Meyve ağaçlarının ilkbahar ilaçlaması

Zaten ilkbaharın başlarında, meyve ağaçlarını püskürtmeyi düşünmelisiniz. Düşük sıcaklık ve bazen güneş eksikliği, nadiren bahçeye çıktığımız anlamına gelir. Bu arada, büyüme mevsimi boyunca hastalıkların ve zararlıların ortaya çıkmasını önleyecek meyve ağaçlarının en önemli ilaçlaması yılın bu zamanında yapılmaktadır . Meyve ağaçlarının hangi bahar ilaçlaması en önemli ve nasıl yapılır?

meyve ağaçlarının ilkbahar ilaçlaması

Meyve ağaçlarının ilkbahar ilaçlaması

Meyve ağaçlarının ilkbahar ilaçlamasına ne zaman başlanmalı

Meyve ağaçlarının ilkbahar ilaçlamasına genellikle meyve ağaçlarında henüz yaprak kalmadığı Şubat ayı sonunda başlıyoruz. Ayrı ayrı püskürtmelerin zamanlaması hava koşullarına ve bitki gelişim aşamasına (fenolojik aşama) uyarlanmalıdır, çünkü hem çok erken hem de çok geç püskürtme etkili olmayacaktır.

Örneğin, patojenin bitki dokularına girdiği anda veya meyve ağaçlarının hastalıklarına neden olan mantar sporlarını bulaştırdığı anda ağaçların ilkbaharda püskürtülmesi ile ilgilidir . Bu nedenle gelişen tomurcuk, yaprak ve çiçeklerin gözlemlerini takip ediyoruz. Meyve ağaçlarının ilk ilkbahar ilaçlaması yaprak tomurcukları açılmadan önce, sonrakiler ise yaprak gelişim aşamalarında, çiçek tomurcukları açılmadan önce, çiçeklenme vb.

Meyve ağaçlarının doğru ilaçlama tarihinin belirlenmesi, bitkilerin ve üzerlerinde meydana gelen değişikliklerin çok dikkatli bir şekilde gözlemlenmesini gerektirir. Örneğin en çok yetiştirilen meyve ağacı olan elma ağacında çiçek tomurcukları önce yeşil, sonra pembe ve son olarak beyazdır. Pembe tomurcuk fazı, elma ağaçlarına küllemeye karşı kükürt preparatları püskürtmenin bir işaretidir.

Hatırlamak!

Her yıl, hava koşullarının bitkilerin büyüme hızı üzerindeki etkisine bağlı olarak değişiklik gösterebileceğinden, bireysel ilaçlamalar için kesin, sabit bir takvim tarihi belirlemek imkansızdır. Meyve ağaçlarının ne zaman püskürtüleceğini belirlemek için, meyve ağacı püskürtme programına ve ilgili koruma ürününün etiketindeki tavsiye edilen püskürtme tarihine ilişkin bilgilere göre bitki geliştirme aşamalarını kullanırız .

Arsa üzerinde meyve ağaçları püskürtme programıArsa üzerinde meyve ağaçları püskürtme programı

Meyve ağaçlarının doğru şekilde püskürtülmesi, sağlıklı ve lezzetli meyve elde etmenin garantisidir. Ağaçlarınız için hazırlığı ve püskürtme tarihini kolayca seçebileceğiniz, arsa üzerindeki meyve ağaçlarını pratik bir masa şeklinde püskürtme programını indirin. Daha...

Meyve ağaçlarına ilkbahar ilaçlaması nasıl yapılır

İlkbaharda meyve ağaçlarına ilaçlama yapılırken serpilmiş ağacın tüm sürgün ve dallarının sprey sıvısı ile iyice kaplanmasını sağlamalıyız. Meyve ağaçlarına, gövdenin tabanından tepenin son sürgünlerine kadar hazır preparatı püskürtün. Zararlılara karşı yağ müstahzarlarının ilkbaharda püskürtülmesi gibi bazı durumlarda, ağaçlara o kadar cömertçe püskürtülmelidir ki sıvı dallardan ve sürgünlerden damlar. Noktasal olarak yapılması gereken yaylı bakır spreylerde farklı davranırız , örneğin sadece tomurcukların geliştiği dallara püskürtmenin damlamasına izin vermeyiz.

