Meşe ortanca - çeşitleri, yetiştirme, kesme, üreme

Meşe yapraklı ortanca , ortancalar arasında ilginç, ancak küçümsenmiş bir türdür. Dekoratif çiçeklerin yanı sıra son derece dekoratif yapraklara sahip olması en büyük avantajıdır. Ayrıca, büyük, gösterişli çiçek salkımına sahip birçok meşe yapraklı ortanca çeşidi vardır . Meşe yapraklı ortancanın ekiminin ve kesilmesinin neye benzediğini ve meşe yapraklı ortancanın nasıl çoğaltılacağını görün .

meşe yapraklı ortanca

Meşe yapraklı ortanca

Fotoğraf © Gwidon

Meşe yapraklı ortanca ( Hydrangea quercifolia ), uzun sürgünlerin yardımıyla büyüyen, oldukça yavaş bir hızda 1,5 m yüksekliğe kadar büyür. Düzgün bir şekilde büyümesi genellikle yaklaşık 2-3 yıl sürer. Bu ortanca, kışın düşen büyük, loblu, koyu yeşil yapraklara sahiptir, ancak ondan önce sonbaharda yoğun bir şekilde kırmızımsı-mor renge dönüşürler. Tüm yıl boyunca, meşe yapraklı ortancanın yaprakları yumuşaktır ve alt kısımları tüylüdür. Şekilleri, onlardan çok daha büyük olmalarına rağmen meşe yapraklarına benzer. Meşe yapraklı ortanca yaz aylarında (Temmuz-Ağustos) çiçek açar ve çalıları sonbahar günlerine kadar uzun süre süsleyen büyük, gevşek çiçek salkımları yaratır.

Meşe yaprağı ortanca - çeşitleri

Temel türlere ek olarak, büyük, çok dekoratif çiçek salkımına sahip, bol miktarda çiçek açan meşe yapraklı ortanca çeşitleri de yetiştirilmektedir .

En popüler çeşitlerden biri, sonbaharda mavi bir renkle kahverengi-mora dönen, derin loblu yaprakları olan meşe yapraklı ortanca 'Kar Kraliçesi' dir . Çorak çiçekler yarı çift, beyaz, yaşları pembeye dönüyor, katlanmış salkımlarda toplanıyor. Bir başka meşe yapraklı ortanca 'Kar Tanesi' , uzun süre bitki üzerinde kalan büyük, dolu, konik 25 cm çiçek salkımına sahiptir. Steril çiçekler yarı çift, kremsi beyazdır, sonra pembeye döner. Verimli çiçekler küçük, krem ​​rengi çok azdır.

Benzer şekilde ilginç olan, 30 cm büyüklüğündeki büyük çiçekleri rengini beyazdan hafif pembeye yeşile değiştiren meşe yapraklı ortanca 'Harmony' çeşididir .

meşe yapraklı ortanca

Çiçek açan meşe yapraklı ortanca

Fotoğraf Pixabay.com

Daha kısa meşe yapraklı ortanca çeşitlerinden biri , bir metre yüksekliğe ve genişliğe ulaşan 'Sike's Dwarf' dır. Daha da küçük olan, sadece 50 cm yüksekliğe ulaşan Little Honey 'Brihon' meşe ortancası , büyüme mevsiminin başında altın sarısı bir renge sahiptir, rengini zamanla yavaş yavaş açık yeşile ve sonbaharda sonbaharda kırmızıya çevirir. Bu çeşitler küçük bahçeler için mükemmeldir.

Meşe yapraklı ortancanın bir başka ilginç çeşidi, renk bakımından en ilginç çeşitlerden biri olarak kabul edilen meşe yapraklı ortanca 'Burgundy'dir . Yapraklar koyu kırmızı bir gölge alır ve Aralık ayı başına kadar çalı üzerinde kalır. Çiçeklenme 30 cm uzunluğa ulaşır. Çorak çiçekler, diğer çeşitlerde olduğu gibi beyazdır, yaşla birlikte pembeye döner. Verimli çiçekler küçüktür ve göze çarpmaz.

