Kiraz kesme. Kiraz nasıl ve ne zaman budanmalı?

Düzgün bir şekilde budanan kirazların sağlıklı ağaç büyümesini ve bol verimi sürdürmede büyük etkisi vardır. Aşırı kalınlaştırılmış taçlara sahip kesilmemiş kirazlar vahşileşir, daha az verim sağlar ve hastalıklarla kolayca enfekte olur. Kirazları ne zaman budayacağınızı, kiraz kesmekle kiraz kesmek arasındaki farkın ne olduğunu, ekimden sonra kirazları nasıl keseceğinizi ve arsa üzerinde biraz ihmal edilmiş eski kirazları nasıl keseceğinizi görün .

kiraz kesme

Kirazları budamak, ağacı iyi durumda tutmaya yardımcı olur ve meyve vermeyi iyileştirir.

Kirazlar doğal olarak oldukça kuvvetli ağaçlardır (bodur anaçlar nedeniyle daha düşük büyüme sağlanır), uzun ve sert sürgünler üretirler. Taçları doğası gereği çok yoğun değildir ve kirazlar kadar kesilmesi gerekmez. Ayrıca yıllık sürgünlerde en iyi meyveyi veren kirazların aksine tatlı kirazların 2 ve 3 yaşındaki sürgünlerde en bol meyveyi verdiğini bilmekte fayda var. Bu nedenle , kirazların budanması, bu dalların mümkün olduğunca çoğunun korunmasına odaklanacaktır.

Kiraz ne zaman budanmalı

Kiraz ve kirazları kesmek için kullanılan temel terim meyve hasadı bittikten sonra yaz aylarıdır. Genellikle Temmuz sonu veya Ağustos ayının ilk yarısıdır. Bu süre zarfında, kesme yaraları en hızlı şekilde iyileşir ve ağaç, örneğin meyve ağaçlarının bakteriyel kanseri gibi odun ve ağaç kabuğu hastalıklarına daha az eğilimlidir. Yine de, kirazları kestikten hemen sonra kesilen yerleri bir bahçe merhemi veya beyaz bir emülsiyon ile Miedzian 50 WP ekleyerek korumayı unutmayın.

Uyarı! Kuru ve güneşli günlerde kirazları kesiyoruz. Ağaca mantar hastalıkları bulaştırmak çok kolay olduğundan, hava yağmurlu olduğunda budamadan kaçının.

Dikimden sonra kirazları kesmek

Dikimden sonra kiraz kesmek çok önemli bir işlemdir çünkü bu noktada ağacın tepesini nasıl yöneteceğimize karar veriyoruz. Bu iki şekilde yapılabilir.

Dikimden sonra kirazları kesmenin ilk yolu, açıkça güçlü bir iletkeni olan ve içinden çıkan çok daha ince ve ince ince dalları olan bir iğ tacı oluşturmaktır. Yani cüce elma ağaçlarının durumuna benziyor. Maalesef tatlı kirazlar söz konusu olduğunda oldukça zahmetlidir, çünkü kirazlar kuvvetli bir şekilde yukarıya doğru büyüyen birçok yan sürgün oluşturur ve bu sürgünlerin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir ve ortaya çıkan yan sürgünlerin kılavuzla keskin açılar oluşturmaması için bükülmesi gerekir (mümkünse büyümeleri gerekir) yatay olarak yana). Zahmetli olmasına rağmen, bu şekilde az yer kaplayan ince bir ağaç tacı elde edeceğiz.

Dikimden sonra kirazları kesmenin başka bir yolunu da düşünmeye değer , görevi sözde yaratmaktır. "İspanyol çalı". Bu amaçla hafif dallı olan ağaç 80-100 cm yüksekliğe dikildikten sonra budanır. Halihazırda dallanmış ağaçlarda, yerden 50 cm'den daha az büyüyen sürgünler kesilir ve yüksek olanlar bırakılarak uzunluklarının 1 / 3'ü kadar kısaltılır. Öte yandan kılavuz ikiye bölünmüştür.

Bu, bitkinin birkaç güçlü sürgün geliştirmesine izin verecektir. Sonraki yıllarda taç oluşumu sürgünler geride bırakılır ve iletken kesilir. Sonra birkaç güçlü daldan oluşan bir taç oluşturulur. 3-4 yıl sonra, birçok yeni büyümenin büyüyeceği sistematik uzuv kısalması başlamalıdır. Bir kısmı meyve vermeye 2-3 yıl bırakılır.

Dikimden sonra meyve ağaçlarının bakımıDikimden sonra meyve ağaçlarının bakımı

Meyve ağaçlarına dikimden sonra uygun bakımın daha fazla büyümesi, verimi ve sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır. Yeni dikilen ağaçlara gelişim için uygun koşullar sağlanmalıdır, böylece büyümeleri güçlü olur ve geniş bir meyve alanı olan bir ağaç taçını hızlı bir şekilde oluşturmak mümkündür. Bu nedenle, dikimden sonra meyve ağaçlarını uygun şekilde budamak, gübrelemek ve bir dizi başka işlem yapmak son derece önemlidir. Daha...

Eski kirazları kesmek

Düzgün şekilli bir taç olan yaşlı ağaçlarda, kiraz budaması , yere çok yakın büyüyen dalların çıkarılmasını, tepenin iç kısmına yayılmasını (birbirini geçen ve taç içinde büyüyen dalları keserek), kirazın çok büyümemesi için ucu kesmeyi içerir. Çok yaşlı kirazlar 10 m yüksekliğe kadar büyüyebilir ve sonra ağacın tepesinden gelen meyveye neredeyse tamamen erişemeyiz. Bu kadar büyük bir ağaçla bakım yapmak da zor. Tek bir kesim sırasında böyle bir ağacı 2-4 metre kadar indirebiliriz. Bir kirazın eski yan dalını çıkarmak istediğinizde, kesilen dalın 30-50 cm'lik bir bölümünü sözde için bırakmalısınız. fiş. Bu şekilde sözde Yeni, verimli sürgünlerin büyüyebileceği "eyer".

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu