Bahçede ekmek mayası. Gübre ve maya ilaçlama nasıl yapılır?

Büyük anneannelerimiz tarafından bitki bakımı için ev yapımı ekmek mayası hazırlıkları kullanıldı. Bahçede ekolojik çözümler arayan herkes için ucuz ve kolay ulaşılabilir bir kaynaktır. Kimyasal bitki koruma ürünlerine alternatif olarak mükemmel çalışırlar ve ayrıca hazırlamaları da çok kolaydır. Bitkilerinizin gür büyümesini sağlayacak ve onları hastalıklardan koruyacak gübre ve maya ilaçlamasının nasıl yapıldığını görün !

gübre ve bahçe ilaçlama için fırıncı mayası

Mayadan gübre ve ilaçlama bitkileri hazırlayabilirsiniz.

Fırıncı mayası - bahçede kullanın

Ekmek mayası , kök sisteminin gelişimini uyaran ve bitkilerin büyümesini hızlandıran, çok gür büyümelerini sağlayan bir gübre olarak kullanılabilir . Maya, karbonhidratlar, B vitaminleri, organik demir, amino asitler ve eser elementler dahil bitkiler için değerli birçok madde bakımından zengindir. Ayrıca bitkilerin köklerinde yaşar ve onları zararlı toprak mikroorganizmalarının saldırılarına karşı korurken onlarla simbiyoza girer. Fırıncı mayası ayrıca sprey olarak da kullanılabilir . Bitkiye ilaçlama yaptıktan sonra yapraklarını kolonize ederek bitkilere zararlı mikroorganizmaları yerinden oynatarak hastalıklara neden olurlar. Bu sayede maya, bitkiyi mantar enfeksiyonlarına karşı koruyan doğal bir bariyer oluşturur.

Mayalı gübre nasıl yapılır?

Gübreyi hazırlamak için ekmek mayası, şeker ve suya ihtiyacımız var . Gübre yapımında kullanılan suyun temiz olmasına gerek yoktur. Sebzelerin pişirilmesinden, patateslerden, meyvelerin yıkanmasından gelebilir veya yağmur suyu olabilir. Geri dönüştürülmüş su, saf musluk suyundan bile daha iyidir çünkü bitkiler için birçok değerli bileşen içerir ve zararlı klor içermez.

Fermente maya gübre

Ekmek mayasından gübre yapmanın ilk yolu 100 gr (1 küp) kıyılmış mayayı bir kovaya koyup 1 bardak şekerle kapatıp 1-2 saat bekletmektir. Bu sürenin sonunda şekerde eritilmiş mayayı 10 litre ılık suyla dökün. Her şeyi iyice karıştırın ve mayalanması için bir hafta bekletin. Bir hafta sonra, seyreltilmiş karışım (10 l su için 1 bardak çözelti) bitkileri sulamaya hazırdır.

bahçede fırıncı mayası

Bahçede kullanmak için küp şeklinde satılan taze maya kullanıyoruz

Fotoğraf Depositphotos.com

Fermente edilmemiş maya gübre

Mayalı gübre hazırlamanın çok daha basit bir yolu, ezilmiş maya küpünü bir kovaya koymak ve üzerine 10 litre ılık su dökmektir. Sonra her şeyi iyice karıştırın ve 1 saat bekletin. Bu sürenin sonunda çözelti kullanıma hazırdır.

Maya gübresi en iyi ilkbahar ve yaz sonunda kullanılır . Saksı bitkilerini sulamak için de kullanılabilir. Ayrıca kompostlaşmayı hızlandırmak için fermente edilmemiş maya çözeltisi de kullanabiliriz. Maya gübresinin çimlenen fidelerin büyümesi üzerinde çok iyi bir etkisi vardır, bu nedenle onunla fideleri sulamaya değer. Çilek kesimlerinin köklenmesini de kolaylaştırır.

Domates için ısırgan gübresi.  Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?Domates için ısırgan gübresi. Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?

Isırgan ve domates göze çarpmayan bir ikili, ancak domatesler için ısırgan gübresini kullanarak harika sonuçlar elde edeceğiz! Domateslerin deli gibi büyümesi için ısırgan gübresinin nasıl yapılacağını ve uygulanacağını görün! Sağlıklı ve yakışıklı domateslerin kanıtlanmış ekolojik yolunu keşfedin :-) Devamı ...

Maya nasıl püskürtülür?

Bir fırıncı mayası çözeltisini püskürtmek üzere hazırlamak için 100 g ekmek mayası alıp 0,5 litre% 3,2 sütte çözdükten sonra çözeltiyi 10 litre su ile seyreltiyoruz. Solüsyona yaklaşık 1 çorba kaşığı sıvı gri sabun ekleyebiliriz, böylece sıvının yapraklar üzerinde daha iyi kalması sağlanır. Bu şekilde hazırlanan müstahzar ile bitkilere püskürtüyoruz ve en iyi yol onları üstten dökmektir. Yaprakların hem üst hem de alt taraflarını sıvı ile kapatıyoruz. Bu prosedürü yetiştirme mevsimi boyunca, özellikle birkaç gün yağıştan sonra serin yazlarda haftada bir kez düzenli olarak gerçekleştiriyoruz.

Maya püskürtme en yaygın olarak domatesleri, salatalıkları ve çilekleri geç küf, küf veya gri küften korumak için kullanılır . Ancak, arsa ve bahçedeki tüm bitkilerde kullanmaya değer.

MSc. Agnieszka Lach