Küçük bir bahçe için süs ağaçları

Küçük bir bahçe için dekoratif ağaçlar seçerken , ilginç alışkanlıkları, çiçek ve yaprakların renkleri ve şekilleri gibi estetik niteliklerine dikkat ederiz. Ağaçların boyutu da çok büyük olmamaları ve bahçeyi boğup karartmaması için yayılmaması gerektiğinden çok önemlidir. Hangi türler bu gereksinimleri karşılar? Uygun bitkiler, hem yaprak döken ağaçlar hem de iğne yapraklılar arasında bulunabilir. İşte küçük bir bahçeyi süsleyecek 7 muhteşem ağaç!

küçük bir bahçe için süs ağaçları

Japon söğüdü 'Hakuro nishiki'

Fotoğraf Wouter Hagens, Kamu Malı, Wikimedia Commons

1. Japon bütün yapraklı söğüt ( Salix integra ) 'Hakuro Nishiki'

Güdük formunda (bir gövdeye aşılı) Japon söğüt 'Hakuro Nishiki', küçük bir bahçe için mükemmel bir süs ağacıdır. Bir sahiptir ilginç şekli (küresel taç) ve ilginç bir renkte . Sürgünler kahverengimsi kırmızı renktedir. Yapraklar ilkbaharda yeşil elementlerle beyaz-pembeye, ardından beyaz-yeşile döner. Bitki, yeşilliklerin arka planına karşı en iyi şekilde görünüyor. Japon söğüdü, budama ve taç oluşumu gerektirir. Güneşe ve uzaya erişimi olduğunda iyi büyür. Topraktaki su ve besin eksikliğine karşı hassastır. Bir gövdeye aşılanan bu minyatür söğüt, ticari olarak 0,5 ila 1,7 m arasındaki anaçlarda mevcuttur.Anacın yüksekliği tüm ağacın yüksekliğini düzenler, böylece bitkinin ne kadar uzun olmasını istediğimizi seçebiliriz.

2. Ortak porsuk ( Taxus baccata )

Yaygın porsuk, alçak bir ağaç veya çalı şeklinde oluşur. Çok yavaş büyür ve yükseklik düzeltme budamasını tolere ederek küçük bahçeler için mükemmel bir ağaçtır . İğne yapraklı, yaprak dökmeyen bir bitki olarak, diğer bitkilerin uykuda olduğu kış aylarında bir bahçe dekorasyonudur. Kırmızı, yuvarlak meyveler ayrıca dalları süsler ve kar fonunda güzel görünür. Porsuk nemli, verimli toprağı sever. Hem güneşli hem de gölgeli yerlerde iyi büyür.

küçük bir bahçe için süs ağaçları

Yavaş yavaş büyüyen Avrupa porsuğu, küçük bir bahçe için harika bir süs ağacıdır.

Fotoğraf © Katarzyna Żywot-Górecka

3. Kanatlı euonymus ( Euonymus alatus )

Bu bitkinin gururu, sonbaharda (Eylül, Ekim) olgunlaşan turuncu taneli orijinal kırmızı meyveler, kırmızı yapraklar ve mantar sürgünleridir. Çiçeklenme dönemi Mayıs ve Haziran aylarıdır. Sonbaharda, güzel, kırmızı renkli bir çalı veya küçük bir ağaç, her bahçeyi süsleyecek ve canlandıracaktır . Kanatlı euonymus 2-3 m yüksekliğe ulaşır, hava kirliliğine, dona ve kuraklığa dayanıklıdır, bu da onu belediye ev bahçelerinde ekime uygun hale getirir. Çok kuru değil, havadar toprağı tercih eder. Güneşli yerleri sever, ancak gölgeyi veya kısmi gölgeyi nispeten iyi tolere eder. Güneşe maruz kaldığında yapraklar daha güzel renklenir.

küçük bir bahçe için süs ağaçları

Kanatlı euonymus, bir çalı veya küçük bir ağaç şeklinde oluşur.

Fotoğraf Chris Barton, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

4. Dağ külü, üvez ( Sorbus aucuparia )

Rowan, Polonya manzarasının çok popüler, tipik bir unsurudur, bu nedenle bahçelerimizde de bulunmalıdır. Rowan, temmuz ayından sonbaharın sonlarına kadar meyve verir. Dekoratif, yuvarlak meyveler kırmızı, turuncu veya sarı renklidir. Rowan dona dayanıklıdır, düşük toprak gereksinimine sahiptir ve parlak, güneşli yerleri tercih eder. Küçük bir bahçe için ağaç olarak üvez çeşitlerini tavsiye etmeye değer: 'Fastigiata' ve 'Pendula' . İlki fazla yer kaplamayan dar sütunlu kronlara sahipken, ikincisi güzel asılı sürgünlere ve sadece 3 m yüksekliğe sahiptir.

küçük bir bahçe için süs ağaçları

Dağ külü. Fotoğraf Pixabay.com

5. Leylak, leylak ( Syringa vulgaris )

Mavi, mor, mor, beyaz veya sarı renkte çiçek açan güzel kokulu leylak hevesle büyüyordu ve hala bahçelerde yetiştiriliyor. Bitki 2-3 m yüksekliğe kadar büyür ve genellikle yayılır, yine de küçük bir bahçede, örneğin bir çitin yanında bir yer bulabilir . Mayıs ayında leylak çiçek açar, salkımlarda toplanan dekoratif çiçek salkımları oluşturur. Çiçeklenme bol miktarda bulunur. Bitki verimli, alkali, nemli toprağı tercih eder. Gölgede büyüyebilir, ancak güneşli yerlerde daha iyi büyür ve çiçek açar.

küçük bir bahçe için süs ağaçları

Ortak leylak. Fotoğraf © Joanna Białowąs

6. Bezelye selvi ( Chamoecyparis pisifera ) 'Boulevard'

Bu dekoratif yaprak dökmeyen kozalaklı ağaç küçüktür (2,5 m'ye kadar) ve çok yavaş bir büyüme oranına sahiptir. Bu nedenle, herhangi bir küçük bahçeye sığacaktır. 'Boulevard' bezelye selvi de kalıplama için mükemmeldir. İğneler, kışın yeşil bir gölge ile gümüş mavi renktedir. Korunaklı, güneşli veya yarı gölgeli bir yer gerektirir. Nemli, verimli ve asitli toprakları sever. Bitki dona ve kuraklığa dayanıklı değildir, bu nedenle korunaklı konumunu sağlamaya değer.

küçük bir bahçe için süs ağaçları

Bezelye Selvi 'Bulvarı'

7. Manolya ( Manolya )

Manolya'nın en büyük süsleri, şu renklerde görkemli, güzel çiçeklerdir: pembe (çeşitli tonlarda), beyaz, krem ​​ve hatta sarı. Ağaçlar 2 ila 5 metre yüksekliğindedir ve küçük bahçeler için uygundur . Bitki genellikle Nisan'dan Mayıs'a veya Haziran ayının başlarında çiçek açar. Bazı manolya çeşitleri Mart ayında çiçek açar. Manolya sessiz ve güneşli bir konumu sever (gölgede bitki çiçeklenmeyi sınırlar). Verimli, humuslu, iyi drene edilmiş, hafif asitli toprakları tercih eder. Bitki besin eksikliğine ve kuraklığa duyarlıdır. Genç bitkiler dona karşı hassastır, ancak daha yaşlı bitkiler dona dayanıklıdır.

küçük bir bahçe için süs ağaçları

Manolya. Fotoğraf © Katarzyna Żywot-Górecka

Katarzyna Żywot-Górecka