Rüzgarsız, ılık ve bulutlu ancak yağmursuz bir günde meyve ağaçlarının ilkbahar ilaçlamasını yapıyoruz . Sürgünler yanabileceğinden güneşli bir günde püskürtmeyin. Ve püskürtmeden hemen sonra yağmur yağması durumunda, koruyucu madde yıkanabilir ve tedavi tekrarlanmalıdır.

Püskürttüğümüz hava sıcaklığı da önemlidir . Bitki koruma ürünleri, sıcaklık çok düşük olduğunda çok daha az etkilidir. Belirli bir koruyucu müstahzarın kullanılabileceği sıcaklık aralığı hakkındaki bilgiler, buna ekli etikette bulunabilir. Örneğin, Miedzian 50 WP ve Syllit 65 WP meyve ağaçlarının ilkbahar ilaçlaması için popüler preparatlar , hava sıcaklığı 6 ° C'nin üzerinde olduğunda kullanılır.

Meyve ağaçlarının ilkbahar ilaçlaması, bir meyve bahçesindeki bitki bakımının önemli bir unsurudur. Püskürtme yapılmaması, meyve kalitesinin bozulmasına, verim eksikliğine veya hastalık ve haşere saldırılarına maruz kalan ağaçtan tamamen ölmesine neden olabilir.

Meyve ağaçlarının haşereler için ilkbaharda ilaçlanması

Meyve ağaçlarının ilkbahar ilaçlamasında kullanacağımız müstahzarlar ilaçlama tarihine, ilaçlanacak bitkinin cinsine ve mücadele etmek istediğimiz hastalık veya zararlı böceğe göre seçilmelidir.

Kronolojik olarak, çoğu bahçede uygulanacak ilk sprey, meyve ağaçlarının zararlılarıyla mücadele için yağ preparatları içeren bir sprey olacaktır. Bu işlem, kış örümcek akarı yumurtalarını ve bunlardan çıkan larvaları, ayrıca bitkilerde kışlayan erik kabını ve yaprak bitlerini yok eder. Bu, bu zararlıların daha sonra tam bitki örtüsünde görünmesini etkili bir şekilde önler.

Kışlama zararlıları üzerine ilaçlama Şubat ayında yapılabilir , ancak Mart da iyi bir tarih olacaktır. Bu püskürtme için Emulpar 940 EC, Promanal 60 EC veya Treol 770 EC gibi yağ ajanları önerilir. Ancak parafin yağı içeren Promanal ve Treol ile ilaçlama yapraklar çıkmadan yapılmalıdır. Daha sonra fitotoksisite semptomları riski yüksektir. Sadece pirinç yağı içeren Emulpar, temelde büyüme mevsimi boyunca yapraklı bitkilerde kullanılabilir (bitki üzerinde haşereler fark edildikten sonra müdahale olarak da kullanılabilir).

Şeftali bahar püskürtme

Ne yazık ki gözden kaçırılması kolay olan bir başka erken sprey, şeftali yaprağı kıvrık spreyidir. Şeftali ağaçlarını, sıcaklık + 6 ° C'yi aştığında yaprak tomurcuklarını kırmadan önce serpin (şeftali yaprak tomurcukları şişmeyi yakalamak için Şubat ayı sonunda gözlemlenmelidir, püskürtme en iyi şekilde kırılmadan hemen önce yapılmalıdır). Miedzian 50 WP ve Syllit 65 WP'nin hazırlıkları faydalı olacaktır. Hazırlık ile ağacın taç kısmının tüm kısımlarının kapatılması önemlidir.

Syllit 65 WP - ne zaman kullanılır, dozaj, fiyatSyllit 65 WP - ne zaman kullanılır, dozaj, fiyat

Syllit 65 WP, meyve ağaçlarını elma ve armut kabuğu, şeftali yaprağı kıvrımı, taş ağacı yaprak lekesi veya erik kisti gibi hastalıklara karşı korumak için kullanılan mantar öldürücü bir preparattır. Püskürtmeyi etkili kılmak için Syllit 65 WP'yi ne zaman kullanacağınızı, münferit ağaçlarda önerilen preparat dozajını ve ayrıca mevcut paketler ve Syllit 65 WP'nin fiyatını kontrol edin. Daha...

Taş ağaçlara ilkbaharda ilaçlama

Yukarıda bahsedilen Syllit 65 WP, erik kistlerine karşı püskürtme yapmak için de faydalı olacaktır. Eriklerin püskürtülmesi yaprak tomurcukları kırılmadan hemen önce yapılmalıdır.

