekliğe kadar kalacak ve küçük bahçelere bile sığacaktır.

ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açan süs çalıları - David'in budleja

İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açan süs çalıları - David'in budleja

Fotoğraf Pixabay.com

Sayısız budlei çeşidi arasında, hepsi yoğun kokan beyaz, mor, pembe-mavi, mavi çiçekli bitkiler bulabilirsiniz. Çiçekler, 10-30 cm uzunluğunda, sürgünlerin uçlarında büyüyen yoğun başak şeklindeki salkımlarda toplanır. Budleja, uzun çiçeklenme dönemine sahip süs çalıdır , ilk çiçekler Temmuz ayında, sonuncusu ise Eylül ayında ortaya çıkar. 'Nike' ve 'Sungold' gibi bazı budlei çeşitleri Ekim ayına kadar çiçek açar.

Tüm budlei çeşitleri, çiçek tarhlarında tek dikim için mükemmeldir. 'Nanho Blue' ve 'Nanho Purple' gibi küçük tava çeşitleri çok daha hassas bir alışkanlığa sahiptir. Budleja güneşli bir konumu tercih eder ve sıcağa dayanıklıdır. En iyi orta derecede kuru ila taze, iyi drene edilmiş, hafif asit ila alkali toprakta yetiştirilir.

MSc. Joanna Białowąs