Saksı çiçekleri zemininde beyaz solucanlar. Ev ilaçları nasıl kurtulur

Saksı çiçeklerinin toprağındaki beyaz solucanlar , özellikle yeni satın alınan bitkilerde şaşırtıcı bir manzaradır. Ancak saksılardaki nemli toprak, ilkbahar kuyruğu, solucan larvaları ve böcek larvaları gibi zararlıların gelişmesi için elverişlidir. Bu zararlıları birbirinden nasıl ayırt edeceğinizi görün ve en basit ev ilaçlarını, çiçek toprağından solucanlardan nasıl kurtulacağınızı öğrenin , bu sayede evinizde kimyasal böcek ilacı kullanımından kaçınacaksınız. İşte saksı bitkilerinde toprakta yaşayan en popüler 3 böcek türü ve bunlarla nasıl savaşılacağı .

saksı çiçekleri diyarında beyaz solucanlar atlama

Saksı çiçeklerinin toprağına sıçrayan beyaz solucanlar bahar kuyruklarıdır.

Springtails - zıplayan beyaz solucanlar

Yay kuyrukları, organik substratlarda yaşayan küçük (0,2-10 mm) beyaz veya mavimsi böceklerdir . Adlarını, karnın alt tarafında bulunan ayak bileği çatallarının varlığından alırlar. Bu çatallar sayesinde zıplayıp hareket edebilirler. Bitkiye doğru üflediğimizde veya saksıyı hareket ettirdiğimizde, yay kuyrukları toprağın kesekleri altına atlamaya ve saklanmaya başlar.

Bahar kuyrukları nemli toprakta yaşar . Genellikle bitkiler için tehlikeli değildirler ve hatta humus üreten çürüyen bitki kalıntılarıyla beslendikleri için faydalıdırlar. Bununla birlikte, çok sayıda olduklarında bitkilerin narin, sulu kısımlarına zarar verebilirler. Sonuç olarak, saksı çiçeklerinin (özellikle genç olanlar) büyümesi engellenir ve kökler zarar görebilir. Ancak bu tür durumlar çok nadiren olur. Çoğu zaman, bu beyaz solucanlar evimize çiçek toprağı olan torbalarda girer .

İlkbahar kuyrukları , bitkinin taze toprağa ve temiz bir tencereye nakledilmesiyle evde kolayca atılabilir . Genellikle bu beyaz solucanlardan yerden kurtulmak için toprağı bir tencerede kurutmak yeterlidir , sonra kendiliğinden kaybolurlar. Ayrıca bitkinin bulunduğu tencereyi suya daldırabilirsiniz - kaynak kuyrukları boğulacak ve yüzeye çıkacaktır.

Profilaktik olarak, Provado Care gübresini ve böcek ilacı çubuklarını toprağa koyabilirsiniz (1 litre substrat başına 1 çubuk). Kimyasal kontrol ve yay kuyruğu püskürtme gereksizdir.

Toprak hücreleri - çiçekler için topraktaki beyaz larvalar

Genellikle kara sinek olarak adlandırılan karahindiba, meyve sineği şeklindeki ve boyutundaki küçük siyah böceklerdir. Sulama sırasında tencerenin üzerinde uçarlar. Toprak neminin yüksek olduğu yerlerde, yani sık sık sulanan bitkilerde ortaya çıkarlar. Orkide ve böcek öldürücü bitkilerin yetiştirilmesinde yaygın bir problemdir.

Yetişkin topraklar çok rahatsız edici böcekler olarak kabul edilir, ancak saksı çiçeklerine doğrudan zarar vermezler. Bitkiler , bitki köklerinin yakınında beslenen beyaz larvaları tarafından tehdit edilir . Yaklaşık 5 mm uzunluğunda, beyaz, şeffaf, parlak siyah başlı. Solucanların larvaları ölü organik maddelerle beslenir, ancak kök kıllarını ve köklerini kemirip kanalları kazmaları alışılmadık bir durum değildir. Hasarlı kök bölgeleri, bakteriyel ve fungal enfeksiyonların yeridir. Sonuç olarak, bitkiler, özellikle de genç olanlar solup ölür.

En az müdahaleci mücadele yöntemi, yetişkin patates bitkilerini yakalamaktır. Yetişkinler, saksıların köşelerine yerleştirilmiş sarı yapışkan plakalara çekilir. Patates turşusu için ev yapımı bir yöntem, yetişkinleri 1 yemek kaşığı sirke ve sarı bir boya (örneğin zerdeçal) ile karıştırılmış suyla (yaklaşık 125 ml) dolu kaplara çekmektir. Sirke kokusu ve sarı renk, solüsyonda eriyen ekşi patatesi çeker.

saksı çiçeklerinde ortalarSaksı çiçeklerinde sinekler - onlardan nasıl kurtulur, onlarla savaşın

Bitkilerinizi suladığınızda saksı çiçeklerinizde küçük sinekler görüyor musunuz? Saksıların yakınındaki küçük, uçan böcekler muhtemelen hepimizin mücadele ettiği bir sorundur. Saksı çiçeklerinde hem beyaz hem de kara sinek olabilirler. Bu sineklerin nereden geldiğini, bitkilerimize zararlı olup olmadıklarını görün ve saksı çiçeklerinde sineklerden nasıl kurtulacağınızı öğrenin. Daha...