Meşe yapraklı ortanca 'Ametist' çekici, panikülatlı salkımları sayesinde diğer çeşitlerden sıyrılıyor. Çekime sağlam bir şekilde monte edilirler ve zamanla beyaz renkli kırmızıya döner.

meşe yapraklı ortanca

Meşe yapraklı ortanca - yaprakların sonbahar rengi

Fotoğraf © Gwidon

Meşe ortanca - yetiştirme

Ortanca yetiştirmek için toprak verimli, nemli ve hafif asidik olmalıdır. Meşe yapraklı ortanca, ağaç ve çalı kümelerinin kenarında, kısmi gölgede iyi büyür. Gelen meşe yapraklı ortanca kültivasyonu, uygun bir, sessiz ve rüzgar korunaklı konumu sağlamak için önemlidir. Çalılar genellikle saksılarda satılır, bu nedenle meşe ortanca ekimi ilkbahardan sonbahara kadar herhangi bir zamanda yapılabilir.

Meşe yapraklı ortanca tam dona dayanıklı değildir. Çalıların dibinde bir turba höyüğü yaparak bitkileri don ve rüzgardan korumak ve ayrıca tüm bitkiyi saman malç veya agrotextile ile kaplamak gerekir.

Ne zaman meşe yapraklı ortanca büyüyen, düzenli sulamaya hatırlamak önemlidir. Erken ilkbahar ve sonbaharda, toprağın çalıların altına malçlanması ve büyüme mevsiminin başında bitkinin altına granül mineral gübre serpilmesi tavsiye edilir. Meşe yapraklı ortancaların gübrelenmesi sıvı veya çözünür gübre ile de yapılabilir. Daha sonra bitkiler Nisan'dan Temmuz sonuna kadar her 2 haftada bir suda çözülmüş bir gübre çözeltisi ile sulanır. Ortancalar için özel olarak tasarlanmış gübreleri kullanmak en iyisidir.

Bahçede büyüyen ortancalar - FILM !!!

Bahçede adım adım büyüyen ortancalar. Ortancalarla nasıl başa çıkılacağı ve bahçeniz için bitki satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği. Büyüyen ortancaların sırları, bahçe merkezindeki bir uzman tarafından ortaya çıkar. Daha...

Meşe ortanca - kesme

Meşe yapraklı ortanca , yıllık bakım budaması gerektirmeyen bitki grubuna aittir. Geçen yılki sürgünlerde çiçek açar, bu nedenle zaten çiçek tomurcukları olan çalıların dibinde yetişen güçlü sürgünleri kısaltmamalısınız. Meşe yapraklı ortancanın budaması, zayıf, ölü ve çok kalınlaşan sürgünlerin çıkarılmasıyla sınırlıdır. Kuru çiçek salkımını kışın sonunda veya ilkbaharın başında ilk tomurcuk çiftinin hemen üzerinde kesebilirsiniz.

Ortancaları kesmek.  Ortancaları nasıl ve ne zaman budamak gerekir?Ortancaları kesmek. Ortancaları nasıl ve ne zaman budamak gerekir?

Ortancalar, bahçelerimizdeki en güzel bitkilerden biridir. Düzgün bir şekilde gerçekleştirilen ortanca budaması, bu sıra dışı süs çalılarının çekiciliğinden tam olarak yararlanmanıza ve çiçeklenmelerinin bolluğu üzerinde büyük bir etkiye sahip olmanıza izin verecektir. Her yıl harika çiçeklerinin tadını çıkarmak için ortancaları nasıl ve ne zaman budayacağınızı görün! Daha...

Meşe yapraklı ortanca - üreme

Meşe yapraklı ortancanın çoğaltılması en iyi otsu, yani odunsu olmayan kesimler ile yapılır. Çiçek açmayan ve yıllık olan yan sürgünlerden fideler alıyoruz. Turba, kum ve funda toprağı karışımına (1: 1: 1) oranında (1: 1: 1) 15 cm uzunluğunda bir fide ekilir ve 24 ° C'de muayene odasında saklanır. Ortanca filizleri ayrıca otsu kesimler için köklenmeye daldırılabilir ve toprağa ekilerek delikli folyo ile kaplanabilir. İlkbaharda meşe yapraklı ortancaların kesimlerini fideliklere ekiyor, gölgelendiriyor ve düzenli olarak suluyoruz. Ortancayı sonbaharda kalıcı olarak ekiyoruz.

MSc. Joanna Białowąs

Dayanak: McJnoloe A., Dekoratif çalılar , Klub dla Ciebie, s. 168; Muras P., Bitkiler, ağaçlar, çalılar, çok yıllıklar kataloğu, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., s. 87; Bartels A., Ağaçlar ve çalılar hakkında her şey - bahçe için 1500 ağaç ve çalı , Świat Książki, s.132.