Kendiliğinden yerleşen çim Substral. Ekim yapmaya değip değmeyeceği ve nasıl büyüdüğüne dair görüş

Substral Self Compaction Grass 2019 baharında satışa çıktı ve anında hit oldu! Üreticinin beyanına göre, yeni çim parçalarının büyüdüğü yer altı koşucuları sayesinde kendini kalınlaştırması gerekiyordu. Bununla birlikte, forumumuzda da kendi kendine sıkışan çim hakkındaki görüşler farklıydı. Bu yüzden Substral kendiliğinden sıkışan çimin nasıl büyüdüğünü ve kendi bahçeme nasıl ektiğini kendim kontrol etmeye karar verdim . Resimlerde etkileri gösteriyorum.

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Kendiliğinden yerleşen çim Substral. Bu paketin tohumlarını bahçemde ektim

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Ben tavsiye ediyorum!

Kendi kendine yoğunlaşan çimlerin ekilmesinin etkileri hakkında bir rapor Substral, 15 yıldan fazla bir süredir bahçıvanların araziler ve ev bahçelerindeki sorunlarını çözmelerine yardımcı olan PoradnikOgrodniczy.pl'nin yayıncısı Rafał Okułowicz tarafından sizin için hazırlandı.

Bu kendinden sıkıştırmalı çimin neyle ilgili olduğu ile başlayalım. Eh, yeni Substral® çim fenomen o çim yeni tutamlar büyümeye hangi yeraltı rayları, üretmesidir . Bu, çimi zamanla daha yoğun hale getirir.

Bu özellik, kendiliğinden sıkışan çimi , tutamların büyüyebileceği, ancak çim tutamlarının sayısının artmadığı sıradan otlardan ayırır . Örneğin kuraklık veya zararlı böcekler nedeniyle bazı tutamlar zamanla öldüğünde, çimler incelir. Daha sonra bu kayıpları doldurmak için yeni çim tohumları ekilmesi gerekmektedir. Bu fark aşağıdaki grafikte gösterilmektedir.

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Substral'den gelen yeni çimen, koşucular tarafından kalınlaştırılır

Fotoğraf Substral

Ek olarak, kendi kendine sağlamlaşan çim, olumsuz koşullara ve yoğun kullanıma karşı çok dayanıklıdır . Çok yürünebilir ve sık sık biçilebilir. Daha fazla yer altı koşucu üretmenin yol açtığı hasara tepki verir, içinden yeni çim tutamları büyür. Sonuç olarak, çim daha kompakt hale gelir ve gittikçe daha güzel hale gelir.

Bir peri masalı gibi mi geliyor? Kesinlikle ... Benim için de güvenilmez görünüyordu. Bu yüzden kendim kontrol etmeye karar verdim ve kendi bahçeme kendiliğinden sıkışan çimler ektim . Çimlerim için iyi bir toprağa sahip olmadığımın ve eski çimleri yenileme girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Yani test alanım mükemmeldi. Bunu sadece gerçekten sert çim yapabilir!

Kendiliğinden sıkışan çimleri ekmeden önce çimlerim nasıldı?

Ama en baştan başlayalım. Kendiliğinden sıkışan çimleri ekmeden 1,5 yıl önce bu çimde kurtarma operasyonlarına başladım. İşte o zaman geliştirici tarafından kurulan bu şüpheli güzel yeşillik parçasına sahip oldum. Aşağıdaki fotoğraflar çimlerin neye benzediğini göstermektedir. Bir çim olarak adlandırılabiliyorsa ... Gülmeyin :-)

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

İndirim kurarken bahçemden çekilmiş fotoğraflar. Bu arada, çimlerin korkunç durumunu görebilirsiniz.

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Pencereden çekilen fotoğraf çimdeki kayıpları açıkça gösteriyor

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Gördüğünüz gibi çimler çok incelmişti ve daha ne olduğunu söylemek zordu - çimen mi yoksa yabani ot mu ? İkincisine gelince, karahindiba, muz ve muz, yonca, at kuyruğu, ısırgan ve diğer tanımlanamayan örneklere kadar çok çeşitli bitki örtüsü vardı.

