Çimdeki kurtçuklar - mücadele, kurtçuklar için ne çare

Kurtçuklar , yani toprağa beslenen böcek larvaları, çime zarar veren çok zahmetli zararlılardır. Çimdeki kurtçuklar, çimlerin sararmasına ve kurumasına ve çimin kademeli olarak ölmesine katkıda bulunur. Bkz kurtçukları çim nereden geldiğini ne kadar zararlı, ve nasıl emin çim kurtçukları tahrip olmaktadır yapmak ve nasıl hakkında bilgi muharebe kurtçukları çim . Çimdeki kurtçuklar için hangi çare gerçekten etkilidir?

Çimdeki kurtçuklar

Çimdeki kurtçuklar - yeryüzüne çıkarılan böcek larvaları

Çimlerdeki kurtçuklar nereden geliyor?

Kurtçuklar , toprakta beslenen ve bitkilerin kök sistemine zarar veren böcek larvalarıdır. Mayıs böceğinin ( Melolontha melolontha ) larvaları çimlerimizde en yaygın olanıdır . Beyaz, oldukça büyük, yaklaşık 3-4 cm uzunluğunda, kahverengi bir kafaya ve siyah bir karın ucuna sahip oldukları için kolayca tanınabilirler (yukarıdaki fotoğraf).

Larvalar, yetişkin böcekler tarafından yere bırakılan yumurtalardan çıkar. Başlangıçta toprağın humus tabakasında yiyecek ararlar, çürüyen bitkileri yerler ve daha sonra bitki köklerine ciddi hasar vermeye başlarlar. Sadece otlar ve diğer otsu bitkiler değil, ağaçlar ve çalılar da. Gelişmeleri 3 yıla kadar sürebilir. Çoğu zaman, dünyanın en üst katmanını ayırdıktan sonra, karakteristik olarak at nalı şeklinde kıvrılmış birçok larva görebilirsiniz - bunlar kurtçuklardır.

Üçüncü yılda, yaz sonunda kurtçuklar pupa olur ve Ekim ayında yetişkin böcekler yumurtadan çıkar. Bir sonraki yılın Mayıs ayında kışın uçması için yeraltında kalırlar.

Çimlerdeki kurtçuklar, kumlu topraklarda oldukça yaygındır ve ayrıca eskiden çayır, otlak veya hayvanlar için kapalı alan olduğu yerlerde. Çimlerdeki kurtçukların gelişimi, çimin ihmal edilmesi ve biçme işleminden sonra eski, kuruyan bıçakların bırakılmasıyla tercih edilir. keçe. İlginç bir şekilde, genellikle bahçeden bir köstebek sürdükten sonra ortaya çıkarlar, bu da tümsekleriyle çime zarar verse de kurtçukları yiyerek bize yardımcı olur!

bahçecilikBöcek - açıklama, fotoğraflar, kontrol

Mayıs böceği, ılık bahar akşamlarında ağaçların arasında çok sayıda görülür. Meyve ve süs ağaçlarının yanı sıra sebzeler, çilekler ve çimler arasında yaygın bir zararlıdır. Mayıs böceğinin ve larvalarının (kurtçuklarının) neye benzediğini öğrenin ve çok geç olmadan bahçenizi kurtarmak için Mayıs böceği ve kurtçuklarla nasıl savaşılacağını öğrenin! Daha...

Çimlerde kurtçukların varlığını nasıl anlarsınız?

İlkbahar ve yaz aylarında, kurtçuklar çim kökleri ile beslenir , bu da çimlerin sararmasına, kahverengiye dönmesine, kurumasına ve zamanla ölmesine neden olur. Kurtçuklardan zarar gören çim, kök sistemi önemli ölçüde zayıfladığından yerden kolayca ayrılır. Aslında, elinize bir avuç ot aldıktan sonra yerden kolayca kopabilirse ve kopan çim parçasının köklerinin çok kötü durumda olduğunu görürseniz, bunların çimde beslenen kurtçukların belirtileri olduğundan emin olabilirsiniz . Çoğunlukla böyle bir "çıkıntıdan" sonra beyaz larvaların yerde bir at nalı şeklinde büküldüğünü fark edebiliriz.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Zararlı toprak nematodları da benzer hasara neden olur. Ancak çıplak gözle görülemezler (vücut uzunluğu 0,3 mm'yi geçmez). Bu nedenle, çim köklerine verilen zarar net olduğunda ve kurtçuklar görünmediğinde, muhtemelen nematodlardır.

Çimlerde kurtçuklarla mücadele

Kurtçuklar için kimyasal bir maddeye ulaşmadan önce , mevcut doğal yöntemleri kullanmaya değer. Dahası, çimlerdeki kurtçukların etkili bir şekilde kontrol edilmesi zordur ve bahçedeki bitkilerle beslenen yetişkin böceklerin eşzamanlı kontrolünü gerektirir.

