Kiraz kesme. Kiraz nasıl ve ne zaman budanmalı?

Kiraz budaması , ağacın doğru gelişmesini, tepesini şekillendirmesini ve bunun sonucunda uzun yıllar bol meyve verebilme kabiliyetini etkileyen önemli bir prosedürdür. Maalesef birçok kişi kirazları yanlış zamanda ve yanlış şekilde budamaktadır. Öyleyse kirazları ne zaman budamanız gerektiğini ve bu ağaçlar için hangi budama yönteminin en iyisi olduğunu görün. Genç ve meyve veren kirazlar nasıl budanır? Eski kirazların kesimini canlandırmak için kesim neye benzer ? Yaz kiraz kesimi nasıl yapılır ?

kiraz kesme

Kiraz budaması, ağacın alışkanlığını ve bol meyve vermesini sürdürmek için önemlidir.

Kiraz ne zaman budanmalı

Genç, yeni dikilen kirazlar ilkbaharda, ekimden hemen sonra kesilerek taçlarını oluşturur. Yaşlı ağaçlar için, kirazlar için birincil kesim tarihi , meyve hasadından sonra (genellikle Temmuz sonu veya Ağustos ayının ilk yarısı) yaz aylarıdır . Daha sonra kirazları kestikten sonraki yaralar daha hızlı iyileşir ve ağaç kabuğu ve odun mantar ve bakteriler tarafından enfeksiyon riski daha düşüktür. Yaz kiraz kesimi genellikle ilkbahar kesiminden daha iyidir. Bu nedenle, örneğin ilkbaharın başlarında ve hatta kışın sonunda budanan armut ve elma ağaçlarının tam tersidir.

Kuru ve güneşli günlerde, havanın güzel olduğu zamanlarda mutlaka kiraz kesmeliyiz . Daha sonra, yayılması nem ve yağmurla teşvik edilen mantar hastalıklarının bulaşma riski en düşüktür.

Uyarı! Kiraz kesildikten hemen sonra dallardaki yaralar fungisit ilavesiyle bahçe merhemi veya emülsiyon boyası ile kapatılmalıdır. Kiraz ağacı ve kabuğunun meyve ağaçlarında bakteri kanserine neden olan hem mantarlar hem de bakteriler tarafından kolayca istila edilmesi nedeniyle, emülsiyona ek olarak bakterisidal preparat Miedzian 50 WP önerilir.

Dikimden sonra kirazları kesmek

Genç kirazlar ekimden sonra çok güçlü bir şekilde kesilir, çünkü genellikle çok fazla sürgünleri vardır ve bu da yukarı doğru keskin bir açıyla büyür. Kesilmemiş olsalar da bazen ekimden sonraki ilk yıl meyve verecekler, ancak hızla aşırı yoğunlaşacaklar, kuvvetle yukarı doğru büyüyen dallar gelecekte meyve ağırlığı altında çatlaklara duyarlı olacak ve kiraz taçlarının daha fazla oluşumunu engelleyecek net bir iletken olmayacak .

Dikimden sonra kirazları kesmeye başladığımızda size rehberlik edecek bir filiz seçiyoruz (genellikle tepenin ortasındaki en kalın ve en uzun dal, neredeyse dikey olarak yukarı doğru büyüyen, yan filizlere hakim). Bu sürgün, genellikle değerli bir yaprak tomurcuğu ile sona erdiği için hiç budanmaz. Kalan yan dallar çok kısa kesilir ve tabanlarından sadece 1-3 tomurcuk kalır. Bir sonraki bahar sürgünleri, bir sonraki baharda geride bırakılan çekirdeklerden yatay ve hafif eğik bir açıyla büyüyecektir.

Yerden 40 cm yüksekliğe kadar büyüyen tüm sürgünleri tamamen çıkarın, çünkü bu dallar çok düşük olacaktır.

Kiraz püskürtme.  Kiraz ne zaman ve ne püskürtülürKiraz püskürtme. Kiraz ne zaman ve ne püskürtülür?

Kiraz meyveleri genellikle ağaçlarda kurtlu veya çürür. Bu nedenle kirazlara verim kayıplarını önleyecek koruyucu müstahzarlar püskürtmek çok önemlidir. Ağaçlardan bol miktarda sağlıklı meyve almak için kirazları ne zaman ve neye püskürteceğinizi görün. Daha...

Genç kirazları kesmek

Önümüzdeki 4 yıl boyunca, genç kirazların budanması çok ılımlı olmalı, böylece ağacın tepesini sadece biraz fazla pozlamalı ve çok yoğun olmasını engellemelidir. Bu amaçla meyvenin hasadından sonra yaşlı dallar kesilir ve genç sürgünler yere sarkar, üst üste biner, taç ortasına doğru işaret eder, çok yukarı doğru büyür ve kılavuzla yarışır, hasarlı veya hastalık belirtileri gösterir. Ortalama olarak, kirazın tepesini yeterince aydınlatmak için tüm sürgünlerin yaklaşık 1 / 5'i kesilmelidir. Bazen, ağaç aşırı derecede yukarı doğru büyüdüğünde, tepesini de kesmeye değer, böylece sonraki yıllarda en çok büyüyen meyveleri hasat etmek hala mümkün.

Dikimden sonra meyve ağaçlarının bakımıDikimden sonra meyve ağaçlarının bakımı

Meyve ağaçlarına dikimden sonra uygun bakımın daha fazla büyümesi, verimi ve sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır. Yeni dikilen ağaçlara gelişim için uygun koşullar sağlanmalıdır, böylece büyümeleri güçlü olur ve geniş bir meyve alanı olan bir ağaç taçını hızlı bir şekilde oluşturmak mümkündür. Bu nedenle, dikimden sonra meyve ağaçlarını uygun şekilde budamak, gübrelemek ve bir dizi başka işlem yapmak son derece önemlidir. Daha...

Eski kirazları kesmek

Dikimden sonra 5 yaşını zaten aşmış yaşlı kirazları budamak daha yoğun olmalıdır. Bu tür ağaçlarda kiraz ağacını gençleştirmek gerekir , çünkü kirazlar meyveyi en genç dallarda (yıllık ve iki yılda bir) verir. Bu nedenle, en eski dalları kısaltmak ve ağacı çok sayıda yeni sürgün üretmeye teşvik etmekle ilgilidir. Bu amaçla eski dallar 1 - 1.5 m kadar kısaltılır, kirazların meyve vermesini zayıflatmamak için sadece bir kısmını kısaltıyoruz. Kalan eski şubeleri bir yıl içinde keseceğiz.

Kılavuzu olan yaşlı kirazları kesmek de birkaç yılda bir restorasyon kesimi gerektirir. 4 yaşını geçmiş yaşlı dalların tamamen kesilerek sadece genç dallar ve yıllık sürgünler bırakılması ile ilgilidir. Bu durumda, kılavuz sağlam kalır ve dallar yenileriyle "değiştirilir". Eski sürgünler kılavuzdan birkaç santimetre kesilir. Geride kalan mandallardan yeni, genç sürgünler büyüyecek.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu