Hidrojel - nedir, nasıl kullanılır, incelemeler

Hidrojel, nemi tutmaya yardımcı olan bahçe toprağına bir ektir. Hidrojel kullanımı sayesinde bitkiler çok daha az sulanabilir ve neme daha iyi ve sürekli erişime sahip olurlar. Bu, büyüme ve verimlerinde bir iyileşme anlamına gelir. Bkz Bir hidrojel ne ve nasıl çalıştığını, nasıl hidrojel kullanmak en iyi sonuçları almak ve ne kadar bitki yetiştiriciliğinde görüşler diğer bahçıvanlar hidrojel hakkında .

hidrojel

Hidrojel - su ile ıslatıldıktan sonra bir çay kaşığı toz ve aynı miktarda toz

Hem bahçe hem de saksı bitkilerinin yetiştirilmesinde hidrojel kullanmanın avantajları hakkında rehberimizde daha önce yazmıştık. Ancak, arsa ve bahçe sevenler arasında onlar hakkında bilgi henüz yaygın değildir. Bu nedenle, Haziran Działkowiec'de (No. 6/2009) Poznań'daki Yaşam Bilimleri Üniversitesi'nden Dr. Maciej Bosacki'nin hidrojellerin kullanımı hakkında yazdığı bir makaleyi gördüğümde çok mutluydum . Bu makalede sağlanan olumlu bilgiler, kılavuzda defalarca yazdıklarımın sadece bir teyidi değil - Dr. Bosacki , hidrojel kullanmanın daha da fazla avantajına işaret etti ve ayrıca uygulama yöntemi ve bunların etkinliğini belirleyen faktörler hakkında ilginç bilgiler verdi.

Sanırım artık hidrojeller hakkındaki tüm bilgileri tek bir yerde toplamak için harika bir fırsatımız var. Makalenin sonunda, bence hidrojelin neden en iyi TerraCottem® adı altında satılan özel bir karışım şeklinde kullanıldığını da açıklayacağım .

Hidrojel - nedir bu?

Hidrojeller (genellikle agrojeller olarak da adlandırılır) bunlardır. sözde süper emiciler - suyu emme, katyonların soğrulması ve toprağın fiziksel özelliklerini iyileştirme yeteneği ile karakterize edilen çok moleküler, çapraz bağlı, çözünmez polimerler. Genellikle toprakla karıştırılmak üzere toz veya granül şeklinde satılırlar.

Bahçe toprağı ile karıştırıldığında, hidrojel büyük miktarda yağmur veya sulama suyu tutabilir ve ardından suyu bitki köklerine yavaşça bırakabilir. Dr. Bosacki'ye göre - bu maddeler üzerinde yapılan çok sayıda araştırma, bitkilerin kök sisteminin bu polimerlerin tuttuğu suyun% 90'ını kullanabildiğini buldu .

Hidrojel - kullanım avantajları

Hidrojellerin kullanımı , bahçeyi sulama sıklığını azaltmanıza izin verir ve ayrıca bitki kökleri için nispeten sabit bir nem erişimi sağlar. Böylece bitkilerin sözde maruziyetini ortadan kaldırıyoruz. su stresi. Uygun şekilde kullanılan hidrojeller, uzun kuraklık dönemlerinde bile bitkilerin solmasını ve solmasını etkili bir şekilde önler. Sonuç, daha sağlıklı bitki görünümü, gür büyüme ve güzel çiçeklenmedir.

Polimer kullanımının etkinliği özellikle hafif, çok geçirgen topraklarda belirgindir. Bitki kökleri için artık mevcut olmayacağı toprağın daha derin katmanlarına su sızmasını önleyerek, sulama için kullanılan sudan% 80'e kadar tasarruf etmenizi sağlar! Bu tasarrufların cüzdanımızın zenginliğine nasıl dönüşebileceği hakkında, bir yıl önce bahçede su tasarrufu makalesinde yazmıştım.

Bir hidrojel kullanımı, bir başka ilginç fenomenle ilişkilidir. Hidrojeller, ardışık su kısımlarını emerek hacimlerini önemli ölçüde artırır. Ancak toprak kurudukça sudan vazgeçerek küçülürler. Hidrojel , hacmi artırıp azaltarak toprağın topak yapısını iyileştirir .

Dr.Bosacki ayrıca hidrojellerin bazı besin maddelerini tutabildiğine ve bunların toprağın daha derin katmanlarına sızmasını sınırladığına da dikkat çekti (kılavuzda bundan hiç bahsetmedim). Özellikle bunlar katyonlardır (K +, NH4, Ca +, Mg +). Bu şekilde, hidrojeller yeraltı suyu kirlenmesini azaltmaya yardımcı olur .

Hidrojelin tüm bu avantajları, bizi hidrojelin sadece buna değmediğine değil, bahçecilikte de kullanılması gerektiğine ikna etmelidir. Özellikle hafif ve çok hafif topraklarda ve bitkilerin düzenli sulanmasının mümkün olmadığı yerlerde. Bu nedenle hidrojeller, yağışın tek su kaynağı olduğu kentsel alanlarda giderek daha fazla kullanılmaktadır . Yavaş yavaş şehirlerde yeşil alanların geliştirilmesi için yapılan ihalelerde aranan bir unsur haline geliyorlar. Hidrojellerin yamaçlarda ve tepelerde kullanılması da mükemmel sonuçlar verir ve bu tür yerlerde toprakların su erozyonunda önemli bir azalma sağlar.

Bahçecilikte kullanılan süper emiciler, birkaç çayırda toprakta biyolojik bozunmaya uğrar. Bu nedenle kullanımları tamamen güvenlidir ve doğal ortamda kalıcı değişikliklere neden olmaz.

