Balkon için süs çimleri. Saksılara ne tür çim ekilir?

Süs çimleri, balkon için mükemmel bir tekliftir . Birçoğu balkondaki büyük tencere ve kutularda iyi büyür ve yaz başında ekilen yıllık bitkiler için mükemmel bir zemin oluşturur. Çok çeşitli ot çeşitleri, balkonun benzersiz bir çekicilik kazanacağı için onlardan ilginç kompozisyonlar oluşturmanıza olanak tanır. Balkonlarda en iyi hangi çim türlerinin ve çeşitlerinin yetiştiğini görün !

balkon için süs çimleri

Süs çimleri balkon için harikadır

Fotoğraf © Rafał Okułowicz

Saksılara ekilen süs çimleri kompozisyonlara hafiflik kazandırır. Ayrıca onları dinamizm, doku ve renkle zenginleştirebilirler. Tencere boş alanları doldurmak kadar iyi çalışırlar. Balkonda ekime yatkın hale getiren süs otlarının bir başka avantajı da kuraklığa ve sıcak güneşe karşı yüksek dirençtir. Bu sayede sürekli meşgul insanların balkonları için mükemmeldir.

Balkondaki saksılara dikim için en iyi süs çimleri çeşitleri ve türleri:

1. Kül fescue

En popüler süs çimlerinden biri. Çelik gri yaprakları kesinlikle balkon saksılarını zenginleştirecektir. 40 cm yüksekliğe kadar küçük tutamlar oluşturur. Herdem yeşildir, bu nedenle bu çim kışın balkonu da süsleyebilir . Çok verimli olmayan topraktan yetiştirildiğinde daha iyidir, o zaman daha kuvvetlidir ve daha yoğun yaprak rengine sahiptir.

balkon için süs çimleri

Heather ile bir kompozisyonda kül fescue

Fotoğraf © Piotr Moliński

2. Kuzey Kamış Kamışı 'Karl Foerster'

180 cm yüksekliğe bile ulaşan en uzun süs çimlerinden biri. Çiçeklenme bolluğu ve düşük yetiştirme gereksinimleri nedeniyle çeşitlilik çok arzu edilir. Balkonda doğal çim perde olarak kullanılabilir . Reed Reed 'Karl Foerster'ı daha büyük saksılara (minimum 40 cm çap) dikmek en iyisidir. Zaten Haziran ayında çiçek açmaya başlar.

balkon için süs çimleri

Reed Reed 'Karl Foerster'

Fotoğraf © Piotr Moliński

3. Hakonechloa ince

Bambu otu olarak da adlandırılan ince Hakonechloa, kesinlikle en güzel süs çimlerinden biridir. Çizgili yapraklı sarı bir çimdir. Yaprağın ortasında ince yeşil bir şerit uzanır. Yapraklar, çok katlı balkon kompozisyonlarında hakonechloanın çok güzel görünmesini sağlayan kademeli olarak düzenlenmiştir.. Ulaştığı yükseklik 30-90 cm'dir. Küçük gölgeli bir yerde en iyi şekilde büyür. Aşırı güneşli yerlerde güneş narin yaprakları yakabilir, güçlü gölgede ise yapraklar bulanıklaşabilir. Nemli, iyi drene edilmiş ve verimli toprakları sever. Çok killi ve sıkıştırılmış topraklarda olduğu gibi çok kuru topraklarda yorulur. Tamamen donmaya karşı dayanıklı değildir, bu nedenle tutamın tabanını kış için bahçe kabuğu veya kozalaklı dallarla korumak ve tencereyi dokunmamış kumaşla sarmak daha iyidir.

balkon için süs çimleri

Hakonechloa ince 'Aurea'

Fotoğraf © Piotr Moliński

4. Imperata silindirik 'Kırmızı Baron'

Bu süs çimleri, birçok bahçıvan ve bahçe sahibinin kalbini hızla kazandı. Kırmızı renksiz yaprakları güzel görünür. 'Kızıl Baron' çeşidi çok büyük olmayan bir ottur. 40 cm uzunluğa kadar yukarı doğru yönlendirilmiş uzun ve orta dar yaprakları vardır. İmperata 'Red Baron' için kaptaki toprak nemli ve iyi drene edilmelidir.

balkon için süs çimleri

Imperata 'Red Baron' ve Japanese Sedge 'Ice Dance'

