Yıl boyu balkon bitkileri

Yıl boyu balkon bitkileri , kışın can sıkıntısıyla baş etmenin harika bir yolunun yanı sıra ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açan mevsimlik bitkiler için harika bir fondur. Balkon için yaprak dökmeyen bitkiler sadece iğne yapraklılar değil, aynı zamanda tırmanan bitkiler ve yaprak döken çalılardır. Her zaman yeşil olmak zorunda değiller. Birçoğu renkli yapraklar veya farklı renkli iğneler ile ayırt edilir. Önemli olan, tüm yıl boyunca onlara hayran kalabilmenizdir. İşte harika görünen ve büyümesi kolay 7 çok yıllık balkon bitkisi .

Yıl boyu balkon bitkileri

Yıl boyu balkon bitkileri

Fotoğraf depositphotos.com

1. Ortak sarmaşık ( Hedera helix )

Sarmaşık, maceracı köklerle desteklere tırmanan yaprak dökmeyen bir sarmaşıktır . Yavaş büyür, yoğun, koyu yeşil bir duvar oluşturur. Bir balkona bir korkuluk veya gölgeli bir duvar dikmek için ortak sarmaşık kullanılabilir . İlginç bir yaprak rengiyle ayırt edilen pek çok yaygın sarmaşık çeşidiyle tanışabilirsiniz; örneğin, altın sarısı bir ortası olan yaprakları olan sarmaşık 'Altın Yürekli' veya mermer yapraklı sarmaşık 'Profesor Seneta'.

Sıradan sarmaşığın yüksek gereksinimleri yoktur . Koyu yapraklı çeşitler gölgeli yerleri tercih ederken, renkli yapraklılar güneşte de yetiştirilebilir. Daha sonra yaprakları rengini daha güzel değiştirir. Daha sert kışlarda sarmaşık biraz donabilir. Bu nedenle, ekilecek kasalar ve saksılar, kök topunun dondan korunması için, örneğin baloncuklu ambalaj veya polistiren gibi yalıtım malzemesi ile kaplanmalıdır. Kalsiyum ilaveli evrensel çiçek toprağı, sarmaşık yetiştirmek için uygundur. Sıcak günlerde sulamayı unutmamalısın.

Ortak sarmaşık Hedera helix - yetiştirme, üreme, fiyat, çeşitler

Ortak sarmaşık, bahçelerimizde ve parklarımızda yeri doldurulamaz bir tırmanıcıdır. Yaprak dökmeyen yaprakları sayesinde iddiasız ve çok etkilidir. Çitlerin, duvarların veya eski ağaç gövdelerinin üzerinden tırmanabilir ve ayrıca yer örtücü bitki olarak da kullanılabilir. Daha...

2. Fortune's Bumblebee ( Euonymus fortunei )

Fortune's Euonymus, çeşidine bağlı olarak renkleri değişen yaprakları olan yaprak dökmeyen, sürünen veya sürünen bir çalıdır . Balkon Kapları için en çok tavsiye edilen Fortune Euonymus çeşitleri :

 • Beyaz kenar boşluklu koyu yeşil yapraklı 'Emerald Gaiety',
 • Dışında koyu yeşil yaprakları olan Euonymus 'Interbolwi', içinde büyük beyaz-sarı nokta,
 • 'Emerald'n Gold' dik alışkanlığı ve sarı kenarlı koyu yeşil yapraklar,
 • Geniş, yoğun sarı kenarlı açık yeşil yapraklı 'güneş ışığı',
 • Ortasında dar sarı şeritli, ince tırtıklı, koyu yeşil yapraklı 'Sunspot'.

Yıl boyu balkon bitkileri

Fortune'un 'Canadale Altını' Euonymus

Fotoğraf © Herbi

Growing Fortune's Euonymus zor değil . Bitki tüm bahçe alanlarını tolere eder. Alt tabakanın sürekli olarak orta derecede nemli olması önemlidir. Güneşten gölgeye kadar her pozisyonda yetiştirilebilir. Donları ve kentsel kirliliği çok iyi tolere eder, bu da onu balkon için dört mevsim harika bir bitki yapar . Diğer birçok bitki ile kaplarda güzelce gider. Güdük aşılı sazlar da satışa sunulmuştur, bunlar bir saksıya ekilebilir ve etrafına mevsimlik bitkiler veya funda ile doldurulabilir.

Fortune's Euonymus - çeşitleri, yetiştirme, kesmeFortune's Euonymus - çeşitleri, yetiştirme, kesme

Fortune's Euonymus küçük, iddiasız ve büyümesi kolay yaprak dökmeyen bir çalıdır. Yeşil, rengarenk veya açık kenarlı olabilen yaprakların alışkanlığı, gücü ve rengine göre değişen ilginç Fortune's Euonymus çeşitleri mevcuttur. Daha...

