Kasımpatı - yetiştirme, bahçe çeşitleri, üreme

Krizantem olarak da bilinen krizantemler, sonbahardan ilk dona kadar belki de en popüler çiçekli bitkilerdir. Orijinal, çeşitli çiçek salkımları, geniş bir renk yelpazesi ve son derece uzun ve bol çiçeklenme bu bitkileri son derece popüler hale getirdi. Bahçede krizantem yetiştirmenin nasıl bir şey olduğunu görün ve en iyi bahçe krizantem çeşitlerini seçin .

krizantem

Kasımpatı

Kasımpatı - uygulama

Krizantemler bahçe yataklarında, teraslarda ve balkonlarda kaplarda yetiştirilebilir ve ayrıca vazolar için kesme çiçek olarak da popülerdir. Bu bitkilerin geç çiçeklenme mevsimi, onları Azizler Günü'nde mezarları süslemek için kullanmaya karar verdi.

Yaldızlı ağaçların bu sayısız avantajı, sonbahar asterlerinin yanı sıra, bahçelerinde kışa kadar zarif ve dekoratif bir indirim karakterini korumak isteyenler için onları mükemmel bir teklif haline getiriyor. Ve krizantemler sayesinde sonbahar indirimlerinde neden bu kadar özel olabiliyor? İlk donların meydana geldiği sabah bahçeye gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu zamanda yaprakları buz kristalleriyle kaplayan sabah donu veya çiçeklerin üzerinde çiy damlalarıyla biriken sis, çiçekli bitkilere özel bir çekicilik katar.

Kasımpatı - bahçe çeşitleri

Kasımpatı yaprakları 15 cm uzunluğa kadar koyu yeşil, iğneli veya tırtıklıdır. Şu anda, çeşitli çiçek salkımına sahip bitkiler var - tek, yarı çift ve dolu, küresel, yarım küre, şemsiye şeklinde, anemon, ponpon ve iğne şeklinde. Bunlar çoğunlukla melezlerdir, yani . Karmaşık geçişlerin bir sonucu olarak elde edilen krizantem çeşitleri .

Bahçede yetiştirmek için krizantem seçerken , bu bitki grubunun hem yıllık hem de çok yıllık türleri içerdiğini bilmeye değer. En son sistematiğe göre, yalnızca cüce piretrum, tarla piretrumu veya üç renkli piretrum gibi yıllık türler, eski Krizantem (krizantem) cinsine aittir. Burada bahsedilen yıllıklar biraz daha erken çiçek açar ve çiçeklenmelerini Ağustos veya Eylül gibi erken bitirir.

bahçe krizantem Clara Curtis

Bahçe krizantem 'Clara Curtis'

Çok yıllık krizantemler , Dendranthema cinsine ait bitkilerdir . Bunların arasında, yatak bitkileri (dona dayanıklı veya kısmen dona dayanıklı, toprağa ekime uygun çeşitler), saksı bitkileri ve kesme çiçek bitkileri (çoğunlukla seralarda ekimi gerektiren) bulunmaktadır. Bahçede büyümeye uygun olmaları nedeniyle, bu makalenin geri kalanında esas olarak yatak krizantemlerine odaklanacağız . Bu krizantem grubunun örnek bir temsilcisi, açık pembe renkli çiçekler ve sarı bir merkez ile tek sepet şeklinde çiçek salkımları oluşturan bahçe krizantemidir 'Clara Curtis' . Ağustos ayından sonbaharın sonlarına kadar bu piretrumun çiçeklerine hayran olabiliriz. Bitki boyu 70 cm'ye ulaşır.

Bu noktada, sonbaharda saksıda satılan krizantemlerin çoğunun seralarda yetiştirilen ve yetiştiriciler tarafından büyümelerini engelleyen özel ajanlarla muamele gören bitkiler olması, bu da onları amatörlerde iç mekan yetiştiriciliğine uygun hale getirmemesine dikkat etmek gerekir. İsterseniz krizantem büyümeye kaplarda veya saksıda, emin satın bitkiler çocuk odasında "bulutu altında" yetiştirilmiştir olun. Çin yaldızlı melezler 'Tılsım', 'Şakrak Kuşu' veya 'Sabah Yıldızı' seçin.

Bahçede sonbahar çiçekleri

Bahçedeki sonbahar çiçekleri, daha az güneş olduğunda ve günler soğuduğunda ruh halimizi önemli ölçüde iyileştirebilir. Bahçede güzelce açan sonbahar çiçekleri ile indirimleri planlayacak olursak, güzelliğinin tadını uzun süre çıkarabileceğiz. Sonbahar çiçeklenmenin sonu değildir ve sonbaharda çiçek açan bitkiler arasında seçim yapabileceğiniz gerçekten çok şey vardır. Daha...

Kasımpatı - bahçede yetiştirme

To bahçe yataklarında krizantem büyümek, güneşli bir yer seçmek gerekir. Toprak verimli olmalı, iyi drene edilmelidir. Donma riski geçtiğinde satın alınan fideleri ilkbaharın sonlarında dikmek en iyisidir. Yetiştiriciliği için stand, bir önceki yılın sonbaharında hazırlanmalı, zemini kompost veya iyi dağıtılmış gübre ile zenginleştirmelidir.

Dikimden yaklaşık iki hafta sonra, krizantemlerin üst kısımlarını kesmeye değer (tepenin yaklaşık 1,5 cm'lik bir bölümünü kesin). Bu, daha iyi bitki gelişimi sağlayacaktır. Daha uzun krizantemlerin destek gerektirebileceğini de unutmamalıyız.

İlkbaharda ekilen krizantem fidanları , çiçek tomurcukları gelişirken döllenme gerektirecektir. Sonra iki haftada bir seyreltilmiş sıvı gübre ile besliyoruz. Tomurcukların boyanmasından hemen önce döllenme kesilmelidir. Neden? Bitki gübrelemesine devam edilirse sürgünleri fazla hantal ve gevşek olabilir. Bu sadece bahçe krizantemlerinin görünümünü kötüleştirmekle kalmayacak , aynı zamanda hastalık riskini de artıracaktır. Toprak sonbaharda uygun şekilde hazırlanmışsa, bu dönemde uygun bitki büyümesini sağlamak için yeterli besin olacaktır.

Sonbaharda hangi çiçekleri ekerizSonbaharda hangi çiçekleri ekeriz?

Bahçelerimizde soğuk günler ve ağaçlardan düşen yapraklar mevsim sonu demek zorunda değildir. Sonbaharda, yılın bu zamanında çiçek tarhlarını süsleyen çiçekler ekiyoruz, aynı zamanda önümüzdeki ilkbaharda çiçek açacak birçok bitki ekiyoruz. Sonbaharda hangi çiçekleri diktiğimizi ve ekimden hemen sonra onlara nasıl bakılacağını görün, böylece bahara kadar kışı geçirsinler. Daha...

Krizantemler nasıl kışlanır?

Bazı krizantemler çiçek tarhlarında kışı geçirebilir. Durumun böyle olmasını istiyorsak, yetiştiriciliğe uygun dona dayanıklı yataklık çeşitleri seçmeliyiz. Yüksek don direnci min. kırmızımsı krizantem çeşitleri . Yukarıda bahsedilen 'Clara Curtis' bahçe krizantem de işe yarar .

Sonbaharda, ilk donlar çiçek salkımına zarar verdiğinde , sürgünleri krizantemlerle toprak yüzeyinden yaklaşık 15 cm yükseklikte kesin. Budama, bitki çürümesi ve mantar hastalıkları riskini azaltır.

Krizantemlerin iyi kışlamasına izin veren tedavileri tartışırken , bu bitkilerin aşırı neme tahammül etmediğine dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, onları dondan örten ladin dalları bu amaçla seçilir. Hiçbir durumda kesilmiş sürgünleri yaprak veya kompostla örtmemeliyiz.

Yataktaki toprak çok ıslaksa, sazanı kasımpatı ile kazıp kışın serin, parlak donma olmayan bir odaya (örneğin ısıtılmamış bir seraya) aktarmak daha avantajlı olacaktır .

Saksıda yetiştirilen tüm krizantemlerin de donmayan odalara taşınması gerekecektir . Bu nedenle mezarlıklarda hala mezarları süslemek için bırakılan tüm saksı krizantemleri ne yazık ki donmaya mahkumdur.

Azizler Günü'nden önce donlar olabileceğinden, bu özel günde sadece 1 Kasım sabahı mezarları süslemek için krizantem satın almak en iyisidir. Ne yazık ki bu gün mezarlıkların altında satılan bitkiler oldukça pahalı. Bu nedenle, mümkünse, saksı krizantemleri bir veya birkaç gün önceden satın alınmalı ve donmayan, aydınlık, ısıtılmayan bir odada (örn. Bir verandada) saklanmalıdır.

toprağa kışlayan krizantemlerYerde kışlayan krizantemler - yetiştirme, çeşitleri

Yerde kışlayan krizantemler, bahçe yataklarında yetişmeye uygun dona dayanıklı krizantem çeşitleridir. Maalesef sonbaharda satılan krizantemlerin çoğu, özellikle mezarlıklarda olanlar tarla yetiştiriciliğine uygun değildir. Peki, bahçe için doğru krizantem çeşitleri nasıl seçilir, hangileri yatakta en iyi şekilde çalışır ve kışlama krizantemlerinin ekimi neye benzer? Daha...

Krizantem üreme

Pędy chryzantem, przycięte na jesieni, wiosną z bocznych pąków wypuszczą nowe pędy. Pędy wyrastające z karpy korzeniowej u nasady pędu głównego można odciąć na sadzonki. Robi się to wczesną wiosną, odcinając na sadzonki około 5 do 6 cm fragmenty pędów. Dolny koniec sadzonki (około 1 cm) należy zanurzyć w ukorzeniaczu i posadzić do doniczki wypełnionej mieszanką torfu i piasku (w stosunku 1:1). Sadzonki trzeba regularnie nawadniać, chronić przed wysychaniem i spadkami temp. poniżej 15°C. Takie warunki najłatwiej zapewnić sadzonkom uprawiając je pod osłonami.

Krizantem kesimleri 3 hafta içinde kök salmalıdır . Daha sonra sertleşmeye başlayabilirsiniz (örneğin seranın daha sık havalandırılmasıyla dışarıdaki koşullara alışmak). Fidanlar don tehlikesi sona erdiğinde baharın sonunda toprağa ekilebilir.