Mazıları hızlı bir şekilde büyümeleri ve kahverengiye dönmemeleri için nasıl gübreleyebilirim?

Mazı'nın uygun olmayan döllenmesinin en yaygın belirtisi sararma ve kahverengileşmesidir. Bunu önlemek için, onlara düzenli olarak optimal dozda besin sağlamak gerekir. Bkz hızla büyümeye böylece kahverengi açmazlar, thujas döllemek ne ve yıllarca sağlık ve güzel bir görünüm tutun. Mazı gübreleme zamanlamasını ve mazı gübresi uygulamanın temel ilkelerini öğrenin . Ayrıca mağazalarımızda bulunan en iyi tuja gübrelerini öneriyoruz .

Ne ile gübreleme

Mazı, mikro elementlerle zenginleştirilmiş özel mazı gübreleri ile gübrelenmelidir.

Joanna Białowąs

Mazı gübrelemenin sırları bize MSc tarafından açıklandı. Agnieszka Lach, Olsztyn'deki Warmia ve Mazury Üniversitesi Çevre Yönetimi ve Ziraat Fakültesi mezunu. Günlük olarak, ofislerdeki bitkilerin bakımı ve düzenlenmesi ile profesyonel olarak ilgilenmektedir. Ayrıca çiftlikte çalışırken edindiği deneyime sahiptir. meyve bahçesi. Bahçıvanlık üzerine birçok ilginç rehber makalesinin yazarı ve bahçıvanlık forumunda bir uzman.

Mazı ne zaman gübrelenir?

Bahçelerimizde yetişen Mazı, yılda 2-3 kez döllenmelidir. Mazı gübrelemek için 3 tarih vardır :

  1. ilkbahar , yani Mart'tan Nisan'a, en geç Mayıs ortasına kadar
  2. yaz (Haziran başı)
  3. sonbahar (Eylül-Ekim)

Ağır ve besin açısından zengin topraklarda, bitki örtüsü başlar başlamaz ilkbaharın başlarında bir kez mazı gübresi ekeriz . Durumunda hafif kumlu toprakta, gübre dozu 2-3 döllenme yayılır . Bu sayede sağlanan besinlerin en iyi şekilde kullanılmasını sağlayacak ve yağış sırasında topraktan sızmalarını sınırlayacağız.

İlkbahar ve yaz aylarında yüksek nitrojen (N) içerikli mazı gübreleri kullanıyoruz . Azota ek olarak, ilkbahar-yaz gübreleri, mazı ihtiyaçları için özel olarak oluşturulmuş bir dizi makro ve mikro element içermelidir. Bunların arasında en önemli rol magnezyum (Mg) tarafından oynanır. Eksikliği, thujas dallarının sararmasına ve ölmesine neden olur.

Hatırlamak! Mazı'nın döllenmesi için magnezyum yönünden zengin gübreleri seçin, çünkü bu besin maddesinin eksikliği, mazı dallarının sararması ve ölmesinin sık görülen bir nedenidir.

Temmuz ortasına kadar büyük miktarda nitrojen içeren gübreler kullanıyoruz. Daha sonra azot ile mazı arzı, dalların ağaçlanmasında gecikmeye neden olur ve böylece ağacın donma direncini azaltır.

Sonbaharda fosfor (P) ve potasyum (K) açısından zengin azot bakımından fakir gübreler kullanıyoruz . Bu elementler, bitkinin düşük sıcaklıklara karşı direnç kazanmasında çok önemli bir rol oynar. Sonbahar gübreleri, Temmuz ayının ikinci yarısında mağazalarda görünmeye başlar. Mazı'nın sonbaharda gübrelenmesi için, Target veya Vila tarafından iğne yapraklılar için sonbahar gübreleri başarıyla kullanılabilir.

Mazı gübreleme.  En iyi mazı gübre nasıl seçilir?Mazı gübreleme. En iyi mazı gübre nasıl seçilir?

