Toprak asitlenmesi. Bahçedeki toprağı nasıl ve neyle asitlendirirsiniz?

Toprağın asitleştirilmesi, esas olarak yaban mersini, iğne yapraklılar, açelyalar ve orman gülleri, manolya ve funda gibi asidofilik bitkilerin yetiştirilmesinde gereklidir. Bu tür bitkiler ekilmeden önce toprak daima asitlendirilmelidir , ancak daha sonra toprağı asidik tutmak için ekimi sırasında asitleştirici gübreler de kullanıyoruz . Bkz düzgün Toprak asitlenmesine nasıl gerçekleştirileceği bahçede ve nasıl toprağı acidify hızlı etkiyi elde etmek ve aynı zamanda uzun ömürlü oldu!

toprak asitlenmesi

Amerikan yaban mersini için toprağın asitlenmesi

Fotoğraf © Joanna Białowąs

Toprak asitlenmesi ne zaman gereklidir?

Toprak asitleştirme preparatlarının seçimine geçmeden önce , bahçemizdeki toprağın asitleştirilmesinin gerekli olup olmadığından emin olmaya değer. Öncelikle, mevcut bir pH metre (veya asit ölçer) kullanarak toprağın pH'ını ölçmeliyiz. PH'ı 7.2'nin üzerinde olan topraklar alkali olarak kabul edilir ve çoğu ürün için pH değerini nötr bir seviyeye düşürmek için toprağı asitleştirmek , yani pH'ı 6.6-7.2 aralığında tutmak gerekir.

Toprak özellikleri - bahçede toprak nasıl test edilir

Bahçelerimizdeki toprağın özellikleri başarılı bir ekim için en önemli faktörlerden biridir. Özelliklerini ve bitki yetiştirmeye uygunluğunu değerlendirmek için bahçedeki toprağı nasıl inceleyeceğinizi görün ve ardından uygun yetiştirme ve gübreleme yöntemlerini seçin. Daha...

Ayrıca, belirli bir yerde büyümeyi düşündüğünüz bitkilerin gereksinimlerini öğrenmeye değer. Eh, pek çok popüler bahçe bitkileri asidik veya hatta çok asidik toprak gerektirir . Bu durumda, ölçüm toprağın hafif asidik, yani pH 5,6-6,5 olduğunu gösterse bile, onu daha da asitleştirmek gerekebilir.

Aşağıdakiler, popüler asidofilik bitkilere ve bunların tavsiye edilen toprak pH değerlerine örneklerdir :

  • açelya ve ormangülü: pH 4-5
  • yüksek çalı yaban mersini: pH 3.5-4.5
  • ortanca: pH 4.5-5.5
  • manolya: pH 5-6
  • Japon kaymağı: pH 3,5-4,5
  • ortak funda: pH 4-5,5
  • briar: pH 4-4.5
  • kızılcık: pH 3.2-4.5

Bu nedenle toprak reaksiyonunun bitkilerimizin gerektirdiğinden daha yüksek olduğu ortaya çıkarsa, bahçe toprağının asitlendirilmesi gerekecektir .

Dünya nasıl asitleştirilir?

Asidofilik bitkiler ekmeden önce bahçedeki toprağı asitlendirmeye değer. Bu amaçla, toprağı asitlendirmek için çok sayıda doğal yöntem kullanabiliriz, yani bir bahçe dükkânından satın alınan asidik toprağı, asidik yüksek turba (1: 1 oranında bahçe toprağı ile karıştırılmış veya ekilen bitkilerin altına delikler ekerek) ve ayrıca toprağı iğneler veya kozalaklı talaşla karıştırmak gibi biraz daha az bilinen yöntemler .