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Çimlerden daha çok ot vardı

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Çimleri kurtarmak için daha önce ne yaptım?

Çim sonbaharda ellerime girdi, ama sonra sadece ilk biçme işlemini yaptım ve çimlere sonbahar gübresini ektim.

İlkbaharda coşkuyla başladım . Çim kumlama işlemini yaptım, çünkü zemin çok sıkı ve killiydi (yağıştan sonra çok sayıda su birikintisi uzun süre kaldı ve sıcak havalarda toprak sert, kompakt bir topak haline geldi). Sonra havalandırma, yani havalandırma (çim yüzeyini uzun sivri uçlarla delmek). Çimler onun için çok genç olduğu için korkutmaktan vazgeçtim ve havalandırma sayesinde kum taneleri toprağın derinliklerine inebiliyordu. Sonunda yeni ot ektim. Orada bir şey, bir bahçe merkezinden satın alındı, yani standart bir üst malzeme :-)

Tabii gübre de kullandım . Alternatif olarak, çim için mineral gübre, yer değiştiren yabani otlar ve çimler için organik gübre (kompost esas alınarak yapılır). İkincisi, dünyayı her zaman gübrelemek ve gevşetmek için.

Sıvı çim havalandırıcı kullanarak kendime de yardımcı oldum (bu preparatta bulunan mikroorganizmalar ve aerobik bakteriler toprağı gevşetip havalandırıyor). Ayrıca toprak pH ölçümü yaptım. Dünyanın 6,0'daki pH'ı iyi çıktı. Ve bu, bu dünyada çimlerin büyümesi için yararlı olan birkaç şeyden biriydi.

toprak pH metre

6.0 olan toprak pH'ı çim için doğrudur

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Yabani otların ve toprağın çok ağır olmasının yanı sıra belirlediğim bir başka sorun da çimlerin altındaki toprağın içindeki kurtçukların varlığıydı. Bu, çim tutamlarının neden yerden kolayca kopabileceğini açıkladı (kurtçuklar kökleri kemiriyor).

Yeni ekilen bitkiler için çukur kazarken kurtçuklar buldum. Öte yandan, yetişkin böceklerin işi olan yaprak ısırıkları, ne yazık ki bitkiler üzerinde hızla ortaya çıktı. İlk yıl çilekler tarafından ısırılırken, bahçeye sahip olduğum ikinci yılda diğerlerinin yanı sıra etkinliklerini keşfettim. euonymus üzerinde.

euonymus yapraklarındaki delikler

Böcekler euonymus yapraklarında kemirilmiş deliklere sahipti. Larvaları veya kurtçukları ot köklerini kemirdi

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Bu semptomlar beni biyolojik bahçedeki tüm toprağa, görevi çimenlerin altındaki toprağa beslenen böceklerin açgözlü larvalarını doğal olarak ortadan kaldırmak olan P-Drakol preparatı ile püskürtme ihtiyacına ikna etti .

Ancak, yabani otlara karşı herbisit püskürtmedim . Ekolojik inançlarım ve çimenlik alanın nispeten küçük olması nedeniyle, yabani otları sadece elle temizledim.

Ne yazık ki, ertesi yılın ilkbaharında çim daha iyi görünmüyordu . Çimlerin daha kalın olmasına, altındaki zemin daha verimli olmasına ve yabani otların kesinlikle daha az olmasına rağmen, çimlerdeki delikler ve boşluklar gözleri yakıyordu .

Kendiliğinden sıkışan çimleri nasıl ektim

İşte o zaman test etmek için Substral Kendiliğinden Yerleşen Çim Tohumu aldım . Çim hala etkilemediği için kaybedecek çok şeyim olmadı. Yeni tohumlar ekmeye ve gerçekten ne kadar değerli olduklarını görmeye karar verdim.

