Kaldırım taşlarından merdiven nasıl yapılır? Adım adım + fotoğraflar

Arnavut kaldırımlı merdivenler zarif görünüyor ve çok dayanıklı. Elbette, düzgün yapıldıkları sürece. Bkz parke taşları ile merdivenlerden nasıl adım adım ve ne merdivenlerden yapmaya başlamak önce hazırlamak gerekir. Bir anda asfalt merdivenler için zemini nasıl güçlendireceğinizi, basamakları nasıl doğru bir şekilde ölçeceğinizi ve kaldırım taşlarının nasıl döşeneceğini öğreneceksiniz. Arnavut kaldırımlı merdivenlerin örnek fotoğraflarını da sunuyoruz .

Arnavut kaldırımlı merdivenler

Kaldırım taşı merdivenler. Fotoğraf Libet

Merdivenler sadece bahçemizdeki engebeli arazide rahat ve verimli bir şekilde gezinmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda onu canlandırır ve daha ilginç hale getirir. Merdivenlerdeki aynı parke taşı düzenlemesi aslında nispeten basittir, ancak çoğu iş bu operasyon için hazırlanmaya adadık.

Bahçede merdiven nasıl yapılır?

Patikalar ve patikalar yamaçlar ve tepeler boyunca uzanıyorsa, bahçedeki merdivenler mükemmel bir çözümdür. Bununla birlikte, bahçede merdivenleri kendiniz yapmak oldukça zor olabilir. Tüm beklentilerinizi karşılayacak bir bahçe merdiveni inşa etmeyi görün! Daha...

Arnavut kaldırımlı merdivenleri estetik ve işlevsel hale getirmek için ne yapmalı?

Amacıyla kaldırım taşları merdiven yapmak, biz her şeyden önce, uygun yeri belirlemek adım sayısını, onların yükseklik ve genişlik ve tüm merdiven eğimi boyutunu hesaplamak gerekir.

Merdivenlerin boyutu ve basamakların boyutu öncelikle bu merdivenlerin bahçede yerine getireceği işleve bağlı olmalıdır. Tipik, işlevsel bir merdiven olacaklarsa, hızlı bir şekilde çıkılabilecek kadar dar ve yeterince yüksek olmalıdırlar. Diğer yandan merdivenler daha dekoratif olacaksa, hızlı hareket etmek yerine yürüme için basamaklar geniş ve düz olmalıdır.

Parke taşlarından yapılmış merdivenler tasarlarken , insan yürüyüşünün doğal ritminin tuhaf olduğu gerçeğini de dikkate almaya değer. Bu nedenle, merdivenlerin uçuşundaki basamak sayısı da tuhaf olmalıdır. İdeal olarak, bir geçişte üçten az ve beş dereceden fazla olmamalıdırlar.

Arnavut kaldırımlı merdivenler

Kaldırım taşı merdivenler. Fotoğraf çalı

Merdivenleri inşa etmek için kullanılacak kaldırım taşlarının türü, mevcut yüzey, bina cephesi ve tüm bahçenin tarzına uygun olmalıdır. Bununla birlikte, çok sayıda parke taşı türü o kadar büyüktür ki, varsayımımıza tam olarak uyan bir kaldırım taşı kesinlikle bulacaksınız.

Arnavut kaldırımlı merdivenler

Kaldırım taşı merdivenler. Fotoğraf Libet

Kaldırım taşları ile merdiven döşemeyi yapıp yapamayacağımızdan emin değilsek alternatif olarak hazır merdiven blokları şeklinde prefabrik elemanlar da kullanabiliriz. Monolitik elemanlar, terasta ve bahçede merdiven basamaklarının kolay, hızlı ve her şeyden önce estetik inşasına izin verir.

Hangi kaldırım taşları seçilmeli

Asil parke taşları, müstakil evlerin etrafındaki alanların düzenlenmesi için en çok seçilen malzemelerdir. Şaşılacak bir şey yok, çünkü geniş şekil ve renk yelpazesi, yolların, terasların ve garaj yollarının yüzeyini geliştirmek için harika fırsatlar sunuyor. Ancak şu soru ortaya çıkıyor - beklentilerimizi karşılamak için hangi parke taşı seçilmeli, fonksiyonel, estetik ve dayanıklı olmalı? Daha...

Unutulmamalıdır bahçede merdiven dona dayanıklı olmalı aşınmaya dirençli ve onların yüzey kaygan olmamalıdır. Parke taşları tüm bu parametrelere sahiptir, bu yüzden merdiven yapmak için çok iyi bir malzemedir. Ayrıca oldukça estetik ve zarif görünüyor.

