Peperomia - çeşitleri, bakım, yetiştirme

Karabiber olarak da bilinen Peperomia , popüler bir ev bitkisidir . Oldukça sık sorunlara neden olmasına rağmen, apartmanlarda hevesle yetiştirilir. Evlerimizde en çok hangi peperomia çeşitlerinin yetiştirildiğini , bir tencerede peperomia yetiştiriciliğinin ve bakımının neye benzediğini ve peperomiyi uygun şekilde sulamanın neden bu kadar önemli olduğunu görün.

Kıvırcık Peperomia - Peperomia caperata

Kıvırcık Peperomia - Peperomia caperata

Peperomia - çeşitleri

Peperomia cinsi, çoğunlukla tropikal bölgelerde meydana gelen yaklaşık 600 tür içerir. Polonya'da saksı yetiştiriciliğinde en popüler peperomia türleri ve çeşitleri şunlardır:

Kıvırcık Peperomia ( Peperomia caperata ) - 15 cm uzunluğa kadar çok yıllık bir bitkidir, bu peperominin ana dekoratif değeri koyu yeşil, etli, yoğun kırışık yapraklarıdır. Dikkate değer olan, kalın saplarda büyüyen beyaz çiçekleri, sözde Głąbikach. Bıyıklara benzerler ve genellikle fare kuyrukları olarak adlandırılırlar. Peperomia 'Rosso' gibi alacalı veya mor yapraklı kıvırcık peperomi çeşitleri ilginçtir .

Peperomia obtusifolia ( Peperomia obtusifolia ) - yukarıda belirtilenlerden biraz daha büyük, 30 cm yüksekliğe ulaşan bir bitkidir. Başlıca süs değeri de yapraklarıdır, bu türde bunlar açık yeşil, genişçe parlaktır. 'Variegata' çeşidi gibi açık renkli yaprakları veya parlak kenarlı yetiştiriciliğinde ilginç künt peperomi çeşitleri vardır .

Simli peperomia olarak da bilinen, Sanders' peperomiya ( peperomia Argyreia ., Eşanlamlı P. Sandersii ) - Bir çok yıllık bitki yüksekliği 20 cm kadar ulaşır. Yaprakları etli, geniş oval, keskin uçludur. Yapraklar, bu peperominin kırmızı yaprak saplarıyla çok etkili bir şekilde tezat oluşturan gümüş çizgili yeşildir. Biraz farklı renkli yaprakları olan ilginç gümüş peperomia çeşitleri de vardır . Hepsi çok güzel.

Peperomia magnoliifolia ( Peperomia magnoliifolia ) - genellikle künt bir peperomia ile karıştırılan, ancak daha fazla yaprağı ve daha dik bir alışkanlığı olan bir bitkidir. Yapraklar pürüzsüz, mumlu ve hafif etlidir, saplar üzerinde dönüşümlü olarak düzenlenmiştir. Daha eski bitkilerde, düzleştirilmiş gövdeler aşağı doğru bükülmeye başlar. Saksı yetiştiriciliğinde, magnolileaf peperomia 'Variegata' (kremsi yeşil yapraklar) ve manolya -yaprak peperomia 'Yeşil ve Altın' (açık yeşil merkezli yapraklar, ortada kremsi altın ve koyu yeşil gibi renkli yapraklı en yaygın magnolileaf peperomia çeşitleri ) yaprak plakasında tüylü desen).

Peperomia magnoliololi

Peperomia magnoliifolia - Peperomia magnoliifolia

Fotoğraf haliso, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Peperomia - bakım, yetiştirme

Bir peperomia ne kadar ışığa ihtiyaç duyar?

Ne yazık ki, bir tencerede peperomia yetiştirmek biraz sorunlu olabilir , çünkü bu bitki oldukça kaprisli. Her şeyden önce, peperomia yetiştiriciliğinin parlak konumu önemlidir , ancak çok fazla değil, doğrudan güneş ışığına maruz kalır. Peperomia'nın yetiştirildiği yerdeki ışık yayılmalıdır , bu nedenle bitkiyi doğrudan pencere kenarına koymamak daha iyidir. Peperomi çok karanlık olduğunda, internodlar doğal olmayan bir şekilde uzar, sürgünler gevşer ve yapraklar küçülür. Daha sonra bitkinin daha iyi aydınlatılmış bir yere taşınmasına yardımcı olacaktır.

Peperomia nasıl sulanır?

Bitkinin kökleri ve sürgünleri çok kolay çürüyebildiğinden , birçok soruna peperominin sulanması neden olur. Bu nedenle peperomie nadiren sulanır - yazın haftada bir, kışın 2-3 haftada bir . Tencerede üst toprak tabakası sulamalar arasında kurumalıdır. Peperomia'yı sulamak için su mutlaka kireçlenmeli, tercihen oda sıcaklığında en az 1 gün bekletilmelidir. Peperomia yapraklarını ve saplarını ıslatmaktan kaçınmak için tencerenin altındaki standa daima su dökülür. Toprak ıslandığında fazla suyu standdan dökün.

Her 2 haftada bir, ilkbaharda yaz sonuna kadar saksı bitkileri için sıvı gübre suya ekliyoruz.

