Orkide üzerinde et böceği. Nereden geliyorlar ve nasıl savaşılır?

Orkidelerdeki et böcekleri, bitkilerin yer üstündeki kısımlarından özleri emerek onların zayıflamasına ve aşırı durumlarda ölmesine neden olur. Bu haşereler, karakteristik görünümleriyle tanınabilirler - vücutları, kururken beyaz yün parçaları gibi görünen mumsu salgılarla kaplıdır. Bkz orkide üzerinde unlubitlerin nereden geldiğini nasıl saldıran bu zararlıları engellemek ve. İşte orkidelerdeki et böcekleriyle savaşmanın ve bu zararlılardan hızlı ve verimli bir şekilde kurtulmanın kanıtlanmış yolları !

Orkide üzerinde et böceği

Orkide üzerinde et böceği

Orkidelerdeki et böcekleri nereden geliyor?

Orkideler için etli bitkiler pencerelere ve havalandırma ağına girebilir . Yaz aylarında balkon ve teraslara koyduğumuz bitkilerde de yaşayabilirler. Çoğu zaman uykuda kalırlar - yaprak koltuklarında, çiçek tomurcukları geliştirirken veya alt tabakada ustaca gizlenirler. Dış koşullar kendileri için uygun hale geldiğinde, yani havanın nemi düştüğünde ve sıcaklık yükseldiğinde beslenmeye başlarlar. Bu nedenle, genellikle et böceği, ısıtma mevsiminde kışın orkidelerde görülür .

Etli böcekleri yeni satın alınan bitkilerle birlikte evimize de taşıyabiliriz. Özellikle sık sık et böceği , küçük alanlarda çok sayıda farklı bitkinin toplandığı ve depolama koşullarının her zaman optimal olmadığı DIY merkezlerinde ve mağazalarda satılan orkidelerde yaşar . Satın almadan önce, seçilen bitkiyi zararlı böceklerin veya sıfırlanma semptomlarının varlığı açısından dikkatlice inceleyin. Orkidelerde, et böcekleri çoğunlukla çiçeklerin ve çiçek sürgünlerinin (düşen çiçeklerden kalan yerlerde) ve yaprakların dış tarafını kaplar . Çiçekler üzerinde yaprakların desenine benzeyebilecek kümeler oluştururlar.

Eve yeni bir orkide getirdikten sonra, onu karantinaya almak iyi bir fikirdir - diğer çiçeklerden uzak bir yere koyun, folyodan çıkarmayın ve et böceği veya diğer haşereleri izleyin.

orkide hastalıklarıOrkide hastalıkları

Evde orkide yetiştirirken, uygun bakımın her orkidenin sağlığı için bir koşul olduğunu hatırlamakta fayda var. Yaprak lekeleri, çiçeklenme eksikliği veya kök çürümesi gibi çeşitli hastalıkların belirtileri, yetiştirme hatalarının bir sonucu olarak veya patojenlerin veya zararlıların etkisiyle ortaya çıkabilir. Daha...

Orkidelerdeki et böcekleriyle nasıl savaşılır?

Orkidelerin yapraklarında ve çiçek saplarında tek tek et böceği örneklerini gözlemlediğimizde , dokulara zarar vermemek için pamuklu çubukla mümkün olan en kısa sürede nazikçe çıkarılmalıdır . Pamuklu ped, birkaç damla bulaşık deterjanı eklenerek sulu bir gri sabun, denatüre alkol veya% 40 alkol ve suyla (1: 10 oranında) ıslatılır. Bitkinin toprak üstü kısımlarının sirke ile yıkanması da eşit derecede etkilidir. Solüsyona batırılmış bir pamukla, et böceklerinin taşınmasını önlemek için bir seferde yalnızca bir vuruş yapın. Tedavinin başarılı olması için bitkinin tamamını (tüm yaprakları ve çiçeklenme sürgünlerini) yıkamamız gerekir. Et böceklerinin saldırdığı çiçeklerin maalesef kaldırılması gerekiyor.

Orkidelerdeki et böcekleriyle nasıl savaşılır

Orkidelerdeki et böcekleriyle ne mücadele edilir

Orkide yapraklarından etli böcekleri pamuk pedlerle yıkamak sıkıcı bir iştir ve yalnızca tek böcekler durumunda işe yarar. Haşerelerin kitlesel görünümüyle , orkidelere et böceği püskürtmeniz gerekir . Bu amaçla, örneğin 4 ml ajanı 1 litre suda çözerek Agricolle konsantresini kullanabiliriz veya Agricolle Sprey'i püskürtmeye hazır olarak kullanabiliriz (püskürtücülü bir kapta kullanıma hazır preparat). Bitki, çalışma sıvısı ile iyice püskürtülmeli ve bir folyo torbaya sıkıca sarılmalıdır. Bitkiyi birkaç saat bu şekilde koruyun. Daha sonra ölü et böceği bitkiden duştan suyla durulanır.

Et böcekleriyle nasıl savaşılır?  3 ev yolu!Et böcekleriyle nasıl savaşılır? 3 ev yolu!

Mealybugs, orkide ve etli sahipler için gerçek bir kabus olabilir. Isıtma mevsimi, bu sorunlu haşerelerin özellikle çok sayıda olduğu ve bir bitkiden diğerine hızla geçtikleri bir dönemdir. Onlarla ev ilaçları ile nasıl savaşılır? Daha...

Agricolle ile orkidelerin et böceklerine püskürtülmesi, et böceklerinin gövdesini kaplayan mumsu akıntı onları düşen sıvıdan etkili bir şekilde koruduğu için etkisiz olabilir. Çok daha iyi bir çözüm, bitkileri sulamak için sistemik etkili müstahzarları kullanmaktır, örneğin Polysect Long Acting 005 SL. 60 ml ajanı 1 lt su içinde çözdürün. 1 litre ortam için 100 ml böyle bir sıvı kullanılır. Bunun yerine kullanıma hazır Polysect Hobby spreyini de kullanabiliriz. Sistemik ajanlar bitkinin içine nüfuz eder ve bitki suları ile dolaşır. Mealybugs, meyve sularını emerken hazırlanır ve zehirlenir.

Mealybugs, ne yazık ki, genellikle orkidelerde yeniden ortaya çıkar . Zararlıların yeniden ortaya çıkmasını önlemek için, onlar için elverişsiz koşullar yaratmak gerekir. En önemli şey, odadaki hava neminin artmasını sağlamaktır. Provado Care çubukları alt tabakaya profilaktik olarak yerleştirilebilir.

Mağazamızda orkidelerdeki et böcekleriyle mücadele etmek için önlemler sipariş edebilirsiniz. Yüksek kaliteli ürünler, düşük fiyat ve hızlı sevkiyat garantisi veriyoruz. Mevcut hazırlıkları görmek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

MSc. Agnieszka Lach