Frenk üzümü yapraklarında kırmızı dışbükey lekeler ve kabarcıklar

Frenk üzümü yapraklarındaki kırmızı, dışbükey , kabarcıklı lekeler yaprak biti beslenmesinin sonucudur. İlkbaharda frenk üzümü, frenk üzümü yaprak biti tarafından saldırıya uğrar , ancak kırmızı düzlemler ve yapraklar üzerinde çarpıklık şeklindeki belirtiler sonbahara kadar devam edebilir. Kuş üzümü üzerindeki yaprak bitleriyle nasıl mücadele edileceğini ve kuş üzümü yapraklarında kırmızı lekelerin görünmesini nasıl önleyeceğinizi görün!

Frenk üzümü yapraklarında kırmızı dışbükey lekeler

Frenk üzümü yapraklarındaki kırmızı dışbükey lekeler, frenk üzümü yaprak bitini beslemenin bir belirtisidir.

Fotoğraf forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Frenk üzümü yapraklarındaki kırmızı çıkıntılar ve deformasyonlara frenk üzümü yaprak biti ( Cryptomyzus ribis ) neden olur. Frenk üzümü yapraklarındaki bu tür değişiklikler ilkbaharda ortaya çıkar. Frenk üzümü üzerinde yaprak biti olduğundan emin olmak için yaprağı ters çevirin ve alt tarafına bakın. Daha sonra birçok küçük böcek göreceğiz. Yaprak dokularını delip içlerindeki suları emerek deformasyona katkıda bulunurlar. Beslenecekleri yerde yaprağın diğer tarafında çıkıntılar olacaktır.

Siyah frenk üzümü yaprak biti esas olarak erken ilkbaharda beslenir , ancak zarar görmüş yapraklar sonbahara kadar çalıların üzerinde kalır. Frenk üzümü üzerinde, haşere 3 veya 4 kuşak geliştiği Haziran ayına kadar kalır. Yaprak biti daha sonra ikincil konağa, yani araf'a aktarılır. Sonbaharda yaprak biti, kuş üzümü sürgünlerine yumurta bırakmak için döner. Yumurtalar kuş üzümü üzerinde kış uykusuna yatar ve ilkbaharda yeni yaprak bitleri açılır.

frenk üzümü-araf yaprak biti

Frenk üzümü yaprağının alt tarafında yaprak bitleri

Fotoğraf I.Sáček kıdemli, CC0, Wikimedia Commons

Frenk üzümü-araf yaprak biti ile mücadele

İlkbaharda, frenk üzümü yapraklarındaki ilk kırmızı, dışbükey lekeleri fark ettikten sonra , bu tür belirtilerle yaprakları çıkarmalıyız. Yaprak bitlerinin beslendiği tüm yaprakları çıkarıyoruz (bunu yapmak için yaprağın altını kontrol ediyoruz ve zararlıları arıyoruz). Yaprakta yaprak biti yoksa, artık bir anlam ifade etmiyor (yapraklardan sadece beslenen böceklerle kurtulup onları yok ediyoruz). Böylelikle haşerenin bir sonraki neslinin gelişmesini engelleyeceğiz.

frenk üzümü-araf yaprak biti

Yaprak bitleri ile birlikte, zararlı yaprak bitlerini yiyen kuş üzümü üzerinde faydalı uğur böceği görülür.

Fotoğraf I.Sáček kıdemli, CC0, Wikimedia Commons

Bu dönemde yaprak bitlerine karşı da ilaçlamaya değer . En iyisi, sarımsaklı potasyum sabunu (sarımsak kokusu yaprak bitlerini temizler) ve yağ preparatı Emulpar 940 EC (yağ, yaprak bitlerinin solunum deliklerini tıkar ve boğulmalarına neden olur) gibi doğal içeriklere dayalı ekolojik müstahzarları kullanmaktır. Çok sayıda yaprak biti istilası durumunda, Mospilan 20 SP veya Karate Zeon 050 CS gibi kimyasal bitki koruma ürünlerini kullanabilirsiniz, ancak bahçelerde amatör mahsuller söz konusu olduğunda, bundan kaçınmanızı tavsiye ederim. Kural olarak, frenk üzümü yaprak bitleri o kadar büyük kayıplara neden olmaz ki, koruyucu maddeler püskürtmeden yapmak imkansızdır.

Uyarı!

Yaygın bir hata, kuş üzümü üzerindeki yaprak bitleri gittiğinde yazın püskürtmektir. O zaman hiçbir anlam ifade etmiyor (sadece çevreyi kirletiyoruz, arılara ve diğer yararlı böceklere zarar veriyoruz). Bu nedenle, püskürtmeden önce yaprak bitlerinin hala orada olduğundan emin olmak için daima yaprağın altını kontrol edin. Frenk üzümü yapraklarındaki çarpıklıklar ve kırmızı lekeler sonbahara kadar kalır, ancak zararlılar artık orada değildir.

Yaz aylarında, frenk üzümü üzerindeki yaprak bitleri gittiğinde yapabileceğimiz tek şey , çalıları düzenli olarak sulamak ve yapraklarda kırmızı lekeler ve kabarcıklar bulunan kuş üzümü yenilenmesine yardımcı olmak için gübreleme uygulamaktır. Yaprak bitleri tarafından zayıflatılan çalıların böyle bir yardıma ihtiyacı vardır.

Frenk üzümü üzerinde yaprak bitlerinin varlığını gösteren kırmızı yumrular ve kabarcıklar gözlemlediysek, gelecek yılın ilkbaharında kış yaprak biti yumurtalarına karşı püskürtmeye değer . Bu amaçla, yukarıda belirtilen Emulpar 940 EC veya Promanal 60 EC gibi yağ preparatları kullanıyoruz. Vejetasyon başlamadan önce Mart ayında yağ müstahzarları ile ilaçlama yapılır. Bu sayede ilkbahar mevsiminde yaprak biti oluşma riskini azaltmış olacağız.

Uyarı!

Frenk üzümü yapraklarında kırmızı veya kahverengimsi kahverengi lekeler ve renk solması görüyorsanız, ancak bunlar kabarık veya kabarık değilse ve yaprağın alt tarafında yaprak biti yoksa, bu hastalıklar şunlar olabilir: beyaz frenk üzümü pas veya antraknoz (yaprak dökülmesi). Yaprakların kırmızı renginin topraktaki fosfor noksanlığından kaynaklanması da mümkündür.

Kuş üzümü üzerindeki yaprak bitleriyle mücadele için yukarıda belirtilen tüm spreyler , rehberimizin mağazasından sipariş edilebilir. Cazip fiyatları, yüksek kaliteli hazırlıkları ve hızlı sevkiyatı garanti ediyoruz. Görüntülemek için aşağıdaki düğmeye basın.