Hızlı büyüyen yaprak dökmeyen dağcılar. Bir çitin altına dikmek için mükemmel!

Yaprak dökmeyen dağcılar , yıl boyunca çitler için basit bir çözümdür. Olağandışı yaprakları, hoş kokulu çiçekleri ve dekoratif meyveleri olan hızlı büyüyen sarmaşıkları kullanarak , sıkıcı bir çiti, orijinal bir karaktere sahip, her zaman yeşil bir ekrana dönüştürebiliriz. İşte bahçenizi dönüştürecek en hızlı büyüyen 5 yaprak dökmeyen asma !

hızlı büyüyen yaprak dökmeyen sürüngenler

Yaprak dökmeyen hanımeli, hızla büyüyen çitler oluşturmak için dağcılar arasında harika bir seçimdir. Fotoğraf Pixabay.com

1. Henry'nin Hanımeli ( Lonicera henryi )

Henry'nin hanımeli, yaprak dökmeyen hanımeli türlerine aittir. 3 m yüksekliğe kadar büyüyen çok çekici ve hızlı büyüyen bir asmadır (yıl boyunca sürgünler 1 m uzar). Bu nedenle genellikle hızlı büyüyen bir pergola tırmanıcısı olarak tavsiye edilir.

Bu hanımeli, uzun (10 cm), lale biçimli, kış boyunca devam eden, sürgünlerde ışıltılı bir şekilde büyüyen koyu yeşil yapraklarla süslenmiştir. Böcekleri çeken az sayıda çiçek, Haziran'dan Ağustos'a kadar sürgünlerin tepelerinde çiçek açar. Henry'nin hanımeli, kuvvetli rüzgarlardan korunaklı, hafif gölgeli bir konumda en iyi şekilde büyür. Humusla süzülen toprağı tercih eder. Şiddetli kışlarda donabilir, ancak kolayca yenilenir.

2. Hanımeli ( Lonicera acuminata )

Yaprak dökmeyen ikinci hanımeli türüdür. 4 m yüksekliğe ulaşan yemyeşil ve kuvvetli bir şekilde çoğalan bir tırmanıcıdır . Bir yılda sürgünlerin her biri 1-2 m büyür Sürgünler çok sayıda, küçük, kışın dökülmeyen tüylü yapraklarla kaplanır. Hazirandan ekime kadar krem-sarı çiçeklerle doludur. Sivri hanımeli dona ve hava kirliliğine karşı tamamen dayanıklıdır . Toprak için özel bir gereksinimi yoktur, kısmi gölgede veya güneşte büyüyebilir. Bu türün avantajı, diğer hanımeli türleri gibi yaprak bitleri tarafından saldırıya uğramamasıdır.

3. Japon hanımeli ( Lonicera japonica )

Bu ise , yarı-dökmeyen hanımeli türleri . Bu, küçük (4-6 cm uzunluğunda), oval yaprakların kış ortasına kadar sürgünlerde kaldığı anlamına gelir. Hazirandan ağustosa kadar sürgünlerin tepesinde çok sayıda kokulu çiçek belirir. Ek bir dekorasyon, Ağustos'tan Ekim'e kadar olgunlaşan mumsu bir kaplamaya sahip küçük, mavi-siyah meyvelerdir.

Japon hanımeli hızlı büyüme (yılda 1-2 m) ile karakterizedir ve maksimum 6-10 m yüksekliğe ulaşır.Japon hanımeli yetiştirmek kolaydır. En iyi güneşli veya yarı gölgeli yerlerde, rüzgarlardan korunaklı ve verimli, orta derecede nemli ve iyi drene edilmiş topraklarda büyür. Kolayca donduğundan, Polonya'nın daha sıcak bölgelerinde yetiştirmek için en iyisidir.

İlginç koyu yeşil yaprakları ve parlak sarı damarları olan Japon hanımeli 'Aureoreticulata' çeşidi şiddetle tavsiye edilir. Bu çeşitlilik, daha zayıf bir büyüme ile karakterize edilir - yüksekliği 3 m'ye kadar ulaşır, ancak bu, herhangi bir ortalama yükseklik çitini kaplamak için yeterlidir.

Hanımeli - çeşitleri, yetiştirme, üreme, hastalıklar

Bazen kuru odun olarak da anılan hanımeli, en değerli bahçe tırmanıcılarından biridir. Bu tırmanıcı, bahçemizi sakinleştirecek ve rüzgardan koruyacak güzel bir yeşillik duvarı oluşturarak bir çiti kapatabilir. Hanımeli yetiştiriciliği nedir ve bahçe için hangi çeşitler en iyisidir? Daha...

4. Beş yapraklı akebia ( Akebia quinata )

Beş yapraklı akebia, çok çekici ancak nadir bulunan, çok yıllık, hızlı büyüyen, yaprak dökmeyen bir tırmanıcı türüdür . Yıl boyunca akebi sürgünleri 1 ila 3 m arasında uzar ve sonunda bitki 5-6 m yüksekliğe kadar büyür.Bitki şemsiye şeklinde, parmak şeklinde, 5 oval yapraklı, koyu yeşil, sert yapraklarla süslenir ve tüm yıl boyunca sürgünler üzerinde kalır. . Ancak daha şiddetli donlarda (-15 ° C'nin altında) yapraklar kahverengiye dönüp düşebilir. Bu bitkinin bir diğer avantajı, Mayıs ayında açan, salkımlarda toplanan ve hoş, narin bir koku veren mor renkli çiçeklerdir.

Akebia'nın belirli bir toprak gereksinimi yoktur, güneşli ve yarı gölgeli konumlarda ekilebilir. İklimimizde akebia zararlılar ve hastalıklar tarafından saldırıya uğramaz. Yapraklarda hafif renk değişimi olan 'Variegata' çeşidi son derece dekoratiftir.

akebia quinataAkebia quinata. Çikolatalı sarmaşık nasıl yetiştirilir?

Akebia, ilginç ve hoş kokulu çiçekleri ile çok çekici bir dağcıdır. Doğru tür ve çeşidi seçtiğiniz ve güzel bir bitki alışkanlığı için doğru kesimi sağladığınız sürece büyümesi kolaydır. Bahçeye en az iki bahçe bitkisi dikmek için de iyi bir neden var. İşte bir çikolata asması yetiştirmenin sırları - bu konuda bilmeniz gereken her şey. Daha...

5. Henry'nin Böğürtlen ( Rubus henryi )

Henry'nin böğürtlen, Asya'dan güçlü bir şekilde büyüyen, yaprak dökmeyen bir dağcıdır . Doğal olarak yüksekliği 6 m'ye ulaşır, ancak Polonya'nın iklim koşullarında 3 m'ye kadar büyür.Bu bitki, yaprak dökmeyen, iri yaprakları (10-15 cm uzunluğunda) nedeniyle dekoratiftir . Altları beyaz, keçe tüylerle kaplı 3 loblu parlak yapraklardır. Bitkiye alışılmadık, egzotik bir görünüm verirler. Sürgünlerin üzerinde birkaç kanca benzeri diken var. Haziran ayında, sürgünlerde kümeler halinde toplanmış pembe veya açık kırmızı çiçekler belirir. Yaz sonunda parlak siyah meyveler gelişir.

Henry'nin böğürtleninin yetiştirilmesi o kadar da zor değil. Asitli, tınlı, nemli ve geçirgen toprak gerektirir. Tam güneşte ve kısmi gölgede iyi büyür. Genç örnekler söz konusu olduğunda, bitkilerin kış için kapatılması tavsiye edilirken, eski örnekler Polonya kışlarını iyi tolere eder.

MSc. Agnieszka Lach