Armut çiçeği yaprakları neden sararır ve kahverengiye döner?

Barış Zambağı, büyük ve parlak yeşil yaprakları ve beyaz çiçekleri olan çok dekoratif bir ev bitkisidir. Maalesef çakıl taşının yapraklarının sararması veya kahverengiye dönmesi nadir değildir , bu da bitkinin güzel görünümünü kaybetmesine neden olur. Bunun nedeni nedir ve o zaman ne yapmalı? Nedenlerini öğrenin pufferflower yaprakları sarı ve kahverengi çevirmek neden ve bitki onun sağlık ve eski ihtişamını yeniden sağlamak öğrenin!

İnci çiçeğinin yaprakları neden sararır ve kahverengiye döner?

Spathiphyllum ( Spathiphyllum )

Fotoğraf Pixabay.com

Paneflower yaprakları aşırı sulamadan sararır

Armut çiçeği yapraklarının sararmasının en yaygın nedeni çok fazla sulanmadır . Barış Zambağı, alt tabakanın uzun süreli yüksek nem oranına tolerans göstermez. Bitki en iyi, zemin açıkça kuru, hafif ve gevşek olduğunda ve yapraklar hafifçe alçaldığında sulanır. Sürekli nemli toprak, kök çürümesine ve mantar hastalıklarının gelişmesine neden olur. Bu, inci yapraklarının solması ve sararması ve çiçek salkımının erken kahverengileşmesi ile kendini gösterir . Sararmış yapraklar çıkarıldıktan sonra bitki yenilerini üretmezse, bu kök sisteminin ölümünün bir işaretidir. Bitkiyi kurtarmak için onu yerden çıkarmak, zarar görmüş tüm kökleri çıkarmak ve ardından taze toprağa dikmek gerekir.

Armut çiçeği yaprakları güçlü güneşten sararır

Çok yıllık yaprakların sararmasının bir başka nedeni güneşe çok fazla maruz kalmak olabilir . Barış Zambağı, doğrudan güneş ışığından korunaklı, yarı gölgeli bir yerde yetiştirilmelidir. Çok yoğun aydınlatma , martı yapraklarının soluk yeşile ve ardından sarıya dönmesine neden olur . Ek olarak, bitki büyümede ve çiçek açmada bodurdur. Böyle bir durumda bitki daha az güneşli bir yere taşınmalıdır.

Martı yaprakları kuru havadan kahverengiye döner

Armut çiçeğinin yapraklarının kızarmasının nedeni ısınma mevsimi boyunca çok kuru havadır. Hava nemi çok düşük olduğunda martı yaprakları kurumaya başlar ve tepelerden kahverengiye döner . Yaprakların daha fazla zarar görmesini önlemek için bitki etrafındaki hava uçuculuğu derhal artırılmalıdır. Bunu yapmak için, bitkiye her gün oda sıcaklığında yumuşak su serpmeniz gerekir. Daha iyi bir çözüm, tencereden 2 cm daha büyük bir tabana, taşlarla (genişletilmiş kil de olabilir) ve suyla (suyun üst tabakası tencerenin dibine değmemelidir) dolu bir tabana yerleştirmek daha iyi bir çözümdür. Podyumdan buharlaşan su, kanat çiçeğinin etrafındaki havayı nemlendirecektir. Tabandaki su düzenli olarak doldurulmalıdır.

Sülün sineğinin yaprakları sert sudan kahverengiye döner

Armut çiçeği yapraklarının kahverengileşmesi sert sudan kaynaklanabilir . Kanat çiçeğini sulamak ve serpmek için doğrudan musluktan gelen su kullanılamaz. Damıtılmış su en iyisidir, ancak damıtılmış suya erişim zor olabilir. Basit bir çözüm, sulama kabını suyla doldurup 8-12 saat karanlık bir yerde bırakmaktır. Bu duran su bitkiyi sulamak ve nemlendirmek için kullanılabilir. Armut çiçeğini sulamak için yağmur suyu veya kuyu suyu da kullanabiliriz, ancak ondan önce inci çiçeğinin yetiştirildiği odanın sıcaklığına kadar ısıtılması gerekir.

Pane çiçek yaprakları aşırı döllenmeden kahverengiye döner

Yaprak uçlarının kahverengileşmesi ve kuruması, aşırı gübrelemenin bir belirtisi olabilir . Barış Zambağı, alt tabakanın tuzluluğuna karşı çok hassastır. Fazla döllenmemelidir. Çok yıllık çiçeği Nisan'dan Eylül'e kadar 2 haftada bir defadan fazla değil, dölleriz. Üretici tarafından önerilen dozun yarısı kadar su ile seyreltilmiş sıvı gübrelerin kullanılması en iyisidir.

Yeni bir saksıya ekip yeni bir yere taşıdıktan sonra (örneğin bir çiçekçinin evinde) kanat çiçeğini gübrelemekten kaçınmalısınız . Bitkinin yeni ortama alışması için zamana ihtiyacı vardır ve bu noktada büyük dozda besin sağlamak zor olacaktır. İlk döllenme 2-3 hafta sonra mümkün olan en kısa sürede yapılabilir.

saksı bitkilerinin gübrelenmesiSaksı bitkilerinin gübrelenmesi

Saksı bitkilerinin gübrelenmesi, çiçeklenme, yaprak rengi ve bitki büyüme oranının yanı sıra sağlık ve genel durumunun bolluğunu etkileyen önemli bir bakım prosedürüdür. Saksı bitkileri ne zaman döllenir, gübre nasıl dozlanır ve hangileri en iyisidir? Ev bitkilerinin gübrelenmesi hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Daha...

Martı yaprakları taslaktan kahverengiye döner

Armut çiçeği yapraklarının kahverengileşmesi ve kararması, örneğin soğuk bir günde bir odayı havalandırırken meydana gelen soğuk hava akımının sonucu olabilir . Çok yıllık çiçekli saksı, sıklıkla açılan bir pencerenin yanına yerleştirilirse, bitkinin buruşması riski vardır (özellikle kışın). Sonbahar ve kış döneminde, akciğer balığı en iyi şekilde açılmayacak bir pencere pervazında yetiştirilir . Ölü kanat çiçeği yapraklarını çıkarın.

Armut çiçeği yaprakları yaşlı oldukları için sararır

Sararmış tek bir armut yaprağı yaprağının mutlaka kötü bir şey ifade etmesi gerekmez. Yaşlanma sırasında kanat çiçeğinin yaprakları rengini sarıya çevirir . Bu tamamen doğaldır ve endişe verici olmamalıdır. Yaşlanan yapraklar sistematik olarak bitkiden kesilmelidir .

Armut çiçeği yaprakları bir örümcek akarı tarafından saldırıya uğradığı için sararır.

Örümcek akarları, bu bitkilerin etrafında yüksek hava nemini koruma ihtiyacı nedeniyle kanat kurtlarında nadiren görülür. Ancak bazen ısıtma mevsiminde, özellikle serpintisiz bitkilerde şerbetçiotu örümcek akarı ( Tetranyus urticae ) görünebilir . Ev bitkilerinin oldukça yaygın bir zararlısıdır. Varlığı , kanat çiçeğinin alt yapraklarındaki mozaik benzeri sarı renk değişimi ve yaprakların alt tarafında hassas bir örümcek ağı ile kanıtlanacaktır.. Renksiz tüm yapraklar uzaklaştırılmalı ve nem seviyesi artırılmalıdır. Tüm yapraklar ayrıca sabunlu su ile yıkanabilir. Tüm bitkiye, evcil mahsullerde kullanılmak üzere doğal örümcek akarı preparatları - Agricolle Sprey veya Emulpar Sprey ile püskürtülür.

Çok yıllık yapraklar hastalıkla sararır ve kahverengiye döner

İnci yapraklarının yapraklarındaki sarı veya kahverengi renk değişikliği, bir mantar hastalığına işaret edebilir. Yaprak lekesi ( Cylindrocladium spathiphylli ) en tehlikeli hastalıktır . Onun belirtiler ilk alt sarıya kanatlı çiçek yaprakları ve solgunluk görünür. Enfeksiyon bölgesinde yaprak bıçaklarında 1 cm yuvarlak, koyu kahverengi lekeler oluşur. Noktalar bazen yaprak saplarında da görülür. Şiddetli enfeksiyonda bitkiyi yerden çekmeye çalışırken yer üstü kısmı kökleri kolayca terk eder. Hastalık, sulama sırasında sıçrayan sulardan gelişir. Yüksek sıcaklık (21-29 ° C) ve çok yüksek hava ve substrat nemi hastalık gelişimine elverişlidir. Hastalığın seyri çok hızlı. Yaz aylarında tüm bitkinin ölmesi için 2-4 hafta yeterlidir. Hastalığın semptomları fark edildiğinde, kanatlı çiçeğin veya bitkinin bütününün hastalıklı yaprakları uzaklaştırılmalı ve tüm komşu bitkilere 10 günlük aralıklarla 1-2 kez bir fungisit, örn. Biosept Active püskürtülmelidir.