Dracaena - bakım, nakli, üreme, çeşitleri

Dracaena , tropikal bölgelerden gelen çok popüler bir saksı bitkisidir, hoş alışkanlığı ve dekoratif yapraklarıyla takdir edilmektedir. Saksı yetiştiriciliğinde, çeşitli dracaena türleri ve çeşitleri bulunur , bunların en popülerleri kokulu dracaena, marjinal dracaena ve Sandera dracaena'dır. Bir tencerede büyüyen dracaena bakımının nasıl göründüğünü , bu bitkinin hangi gereksinimleri olduğunu ve dracaena'yı evde çoğaltmanın mümkün olup olmadığını görün .

dracaena kokulu

Dracaena fragrans - Dracaena fragrans

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Dracaena - türler ve çeşitleri

Dracaena cinsi , Asya ve Afrika'nın subtropikal ve tropikal bölgelerinden gelen yaklaşık 40 bitki türünü içerir . Genellikle doğal ortamda birkaç metreye ulaşan odunsu bitkilerdir, ancak aralarında daha alçak çalılar da vardır. Bununla birlikte, evde yetiştirilen dracaena o kadar yüksek büyümez ve neredeyse hiç çiçek açmazlar (daha sonra çok sıradışı görünen çiçek açan bir dracaena fotoğrafı makalenin ilerleyen bölümlerinde bulunabilir).

Dairelerde saksı yetiştiriciliğinde en yaygın olanları:

Dracaena fragrans ( Dracaena fragrans ) - yaklaşık 1,5 m yüksekliğe kadar büyüyen ve 50-70 cm uzunluğa ulaşan, gerçek gücü aşağıya doğru sarkan güzel, çok geniş yapraklar için değerli olan stok üreten bir türdür. Bu tür, yeterince yüksek hava nemi sağladığımız sürece, bir apartman dairesinde büyüme koşullarını oldukça iyi tolere eder.

Kokulu dracaena çeşitlerinin ilginçtir :

  • ortada geniş sarı şeritli yaprakları olan dracaena kokulu 'Massangeana' ,
  • ortasından geçen koyu yeşil şeritli sarı kenarlı yapraklı kokulu dracaena 'Victoria'
  • kokulu dracaena 'Rothiana' , beyaz kenar boşluklu kösele, koyu yeşil yapraklar.

dracaena kenarlı

Dracaena marginata - Dracaena marginata

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Dracaena marginata ( Dracaena marginata ) - 1.8 m yüksekliğe kadar büyüyen bir başka popüler Dracaena türüdür. Madagaskar'dan geliyor ve çok egzotik bir görünüme sahip. Yapraklar, sapların uçlarında, dar, sivri, koyu yeşil, genellikle kırmızımsı kenarlarla kümeler halinde toplanmıştır. 30-40 cm uzunluğa ulaşırlar. Gövde ince, halka şeklindedir. Değerli bir kenarlı dracaena çeşidi, kırmızı kenarlı kremsi çizgili yapraklara sahip dracaena 'Tricolor'dır.

dracaena Sandera, Şanslı Bambu

Dracaena Sandera - Dracaena Sanderiana , "Lucky Bamboo" olarak da satılır

Fotoğraf Pixabay.com

Sander Dracaena ( Dracaena sanderiana ) - "Lucky Bamboo" adı altında satılan, son yıllarda oldukça popüler olan bir türdür. Sert, açık yeşil filizleri bambu filizlerini andırır ve bitki kök alır ve suya daldırılarak çok iyi büyür. Ayrıca, ısı kaynaklarının yakınlığını iyi tolere eder, böylece bir radyatöre yakın durabilir. Yapraklar dar, hafif bükülmüş, yeşil, bazen kremsi beyaz kenarlıdır.

Dracaena zehirli miDracaena zehirli mi?

Dracaena, evlerde, ofislerde, okullarda ve alışveriş merkezlerinde bulunabilen popüler bir bitki bitkisidir. Popülerliği, çekici görünümü ve ılımlı yetiştirme gereksinimlerinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, çok az kişi dracaena'nın zehirli olduğunun farkındadır. Daha...

Dracaena - apartmanda bakım

Aydınlatma, sıcaklık

Dracaena , doğrudan, güçlü güneş ışığına maruz kalmaması için aydınlık bir yere ancak dağınık ışıkla yerleştirilmelidir. Büyüme mevsimi boyunca normal oda sıcaklığında, yani 21 ° C civarında durabilir ve kışın sıcaklık biraz düşürülebilir, ancak 13 ° C'nin altına düşemez. Verilen sıcaklıklar yukarıda belirtilen dracaena türleri için uygundur, ancak kışın minimum 18 ° C sıcaklık gerektiren dracaena türleri de vardır. Bu nedenle sahip olduğunuz dracaena çeşidinin gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olmaya değer .