Dişi patateslerin yumurtlamak için çok fazla organik maddeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle, tencere içindeki alt tabakanın en üst tabakası ince bir kum tabakası ile kaplanmalıdır. Bu, yumurtaların döşenmesini ve dolayısıyla zeminde çiçeklerle beyaz solucanların ortaya çıkmasını önleyecektir .

Provado Care böcek ilacı çubuklarını da saksılara yerleştirmeye değer (1 litre substrat için 1 çubuk).

Zaten toprakta beslenen beyaz kurtlar, yani solucanların larvaları , alt tabakadan durulamak için tencereyi suya batırarak uzaklaştırılır. Fidanların larvalarıyla savaşmak için bitkiler Karate Zeon 050 SC (0.5 ml maddeyi 1 litre suda seyreltin) ile sulanabilir. Sulama her 10-14 günde iki kez yapılır. Bununla birlikte, kimyasal bir bitki koruma ürünü olduğunu ve kullanırken çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.

Yerdeki beyaz solucanlar - kurtçuklar, böcek larvaları

Yerdeki beyaz solucanlar - kurtçuklar, böcek larvaları

Otik böceğin beyaz larvaları

Çilek opuchin böceği, balkon, teras ve bahçe bitkilerinin zararlısı olan küçük (8-11 mm) bir böcektir. Özel yaşam tarzı ve larvaların koruma önlemlerine karşı direnci, kontrol edilmesini zorlaştırır. Zararlı böcekler, saksıda beyaz larvaların bulunabileceği bitkilerin satın alınmasıyla evlere gelir .

Gün boyunca yetişkinler toprağa saklanır ve sadece akşamları karanlıkta beslenmek için bitkiye tırmanırlar. Yapraklara karakteristik hasara neden olurlar - yaprak bıçağında sinüs şeklindeki delikleri ısırırlar. Açelyalar, siklamenler, begonyalar ve ortancalar özellikle saldırmaya isteklidir.

Yerde yaşayan ve bitki kökleriyle beslenen beyaz bataklık larvaları daha büyük bir tehdittir . Kahverengi başlı, 8-12 mm uzunluğunda beyazımsıdırlar. Larvalar köklerde fıçı şeklindeki delikleri ısırır ve minik kökleri bütün olarak yerler. Sonuç olarak, büyüme durur, bitkiler solur ve ölür.

Yetişkin kurtlar ilkbaharda beslenirken , yerdeki beyaz larvaları tüm yıl boyunca aktiftir. Bu nedenle yapraklarda tipik bir belirti yoksa ve bitki sulamaya rağmen soluyorsa, çiçeği saksıdan çıkarın ve köklerini inceleyin. Toprağın köklerini temizliyoruz ve dikkatle inceliyoruz. Üzerlerinde ısırılmış delikler veya beyaz solucanlar fark edersek , savaşmaya başlarız. Tüm larvalardan ve şişmiş yumurtalardan kurtulmak için enfekte olmuş kökleri akan su altında iyice durulayın . Larvaları çıkardıktan sonra, hasarlı kökleri bir budayıcıyla kesin. Temizlenmiş bitkiyi taze toprağa ve temiz bir tencereye dikin.

Yetişkin şişmiş mantarlar, toprak yüzeyinde ortaya çıktıklarında geceleri yakalanır. Güneş ışığı bir böceğe çarpıp yere düştüğünde bitkiler bir fenerle aydınlatılır. Sonra bütün böcekleri topluyoruz. Başka bir yol da yetişkinleri, altına porsuk sürgünleri yerleştirdiğimiz ters bir kap olan bir tuzağa çekmektir. Tencerenin kenarını bir tahta parçasının üzerine yerleştirin, böceğin tuzağın içine kolayca erişmesi için. Sabah, cezbedilen böcekleri çıkarın.

Şişmiş hastalıkla mücadelenin daha radikal bir şekli, kimyasal koruma önlemlerinin kullanılmasıdır. Yapraklarda belirtiler fark ettiğinizde, etkilenen bitkilere akşamları temas müstahzarları püskürtün, örneğin Sumi-Alfa 050 EC (5 ml / l su). Ne yazık ki, bu ajan yerdeki beyaz larvalar üzerinde çalışmıyor, sadece yetişkin böceklerle savaşacağız.

MSc. Agnieszka Lach