Hidrojel kullanmanın yukarıda açıklanan avantajları, bu ürünü test eden forumumuzun kullanıcıları tarafından yazılan hidrojel hakkında olumlu görüşlerle doğrulanmıştır .

Hydrożel - forumumuzdaki görüşler

" Farkı zaten görebiliyorsunuz. Yaklaşık 2 hafta önce sardunyaları ektim. Hidrojel içeren 4 kutu nemli ve hidrojel olmadan kutudaki toprağı üç kez suladım. " - bu, forumumuzdaki hidrojel hakkındaki birçok görüşten sadece biri. Hepsi olumlu mu? Arazi ve bahçe sahiplerinin hidrojel hakkında ne düşündüğünü görün! Daha...

Hidrojel nasıl kullanılır?

Hidrojeller hem bahçelerde hem de balkonlarda, teraslarda ve evde saksı bitkilerinde kullanılabilir . Bunları yalnızca süs ağaçları, çalılar, uzun ömürlü bitkiler ve çiçekler dikerken değil, aynı zamanda meyve bahçelerinde ve sebze bahçelerinde bir çim kurarken de toprağa eklemeye değer.

Hidrojeller hafif , geçirgenliği yüksek topraklarda en iyi sonuçları verir . Ayrıca, yaz sıcağında şu ana kadar bitkileri günde iki kez sulamak zorunda kalan, büyüyen balkon çiçekleri sevenler için bir nimettir. Hidrojel uygulandıktan sonra sulama sıklığı önemli ölçüde azaltılabilir. Bu, tatil döneminde çok kullanışlıdır. Artık birkaç günlüğüne ayrıldığımızda bitkilerimizi kimin sulayacağı konusunda endişelenmemize gerek yok.

Bununla birlikte, hidrojellerin kullanımı sulak alanlarda ve ağır, sürekli nemli topraklarda ve ayrıca neme sürekli erişim gerektirmeyen bitkilerin yetiştirilmesinde mantıklı değildir. örneğin çoğu sulu meyveler ve kaktüsler.

Ne zaman toprak ile hidrojel karıştırma , bakım saç kökü sistemi geliştirir derinlikte yerleştirmek için alınmalıdır. Genellikle toprağa 20 cm'den fazla girmez. Hidrojel toprak yüzeyine serpilmemelidir. O zaman, sadece istenen etkiyi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda zeminde göze hoş görünmeyen ıslak bir hamur da yaratır.

Diğer bir konu ise üretici tarafından tavsiye edilen miktarda hidrojel kullanılmasıdır . Kural olarak, 1 litre toprak başına 2 ila 10 g hidrojeldir (bireysel bitki grupları için dozlama önerileri, polimer ambalaj üzerinde sağlanmalıdır). Hafif topraklarda, doz biraz artırılmalıdır, daha sıkı topraklarda ise minimum dozlar kullanıyoruz. Ayrıca büyük miktarlarda gübre kullanımının hidrojellerin emilim kapasitesini biraz düşürdüğünü de belirtmek gerekir.

pişmiş toprak

TerraCottem®, hidrojel ve gübre içeren yenilikçi bir üründür

200 ila 600 g / g su emme oranına sahip hidrojeller satışa sunulmuştur . Örneğin, 200 g / g emicilik, 1 gram hidrojelin 200 g su emebileceği anlamına gelir (bu parametreyi hesaplamak için damıtılmış su kullanılır, çünkü sudaki çeşitli maddelerin içeriği, polimerin emme kapasitesini değiştirebilir). Daha düşük emici hidrojellerin kullanılması, dozlarının artırılması gerektiği anlamına gelir ve bu da yatırım maliyetlerini artırır. Öte yandan, çok yüksek emiciliğe sahip polimerler, mekanik hasara oldukça maruz kalmaktadır.

Bu nedenle, en iyi etki, yukarıda belirtilen aralıkta bir emme kapasitesine sahip bir polimer kullanılarak elde edilecektir (yüksek soğurma avantajını mekanik faktörlere yeterli dirençle birleştirerek), yani yaklaşık 400 g / g.

Bunu bildiğim iyi oldu!

TerraCottem® adı altında satılan bir gübre, bir taşıyıcı madde ve volkanik lav içeren özel bir karışımda bir hidrojel kullanılarak daha da iyi sonuçlar elde edilebilir. TerraCottem® kullanımı , hem bahçede hem de saksıda bitkilerin iyileştirilmiş hidrasyonu ve büyümesi açısından en iyi sonuçları verir . Verimi önemli ölçüde artırır ve çiçeklenmeyi uzatır. Uygun gübreleme ile toprağın zenginleştirilmesi ve yapısının iyileştirilmesinin sinerjik etkisi burada elde edilir . Sonuç olarak, hem hidrojel tarafından depolanan su hem de gübrenin besleyici maddeleri bitkiler tarafından çok daha iyi emilir.

Son olarak, hidrojeli kullandıktan sonra toprağın tüm yüzey boyunca eşit şekilde sulanması gerektiğini eklemek isterim . Daha sonra su, hidrojel tarafından en etkili şekilde emilir. Bir hidrojelin bitkilerimize su verebilmesi için önce rezervini emmesi gerektiğini de unutmamalıyız. Bu nedenle hidrojel uygulandıktan sonraki ilk günlerde bitkileri düzenli ve bol miktarda sulayın. Hidrojel granülleri şiştiğinde, sulama sıklığını azaltabilir ve hidrojelin rahatlığının keyfini çıkarabiliriz.