Serada domates nasıl ekilir?

Ev ve arsa bahçelerinde örtü altında yetiştirilen sebzeler arasında domates ilk sırada yer almaktadır . Bunun nedeni, domatesin yüksek ısı ve ışık gereksinimi olan bir bitki olması ve bir serada domates yetiştirmenin sayısız fayda sağlamasıdır . Domates ekmenin ne zaman en iyi olduğunu ve bir seraya domates ekmeyi görün, böylece tüm fideler kurulur, sağlıklı büyür ve bol miktarda meyve verir!

bir serada domates nasıl ekilir

Seraya ekilen domatesler

Fotoğraf depositphotos.com

Serada domates dikmek için bir yerin hazırlanması

Domates, yüksek ısıl gereksinimleri olan ve yüzey ve toprak nemi açısından orta düzeyde gereksinimleri olan bir bitkidir . Yerde, yalnızca donma olmayan dönemde, yani Mayıs ortasından Eylül sonuna kadar yetiştirilebilir. Sera bitkileri , ısıtılmış bir seramız olup olmamasına ve serada yeterli aydınlatmaya bağlı olarak bu süreyi önemli ölçüde uzatmamızı sağlar.

Bir seraya domates ekmeden önce , ekim için uygun bir yer hazırlamalıyız. Domates yetiştiriciliği için toprak besin açısından zengin, verimli, bakımlı ve hafif asidik olmalıdır 5.5-6.5. Serada domates dikilecek toprak, 1m² ekim başına 3-4 kg gübre veya kompost ile zenginleştirilmelidir . Gübre, toprakla 30-40 cm derinliğe kadar karıştırılır.

Domates bitkisini hazırlarken yatakların yüzeyini ince bir bahçe kabuğu veya saman pirzolası tabakası ile kaplamak da iyi bir fikirdir. Saman malç ışığı yansıtır ve bu nedenle özellikle bir serada domates yetiştirirken fotosentez için daha iyi koşullar yaratır .

Domateslerin tozlaşması.  Folyo altında domates nasıl tozlanırDomateslerin tozlaşması. Folyo altında domates nasıl tozlanır?

Folyo altında yetiştirildiğinde domateslerin tozlaşması daha zordur. Bunun nedeni, açıkta doğal olarak meydana gelen yağmur, rüzgar ve böceklerin olmamasıdır. Zengin bir hasat yapmak istiyorsak domateslerin tozlaşması desteklenmelidir. Bol lezzetli meyve elde etmek için folyonun altında domatesleri nasıl tozlaştıracağınızı görün! Daha...

Serada domates ne zaman ekilir?

Seraya domates ekme zamanlaması büyük ölçüde seranın ısıtılıp ısıtılmadığına bağlıdır.

Isıtılmamış bir serada, domatesler Nisan ayından itibaren ve dolayısıyla toprağa göre yaklaşık bir ay önce ekilebilir . Bu sayede meyveleri daha erken olgunlaşacak ve büyüme mevsimi önemli ölçüde uzayacak ve bu da daha fazla verim elde edilmesine neden olacaktır. Açık havada domates yetiştiriciliği Eylül ayı civarında biterken, bir serada Ekim ayına kadar olgunlaşabilir.

bir serada domates nasıl ekilir

Serada domates dikmek

Fotoğraf depositphotos.com

Isıtılmış bir seradaki domatesler yılda iki kez, yani ilkbahar ve sonbaharda yetiştirilebilir. İlkbahar mevsiminde domates için en erken ekim tarihi Şubat başı (Aralık ve Ocak aylarında üretimi sırasında fideleri ışıklandırma imkanımız olursa) veya Mart (ek aydınlatma olmadan daha erken fide üretiyorsak). Sonbahar sera domates ekimi için en uygun tarih 10-25 Temmuz'dur. Daha sonraki dikimlerden gelen bitkiler genellikle çok az sayıda salkım oluşturur ve meyve vermez.

Serada domates nasıl ekilir?

Seradaki domatesler , aralarında 70-90 cm şeritler olacak şekilde 40-60 cm mesafeye 2 sıra ekilir . Sıralardaki bitkilerin uzaklığı 35-50 cm olmalıdır. Bu tür dikim, yetiştirme işini, bitki korumayı ve meyve hasadını büyük ölçüde kolaylaştırır ve ayrıca serada daha fazla hava hareketine izin vererek aşırı nemi önler.

Doğu-batı bağımsız seralarda, domates sıraları, eşit aydınlatma sağlamak ve sıra uçları ile iletişim koridoru arasındaki mesafeyi kısaltmak için kuzeyden güneye doğru uzanmalıdır.

örtü altında sebze yetiştirmekFolyo tünelde domates yetiştirmek

Tünelde domates yetiştirmenin, domateslerin büyümesi için ihtiyaç duydukları ısıyı sağladığı, onları rüzgar ve yağmurdan koruduğu ve aynı zamanda haşerelere bariyer görevi gördüğü için birçok avantajı vardır. Folyo tünelde domates yetiştirmenin nasıl bir şey olduğunu, bir folyo tünelde domates yetiştirmenin nasıl bir şey olduğunu ve folyo tünelde büyümek için en iyi domates çeşitlerinin ne olduğunu görün. Daha...

Seraya domates ekmeden önce zemin düzleştirilmelidir. Sıralar işaretlendikten sonra sıra içerisinde bitkiler arası mesafe işaretlendikten sonra çukurlar başlatılır. Bu amaçla, ekim alanında zemine yapıştırılan özel bir kazıcı kullanmak en pratiktir. Domatesler saksıda büyüdükleri kadar derine ekilir ve bitki başına 1 litreyi geçmeyecek miktarda su serpilir.

Domates fidelerini seraya diktikten sonra , bitkileri bitki sırası boyunca gerdirilmiş bir tel kordon ile bağlamalıyız. Bu amaçla en iyisi 4 mm çapında galvanizli çelik tel kullanmaktır. Domates sırasının üzerine gerilen tel, 4-5 m'yi geçmeyen aralıklarla sera yapısına yukarı doğru tutturulmalıdır.

Domates bağlama prensibi basittir, çünkü ipin bir ucu toprak yüzeyinden 190-210 cm yükseklikte tele bağlanırken diğer ucu domatesin tepesinden başlayarak sap etrafında bir spiral şeklinde bükülür ve kök boğazından yaklaşık 10 cm mesafede gevşek bir şekilde bağlanır. Bitki büyüdükçe, sapı ip etrafında saat yönünde çeviririz.

Domates yetiştirirken, domateslerin büyümesini ve gelişmesini destekleyecek ve ayrıca mantar hastalıklarına duyarlılığı azaltacak ısırgan, karakafes veya at kuyruğu müstahzarları ile ekolojik olarak domates püskürtmeye değer. Isırgan gübresi aynı zamanda domates için en değerli doğal gübredir ve bu sebzelerin seracılıkta da kullanılmaya değerdir.

MSc. Joanna Białowąs