Awl phlox - çeşitleri, yetiştirme, üreme

Alev szydlastym olarak da adlandırılan Phlox subulata ( Phlox subulata ) iddiasızdır ve Kuzey Amerika'dan gelen çok yıllık bir bitkidir. Nisan'dan Mayıs'a kadar açık pembe çiçeklerle kaplı, sert sürgünlerle yoğun şekilde ekilen, sürünen, alçak (10 cm yüksekliğe kadar), kompakt halılar oluşturur. En güzel renkli çiçeklerle phlox çeşitleri ile tanışın . Çam ağacı floksu yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü görün ve kendi bahçenizde çam ağacı phlox'unu yetiştirmenin amatör yollarını öğrenin .

tente floksu

Awl floksa

Fotoğraf Pixabay.com

Awl phlox - çeşitleri

Saf tür phlox, açık pembe çiçekler üretir . İlginç renkli çiçeklerle yetiştiriciliğinde birçok floksa çeşidi vardır. En çekici renklendirme ile phloxes çeşitleri şunlardır:

  • İnanılmaz Zarafet - pembe gözlü beyaz çiçekler
  • Candy Stripes - her petalda 2 pembe çizgi bulunan beyaz çiçekler
  • GF Wilson - buz mavisi çiçekler
  • White Delight - kar beyazı çiçekler
  • Temiskaming - yoğun mor-kırmızı çiçekler
  • Mercan Gözü - mercan gözlü açık pembe çiçekler
  • Emerald Cushion Blue - açık mavi çiçekler
  • Bavyera - koyu mavi gözlü krem ​​çiçekler
  • Mor Güzellik - koyu mavi gözlü pembe çiçekler

Awl phlox - yetiştirme ve bakım

Floksa iddiasız bir bitkidir ve yeni başlayan bahçıvanlar için mükemmeldir. Nötr veya hafif asidik reaksiyonlu, geçirgen toprak, tercihen kumlu, sessiz ve güneşli bir konum sağlamak yeterlidir. Çam floksu da kısmi gölgede büyüyebilir, ancak daha sonra daha az bolca çiçek açar. Deniz floksu kuraklığı oldukça iyi tolere eder , ancak sıcak ve aşırı kurak yazlarda sulama gerektirebilir. Uzun süren kuraklık sonucunda sürgünleri kurur ve bitki güzel görünümünü kaybeder.

Deniz floksu, uzun yıllar tek bir yerde büyüyebilir ve bu da bu çok yıllık bitkinin yetiştirilmesini büyük ölçüde basitleştirir. Ancak sürgünleri kuruma eğilimi gösterdiği ve bitki çekici görünümünü kaybettiği için birkaç yılda bir gençleştirme gerektirir. Yumuşak ağaç floksun gençleştirici kesimi en iyi kış sonunda yapılır.

GF Wilson

GF Wilson tarafından müthiş phlox

Fotoğraf © Herbi

Awl phlox, çiçek açtıktan sonra çiçek sürgünlerinin budanmasını gerektirmez . Günün gittikçe kısaldığı yazın ikinci yarısında kendiliğinden çiçeklenmeyi tekrarlar. Nisan ayının sonundan sonra phlox sürgünlerinin büyümesi çok yoğundur. Sürgünleri yatak boyunca aşırı derecede uzaklaşmaya başlarsa, bir budayıcıyla kısaltılabilir.

Floksaları kış için korumayı unutmamalısınız , çünkü bunlar tamamen dona dayanıklı değildir. Bunu yapmak için saman veya kuru yapraklar gibi yatak malzemeleri ile üzerlerini örtün.

Floksa, kaya bahçelerinde (sözde beşinci kayaya aittir), duvar dikmek için ve uzun ömürlü çiçek tarhları için hevesle kullanılır . Aynı zamanda geniş alanları örtmek için, örneğin çim yerine dikim için bir toprak örtüsü bitkisi olarak da işe yarar.

Awl phlox - üreme

Awl phlox, apikal kesimler veya bitki bölümü ile çoğaltılabilir .

Floksa fidanları , filizlerin tepelerinden Ağustos - Eylül aylarında hasat edilir . Turba substratı ile dolu kutulardaki kapakların altına kökleniyorlar. Çeliklerin kök salması 30-40 gün sürer. Erken ilkbaharda kalıcı olarak ekilmeye hazırdırlar.

Floksa fidanları başka şekillerde de hazırlanabilir . İlkbaharda kumla karıştırılmış bir turba tabakasının bitkinin etrafına serilmesi ve alt tabakanın sürekli olarak orta nemde tutulması yeterlidir. Nemli turba tabakasının üzerinde yatan sürgünlerde maceracı kökler hızla gelişir. Yaz sonunda ana bitkiden köklü sürgünler kesilerek saksılara ekilir. Ertesi yılın ilkbaharında genç bitkiler kalıcı olarak değiştirilir.

Akçaağaç floksu çoğaltmanın bir başka yolu da bitkileri bölmektir . Bunu Temmuz'dan Eylül'e kadar yapabilirsiniz. Ancak bu tedavi daha güvenilmezdir ve ekimden sonra bitkilerin kök salması daha zordur.

MSc. Agnieszka Lach