Dracaena'yı sulamak ve gübrelemek

Dracaena'nın uygun bakımı, haftada 1-2 kez, kışın biraz daha az sulamayı gerektirir. Tabanda su bırakmayın ve her zaman fazla suyu boşaltın, sanki bırakılmış gibi köklerin çürümesine neden olabilir. Bunun istisnası, tek başına suda bile büyüyebilen Dracaena Sandera'dır . Her iki haftada bir bitki sulama için suyla seyreltilmiş sıvı gübre ile beslenmelidir. Yüksek hava nemi ve ara sıra yaprakların serpilmesi de tavsiye edilir. Dracaena çok sıcak veya kuru ise yapraklar sararabilir ve düşebilir. Çürüyen yapraklar veya saplar aşırı sulamanın bir belirtisidir.

saksı bitkilerinin gübrelenmesiSaksı bitkilerinin gübrelenmesi

Saksı bitkilerinin gübrelenmesi, çiçeklenme, yaprak rengi ve bitki büyüme oranının yanı sıra sağlık ve genel durumunun bolluğunu etkileyen önemli bir bakım prosedürüdür. Saksı bitkileri ne zaman döllenir, gübre nasıl dozlanır ve hangileri en iyisidir? Ev bitkilerinin gübrelenmesi hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Daha...

Dracaena nakli

Dracaena bakımı , mevcut saksı zaten çok küçük olduğunda bitkinin yeniden dikilmesini de gerektirir. Genellikle bu prosedür 2-3 yılda bir yapılır. Yeni tencerenin dibine, küçük çakıllardan veya genişletilmiş kilden yapılabilen bir drenaj tabakası döşenmeli ve daha sonra pH değeri 6,3 - 6,8 olan besin bakımından zengin humus bakımından zengin toprakla doldurulmalıdır. Doğru alt tabakayı elde etmede herhangi bir sorun olmamalıdır, çünkü hazır toprak karışımları satılabilir, genellikle hurma, avize ve dracaena için toprak adı altında satılır . Daha eski bitkilerde, dracaena nakli gerekli olmadığında, sadece dünyanın üst katmanını yenisiyle değiştiririz.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Dracaena - 3 üreme yolu

Yöntem 1 - apikal kesimler

Dracaena reprodüksiyonu apikal kesimlerle yapılabilir ve bu en kolay ve en hızlı yoldur. Genellikle bitki çok uzadığında ve onu biraz kısaltmak istediğimizde kullanılır. Kesik üst kısım kolayca köklenebilir.

İlkbaharda dracaena fidanları hazırlamak için sapın 8-10 cm üstleri kesilerek turba ve kum karışımına yerleştirilir. Alt uçları önce köklendirme maddesine daldırılmalıdır. Kesimlerin kök salması için, substratın yüksek sıcaklığını 24-25 ° C'de tutmaya değer. Forumumuzdaki raporlardan kaynaklandığı gibi, bazı insanlar da kesik üstleri suya koydu ve bu gibi koşullarda dracaena kökleri de attı. Ancak fide köklendikten sonra topraklı bir tencereye konur.

çiçek açan dracaena

Çiçek açan dracaena nadir bir manzara

Fotoğraf maniaW, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Yöntem 2 - gövde parçalarından üreme

Yaprakları olmayan uzun, coşkulu bir gövdeye sahip bir bitkimiz olduğunda faydalı olan dracaena'yı yeniden üretmenin bir başka yolu da çirkin sürgünleri parçalara ayırıp ayrı ayrı toprağa yerleştirmektir. Bununla birlikte, gövde parçalarının çoğaltılması, apikal kesimlere göre biraz daha uzun sürer.

Yöntem 3 - hava dökümleri

Ayrıca dracaena sürgününü hafifçe kesebilir ve üzerine toprak olan bir folyo torba koyabilirsiniz. Birkaç hafta sonra folyonun altında kökler görünmelidir.

Dracena ve yuka. Dracaena'nın yucca'dan farkı nedir?

Dracaena ve yucca, bazen birbirleriyle karıştırılan bitkilerdir. İlk bakışta aslında birbirine benziyorlar. Aynı agav ailesine aittirler. Ancak onlara daha yakından baktığınızda dracaena ve yucca arasında bazı farklılıklar göreceksiniz .

Daha nemli iklimlerde yetişen Dracaena, yanlarda yumuşak ve pürüzsüz yapraklara sahiptir . Juka ise sert yapraklara sahiptir ve kenarları açıkça pürüzlüdür. Yucca yaprakları ayrıca dracaena'da bulunmayan keskin bir dikenle bitebilir.

Yucca, dracaena ile karşılaştırıldığında kuraklığa, yoğun güneş ışığına ve soğuğa daha dayanıklıdır . Bahçe yucca'nın da bulunmasının nedeni budur. İklimimizde Dracaena sadece kışın ısıtılan odalarda yetiştirilebilir.