Fotoğraf © Piotr Moliński

5. Japon çarpma tesisi 'Havai Fişek'

Özellikle sonbahar başında höyüklerin en görkemlisidir. Sonbaharda ahududu rengine dönen beyaz-yeşil yapraklara sahiptir . Ne kadar çok güneş olursa yapraklar daha yoğun renklenir. 'Havai Fişek' çeşidi 40 cm yüksekliğe kadar ulaşır. Eylül ayının sonunda, karakteristik yumuşak çiçek salkımları ortaya çıkıyor. Kalın gövdelerde büyürler. Pembemsi bir tonları var. İklimimizde maalesef donlara karşı çok hassastır, ancak saksıya ekilip serin (yaklaşık 5-10 ° C), aydınlık bir odada tutulduğunda bahara kadar kışı geçirebilir. Şahsen, onu bir yıllık bir veba olarak ele alıyor.

balkon için süs çimleri

Japon Rozplenica 'Havai Fişek'

Fotoğraf © Piotr Moliński

6. Japon Rozplenica 'Küçük Bal'

Sadece 20 cm yüksekliğe, çiçeklenme döneminde ise 30 cm ye kadar büyüdüğü için en küçük örneklerden biridir. Bu çimin küçük boyutu, onu balkonda saksı yetiştirmeye yatkın hale getirir . Keskin, ince yapraklardan küçük tutamlar oluşturur. Küçük, beyaz renkli yaprak siniri, yeşil saplara parlaklık katar. Çiçek salkımları Temmuz ayının sonundan Ekim ayına kadar ortaya çıkar ve 'Hameln' veya 'Moudry' gibi diğer çiçek salkımlarından daha az sıklıkta ve daha küçüktür.

7. 'Vertigo' mor skleroz

Ne yazık ki dona karşı hassas, güzel bir süs otu. Genellikle ana kompozisyon unsuru olarak saksılara ekilir, maalesef balkonda kışlamak imkansızdır. 'Vertigo' bitkisini saklamak istiyorsak aydınlık ve serin bir odaya taşınmalıdır. Bu çimin mor kiraz yaprakları, keskin ve sert, çok güçlü ve ayrıntılı kökleri vardır. Sadece büyük ve kil kaplara dikilmesi gerekir.

balkon için süs çimleri

Mor sefahat 'Vertigo'

Fotoğraf © Piotr Moliński

8. Osplenosis 'Sky Rocket'

Bu çeşitlilik koleksiyonumda iki yıldır var. Rakiplerinden farklı kılan çizgili yaprakları olan tek üründür. Yapraklar beyaz kenar boşluklu yeşildir. Alışkanlık, büyüme oranı ve çiçeklenme zamanı 'Rubrum Dwarf'a benzer. Donmaya karşı diğer çeşitlere göre biraz daha hassastır, bu nedenle balkon bileşimlerinde bir yıllık çim olarak muamele etmek daha iyidir .

balkon için süs çimleri

Osplenica ossista 'Gökyüzü Roketi'

Fotoğraf © Piotr Moliński

9. Çin miscanthus 'Altın Külçesi'

Çinli miscanthus 'Gold Bar', bulabildiğimiz en küçük miscanthuslardan biridir ve saksılara dikmek için mükemmeldir . 'Zebrinus', 'Kleine Fontaine', 'Variegatus' gibi en popüler miscanthuslarla karşılaştırıldığında bir liliputiyen. Evde var ve Ağustos civarında sadece 30 cm. Çapraz çizgili yapraklardan küçük tüyler oluşturur. Çoğu miscanthus gibi, küçük 'Gold Bar' güneşli yerleri sever ve bu tür yerlerde en iyi şekilde büyür. Yapraklar daha renklidir ve daha görünür sarımsı bir yaprak desenine sahiptir. Nemli, tınlı-kumlu topraktan içeriklidir.

balkon için süs çimleri

Çinli miscanthus 'Gold Bar'

Fotoğraf © Piotr Moliński

Çinli miscanthus 'Cute One'

Sadece 40 cm'ye kadar büyüyen yeni bir miscanthus çeşididir. İnce yeşil yapraklıdır. Toprak ve aydınlatma gereksinimleri Miscanthus 'Gold Bar' ile aynıdır. Nadiren çiçek açar, çünkü ne yazık ki ülkemizde çok kısa yıllarımız var. Bununla birlikte, özellikle balkondaki bir tencerede yaprakları çok ilginç görünüyor .

balkon için süs çimleri

Çinli miscanthus 'Cute One'

Fotoğraf © Piotr Moliński

Gördüğünüz gibi balkonda saksılara güvenle ekebileceğimiz pek çok süs çimi türü ve çeşidi bulunmaktadır. Çok çeşitli çeşitler ve yetiştirme kolaylığı, çimlerden güzel balkon kompozisyonları oluşturmak için sayısız fırsat sunar.

Müh. ülke kemeri. Piotr Moliński

www.OgrodyPetrusa.pl