Tel örgü çit nasıl yapılır - adım adım

Tel örgü çit, en popüler eskrim türleri arasındadır. Tel örgü ucuz ve kurulumu kolay olduğu için bunları seçmekten mutluluk duyuyoruz. Öyleyse neden böyle bir çit yapmıyorsun? İşte estetik açıdan hoş, dayanıklı ve pratik olacak bir örgü çitin nasıl yapılacağına dair adım adım bir kılavuz . Tel örgü çit takmayı çocuk oyuncağı haline getirmek için birkaç püf noktası öğrenin !

tel örgü çit

Tel örgü çit

Bir tel örgü çit yapmak için ihtiyacınız olacak: çit ağı, çelik veya betonarme direkler, direkleri zemine sabitlemek için beton karışımı, yapıyı güçlendirmek için çelik tel ve takviye telini germek için kullanılan bir mandal veya gerdirme. Hepsini tamamladığımızda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Birkaç çeşit çit ağı arasından seçim yapabiliriz . Farklı ağ boyutları ve şekilleri (dörtgen, altıgen), örgü ve renkte dokuma veya kaynaklı bir tel örgü seçebiliriz. Günümüzde en popüler olanları , birçok renk, yükseklik ve ağ boyutunda mevcut olan plastik kaplı ağlardır . Bu filelerin temel avantajı boyanmalarına ve korozyona karşı korunmalarına gerek olmamasıdır. Öte yandan, kaplamasız bir ağ satın alırken, onu bahçenin diğer unsurlarına uygun olarak seçilen bir renge boyayabiliriz.

Arsa etrafında ucuz çit.  Ucuz bir bahçe çiti için kanıtlanmış 3 fikir!Arsa etrafında ucuz çit. Ucuz bir bahçe çiti için kanıtlanmış 3 fikir!

Ucuz arsa eskrim, minimumla sınırlı bir bütçeyle eskrim için geniş bir alana sahip kişiler için bir çözümdür. Böyle bir çitin çirkin veya kalitesiz olması gerekmez. Estetik, işlevsel ve dayanıklı olacak ucuz bir bahçe çiti için kanıtlanmış 3 fikir! Daha...

Adım 1 - Yazıların yerini işaretlemek

Bir tel örgü çit yapmanın ilk aşaması , arsa sınırını çizmek ve mülke girip çıkacak yerleri planlamaktır. Prensip olarak, direkler herhangi bir mesafede olabilir, ancak 3 metreden fazla olamaz.

Hasır çitin montajına direklerle köşelerde, küçük kapılarda ve kapıda başlıyoruz ve gerisini eşit mesafelerde kuruyoruz. Çoğu zaman, bu tür çitler için çelik veya betonarme borulardan yapılmış direkler kullanırız .

Mesajlar için yerleri işaretledikten sonra, delikleri kazmaya devam ediyoruz. Zemin donma seviyesine bağlı olarak delik 80 ila 140 cm derinliğinde olmalıdır.

ahşap bahçe mobilyalarıPaletlerden bahçe mobilyaları nasıl yapılır?

Palet bahçe mobilyaları son zamanlarda çok moda oldu. Bu, genellikle tadilattan veya ev inşaatından sonra arazilerimizde bulunan gereksiz paletleri kullanmanın harika bir yoludur. Yeni bahçe mobilyaları almak için gereken paradan da tasarruf edeceğiz. Estetik, rahat ve dayanıklı olacak paletlerden bahçe mobilyalarının nasıl yapıldığını görün. Daha...

Adım 2 - Direkleri yere gömmek

Direkleri hendeğe yerleştirmeden önce , en az iki kat korozyon önleyici madde uygulayarak onları paslanmaya karşı korumalıyız. Ardından gömülü direklerin üzerine dökeceğimiz somut bir karışım hazırlıyoruz. Karışım 1: 3 oranında (bir kısım çimentoya 3 kısım kum) yapılmalıdır. Hendek o kadar büyük olmalıdır ki, sınırı ile direk arasındaki mesafe her iki tarafta yaklaşık 10 cm olmalıdır. Deliği doldurmak için ayrıca kırma taş, tarla taşları veya beton moloz kullanabiliriz. Direklerin üzerine beton döktükten sonra onları düzeltmemiz gerekiyor .

Bunu bildiğim iyi oldu! Direklerin düz bir çizgi üzerinde durması ve deliklere yerleştirildikten sonra aynı yüksekliğe sahip olması için öncelikle köşe direklerini betonlamak ve ertesi gün beton donduğunda aralarına bir ip gererek sonraki direklerin yerini belirlemek en iyisidir.

Direkleri betonladıktan sonra en az 5 gün bekleyin . Bu süre zarfında kitle iyice bağlanacaktır. Kuvvetlerin etkilerini dengelemek için desteklerle direkleri güçlendirmeye de değer. Aşağıdaki durumlarda destek gereklidir:

  • her köşe direğinde
  • küçük kapı veya kapı kanadının asılacağı her direkte
  • Çitin uzunluğu düz bir çizgide 20 m'yi aşarsa, o zaman merkezi direkte de

Destekleri direk ile aynı malzemeden yapıyoruz ve yüksekliğinin ortasına 45 ° açıyla yerleştiriyoruz. Desteği kaynaklamak veya bir cıvata ile vidalamak en iyisidir (şekil 1).

örgü çit

Şekil 1 - Betonarme direkler üzerine gerilen ağ ve destekleri ara direğe sabitleme yöntemi. Ağdan geçmeli yatay teller açıkça görülebilir.

Adım 3 - Çit ağını germek

Bir çit oluşturmanın bir sonraki adımı , tel ağı çitin üzerinden çekmektir . Montaj, köşe direklerinde üç delik açılarak başlar. Yarım yukarı ve üst ve alt kenarlarından yaklaşık 5 cm. İçlerinde, içinden uzun bir çelik çubuk geçirdiğimiz ve aynı zamanda ilk dikey ağ sırasına dokunduğumuz özel cıvatalar takıyoruz. Ağın yerden yaklaşık 5 cm yukarıda veya kaide boyunca olması önemlidir. Daha sonra ağı açıp tel ile direklere önceden tutturuyoruz.

Adım 4 - Hasır çiti güçlendirmek için tellerin montajı

Direkleri kurduk, ağı açtık, ancak yine de ağdan doğru telleri çekmemiz gerekiyor. Üç tane olduğunda en iyisidir, ancak son çare olarak bir tane de olabilir. Ayrıca direklerdeki ek deliklerden çekmeye değer, bu kesinlikle yapıyı güçlendirecektir (Şekil 2).

örgü çit

Şekil 2 - Çelik tellerin birbirine geçirildiği betonarme direklerde delikler açılmıştır.

Son köşe direğinde, telleri içinde yapılan deliklerden örün ve ağı germek için özel bir mandal makarası veya gerdirme kullanın . Çok fazla gerginlik çitin şeklini deforme edeceğinden zorla yapılmamalıdır.

Adım 5 - Kafes çitindeki direklerin üstü

Kafes çit yapmanın son aşaması , direkleri içlerine su girmesine karşı korumaktır . İki seçeneğimiz var - mağazalarda bulunan hazır plastik tapaları satın alın veya sözde kaynak yapın kanopiler.

MSc. Joanna Białowąs