Bir orkide nasıl sulanır

Orkide sulama öğrenilmeli çünkü çok basit ve açık değil. Su olmadan, bazı orkideler uzun yaşayamaz, ancak Phalaenopsis gibi bazıları gerçekten kuraklığa toleranslıdır. Orkideler, diğer bitkilerle aynı şekilde sulanmaması gereken egzotik bitkilerdir. Orkideleri sularken akılda tutulması gereken birkaç kural vardır. Sağlıklı büyümesi ve güzelce çiçek açması için bir orkideyi nasıl sulayacağınızı görün !

orkide nasıl sulanır

Bir orkide sağlıklı büyümesi ve güzelce çiçek açması için nasıl sulanır?

Bir orkide hangi suyu sulamalıyım?

Orkidelere bakarken bu bitkiler için su kalitesinin çok önemli olduğunu bilmekte fayda var. Pek çok orkide için musluk suyu çok zordur, bu onlara zarar verir ve orkide yapraklarında çirkin lekelere neden olur. Bu nedenle orkideyi doğrudan musluktan su ile sulamamalısınız . Orkide yetiştiricileri, musluk suyuna dirençli melez yetiştirmek için çok çalışmak zorunda kaldı. Ancak yamaçlarımız için gerçekten iyi su sağlamak istiyorsak yağmur suyu toplamaya değer çünkü bu bitkiler için en uygun olanıdır. Bununla birlikte, burada sulama için yağmur suyunun kirlenmemesine de dikkat etmelisiniz. Ayrıca edebilirsiniz orkide sudamıtılmış su ve musluk suyu karışımı. Maden suyu çok fazla mineral tuz içerdiğinden orkideler için uygun değildir.

Bir orkide sulama ilkeleri

Pencere pervazlarımızda orkideler göründüğünden, bu bitkilerin sulanması hakkında pek çok kitap ve makale yazılmıştır, ancak çoğumuz hala bu tedaviyle ilgili sorunlar yaşıyoruz. Sulamanın hala en zor orkide bakımı tedavilerinden biri olması şaşırtıcı değildir.

Budur orkide ne sıklıkta suya böyle sen nemi veya pot büyüklüğünü tutabilir ne kadar toprak türü olarak birçok farklı faktöre bağlıdır.

Çok az su verilirse, su en alttaki köklere ulaşmaz ve bu nedenle orkide solacaktır. Orkide nadiren soluyor. Bu bitkiyi öldüresiye kurutmaya çalışmanız gerekiyor çünkü orkideler aynı zamanda ortamdaki nemi de emiyor. Haftalık sulama, tipik 12 cm'lik bir saksı için pratik bir kuraldır. Suladıktan sonra, tüm su boşalana kadar bekleyin ve ancak o zaman bitkiyi pencere kenarındaki kalıcı yerine koyun.

Tavsiye! Bitkileri suladıktan sonra, orkideyi her zaman tam olarak önünde durduğu yere ve yaprakların ışığa göre aynı düzenlemesine yerleştirin, çünkü orkideler taşınmaya çok kötü tepki verir.

8-9 cm çapında daha küçük saksıda büyüyen minyatür orkideler daha sık sulanmalıdır (haftada iki defaya kadar) çünkü çok daha hızlı kururlar. Bazen en küçüğünün haftada 3 defa sulanması gerekir. Orkideler ise 14-16 cm'lik büyük saksıda büyür. 2 haftada bir serbestçe sulanabilir. Özetle - orkide ne kadar büyükse, sulamaya o kadar az sıklıkta ve ne kadar küçükse - o kadar sık ​​yapılması gerekir.

Uyarı! Sulamadan önce, sulanacak musluk suyunu bırakın. Klorun tümünün buharlaşması ve suyun oda sıcaklığına gelmesi için bu suyu bir gecede bırakmak en iyisidir.

Saksının sadece bir tarafından değil her yönden eşit olarak sulandığını hatırlamakta fayda var, çünkü bitkinin sadece sulandığı tarafta kök oluşturmasına neden olabilir. Tencerenin tamamını suya daldırmak iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, böyle bir sulama ile, hastayı yeni daldırdığımız suya sağlıklı bir orkide daldırmamaya dikkat etmelisiniz, çünkü başka bir bitkiye bulaşması kolaydır.

Orkideyi suladıktan sonra, saksıdan su tamamen boşalıncaya kadar beklediğinizden emin olun ve orkideyi yerine geri koyun. Orkide genellikle çürür çünkü suyu saksıdan uygun şekilde boşaltmayı unutursunuz. Bu nedenle drenaj kendini sulamak kadar önemlidir.

Orkide serpme

Pencere pervazlarına yerleştirilen orkideler, odadaki genel hava nemi onlar için yeterli olduğu için serpme ihtiyacı yoktur. Hava biraz kuru olsa bile, bitkileri serpiştirmektense yanına su dolu bir kap koymak daha iyidir.

Sabah ve akşam mutlaka serpilmesine ihtiyaç duyan orkide türleri de vardır. O zaman yardım yok ve düzenli olarak püskürtmeniz gerekiyor.

Uyarı! Orkide serperken, yaprakların alt tarafına püskürtmeyi unutmayın, çünkü burası bitkinin nemi emdiği stomaların bulunduğu yerdir. Yaprakların üst tarafına püskürtmek hiçbir işe yaramayacaktır.

Bitki hasta veya kötü gelişmiş bir kök sistemine sahipse, serpme de iyi bir prosedürdür, ancak o zaman günde birkaç kez serpmeniz gerekir.

Katarzyna Matuszak