3. Cezayir menekşesi ( Vinca minor )

Deniz salyangozu sürünen sürgünlere sahip yaprak dökmeyen bir çalıdır . Sürgünleri küçük, koyu yeşil ve parlak yapraklarla yoğun şekilde büyümüştür. Pek çok çeşidin, sarı kenarlı yaprakları olan 'Aureovariegata' veya yeşil kenarlı sarı yaprakları olan 'Aydınlatması' gibi dekoratif renkli yaprakları vardır. Mayıs ayında ve genellikle yine Ağustos ayında, çeşitliliğe bağlı olarak mavi ('La Grave'), mor ('Atropurpurea') veya beyaz ('Gertrude Jekyll') olabilen yaprak koltuklarında büyüleyici çiçekler belirir.

Yıl boyu balkon bitkileri

Ortak deniz salyangozu

Fotoğraf AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Deniz salyangozu gölgeli pozisyonları sever, ancak alacalı yapraklı çeşitler de güneşli yerlerde gelişir. Balkondaki şartlara bağlı olarak deniz salyangozu çeşitlerinin seçimi oldukça fazladır . Deniz salyangozu minimum bakım gerektirir. Sürekli orta derecede nemli bir alt tabaka sağlamak yeterlidir. Salyangozu, asılı saksılarda, büyük ahşap veya rattan kutularda ve diğer gölge seven bitkilerle kompozisyonlarda çok hoş görünüyor.

Cezayir menekşesi - yetiştirme, çeşitleri, üremeCezayir menekşesi - yetiştirme, çeşitleri, üreme

Yaygın deniz salyangozu, toprak örtüsü olarak mükemmel olacak, geniş bir alanda yeşil olacak ve daha büyük ağaçların altında iyi sonuç verecek bir çalıdır. Bahçe tarımı için en ilginç deniz salyangozu çeşitleriyle tanışın ve bu bitkiye nasıl bakılacağını görün. Daha...

4. Sürünen golteria ( Gaultheria procumbens )

Sürünen Golteria, funda bitkileri ailesine ( Ericaceae ) ait, düşük yaprak dökmeyen bir çalıdır . Bu bitki küçük, sadece 10-15 cm boyunda. Öyle kışın mora döner parlak koyu yeşil yapraklı bir dört mevsim bitkisi . Yaz aylarında (Temmuz-Ağustos) beyaz veya hafif pembe, hoş kokulu çiçeklerle çiçek açar. Bununla birlikte, en büyük değeri, Nisan ayına kadar süren, yoğun kırmızı mercan meyvelerinin sürgünlerine asıldığı kış aylarında ortaya çıkar. Özellikle karla kaplı olduklarında çekici görünüyorlar.

Yıl boyu balkon bitkileri

Sürünen saka kuşu, başka bir deyişle: kırmızı Japon balığı

Fotoğraf Pixabay.com

Golteria bir tencereye ekildiğinde çok iyi sonuç verir . Fazla yer kaplamaz ve örneğin iğne yapraklılar gibi balkonda harika bir yardımcı bitki olabilir. Aydınlatmanın net bir tercihi yoktur, yani hem güneşte hem de gölgede yetiştirilebilir. Asitli ve hafif nemli bir alt tabaka gerektirir. Orman gülleri için toprak ekime uygun olacaktır. Ayrıca önemli olan - sivri farenin dona karşı tamamen dayanıklı olması!

Taraklı akvaryum balığı - bahçede iyileştirici özellikler ve yetiştirmeTaraklı akvaryum balığı - bahçede iyileştirici özellikler ve yetiştirme

Red Golteria, tüm kış süren dekoratif meyveli, alçak, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Bahçelerde süs amaçlı ekilir, ancak aspirine benzer çalışan bir madde içerdiğinden tıpta da uygulama alanı bulmuştur. Saka kuşunun iyileştirici özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin ve bu bitkinin ekiminin nasıl göründüğünü öğrenin! Daha...

5. Cardoon ( Leucothoe )

Kistem, balkonda bir saksıda büyümek için mükemmel olan, heather ailesinden bir başka ilginç yaprak dökmeyen bitkidir . En fazla 70 cm yüksekliğe ulaşarak, kemerli, zikzak biçimli sürgünler ile kubbe şeklinde çalılar oluşturur. Güzel renkli yaprakları sayesinde son derece dekoratif bir çalıdır. Komşuların dikkatini kesinlikle çekecek balkon bitkileri arasında gerçek bir nadirliktir. 'Zeblid' ve 'Rainbow' salkımları özellikle dekoratiftir.

Ağaç gövdesi gölgeli yerler gerektirir çünkü güneş ışınları yaprakları kolayca yakabilir. Domuz pirzolasına benzer şekilde, düğüm asidik ve hafif nemli bir alt tabaka gerektirir. Tek başına bir tencereye veya minyatür iğne yapraklılar veya fular eşliğinde daha büyük kaplara dikildiğinde çok güzel görünüyor .

Defne yaprakları - yetiştirme, çeşitleri, kesimDefne yaprakları - yetiştirme, çeşitleri, kesim

Sebze kökü, funda ailesine ait yaprak dökmeyen bir çalıdır. Moors ve natüralist çiçek yataklarında ilginç bir kompozisyon unsuru olduğu için pitoresk renkli yapraklarla dekore edilmiştir. Defne kökü yetiştiriciliğinin neye benzediğini, ne zaman kesileceğini görün ve güzel renkli yaprakları olan çeşitleri öğrenin. Daha...

6. Bezelye selvi ( Chamaecyparis pisifera )

Bezelye selvi, yoğun, konik bir taç oluşturan, çok çekici, yaprak dökmeyen iğne yapraklı bir çalıdır. Dalları pullu, keskin iğnelerle kaplıdır. Bütün bitki hoş, balzamik bir koku verir. Cüce bezelye selvi çeşitleri, balkonda saksıda yetişmek için idealdir . Çeşitliliğe bağlı olarak 30 ila 100 cm yüksekliğe ulaşırlar. İlginç renklendirmeye sahip çeşitleri kullanarak onlardan ilginç kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

Yıl boyu balkon bitkileri

Bezelye selvi çeşidi muhtemelen 'Filifera Aurea Nana' veya 'Filifera Nana'. Fotoğraf stgiera, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Özellikle balkonlarda yetiştirmek için tavsiye edilen bezelye selvi çeşitleri şunlardır:

 • ' Filifiera Aurea Nana ' - altın sarısı, sarkık, telli sürgünlerle,
 • ' Plumosa Aurea Compacta ' - altın sarısı pullar ve iğnelerle kaplı kıvırcık dallarla,
 • ' Nana Aureovariegata ' - kısa, kıvırcık ve yoğun sürgünlerle, küçük, sarı parçalarla yeşil pullarla kaplı,
 • ' Mavi Gezegen ' - gümüş mavimsi renkli yumuşak, orak şeklindeki iğneler şeklinde ilginç bitki örtüsü ile.

Bezelye selvi, ortalama gereksinimleri olan bir bitkidir. Dona karşı dayanıklıdır ve hem güneşli hem de yarı gölgeli bir konumda yetiştirilebilir. Tek başına bir saksıda veya başka bitkilerle birlikte büyüyebilir. Noel'de ışıklarla süslendiğinde mükemmel bir balkon dekorasyonu !

7. Sürünen ardıç (Juniperus horizontalis )

Balkonda yetiştirmek için önerilen son yaprak dökmeyen bitki sürünen ardıçtır . Sürgünleri kapların duvarlarından dekoratif bir şekilde sarkan, 30-50 cm yüksekliğe ulaşan iğne yapraklı bir çalıdır. Hoş kokusu ek bir avantajdır. Aşağıdaki sürünen ardıç çeşitleri, kaplarda en iyi şekilde görünür:

 • 'Altın Halı' - rulo şeklinde, altın sarısı sürgünlerle,
 • 'Mavi Orman' - kısa, mavi-yeşil iğnelerle kaplı dikey olarak büyüyen sürgünlerle,
 • 'Limeglow' - çeşitli pullarla - ilkbaharda altın sarısı, sonra yeşil
 • 'Gri İnci' - narin, tüylü ve hafif kabarık sürgünlerle.

Sürünen ardıç, düşük nem ve toprak gereksinimine sahiptir ve Polonya kışlarını iyi tolere eder. Çok güneşli bir yerde bile çok iyi. Funda, euonymus ve sarmaşık içeren saksı ve balkon kutularındaki düzenlemelerin yanı sıra daha uzun kozalaklı ağaçlar veya yaprak döken çalılar (örn. Kızamık) için mükemmel bir tamamlayıcıdır . Petunyalar gibi mevsimlik bitkilerle birlikte çok ilginç görünüyor.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Yaprak dökmeyen bitkiler, bir tencerede donmuş topraktan su toplayamadıklarında kışın aşırı kurumaya çok eğilimlidir. Bu nedenle, onları yetiştirmeye karar verirken, saksıları polistiren ile yalıtmaya değer. Ayrıca kışın sulamayı da unutmayın.

Yıl boyu balkon bitkileri

Balkon için tüm mevsim bitkilerinin listesini yazdırılabilir bir versiyonda indirin:

 • Yıl boyu balkon bitkileri (PDF)

MSc. Agnieszka Lach