Ahşaptan bir bahçe salıncağı nasıl yapılır?

Tahta salıncak , bahçenizde olması gereken bir unsurdur. Özellikle çocuklar sık ​​sık oradaysa. Hazır bir salıncak satın alabilirsiniz, ancak bunu kendiniz yapmak çok daha ucuz ve daha ilginç olacaktır. Bkz tahtadan yapılmış bir bahçe salıncak nasıl bir bahçe salıncak ve ne salıncak kasa ve dayanıklı hale getirmek için özel dikkat etmek için gerekli ne olacağını malzemeler. İşte bir bahçe salıncağı inşa etmek için adım adım talimat !

Ahşap bahçe salıncağı

Ahşap bahçe salıncağı

Adım 1 - Salıncağın nasıl görünmesi gerektiğini planlayın

Yapıyı, yerleştirme yerini planlayarak ve gerekli malzemeleri toplayarak ahşaptan bir bahçe salıncağı yapımına başlıyoruz. Salıncımız basit ama güçlü bir yapı olacak. Üzerine ek bir enine kiriş ve takviye destekleri yerleştireceğimiz iki üçgen destek üzerinde duracaktır. "A" harfini andıran yapının üzerine, yapıyı sabitleyen ve aynı zamanda salınımı asmaya yarayan bir kiriş (kiriş) yerleştirin.

Ağır yükler altında devrilmemesi veya devrilmemesi için zemine ahşap bir bahçe salıncağı sabitlenmelidir. Bu nedenle ankraj kullanılması ve zemine gömülmesi tavsiye edilir .

Bahçe salıncağının altındaki alt tabaka yumuşak olmalıdır . Bu şüphesiz en önemli gerekliliktir. Bu nedenle, çimenli bir çim üzerine bir bahçe salıncağı yerleştirmek veya içine kalın bir kum veya çakıl tabakası serpmek en iyisidir .

Adım 2 - Gerekli malzemeleri tamamlayın

To tahtadan yapılmış bir bahçe salıncak yapmak için gereken malzemeler:

 • Yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda ve 10 cm çapında (çerçeve görevi gören) 4 ahşap kiriş,
 • Yapıyı güçlendirmek için 1,25 m uzunluğunda 2 ahşap kiriş,
 • salıncak kirişi,
 • 50 cm uzunluğunda 2 takviye desteği,
 • pullu ağaç vidaları,
 • Hava şartlarına ve her renkte UV'ye dayanıklı dış cephe ahşap emprenye,
 • Rondelalı ve kendinden kilitli somunlu 8 kanca,
 • 4 kelepçe,
 • Zincir,
 • 42 cm uzunluğunda ve 20 cm genişliğinde koltuk olarak kullanılan 2 adet tahta,
 • matkap
 • keski.

Ahşaptan yapılmış bir bahçe salıncağı yapmak için gereken tüm malzemeler bir yapı marketinde mevcuttur.

Adım 3 - Salıncak yapımı için kirişleri emprenye edin

Dışarıdaki kirişleri ahşap emprenye ile emprenye ederek ahşaptan bahçe salıncağı yapmaya başlıyoruz. Emprenye malzemeyi hava şartlarına ve UV ışınlarına karşı koruyacak ve istenilen rengi verecektir.

ahşabın dışarıda korunması ve korunmasıDışarıda ahşap koruma ve koruma

Ilık ve güneşli bahar günleri, ev bahçelerinde ve arsalarında temizlik çalışmaları yapmak için bizi harekete geçiriyor. Birçok kişi ahşap çardaklar, çitler, teraslar ve bahçe mobilyalarının bakımını yenileyecek veya inşa edecek. Bu çalışmalar sırasında ahşabı doğru şekilde emprenye etmeyi unutmayın. Aksi takdirde hızla bozulacak ve her yıl tabloyu tekrarlamamız gerekecek. Daha...

Adım 4 - Dönme destek direklerini monte edin

Ahşaptan yapılmış bir bahçe salıncağı inşa ederken bir sonraki adım, iki üçgen şekilli desteğin monte edilmesidir. Kirişler yere doğru pozisyonda yerleştirilmeli ve aralarındaki mesafe 200 cm olacak şekilde karşılıklı yerleştirilmelidir. Salınımın asılacağı kirişi hesaba katın.

Ardından kirişlerin birleştiği yeri bir kalemle işaretleyin. Bir keski kullanarak, her iki kirişin "birbirine uyması" için ahşabı kesin. Ahşabı kesip çıkardıktan sonra, kirişleri bir araya getirip deliği delip bir vida ve rondela ile birleştiriyoruz.

Hatırlamak! Ahşabın bir vidayla birleştirildiği yerlerde önce kullanılan vidadan biraz daha küçük çapta bir delik açın. Bu şekilde ahşabı çatlatmaktan kurtulacağız.

Ek olarak, direklere 84 cm yükseklikte bir sabitleme kirişi monte ediyoruz.

tahtadan bahçe salıncağı nasıl yapılır

Ahşaptan yapılmış bir bahçe salıncağına destek direklerinin montajı

Adım 5 - Salıncak kirişlerini ve destekleri takın

Ahşaptan bir bahçe salıncağı inşa etmenin bir sonraki adımı , salınım kirişinin ve sertleştirici desteklerin montajıdır.

Kirişe 4 kelepçe takıyoruz. İki kelepçe arasında 49 cm'lik bir mesafe bırakın. Kirişi çerçeveye yerleştirin ve ona bağlayın.

tahtadan bahçe salıncağı nasıl yapılır

Ahşaptan yapılmış bir bahçe salıncağına kiriş montajı

Yapıyı 60 ° 'lik bir açıyla cıvatalanmış takviye destekleriyle güçlendiriyoruz. Destekleri salıncağın her iki tarafına da monte ediyoruz.

tahtadan bahçe salıncağı nasıl yapılır

Bir bahçe salıncağına takviye dikmelerinin montajı

Adım 6 - Koltukları ahşaptan yapılmış bahçe salıncağına monte edin

Tahtadan yapılmış bir bahçe salıncağı hazırlamanın son adımı, üzerinde sallanacağımız koltukları takmaktır . 4 kancayı rondelalı ve kendinden kilitlemeli somunları tahtaya vidalayıp bir karabina ile zincire bağlarız. İşlemi ikinci koltuk için tekrarlıyor ve kelepçelere takıyoruz.

tahtadan bahçe salıncağı nasıl yapılır

Ahşaptan yapılmış hazır bahçe salıncağı

MSc. Joanna Białowąs