Varisli damarlar - çeşitleri, yetiştirme, kesme, üreme

Zylistek ( Deutzia ), beyaz ve pembe tonlarında çiçek açan, yaprak döken bir süs çalıdır. Bazı varis çeşitleri sadece 40 cm yüksekliğinde olduğundan, özellikle küçük ev bahçelerinin sahipleri için değerlidir . Varisli damarlar, gruplar halinde veya tek tek ve kesilmemiş çit şeklinde ekilebilir. Hakkında bilgi edinin bir varisli damarın ekimi kesmek için nasıl ve onun gereksinimleri nasıl ven bir varisleri yaymak için bahçede yetişen!

kaba damarlar

Kaba varisli damarlar - Deutzia scabra

Fotoğraf Wouter Hagens, Kamu Malı, Wikimedia Commons

Bahçeler için önerilen varis çeşitleri

Varisli damarlar , çoğunlukla bol çiçeklenme nedeniyle popüler süs çalılarıdır . Çiçeklenme süresi nispeten uzundur. Türe ve çeşide bağlı olarak çiçeklenme Mayıs'tan Ağustos'a kadar sürebilir.

Süs çalı fidanlıklarında bulunan varisli damarlar arasında funda varis ( Deutzia carnea ), oluklu varis ( D. crenata ), ince varis ( D. gracilis ), hibrit varis ( D. x hybrida ), pembe varis ( D. x rosea ), büyük ( D. x magnifica ) ve kaba zehir ( D. scabra ). Bu türler sadece çiçeklenme açısından değil, aynı zamanda çiçeklerin rengi ve elde edilen boy açısından da farklılık gösterir.

Küçük ev bahçelerinin sahipleri ince, melez veya pembe varisli bir örtü seçmelidir , çünkü bu çalılar 0,5 ila 1,5 m yüksekliğe ulaşır.

İnce varisli 'Nikko' çok ilginç , sadece 40 cm yüksekliğe ulaşıyor ve dolu, beyaz çiçekleri Haziran ayında ortaya çıkıyor. Bu çalıların yaprakları sonbaharda kırmızıya döner.

ince varisli damarlar

İnce varisli damarlar - Deutzia gracilis

Fotoğraf Wouter Hagens, Kamu Malı, Wikimedia Commons

Melez varisli peçe çeşitleri biraz daha uzundur ve yaklaşık 1,5 m yüksekliğe ulaşır.'Mont Rose 'çeşidi, yaklaşık 2,5 cm çapında, tomurcukları koyu pembe, sonra açık pembe olan büyük çiçekleri için önerilir. Haziran ayında bolca çiçek açan bir çeşittir, son derece çekicidir. Buna karşılık, varisli damarlar 'Carminea' , mayıs-haziran ayları arasında ortaya çıkan, salkımlarda toplanmış, mor- pembe , içi beyaz, arılar ve kelebekler için çekici çiçeklere sahiptir.

pembe damarlar

Pembe damarlar - Deutzia x rosea

Fotoğraf Daderot, CC0, Wikimedia Commons

Bahçenin geliştirilecek daha fazla alanı varsa, kaba veya oluklu bir damar seçmeye değer. Kaba varisli damarların 'Plena' çeşidi 3 m yüksekliğe ulaşır Varisli damarlar , mayıs ayından haziran ayına kadar çiçek salkımına toplanmış, dışarıda pembe bir parlaklığa sahip beyaz çiçeklere sahiptir. Düşük sıcaklıklara son derece dayanıklı bir çeşittir.

Varisli damarlar - yetiştirme ve gereksinimler

Büyüyen varisli damarlar, yeni başlayan bahçıvanlar için bile fazla sorun çıkarmaz.

Varisli damarların toprak gereksinimleri düşüktür . En iyi orta derecede havadar, humuslu ve yeterince nemli topraklarda büyür.

Varisli damarlar da güneş ışığına toleranslıdır . Gölgelendirmeyi tolere eder ve ağaçların altında bile bolca çiçek açar. Aynı zamanda güneşli yerlerde iyi yetişir, ancak kuraklığa karşı hassastır.

kaba damarlar

Kaba varisli damarlar - çalı alışkanlığı

Fotoğraf depositphotos.com

Damarların çoğu, düşük sıcaklıklara karşı düşük direnç ile karakterizedir . Şiddetli kış aylarında, çalılar kar veya toprak sınırına kadar donar, ancak aynı zamanda büyük bir büyüme yeteneği gösterir - bitkinin hasarlı toprak kısımlarından yeni sürgünler büyür ve tacı hızla yeniden oluşturur. Bu nedenle, kışın donmalarını sınırlamak için damarları ladin dalları ile kapatmalısınız.

Varisli damarlar nasıl kesilir?

Varislerin ilk kesimi , çalı dikildikten hemen sonra ilkbaharda yapılır ve sürgünleri uzunluğunun 1 / 3'ü kadar kısaltılır. Çalı sonbaharda ekilirse, ilkbahara kadar kesilmelidir. İlk kesim sayesinde çalı yeni konumunda iyi bir şekilde yerini alacak ve kompakt bir alışkanlık kazanacaktır.

Daha yaşlı varisli çalılar çiçek açtıktan sonra budanır ve genellikle Haziran veya Temmuz aylarında düşer. Solmuş sürgünler yarı yarıya kısaltılır.

Birkaç yılda bir, varisli damarları canlandırmak için daha güçlü bir kesi yapılması tavsiye edilir . Burcun ortasını aydınlatarak ona optimum ışık sağlıyoruz. Kuru, hasarlı veya bozuk dalları da sistematik olarak çıkarmayı unutmayın.

Varisli damarlar - üreme

Varisli damarlar sadece vejetatif olarak otsu kesimlerden çoğaltılır . Çok kolay kök alırlar ve genç çalılar oldukça hızlı büyür.

Otsu varisli çelikler, 3 ila 5 çift yapraklı genç bir sürgünün yumuşak ucundan Haziran ayında hasat edilir. Fide boyu 6 ila 10 cm olmalıdır. Tomurcuk veya yaprağın hemen üzerinde bunları ana bitkiden bir budayıcı veya keskin bir bıçakla kesin.

Varisli fidanları sabah erkenden alın ve kestikten sonra suya koyun . Fidanın dibindeki yapraklar kopartılmalıdır. Kesimi köklendirme maddesine yerleştirin. Hazırlanan fideler, 1: 1 oranında turba ve kum veya perlit karışımı ile doldurulmuş kaplara ekilir. Yüksek nemi korumak için kabın delikli folyo ile kapatılması tavsiye edilir.

Genellikle beş hafta süren köklenme işleminden sonra serpme miktarını kademeli olarak azaltıp kapları havalandırıyoruz. Sonra ot fidelerini 8 cm çapında saksılara ekiyoruz . İlkbaharda damarları kalıcı olarak ekiyoruz.

MSc. Joanna Białowąs