Goji berry - özellikleri, Polonya'da yetiştirme, fidan nereden alınır

Goji meyveleri , öncelikle meyvenin besin değeri için yetiştirilen çalılardır. Sonbaharda kırmızı kurt meyveleri de onları ilginç süs bitkileri yapar. Goji berry'nin iyileştirici özellikleri 2000 yılı aşkın süredir Çin tıbbında kullanılmaktadır. Ve Polonya'da goji meyveleri yetiştiriciliği neye benziyor ve goji fidelerini nereden satın alabilirsiniz ? Dünyanın en besleyici meyvelerinden bazılarını yetiştirmenin ve kullanmanın sırlarını öğrenin!

goji berry - kurutulmuş meyve

Goji berry - kurutulmuş meyve

Goji berry - özellikleri ve uygulaması

Goji berry , itüzümü ailesine ait olan Çin wolfberry ( Lycium chinense ) ' nin konuşma dilinde kullanılan adıdır . Goji berry, dikenlerle kaplı sarkan gövdeli, 3 m yüksekliğe kadar bir çalıdır. Ağustos ve Eylül başında çiçek açar ve Ekim sonunda meyve verir. Goji meyveleri kırmızı, dikdörtgen ve çok hassastır, bu yüzden onlara zarar vermemek için sapları ile toplamak en iyisidir. Hasattan sonra hemen, tercihen sonraki 48 saat içinde kurutulmalıdır.

Goji meyvelerinin sağlık özelliklerine hayran kalmaya başlamadan önce , orijinal olarak Goji çileklerinin yalnızca Çin'de yetiştirildiğini, Tibet vadilerinde ve Himalayalarda bakir bölgelerde, kirlilik ve böcek ilacı içermeyen bir şekilde büyüdüklerini belirtmek gerekir. Bu formda goji meyveleri Çin halk tıbbında kullanılmıştır.

Günümüzde goji meyveleri birçok sıcak ve subtropikal ülkede yetiştirilmektedir. Japonya, Kore ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerinde. Avrupa'da da mahsul var. Ne yazık ki, bu mahsullerden elde edilen goji meyveleri daha düşük besleyici ve tıbbi değere sahiptir. Bununla birlikte, bunlar hala çok değerli meyvelerdir ve modern araştırmalar, goji meyvelerinin yüksek besin değeri ve sağlığı geliştirici özelliklerini doğrulamıştır .

Goji meyveleri taze meyve

Asmadaki Goji meyveleri

Fotoğraf depositphotos.com

Goji meyveleri öncelikle mutfakta kullanılır . İki yaşındaki bir bitkiden yaklaşık 2 kg meyve hasat edilebilir ve meyve suları, reçeller için hazırlanabilir veya kuruduktan sonra yenebilir. Salatalara, unlu mamullere veya diğer yemeklere harika bir katkı sağlarlar, lezzetlerini ve besin özelliklerini zenginleştirir. Goji meyvesinin tadı kızılcık gibidir , ancak daha ekşidir.

Goji berry, dünyanın en sağlıklı meyvesi olarak kabul edilir. Goji'nin tıbbi özellikleri, özellikle C vitamini olmak üzere büyük miktarda vitamine dayanır . 100 gram çilekte 2500 mg var ki bu da Goji meyvesini bu vitaminin doğal kaynakları arasında dünyada üçüncü sıraya koyuyor. Sadece 7 taze goji meyvesi tüketimi, insanların günlük C vitamini ihtiyacını karşılar. Goji berry ayrıca karotenoid antioksidanlar ve mineraller bakımından da zengindir: demir, kalsiyum, çinko, selenyum ve diğerleri.

Goji berry, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, karaciğer, böbrekler, eklemler, görme ve kan basıncını düzenler üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Doğal tıpta lider bir yere sahiptirler. Kansere karşı korurlar, gastrointestinal sistemin işlevleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptirler, refahı ve uyku kalitesini iyileştirirler.

Uyarı!

Sadece olgun goji meyveleri yemelisin. Olgunlaşmamış meyvelerin tüketimi zehirlenmeye, sindirim ve sinir sisteminin işleyişinde bozukluklara neden olabilir.

Goji berry - Polonya'da yetiştirme ve gereksinimler

Polonya'da goji meyveleri yetiştirmek en zor olanı değil . Bitki talep etmiyor, zayıf topraklarda bile iyi büyüyor, tercihen hafif asidik. Killi ve ıslak topraklara tolerans göstermez. Güneşli bir konumu sever, ancak o zaman en iyi meyve verir. Dikimden 1-2 yıl sonra meyve vermeye başlar. Goji berry dona (-26 ° C'ye kadar) ve kuraklığa dayanıklıdır. Ancak ülkenin en soğuk bölgelerinde kışın çalıların kapatılması gerekir. Diğer tırmanıcılar gibi desteklerle çalıştırabilir veya bu çalıların doğal kemerli sürgünlerinin etkisini korumayı seçebilirsiniz.