Yaprak tomurcuklarının şiştiği süre boyunca şeftali, kayısı, kiraz ve erikleri bakteriyel kansere karşı da püskürtebilirsiniz (Miedzian 50 WP veya diğer bakır mantar ilaçlarını kullanabilirsiniz). Kanser ilaçlaması, esas olarak bu hastalıkla önceki yıllarda karşılaşmışsak veya bölgede ortaya çıkarsa (örneğin komşuların bahçelerinde) yapılmalıdır.

Çiçeklenme başlangıcında beyaz çiçek tomurcuğu döneminde erik, kiraz ve kirazlar püskürtülür.taş ağaçların kahverengi çürümesine karşı. Miedzian 50 WP (özellikle kiraz ve vişne püskürtmek için tavsiye ederim) ve Topsin M 500 SC (erik, şeftali ve kayısı püskürtme durumunda bakırdan daha iyi) burada yardımcı olacaktır. Ağaçlara Bakır veya Topsin serpiştirdiysek (ikincisi büyüme mevsimi boyunca bir defadan fazla kullanılmamalıdır), yeni nesil Signum 33 WG'yi denemenizi tavsiye ederim. Ve tüm bu "kimyayı" kötüye kullanmak istemiyorsak, yabani otlar ve bitkilerden yapılan müstahzarları hazırlamaya değer. Kahverengi çürüklüğü püskürtmek için ihtiyacınız olacak: at kuyruğu kaynatma (1: 4 oranında su ile seyreltmede kullanılır), civanperçemi özü (seyreltme 1:10) ve yaban turpu kaynatma veya infüzyon (seyreltilmeden kullanılır).

Elma ve armut ağaçlarının ilkbahar ilaçlaması

Yaprak tomurcukları kırılmadan önceki dönemde elma ağaçlarına püskürtülmesi ve yeşil çiçek tomurcuğuna DELTAM (eski adıyla Decis olarak pazarlanmıştır) püskürtülmesi, bitkilerin elma çiçeğinden korunmasına yardımcı olacaktır. Bir elma ağacının pembe tomurcuğu sırasında kükürtlü preparatlar kullanarak onu küflenmeye karşı koruyoruz. Siarkol Extra 80 WP veya Siarkol 800 SC kullanabiliriz. Toz halinde küf, meyve ağaçlarına civanperçemi özü püskürtülerek ve doğal EVASIOL at kuyruğu preparatı ile ekolojik olarak da mücadele edilebilir.

İlkbahar ilaçlamasında meyve ağaçlarına sıktığımız en önemli hastalıklardan bir diğeri de elma kabuğudur. Yaprakların çıkması sırasında veya yeşil çiçek tomurcuğu sırasında, Miedzian 50 WP, Mythos 300 SC, Polyram 70 WG veya Syllit 65 WP preparatlarını kullanırız. Armut kabuğu da aynı şekilde tedavi edilir.

Yeşil ve pembe tomurcuk aşamasında elma ağaçlarına yaprak bitlerine, örümcek akarlarına, örümcek akarı ve elma dokunaçı gibi kelebek tırtıllara ve ayrıca elma meyve veren gövdesine püskürtülür. Mospilan 20 SP, yaprak bitlerini, tırtılları ve meyve veren gövdeleri püskürtmek için yararlı olurken, örümcek akarları Nissorun Strong 250 SC veya Ortus 05 SC ile tedavi edilebilir.

Çiçeklenme döneminde meyve ağaçlarının ilkbahar ilaçlamasına devam ediyoruz . Şu anda bakteri kanserine karşı elma ve armut ağaçlarını kabuklanmaya, elma ağaçlarını küflenmeye ve kiraz, erik ve vişne ilaçlamaya değer. Önceki ilaçlamayla aynı ajanları kullanıyoruz.

Meyve ağaçlarının ilkbahar ilaçlaması için gerekli hazırlıkları yapmadıysanız sizleri mağazamızdan orijinal bitki koruma ürünleri satın almaya davet ediyoruz. Bu, satın alma ile ilgili yüksek kalite ve memnuniyet garantisidir :-)

Müh. ülke kemeri. Piotr Moliński

www.OgrodyPetrusa.pl