Peperomia yetiştiriciliğinde hava nemi ve sıcaklığı

Peperomia ayrıca nemli havaya ihtiyaç duyar , bu yüzden mutfakta en iyi şekilde büyür. Ve asla bir radyatörün yanına koymayın. Hava çok kuruysa, bitkinin yanındaki standlar veya sığ su tepsileri yardımcı olacaktır. Buharlaşan su, peperominin etrafındaki havayı nemlendirecektir. Daha da iyi bir çözüm, peperomik tencereyi çakıl taşları veya genişletilmiş kil ile dolu geniş bir tabana yerleştirmektir. Çakılları her zaman ıslak tutmak için tabana çok fazla su dökülür, ancak çakıl taşlarının üzerinde duran tencereye ıslanmasına izin verilmez. Çakıl taşları sayesinde suyun buharlaşma yüzeyi artar.

Peperomia'ya su püskürtülmemelidir çünkü o zaman yaprakları mantar hastalıkları tarafından kolayca saldırıya uğrar. Bu yüzden sadece prizlerden buharlaşan suya güvenmemiz gerekiyor.

Büyüme döneminde (ilkbahardan sonbahara kadar) peperomia yetiştirmek için en uygun sıcaklık 18-22 ° C'dir, bu nedenle evlerde sahip olduğumuz tipik bir sıcaklıktır. Kışın, peperomia biraz daha soğuk olmayı sever, ancak 10 ° C'nin altında değildir ve bazı peperomia 16 ° C'nin altında bile duramaz. Bu tür termofilik türler arasında, örneğin, Sanders 'peperomia ( Peperomia argyreia ) yer alır.

Kıvırcık Peperomia Rosso

Kıvırcık Peperomia 'Rosso'

Fotoğraf Pixabay.com

Peperomia - üreme

Peperomların her zaman güzel olmasını istiyorsak, her iki yılda bir apikal sürgünlerde yeni genç kesimler hazırlamaya ve dolayısıyla peperomiyi yeniden üretmeye değer . Daha sonra sürgünleri yaklaşık 5 cm uzunluğunda kesin, alt yaprakları yırtın, köklenme bitkisine ve ardından saksılara koyun. Yaklaşık üç hafta sonra genç bitkilerin kökleri olur.

Dikme peperomia tercihen 5.7-6.8 arasında bir pH değerine sahip, hafif asidik besin yönünden zengin bir ışık alt-tabaka ile doldurulmuş kaplar, yapılır. Peperomia için ideal toprak , 4: 2: 1 oranında sıradan bahçe toprağı ve turba ile kompost toprağı karışımıdır. Ancak pratikte, çoğu zaman peperomiler sıradan saksı toprağına ekilir. Her zaman tencerenin dibinde küçük çakıl taşlarından oluşan bir drenaj tabakası sağlamayı unutmayın. Ayrıca genişletilmiş kil de kullanabilirsiniz.

Peperomia - hastalıklar ve zararlılar

İnce sapları ve küçük peperomia yapraklarını uzatmak , bitkiye ulaşan çok az ışığın sonucudur. Bu belirtiler en çok günün kısa olduğu sonbahar ve kış mevsiminde ortaya çıkar. Bitkinin pencereye daha yakın, tercihen güneye konumlandırılmasına yardımcı olacaktır.

Köklerin çürümesi ve peperomia sürgünlerinin tabanı , yaprakların doğal renginin ve parlaklığının kaybolmasına ve bitki büyümesinin engellenmesine neden olur. Tek sürgünler veya bütün bitkiler ölür. Peperomia üzerinde bu tür hastalık semptomlarını fark ettiğimizde, bitkiyi saksıdan çıkarmaya ve köklerinde çürük olup olmadığını kontrol etmeye değer.

Böyle bir durumda bitki, taze, daha hafif bir alt tabakaya nakledilmelidir. Kum veya perlit ilave edilerek topraklar gevşetilebilir. Fazla suyun boşaltılmasını kolaylaştıracak şekilde tencerenin dibine çakıl taşları veya genişletilmiş kil koymayı unutmayın. Ekimden sonra peperomia daha seyrek sulanır ve odadaki sıcaklığın çok fazla düşmemesini sağlarız . Ayrıca peperomiyi doğrudan soğuk bir zemine yerleştirmeyin.

Başlangıçta sulu olan ve zamanla kuruyabilen peperomia yapraklarındaki kahverengi lekeler, yaprak lekesi gibi mantar hastalığı ile enfeksiyona işaret eder. Birkaç çeşit peperomia yaprak lekesi vardır, ancak hepsi benzer şekilde tedavi edilir. Enfekte olan yapraklar veya tüm gövdeler kesilmeli ve çıkarılmalıdır. Tüm bitkiye evde güvenle kullanılabilen Biosept Active püskürtün. Bunun yetersiz olduğu kanıtlanırsa, örneğin Topsin M 500 SC gibi bir fungisit kullanılması gerekli olacaktır. Bununla birlikte, dairede kimyasal ilaçlama yapılmaması gerektiğini unutmayın.

Peperomia üzerindeki zararlılar oldukça nadir görülür. Çoğu zaman, larvaları (oval kırmızımsı diskleri anımsatan), yaprakların altından damarlar boyunca en hevesle beslenen ve karakteristik yaprak mantarlarına neden olan bir narenciye fincanı olabilir. Kaseyi bulursanız, yere böcek öldürücü çubuklar yerleştirmeye değer. Doğal Emulpar Sprey veya kimyasal Polysect Hobby ile püskürtmek de yardımcı olacaktır. Bu preparatların her ikisi de sprey kutularında püskürtmeye hazır formda mevcuttur. Evde kullanmak çok uygun.

Bahsedilen hazırlıklar rehberimizin dükkanından sipariş edilebilir. Teklifi görüntülemek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.