Her şeyden önce, düzenli olarak çime özen göstermeli, biçmeli ve kesilen çimleri fırçalamalısınız, böylece çimler üzerinde kurumaz, sözde keçe. Çimin havalandırılması ve kazınması da yardımcı olur, yani çimin sığ kesilmesi ve sivri uçlarla daha derin delinmesinden oluşan işlemler. Bu işlemler sırasında, bazı kurtçuklar ya ölecekleri ya da kuşlar tarafından yenecekleri yere atılır.

Çim kazıma ve havalandırmaÇim kazıma ve havalandırma

Bazen düzenli biçme, sulama ve gübrelemeye rağmen çim beklendiği gibi görünmez. Bahçemizdeki çimin daha kötü durumunun nedeni, iki önemli tedavinin yapılmaması olabilir - kazıma ve havalandırma. Bu iki uygulama zemini gevşetmeye ve çimlerin yayılmasını teşvik etmeye yardımcı olur. Bunları doğru şekilde nasıl yapacağınızı görün. Daha...

Sığırcık gibi böcek öldürücü kuşların çimleri kullanmasına izin verelim. Bahçedeki sığırcıklar için yuva kutuları asmaya bile değer. Öyle ki baharda burada üreyenler güneye, yaz için Fransa ve İtalya'ya gidiyor. Meyve bahçelerimize gelebilecek herhangi bir zarar, yaz için bize doğudan gelen diğer sığırcıklardan kaynaklanmaktadır.

Çimlerdeki kurtçukları kontrol etmenin en kolay yolu, yaz aylarında, yaklaşık 10-20 cm derinlikte yerin altında toplanmalarıdır. Daha sonra, küçük bir çim olması durumunda, siyah folyo gece boyunca çimenlere yayılabilir. Bu hareket, çim yüzeyine gelen kurtçukları karıştıracaktır. Sabahları folyoyu katlayın ve çim yüzeyinde beyaz larvaları görmelisiniz. Onları tırmıklayıp atabilir ya da kuşlar için başka bir yere bırakabilirsiniz. Bu , çimlerdeki kurtçuk sayısını azaltacaktır, ancak elbette onları tamamen ortadan kaldırmayacaktır.

Çimdeki kurtçuklar , Nemasys G grub muamelesiyle biyolojik olarak da kontrol edilebilir . Bu preparat, kurtçuklara saldırıp onları besleyen Heterorhabditis megidis türünün nematodlarını içerir ve sonuç olarak zararlıların nesli tükenir . Maddeyi paket üzerindeki talimatlara göre suyla seyreltiyoruz ve kurtçuklara püskürtüyoruz veya tüm çimi bir sulama kabıyla suluyoruz. Önerilen dozaj, metrekare başına 1 ml nematod'dur. Bu yöntemin dezavantajı, biyolojik ajanın yüksek fiyatı ve yalnızca profesyonel kullanıcılar için kullanılabilir olmasıdır. Bu, temelde bu ajanı ev ve bahçe bahçelerinde kurtçuklara karşı kullanmamızı engeller .

Doğal yöntemlere bağlı kalmak istiyorsanız amatör mahsullerde P-DRAKOL adlı bir preparat kullanmaya değer . Kurtçukların gelişimi için elverişsiz bir ortam oluşturan faydalı bakteriler içerir. Bu preparatın kullanımının bir sonucu olarak, kurtçukların sayısı çok sınırlıdır, genellikle zararlılıkları farkedilmeyecek kadar sınırlıdır. P-DRAKOL'un yüksek verimliliği uygun fiyatla birleştiğinde , kurtçuklarla savaşan bahçıvanlar için en iyi seçimdir !

P-DRAKOL - kurtçuklar ve nematodlar için etkili bir çare

Yıllardır ev ve tahsis bahçelerinin sahipleri, kurtçuklar için doğal, güvenli ve etkili bir çare bekliyorlar. P-DRAKOL'un olanaklarını ve istenmeyen zararlılardan hızla kurtulmak için bu ajanın kurtçuklara, tel kurtlarına ve nematodlara nasıl uygulanacağını görün! Daha...

Geçmişte, çimlerdeki kurtçukları kontrol etmek için Dursban 480 EC gibi kimyasal bitki koruma maddeleri de kullanılıyordu. Bununla birlikte, çevreye olan yüksek zararı nedeniyle bu preparat durdurulmuştur ve artık satın alınamaz. Faaliyetlerimizin temeli, düzenli çim bakımı ve biyolojik preparat P-DRAKOL'un kullanımı dahil olmak üzere kurtçukların gelişimini sınırlayan doğal yöntemler olmalıdır.

P-Drakol kurtçuklar ve nematodlar için bir çare

Katarzyna Matuszak