Mahonia ortak - yetiştirme, kesme, üreme

Maun ortak , çelenklerde ve cenaze buketlerinde yaygın olarak kullanılan, kendine özgü kösele yaprakları olan yaprak dökmeyen bir çalıdır. Mahonia güzelce çiçek açar, sonbaharda kırmızıya döner ve ilginç süs meyvelerine sahiptir. Bahçede maun yetiştiriciliğinin neye benzediğini , maun ne zaman kesileceğini ve bahçemizde büyüyen maun yetiştirmenin yolunun ne olduğunu görün !

ortak maun

Mahonia ortak - Mahonia aquifolium

Mahonia, nadiren 1 m'den yüksekliğe ulaşan , yaprak dökmeyen, dallı bir çalıdır . Mahonia'nın kalın, kösele gibi koyu yeşil yaprakları vardır ve her iki tarafta da değişen derecelerde dalgalı kenarlar ve dikenli karanfiller vardır. Sonbaharda, sıradan maun yaprakları yoğun bir kahverengi-kırmızı renge dönüşür .

Yaygın mahonia , Nisan-Mayıs aylarında geçen yılki sürgünlerin tepelerinde çiçek açar , çiçekleri küçük, altın sarısı, bitkilerle kokulu, sürgünlerin uçlarında kümeler halinde toplanmıştır. Ağustos ayından itibaren eliptik, mor-siyah, yosunlu meyveler maun üzerinde olgunlaşır ve kuşlar tarafından hevesle yenir.

Mahonia common tüm yıl boyunca çekicidir . Gruplar halinde veya daha geniş alanları yeşillendirmek için ekilebilir. Maun çiçekleri, yüksek nektar ve polen içeriği nedeniyle arılar için çok değerlidir.

Mahonia ortak - yetiştirme

Maun yaygın düşük sıcaklıklara dayanıklıdır . İklim koşullarımızda çalılar sadece şiddetli kışlarda, özellikle karsız kışlarda donar, ancak sürgün üretme kabiliyetine sahip oldukları için kayıpları hızla yeniler.

Sıradan mahonia'nın düşük toprak gereksinimleri vardır . En iyi hafif, kumlu ve tınlı kumlu topraklarda yetişir, ancak humus bakımından zengin ve yeterince nemli. Ortak maun en iyi gölgeli bir pozisyonda yetiştirilir . Güneşli yerlerde daha da kötüleşir ve daha sık donabilir.

Mahonia, nakli iyi tolere etmez . Bu nedenle bahçeye en az 2-3 yaşında olan bitkiler ekilir, tercihen kaplarda üretilir.

ortak maun

Mahonia ortak - çiçek

Mahonia common - kesim

Birkaç yıldır maun kesmediysek , çalı en alçak yapraklarını dökmüş olmalı ki bu da tabanı çirkin hale getiriyor. Bu durumda, ilkbaharın sonlarında maunu yerden 30 cm yukarıda, güçlü sürgünlerin iskeletine kesin.

Maun budamayı gençleştirmenin yanı sıra , bir form ve ana kesim de yapmanız gerekir.

Bitkinin ekiminden sonraki ilk bahar aylarında maunların şekil verme kesimini yapıyoruz . Bu sıradan maun budaması, bitkiyi, bitkinin tabanında güçlü sürgünlere sahip iletkenler bırakması için uyararak çalışır. Bu nedenle, odunlaşmış sürgünler, en alt sarmal veya yaprak demetine, tercihen yerden 15 cm yukarıda kesilmelidir.

İlkbaharda, çiçekler solduğunda ana maun budamasına başlıyoruz. Daha sonra, önümüzdeki yıl çiçek açan sürgünlerin büyüme ve gelişme süresinin maksimum uzamasına izin verecek olan sürgünleri de kesiyoruz, ancak bu yıl meyve kaybı ile eşanlamlı olacak. Hareketsiz yan tomurcukları üç ila beş yeni filiz geliştirmeye teşvik etmek için yaprak halkasının hemen üzerinde maun kestik.

Ayrıca, çiçekler sadece ara sıra geliştiği için, tüm ince, aşırı dallı maun büyümelerini budamaya değer .

ortak maun

Mahonia ortak - kış için kalan yaprak ve meyvelerin sonbahar rengi

Mahonia common - üreme

Maun çeşitli şekillerde çoğaltılabilir : tohumlardan, yarı odunsu kesimlerden veya kök emicileri ayırarak ve katmanlama yaparak.

Maun tohumlarından çoğaltılırken , onları etten temizlemek ve sonbaharda tabakalaşmadan önce incelemede ekmektir.

Maun yetiştirmenin bir başka yolu da yarı odunsu kesimlerdir. Ağustos ayında, uzunluğu 5-10 cm olması gereken yan sürgünlerden topluyoruz. Maun kesimlerinin ucu köklendirme bitkisine daldırılır ve incelemede (18-20 ° C'de) kuma ekilir. Daha sonra, fide köklenmeye başladığında, onu (1: 1) oranında turba ve kum karışımına yeniden ekiyoruz. Kış için incelemede (10-12 ° C) bırakıyoruz. İlkbaharda hafif bir toprak tohum yatağına ekiyor ve orada bir veya iki yıl ekim yapıyoruz.

Maun yetiştirmenin en kolay yolu yarma yapmaktır. Katmanlama yoluyla çoğaltma, sağlıklı, esnek bir maun sürgününün yere bükülmesinden, yaprakların koparılmasından ve sürgünün yere yakın bir yerde hareketsiz hale getirilerek bir toprak tabakasıyla kaplanmasından oluşur. Daha sonra depozitonun yapıldığı yeri sular ve maun filizlerinin kök salmış olup olmadığını kontrol ederiz. Bu olduğunda, fideyi ana bitkiden ayırıyoruz.

MSc. Joanna Białowąs