Arnavut kaldırımlı merdivenler

Kaldırım taşı merdivenler. Fotoğraf Libet

İçin kaldırım taşları gelen merdivenlerden nasıl, biz de merdiven olması gereken parametreleri bilmek gerekir, yani ne kadar yüksek ve geniş bireysel unsurlar ve tüm merdiven olmalıdır. Her şeyden önce, merdivenlerin yüzeyini, suyun onlardan akabilmesi ve basamaklar üzerinde durmaması için düzleştirdiği unutulmamalıdır. Su, yivlerde merdiven kenarlarından aşağı akabilir. Veya aşağı koşun, yani merdivenler yaklaşık% 0,5 - 1'lik hafif bir eğime sahip olacaktır. Tek basamağın yüksekliği, düz merdivenler için yaklaşık 8-10 cm, yüksek merdivenler için 10-15 cm olmalıdır. Basamakların derinliği 30-50 cm, tüm merdivenlerin genişliği ise yaklaşık 60-130 cm olmalıdır.

Adım adım kaldırım taşları döşemek + FİLM !!!

Kaldırım taşları döşemek sadece görünüşte basit bir iştir, çünkü gerçekten çok fazla hazırlık gerektirir. Kaldırım taşları için kullanılacak en iyi malzemeler hakkında daha fazla bilgi edinin. Aşağıda, nasıl doğru ve verimli bir şekilde yapılacağını kolayca öğreneceğiniz parke taşı döşemesinin tüm adımlarını adım adım açıklayacağız. Video materyali ile tamamlanan makale! Daha...

Kaldırım taşlarından merdiven nasıl yapılır

Adım 1 - Yüzeyi merdivenler için hazırlamak

20-25 cm üst toprak seçilmelidir. Ardından kusuru kum ve çimento dolgusu ile dolduruyoruz. Daha zayıf, daha kumlu toprak olması durumunda, toprağın kalınlaşacağı ve böylece güçleneceği için ek olarak bir kuru beton temeli yapılması gerekir.

Kaldırım taşları için alt yapı - diyagram, katmanlar, uygulama

Bahçede kaldırım taşı döşeme olması durumunda, dayanıklılığı öncelikle uygun şekilde hazırlanmış bir alt tabaka, yani kaldırım taşları için bir taban tarafından belirlenir. Temelin yapısının neye benzediğini, temele hangi katmanların dahil edildiğini okuyun ve toprağın geçirgenliğine ve yolun amacına bağlı olarak kaldırım taşları için temelin şemasının neye benzediğini görün. Daha...

Adım 2 - Sınır unsurlarının yerleştirilmesi

Düzgün bir şekilde hazırlanmış bir alt tabakaya sahip olduğumuzda, merdivenlerin temeline eşdeğer olacak olan merdivenlerin kenar elemanlarını düzenlemeye başlarız. Her bir kenar elemanı ek olarak, tüm merdiveni güçlendirecek ve sertleştirecek harç veya kuru beton üzerine yerleştirilmelidir.

Adım 3 - Arnavut kaldırımlarından adımlar atmak

Merdivenlerin kenarları döşendikten sonra kaldırım taşları ile doldurmaya başlayın. Her bir kayın küpünü sıkıca yan yana yerleştirin ve özel bir çekiçle vurun. Kaldırım taşlarına zarar vermemek için böyle bir çekiç kauçuktan yapılmalıdır. Böyle bir çekicimiz yoksa sıradan bir tane kullanabiliriz, ancak daha sonra tahtayı küpün yüzeyine zarar vermemek için altına koyarız.

Arnavut kaldırımlı merdivenler

Kaldırım taşı merdivenler. Fotoğraf çalı

Adım 4 - Boşlukların Doldurulması

Kaldırım taşları döşendikten sonra kaldırım taşları arasındaki boşlukları temiz kuvars kumu ile doldurunuz. Merdivenlerin yüzeyi birkaç kez kumla kaplanır ve malzeme ayak bilekleri arasındaki kemerleri iyice dolduracak şekilde süpürülür. Küpler arasındaki boşluklardaki kumu daha iyi sıkıştırmak için merdivenlerin üzerine su da dökebilirsiniz. Yüzeye zarar verebileceği için küçük merdivenlerde kompaktör kullanmaya değmez.

İlk kez kaldırım taşı yapmak isteyenler için oldukça zor bir iş olabilir, bu nedenle uzmanları işe almaya değer. Ancak merdivenleri kaldırım taşlarından kendiniz yapmak istiyorsanız, bir uzmana hesaplamalarınıza ve çalışma planınıza danışmanızda fayda var.

Katarzyna Matuszak