Kiwano, dikenli salatalık - Polonya'da yetiştirme, nasıl yenir

Dikenli salatalık olarak da bilinen Kiwano ( Cucumis metuliferus ), kabak ailesine ait bir sebzedir. Afrika kıtasının tropikal bölgelerinden gelir ve Polonya'da az bilinen egzotik bir bitkidir, ancak Polonya'da kivi yetiştiriciliği mümkündür. İşte tohum ekmekten meyve toplamaya kadar kivi yetiştirmenin temel ilkeleri . Ayrıca kivi yemeyi ve mutfakta nasıl kullanılacağını da tavsiye ediyoruz .

kiwano - dikenli salatalık

Kiwano - dikenli salatalık

Adı kiwano o tat ve bu meyvelerin aroma hem benzer, çünkü kelimeler kivi ve muz birleşiminden gelir. Meyvenin kabuğundaki dikenler nedeniyle dikenli salatalık olarak da adlandırılır .

Polonya'da yetişen Kiwano , küçük, sarı-turuncu çiçekleri olan tek yıllık, tırmanan bir bitkidir. Temmuz sonu ve Ağustos başında bolca çiçek açar. Bitki yüksek ısı gereksinimleri ile karakterizedir, büyümesi 15 ° C'nin altındaki sıcaklıklarda durur, sıcaklık uzun süre 5 ° C civarında kaldığında bitki tamamen ölür. Bununla birlikte, optimum koşullar altında, 20 ° C'nin (yaz sıcağı) üzerindeki sıcaklıklarda sürgünler günde 20 cm'ye kadar büyüyebilir.

ilginç egzotik bitkilerİlginç egzotik bitkiler

İlaç yapımında kullanılan çıplak bir kaktüs, günde 1 milyondan fazla büyüyen bir bambu ve tadı dondurma gibi olan meyveler. Bunlar "Egzotik Bitkiler - Gerçekler ve Mitler" sergisinde sunulan ilginç egzotik bitkilerden sadece birkaçı. 2013 Ocak ayının son hafta sonu Łódź Palmiye Evi'nde gerçekleşen sergiden haberi izleyin. Devamı ...

Kiwano - Polonya'da toprakta yetiştirme

Kiwano , verimli, humus bakımından zengin, iyi drene edilmiş ve hızla ısınan toprakların yanı sıra sıcak ve korunaklı bir alan ve düzenli sulama (özellikle çıkış ve meyve tutumu sırasında) gerektirir. Polonya'da kivi yetiştiriciliği en iyi şekilde folyo tünellerin altında yapılır, ancak donma dönemi geçtikten sonra bitkiler yeterince sıcak bir yerde olduğu sürece toprakta da büyüyebilir.

Kiwano tohumları olgun meyvelerden elde edilebilir ve nisan sonunda folyo altına ekilebilir. Gündüz 21-26 ° C, gece 17-21 ° C olması gereken doğru sıcaklığı korumayı unutmamalısınız. Daha sonra Mayıs ve Haziran başında 3-5 yapraklı fidanlar 100x50 cm aralıklarla toprağa ekilir.

Dikenli salatalık güçlü bir şekilde büyür ve çok miktarda yaprak oluşturur. Kiwano sürgünleri birkaç metre uzunluğa ulaşır ve destekler boyunca yönlendirilebilir. Yaprakların yapışkan bıyıkları vardır, böylece çit ağını kolayca örebilirler. Bitkinin yaprakları ve sürgünleri yoğun, dikenli tüylerle kaplıdır.

Kiwano , toprağın periyodik olarak kurumasını iyi tolere eder, ancak ekimden sonraki ilk günlerde sulamayı unutmamalısınız, bu iyi bir fide kabulünü garanti eder. Yeterli toprak neminin korunması çiçeklenme ve meyve tutumu sırasında da çok önemlidir, çünkü eksikliği çiçeklerin ve tomurcukların düşmesine neden olabilir. Kivi yetiştiriciliğindeki diğer önemli tedaviler , yatakların ayıklanması ve bitkilerin hastalıklar veya zararlı böcekler tarafından saldırıya uğramamasını sağlamaktır.

kiwano - toprağa ekim

Kiwano - toprağa ekim

Kiwano çiçeklenmesi , fidelerin kalıcı olarak dikilmesinden sadece 6-8 hafta sonra başlar. Sıcaklık yüksek olduğunda meyve çok hızlı büyür ve çiçeklenmeden iki hafta sonra 10-15 cm uzunluğa ve 200 ila 400 gr ağırlığa ulaşır.Bir bitki birkaç ila bir düzine meyve verebilir.

Kiwano, dikenli salatalık - ne zaman hasat edilir, nasıl yenir

Kiwano meyveleri oval şekillidir, başlangıçta yeşil renklidir ve olgunlaştıkça parlak turuncuya dönüşür . Meyvenin içi, 500 parçaya kadar çıkabilen çok sayıda tohumla birlikte yeşil-turuncu eti ile doldurulur.

Kivi meyvesinin hasadı ilk sonbahar donlarından önce tamamlanmalıdır, çünkü donmuş meyve çabuk çürür ve yemeye uygun değildir. Doğru boyut ve şekle ulaşmış, ancak tam olarak olgunlaşmamış kivi meyvelerini hasat etmek en iyisidir . En büyük avantajı, meyveyi birkaç ay evde (10-20 ° C'de) saklayabilmesidir.

Kivi meyvesi kendine has şekli nedeniyle dairelerimizde özgün bir dekorasyon olabilmektedir. Bununla birlikte, bahçede kendi başımıza bir kivi yetiştirmeyi başardığımız için , tadından tam olarak yararlanmak için bir kivi yemeyi öğrenmeye değer .

Ferahlatıcı ve hafif ekşi bir tada sahip yeşilimsi et, tohumlarla birlikte çiğ olarak yenir. To nodüller yemek, bir kesme tahtası üzerine koyun ve ikiye böl. Meyvenin içindeki etler kaşıkla yenebilir. Bazı insanlar tadı iyileştirmek için üzerine şeker serpin. Dikenli salatalık salata, tatlı ve kokteyl yapmak için mükemmeldir. Kiwano ilavesiyle içecekler susuzluğu mükemmel şekilde giderir. Kivi etini yoğurtla karıştırmaya değer. Bu meyve aynı zamanda kreplere ek olarak iyi çalışır.