Onları iki şekilde ekmeye karar verdim. Tohumların bir kısmını ek tohumlama olarak çimlerin her tarafına ektim , bu sayısız boşlukları doldurmak ve inceltmek ve yabani otlar çekildikten sonra açılan delikler. Tohumların diğer kısmını yeni oluşturulan terasın çevresine ektim .

Teras için yapılan kazı, terasın planlanan alanından biraz daha büyüktü ve terasın etrafında kaldırılmış toprak ve çim bir şerit bıraktı. Onu yeni verimli çim toprağı ile doldurdum ve Substral'den kendiliğinden sıkışan çim tohumları ekdim .

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Terasın kenarlarına ekilen kendiliğinden yerleşen çim tohumları

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Nisan 2019'da kendiliğinden yerleşen çimleri ektim . Ekimden önce çim uygun şekilde hazırlandı. İlk önce bahar kazıma ve havalandırma yaptım. Kazıma sayesinde, zeminde yeni ekilen çim tohumlarının düşebileceği karıklar oluştu. Taze toprağın olduğu terasın etrafındaki yerleri kapmaya karar verdim, böylece yeni tohumlar için oluklar da burada oluşturulacak :-)

Kendiliğinden sıkışan çimlere nasıl baktım?

Ekimden sonra çime yoğun sulama yaptım . Yeni ekilen çim tohumlarını yerden yıkamamak için fıskiyeden kuvvetli bir şekilde parçalanmış bir su akışı ile suladım.

Ancak başlangıçta etkiler gerçekleşmedi. Zaten çok sıcak günlere rağmen meydana gelen gece donları çimlerin çimlenmesine elverişli değildi. Ek olarak, bu yıl muhtemelen tüm bahçıvanlar için bir felaket olan bir bahar kuraklığı vardı. Çiftçiler ayrıca şikayette bulundular ve hükümetten yardım talep ettiler (TV'de yüksek sesle söylendi). Sonunda, Mayıs ayında birkaç yağmurlu günün ardından, ilk yeni çim bıçakları ortaya çıktı . Ne büyük bir zevkti!

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Çimlerime bakmak için basit el aletleri kullanıyorum

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

O kadar yoğun olmasa da her zaman suladım ve geçen yılki şemaya göre (mineral ve organik gübrelerle dönüşümlü olarak) gübreleme kullandım. Sonraki haftalarda herhangi bir özel sonuç getirilmedi . Ancak bu yazın özel olduğunu da hesaba katmalıyız. Hala ısı ve kuraklık. Karşılaştırma için, geçen sonbaharda ve bu baharda komşularımın kurduğu çimenler vardı. İlk başta güzel, sulamaya rağmen sarardı ve inceldi. Kalbim kesildi çünkü bir rulo çimin ne kadara mal olduğunu biliyorum. Sadece bu kadar sıcakta her çimen kemiğe ulaşır .

Ve nihayet Ağustos başında soğudu ve yoğun bir şekilde yağmur yağıyordu. Biraz şikayet ettim, çünkü tatildeydim ... hava öfkeyle değişti. Ancak eve geldiğimde çimleri görmek ne büyük bir zevkti!

Sonuç harika !!!

Sonunda, kendiliğinden sıkışan çim mücadeleye girdi. Etkisi için 4 ay beklemeniz gerekiyordu ama harika görünüyordu . Ve sonraki haftalarda daha iyi hale geliyordu.

Terasın etrafındaki bant, sanki bu kuşak hiç toprak değilmiş gibi otlarla kaplanmıştı. Öte yandan tüm çim, gür yeşilliklerle parıldıyor ve bir halı kadar yoğun . Kalan birkaç yabani ot, yoğun şekilde büyüyen çimenlerin arasında giderek daha fazla gizleniyor gibi görünüyor.