Asit turbayı toprakla karıştırarak, hemen asidik bir substrat elde edeceğiz (ancak etki maalesef kısa ömürlü olacaktır) ve talaş ve iğneler söz konusu olduğunda, kullanılan malzeme çürürken toprağın pH'ı yavaş yavaş düşecektir. En iyi etkinlik için, asidik toprağı veya turbayı birlikte kullanmaya değer, bu da substratı hemen asitlendirecek ve örneğin toprağın asidik pH'ının uzun süre korunacağı için iğne yapraklı talaş.

Bununla birlikte, bahçe toprağı zamanla orijinal pH değerine dönme özelliğine sahiptir. Bu nedenle, bitkileri ekmeden önce toprağı kuvvetli bir şekilde asitlendirmiş olsak bile, toprağın yeterince asidik bir toprağa sahip olmasını sağlamak için onu daha da asitleştirmek gerekecektir . Bitkiler için ihtiyaç duyulan mineraller ile bahçe toprağını zenginleştirecek olan asidik gübreler bunda yardımcı olacaktır.

asitleştirici gübreler

Hedef ve SUBSTRAL asitleştirici gübreler

Fotoğraf basın malzemeleri

Asitleştirici gübreler şunları içerir:

Amonyum sülfat - sülfatlı gübreler arasında en hızlı etkiye sahip oldukça asitleştirici bir gübredir. Asitleşmenin yanı sıra toprağı azot ve kükürt ile de zenginleştirir. Azotlu gübre olarak, onu yalnızca ekimden önce (yani ilkbaharda, tohum ekmeden hemen önce) veya üst pansuman olarak (yani zaten büyüyen bitkileri gübrelemek için) kullanabiliriz. Ancak toprağı ilkbahar ekimine veya ekime hazırlarken sonbaharda kullanılması uygun değildir, çünkü kışın azot, toprağın alt kısımlarına yıkanacaktır. Asidofilik bitkiler (iğne yapraklılar, yaban mersini, açelyalar, orman gülleri) için yaklaşık amonyum sülfat dozu 30g / m²'dir, bu doz iki porsiyona bölünür - yarısı ilkbaharda vejetasyon başlamadan hemen önce verilir ve diğer yarısı? Haziran başında.

Potasyum sülfat ve magnezyum sülfat - bu gübreler, toprağın asitleştirilmesinin yanı sıra, onu sırasıyla kükürt ve - sırasıyla - potasyum ve magnezyum ile zenginleştirir.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Tam gübreleme (toprağın azot, fosfor ve magnezyum ile zenginleştirilmesi) etkisini elde etmek için burada listelenen 3 tür sülfatlı gübreyi aynı anda kullanmak iyidir. Bununla birlikte, bunların tam dozajı, toprak testi ve bireysel bahçe bitkilerinin gübreleme ihtiyaçları temelinde belirlenmelidir.

Tozlu veya granül kükürt - üst toprak tabakası ile karıştırılarak kullanılır. Bununla birlikte, bu formdaki kükürt suda çok yavaş çözündüğünden, asitleşme etkisi için uzun süre beklemek gerekir.

Hazır asitleştirici gübreler - bunlar, bahçe mağazalarında bulunan belirli bitki grupları için asitleştirici gübrelerdir. Çoğunlukla burada yaban mersini için asitleştirici bir gübre veya asidofilik bitkiler için hem yaban mersini, orman gülleri hem de iğne yapraklılar için başarılı bir şekilde kullanılabilen daha evrensel bir asitleştirici gübre buluyoruz. Bu gübreler, toprağın asitlendirilmesinin yanı sıra bahçe bitkilerinin düzgün gübrelenmesi etkisini de garanti edecek şekilde oluşturulmuştur. Belirli bir gübrenin ambalajlanmasındaki talimatlara uygun olarak kullanılırlar.

Makalede listelenen asitleştirici gübreleri mağazamızdan sipariş edebilirsiniz . Yüksek kaliteli ürünleri, cazip fiyatları ve hızlı sevkiyatı garanti ediyoruz. Teklifi görmek için aşağıdaki düğmeye basın:

mağazamızda sipariş