Mazı gübreleme, özellikle fakir topraklarda ve bu popüler bitkilerin ekiminden sonraki ilk yıllarda çok önemli bir prosedürdür. Mazı nasıl gübreleneceğini, en iyi mazı gübresinin nasıl seçileceğini ve bitkilerin büyüme mevsimine düzgün bir şekilde başlaması ve kıştan sonra hızla yeniden güç kazanması için mazı gübrelemeye ne zaman başlanacağını görün. Daha...

Thuj için hangi gübre seçilmeli?

Mazıları gübrelemek için amonyum nitrat veya potasyum sülfat gibi tek bileşenli gübreler kullanılabilir. Bununla birlikte, dozajları uzman bilgisi gerektirir ve her zaman büyüme için gereken tüm bileşenleri sağlamamıza izin vermez.

Bu nedenle, mazı yaşamı için gerekli olan dengeli dozlarda makro ve mikro elementler içeren çok bileşenli gübreler çok daha sık seçilmektedir. Bu tür gübreyi seçerek tek taraflı aşırı gübreleme veya kıtlıkların önüne geçeceğiz. Mazı için özel olarak tasarlanmış gübreler iyi bir seçimdir . Bu tür gübreler arasında, diğerleri arasında Mikro besinler ve Vila mazı gübresi (mazı) ile hedef granüle mazı gübre. Dalların sararmasını ve kahverengileşmesini önleyen ve mazı büyümesini hızlandıran uygun bir bileşen bileşimi içerirler.

Mineral gübrelerin çok sık ve aşırı kullanımı toprak tuzluluğuna neden olabilir. Toprak tuzluluğunun bir sonucu olarak , besin maddelerinin topraktan emilmesi zordur , bu da bitkileri zayıflatır ve hastalıklara yatkınlığı artırır. Bu nedenle, en az sezonda bir kez kompost veya gübre gibi organik gübre uygulamaya değer. Organik gübrelerin birçok avantajı vardır. Toprağın yapısını iyileştirir, kolay sindirilebilir besinler ve mikroorganizmalarla zenginleştirir. Organik gübrelerin özel bir özelliği de bitkilerle döllenememesidir.

Kompost ve gübreye erişimimiz yoksa, iğne yapraklılar için Target Natural 100 günlük organik gübre iyi bir alternatiftir.

Hedef tui gübreleri

Bahçede mazıların sağlıklı ve hızlı büyümesini sağlayan mükemmel bir gübre seti

Uyluk altına gübre nasıl dozlanır?

Mazı'yı çeşitli gübre formları kullanarak besliyoruz . Şu anda en popüler olanları granül ve sıvı gübrelerdir. Mazı için granül gübreler daha yavaş etkili müstahzarlardır. Ölçülen granül miktarı (genellikle ağaç başına 100 gr) gövde etrafına yayılır. Gübreyi toprağın üst tabakasıyla karıştırarak kök bölgesine emilimini azaltın ve bitkiyi bolca sulayın. Dalların üzerinde yatan gübre topaklarını silkeleyin, çünkü nemle (çiy, yağmur) temas ettiklerinde bitkide yanıklara neden olabilirler.

Sıvı gübreler hızlı etki eden gübrelerdir. Formları sayesinde toprağa hemen nüfuz ederek kökler tarafından emilirler. Mazı sıvı gübreleri , ambalaj üzerinde belirtilen üretici tarafından önerilen doz kullanılarak suda seyreltilir. Asla doğrudan şişeden konsantre gübre kullanmıyoruz. Bu şekilde bitkilerin tamamen ölmesine neden olacak kökleri yakabiliriz.

Thujas tarafından gübre emilimi nasıl artırılır?

Gübreye ek olarak, mikorizal aşı da kullanmaya değer . Hazırlık, mazı kökleriyle simbiyotik hale gelen mikorizal mantarları içerir, bu da bitkinin topraktan besinleri ve suyu emmesini kolaylaştırır. Mazı mikoriza, bitki büyümesini iyileştirir ve onları kuraklık dahil çevresel streslere karşı dirençli hale getirir. Minerallerin topraktan daha iyi emilmesi sayesinde mikoriza uyguladıktan sonra kullanılan gübre dozlarını da azaltabiliriz.

MSc. Agnieszka Lach