Tüm aile de faydalandı ve ... oturma odamızdaki zemin! Son olarak, çocuklar çimlerin etrafında mutlu bir şekilde çıplak ayakla koşarlar ve yerden kirli olmayan ayaklarıyla eve dönerler . Sanki çim halı üzerinde koşuyorlar. Çimlerde futbol oynamak, saygısızlık etmek ve yuvarlanmak artık bir zevk :-)

Aşağıda, Eylül 2019'da çekilmiş çimlerimin fotoğrafları var . Çim henüz mükemmel değil, ama daha önce sahip olduğumdan kıyaslanamayacak kadar iyi. Kendiliğinden kalınlaşan Substral çimini 5 ay ektikten sonra, güzel bir çim hayalimin gerçek olduğunu söyleyebilirim :-) Bu yaz kurtçuklar, ağır killi toprak ve olağanüstü kuraklığa rağmen.

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Kendiliğinden sıkışan çim çimlerimi değiştirdi

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Terasın etrafındaki boş alanlar çimenlerle kaplandı

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Kendiliğinden sıkışan çimlerin ekilmesinden önce ve sonra çimin karşılaştırılması

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Substral kendiliğinden kalınlaşan çim sayesinde elde edilen etki

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Umarım fotoğraflar Substral kendiliğinden kalınlaşan çim sayesinde elde ettiğim etkiyi iyi gösterir . Bu çimen hakkındaki fikrim kesinlikle olumlu. Bu, güzel ve yoğun bir çimin hayallerini gerçeğe dönüştüren çim :-)

Bir yıllık kullanımdan sonra çim kalınlaşır

Yukarıda gördüğünüz fotoğraflar çim ekim yılı içerisinde çekilmiştir. 2019 ilkbaharında ekim yaptım ve yazın efektlerden keyif aldım ve fotoğraf çektim. Çimlerin kışın nasıl kışı geçirdiğini ve bir yıllık kullanımdan sonra ne durumda olduğunu değerlendirme zamanı . Bu parçayı bir yıl sonra ekliyorum - 2020 yazında.

Bu yıl alışılmadık bir yıl oldu. Koronavirüsün işareti altında çalışıyordu (ya da aslında hala var). Mart ayında okullar kapatıldı ve yaz tatillerine kadar evde bir dizüstü bilgisayarla okudular. Ayrıca sözde vardı haklı bir ihtiyaç olmadan evi terk etmenin imkansız olduğu zaman. Çim için çok önemliydi çünkü evde hapsolmuşken çok yoğun bir şekilde kullandık .

Çocukların fiziksel durumlarını koruyabilmeleri için ders aralarında hep birlikte bahçeye çıkıp futbol oynamaya karar verdik ve çeşitli spor ve hareket oyunları icat ettik. Çimleri ezeceğimizi düşünmüştüm, ama bu çok iyi gidiyordu .

Ekilen Substral çimi özellikle takdir ettiğim şey, sadece dayanıklılığı değil, aynı zamanda kabarıklık etkisidir - çimlerde çıplak ayakla yürümek (veya koşmak) keyiflidir. Kabarık bir halıdaki gibi yumuşak :-)

Ve son olarak, baharda ilk kez ek tohumlama yapmak zorunda kalmadım. Eskiden fidelerin sonu olmayacağını düşünmüştüm. Ve burada lütfen, boşluk yok, çim kendi kendini sıkıştırıyor . Bu gerçekten havalı!

Aşağıda 2020 yazında çekilmiş çimlerimin fotoğrafları var.

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Ekimden bir yıl sonra çimlerim hala iyi durumda

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Çim, yoğun kullanımı çok iyi tolere ediyor

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Sadece biçin ve gübreleyin ve çim harika gidiyor :-)

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Siz de bu tür çimlere sahip olmak istiyorsanız, sizi rehberimizin mağazasından kendiliğinden sıkışan çim sipariş etmeye davet ediyorum. Elbette, farklı üreticilerden farklı çim türleri satıyoruz, ancak burada açıklanan kendiliğinden sıkışan Substral çimini seçmeye değer. Kendi tecrübelerime dayanarak, bu ürünü tam bir inançla tavsiye edebilirim .