Goji berry - tohumlardan büyüyen

Goji berry tohumlardan yetiştirilir veya hazır fide satın alınır . Tohumlar birkaç saat suya batırılmalıdır. Bir oranda (1: 1: 1) toprak, turba ve kum veya perlit karışımı olan saksılara sırayla ekin. Tohumları bir toprak tabakasıyla örtün, sonunda hafifçe kurcalayın ve sulayın. Saksılar ayrıca çimlenme sürecini hızlandıracak şekilde folyo (delikli) ile kaplanabilir. Fideler 2 hafta sonra birkaç santimetreye ulaştığında, tek tek saksılara dikilmelidir. Daha sonra 20 cm'ye kadar büyüdüklerinde ilkbaharda kalıcı olarak bahçeye ekilebilirler.

goji berry - çiçekler

Goji berry - mor çiçekler

Goji berry - dikim

Hazır goji fidanları , ilkbaharda, büyüme mevsiminin başında veya sonbaharda ekilebilir. Sonbaharda çalı dikmek, gelecek mevsime bitkiler için daha iyi bir başlangıcı garanti edecektir. Bitkiler için toprak, her şeyden önce yabani otları temizleyerek, organik madde (örneğin kompost) ekleyerek ve muhtemelen yeterince geçirgen hale getirmek için gevşeterek uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Goji berry , saksıda yetiştiği aynı yükseklikte dikilmelidir . Kazılan çukurun dibine verimli, humusca zengin toprak veya kompost dökün ve bitkiyi yerleştirin. Birkaç çalı dikecek olursak aralarında 1 m aralıklar bırakılır, sonraki yıl bitki örtüsü başladıktan sonra şekil verme kesimi yaparız. Bitki budamaktan korkmuyor. Çok uzun sürgünleri kısaltarak yayılmasını teşvik edebiliriz.

Goji berry - döllenme

Dikilen çalılar mineral veya organik gübre ile beslenmelidir. Goji meyveleri için ilk gübre dozu, mayıs ortasında ilk yıl ekilir. Önümüzdeki yıllarda azotlu gübrelemeyi sınırlayıp daha yüksek dozlarda fosfor ve potasyum uygulayabiliriz. Goji meyveleri, toprağı çalıların altında, örneğin kompostla malçlayarak tercih edilir.

Goji berry - hastalıklar

En popüler hastalıklardan biri de goji berry ekimi küllenmesi olduğunu. Bu mantar hastalığının belirtisi, yaprak bıçağının tamamında beyaz, pudralı bir kaplamadır. Semptomlar ayrıca sürgünlerde ve çiçeklerde de görülebilir. Önleme, öncelikle çalıyı kesmeye ve aşırı sıkıştırmayı önlemeye dayanır. Hastalık, yüksek hava nemi tarafından tercih edilir. İlk semptomları fark ettikten sonra, Signum 33 WG, Score 250 EC veya Topsin M 500 SC gibi bitki koruma ürünleri püskürtün.

Goji berry neden meyve vermiyor?Goji berry neden meyve vermiyor?

Goji berry, artan popülaritesini ilginç bir tada ve olağanüstü sağlık özelliklerine sahip sulu meyvelere borçludur. Ne yazık ki, küçük gereksinimlere ve kolay yetiştiriciliğe rağmen, genellikle goji berry bahçelerimizde meyve vermek istemez. İşte Goji berry'nin meyve vermemesinin en önemli 5 nedeni ve sonunda çok sayıda harika çilek üretmek için ne yapılması gerektiği! Daha...

Goji berry - fidan nereden alınır

Goji fideleri , kök sistemlerini koruyan saksıda satılır ve temelde ilkbahardan sonbahara kadar sezon boyunca satın alınabilir ve ekilebilir. Bununla birlikte, yukarıda yazdığımız gibi, goji meyveleri ilkbahar veya sonbaharda dikmek en iyisidir, çünkü o zaman bitkiler yeni yerlerine en iyi şekilde alışır. Bu bitki nadiren satış için bulunduğundan, çevrimiçi olarak kaliteli, sağlıklı ve güzel görünümlü goji fidanları sipariş etmeye değer. İlkbahardan sonbahara kadar, güvenli bir şekilde ekilebilecekleri zaman bulunurlar. Bu makaleyi yazarken, aşağıdaki mağazalarda güzel Goji berry fideleri mevcuttu: Sadowniczy.pl ve Starkl.pl

MSc. Joanna Białowąs