Evde yemek güveleriyle nasıl savaşılır?

Mutfak dolabını açtığınızda güveye benzeyen bir böcek uçtu ve suda yulaf lapası pişirirken minik beyaz larvalar ortaya çıktı? Bu, evinizde yiyecek güveleri olduğunun bir işaretidir . Maalesef bir an önce onlarla mücadele etmeniz gerekiyor çünkü güvelerden beslenen ürünler tüketime uygun değil. Yiyecek güvelerini nasıl tanıyacağımızı , giysi güvelerinden nasıl farklı olduklarını ve evde yiyecek güveleriyle nasıl savaşılacağını öneriyoruz . Yiyecek güvelerinin neye benzediğini gösteren fotoğrafları görün ve onlardan kurtulmanın etkili bir yolunu öğrenin!

yemek güveleri

Yiyecek güveleri en çok gevşek ürünlerde bulunur - kabuğu çıkarılmış tane, un vb.

Fotoğraf Pixabay

Yiyecek güveleri neye benziyor?

Besin köstebeği, çoğunlukla şeker, kabuğu çıkarılmış tane, un ve yulaf ezmesi gibi toz yiyeceklerle beslenen yaygın bir ev zararlısı olan ekmek güvesidir ( Plodia interpunctella ). Ancak yiyecek güveleri diğer gevşek ürünleri (onları kahve veya çayda bile bulabiliriz) ve katı ürünleri (genellikle fındık ve kuru meyvelerde bulunur) küçümsemez.

Yetişkin yiyecek güvesi, vücut uzunluğu 1 cm'ye kadar ve kanat genişliği yaklaşık 1.5 cm olan, hafif, kahverengi-gri renklerde bir güvedir. Dişi, çoğunlukla toz ürünlerde yumurta bırakır. Gıda güvesi yumurtaları beyaz, yuvarlak, beyaz renkli, yaklaşık 0,5 mm çapındadır. Yumurtalar larvaları tırtıl şeklinde çatlar. Vücutları beyaz ve kafaları koyu.

yemek güveleri

Yiyecek güveleri - yetişkin bir böcek

Fotoğraf Kaldari, Kamu Malı, Wikimedia Commons

Yiyecek güvesi larvası yaklaşık 0,5 cm uzunluğunda olabilir ve tüketilen yiyeceğe bağlı olarak rengi değişebilir, örneğin sarımsı veya hafif turuncu olabilir. Pupalar kahverengi, 7 mm uzunluğunda, yoğun bir yaprağın altına gizlenmiştir.

Yiyecek güvelerini beslemenin ek semptomları, yiyecek ürünlerinin topaklarının birbirine yapıştığı hassas örümcek ağlarıdır. Bulaşıkların içinde ve örneğin bir kavanoz un veya diğer gevşek ürünlerin kapağıyla görünebilirler. Bu örümcek ağları, gevşek ürünleri topaklara yapıştıran yapışkan bir ipliğin hemen altında gizlenen güve larvalarının beslenmesinin sonucudur .

yemek güveleri

Gıda güvesi larvası

Fotoğraf Pudding4brains, Kamusal Alan, Wikimedia Commons

Yiyecek güveleri nereden geliyor?

Özellikle pirinç, yulaf lapası, un, yulaf ezmesi, kuru meyve vb. Ürünlerle bilmeden yiyecek güvelerini eve getirebiliriz . Genellikle bu böcekler diğer dairelerden havalandırma ızgaralarından uçarlar ama pencereden evimize ulaşabilirler. Bununla birlikte, yiyecek güvesini yaymanın ana yolu, onu beslediği yiyeceklerle birlikte taşımaktır - toz ürünler, tahıllar, tohumlar, şekerlemeler ve tatlılar, fındıklar, kuru meyveler ve ... hayvan yemi !!!

İkincisini vurguluyorum, çünkü bu tür ürünler genellikle ihmal edilirken, yiyecek güveleri bir evcil hayvan dükkanından eve de getirilebilir .

yemek güveleri

Bir torba irmik üzerinde gıda güvesi krizi

Fotoğraf Malybudowniczyickiewicz, Kamu Malı, Wikimedia Commons

Yiyecek güveleri ve elbise güveleri. Nasıl farklılar?

Yiyecek güvelerini giysi güvelerinden ayırmak çok önemlidir çünkü onlarla mücadele yöntemleri çok çeşitlidir. Başka bir böcek türüne elbise güvesi denir. Elbise güvesi sarımsı, bazen hafif gümüşi ve yiyecek güvesinden biraz daha küçüktür. Bununla birlikte, en önemlisi, fark oluştukları yerde yatmaktadır - yemek güveleri mutfak dolaplarında ve gıda ürünlerinde ve elbise güveleri gardıroplarda, gardıroplarda ve tavan arasında bulunur . Kıyafet güvelerinin zararları ağırlıklı olarak mevsimsel olarak görülürken, depolanmış ilkbahar-yazlık kıyafetleri sonbahar-kış kıyafetleri ile değiştirdiğimizde (veya tam tersi) yiyecek güveleri tüm yıl boyunca yaşamı zorlaştırır.

Uyarı!

Yiyecek ve giysi güveleriyle mücadele yolları çok çeşitlidir. Çeşitli kokular ve kurutulmuş güve kovucu bitkiler kullanılırken özel dikkat gösterilmelidir. Örneğin giysi güvelerini caydırmak için gardıroplara giysilerle yerleştirilmesi önerilen kurutulmuş lavantalı çantalar, mutfakta yemek güveleri için harika bir ortam olacaktır. Bu nedenle, güvelerle savaşmak için, her zaman belirli bir tür güve ile savaşmaya adanmış ürünleri seçin ve tüm "güveler için ev ilaçlarını" dikkatlice ve yalnızca hangi tür güvelerle savaştıklarını kontrol ettikten sonra kullanın.

Gıda güveleriyle adım adım nasıl mücadele edilir?

Aşama 1

Yiyecek güvelerini fark ettikten sonra, tüm kuru ürünleri mutfak dolaplarından atmalısınız - makarna, tahıllar, un, tahıllar, kahve, çay, kakao, fındık, kuru üzüm ve diğerleri. Burada bir istisna yapmıyoruz. Atılan ürünler bir folyo torbaya sıkıca kapatılır ve hemen dışarıdaki çöp kutusuna atılır. Onları evde çöp kutusuna atmak mantıklı değil çünkü güveler mutfağa hızla yayılacak.

Adım 2

Dolapları temizlemek için tercihen sıvıya batırılmış bir bez veya daha da iyisi antibakteriyel sıvıyla tek kullanımlık mendiller (dezenfekte mendiller) kullanarak dolapları iyice temizliyoruz. Dolapların arkasındaki ve dolapların altındaki yüzeyler de dahil olmak üzere, dolapların ve ulaşılması zor yerlerin tüm köşe ve çatlaklarını temizleyin. Bir bezle bazı köşelere ve çatlaklara ulaşamıyorsanız, elektrikli süpürge kullanabilirsiniz, ancak elektrikli süpürgenin içindeki torbayı hemen yenisiyle değiştirmeyi unutmayın.

Aşama 3

Havalandırma ızgaralarını kontrol edin. Izgaranın altındaki deliklere ince örgülü ağlar takılı değilse, bunları taktığınızdan emin olun. Bu, benlerin havalandırma yoluyla girmesini önleyecektir .

4. adım

Temizledikten sonra mutfak dolaplarınıza güve tuzakları kurun . Yiyecek güveleriyle savaşmaya adanmış tuzakları kullanmayı unutmayın. Elbise güveleri için çareler etkisiz olabilir ve hatta ters etki yapabilir. Kaliteli bir gıda güvesi kapanı, uzun süre dayanarak 3 aya kadar güvelere karşı koruma sağlar.

gıda güvesi tuzağı

Gıda güvesi tuzağı

Fotoğraf hedef

Bu nedenle, daha önce de bahsettiğim gibi, mama güveleri üzerinde etkili olacağından emin olmadığımız sürece tüm "güveler için ev ilaçlarını" önermiyorum . Ne yazık ki, birçok ev rehberinde, güveleri tedavi etmek için doğal yöntemler gıda güveleriyle savaşmak için önerilmektedir (bu konu hakkında çok şey okudum ve gerçekten belirsiz olan birçok makale / kılavuz var). Bu yüzden kendinize başka bir soruna neden olmamak için dikkatli olun!

Adım 5

Yeni alınmış kuru ürünleri önce dondurucuya koyun. Güve larvaları düşük sıcaklıklarda ölür. Bu , benleri geri getirmemenizi sağlayacaktır . Ayrıca mutfağı temizledikten sonra dolaplarda birkaç hafta hiçbir şey bırakılmaması ve sadece buzdolabı ve derin dondurucu kullanılması tavsiye edilir. Tüm kuru ve gevşek ürünleri sıkıca kapalı kaplarda saklama kuralını kalıcı olarak uygulayın , bu da benlerin bu ürünlere girmesini önleyecektir.