Şimşir fidanları nasıl yapılır? Şimşir ağacını çoğaltmanın basit bir yolu

Şimşir , saçaklar ve alçak kesilmiş çitler için mükemmel, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Bununla birlikte, bir çit için, her zaman ucuz olmayan daha fazla sayıda kesmeye ihtiyacımız var. Bu nedenle, şimşir kesimlerinin nasıl yapıldığını ve bahçeniz için en az bir çalıdan genç bitkiler almayı öğrenmeye değer . Bkz şimşir yaymak nasıl Çeliklerden - ne zaman ve kesimler nasıl toplanacağını ve hızla kök salmak böylece onlara bakmak nasıl.

şimşir kesimler

Şimşir fidanları

Şimşir fidanları nasıl toplanır

Sürgün kesimlerini toplamak, şimşir ağaçlarını çoğaltmanın ve bu çalıların fidelerini neredeyse bedavaya almanın çok iyi bir yoludur . Bu tür fideleri sağlıklı ve iyi dallanan bitkilerden topluyoruz.

Şimşir fidanları en iyi Ağustos ayında hasat edilir , ancak birçok bahçıvanın tecrübesi ilkbahardan yaza kadar herhangi bir zamanda yapılabileceğini ve çalıları budanırken basitçe hasat edilebileceğini göstermektedir. O zaman en kolayı. Kıştan önce kök salmayabilecekleri ve daha sonra hayatta kalamayacakları için sonbaharda sadece şimşir kesimi yapmaktan kaçının.

Şimşir kesimi yapmak için bu yılki odunsu olmayan sürgünlerin apikal bölümlerinin 10 cm'si kesilir. Atış yine yeşil renkte olmalıdır, ancak kesilen atışın alt kısmı zaten sert olmalıdır (parmağa hafifçe bastırdıktan sonra eğilip bükülmediğini kontrol edin).

Şimşir kesiliyor.  Şimşir ağacı nasıl ve ne zaman budanırŞimşir kesiliyor. Şimşir ağacı nasıl ve ne zaman budanır?

Şimşir ağaçlarının kırpılması, bu çalıyı kalınlaşmaya ve kompakt bir alışkanlık oluşturmaya teşvik eder. Şimşir ağacının hızlı bir şekilde kalınlaşması ve istediğimiz formları oluşturması için nasıl budanacağını ve şimşir budamak için en uygun zamanın ne olduğunu görün. Şimşir budama hakkında bilmeniz gereken her şey burada! Daha...

Köklenme için şimşir kesimleri nasıl hazırlanır

Kesilmiş her sürgünden, alt yaprakları neredeyse uzunluğunun ortasına kadar yavaşça yırtın. Çekimin bu kısmı yere gömülecek. En genç yaprakları çıkarmak için şimşir fidesinin tepesini kesmeye değer (bu nedenle fide en çok nemi kaybeder ve çabuk kurur). Kesimleri yalnızca temiz ve keskin bir bıçak veya budayıcıyla kesmeyi unutmayın.

Kesimleri zemine yerleştirmeden önce alt uçlarını bir köklendirme maddesine batırın. Kök A, otsu ve yarı odunsu kesimler için iyidir. Fazla tozu silkeleyin ve çekimi yere koyun.

Köklendirme ajanı - kesimlerin üretiminde bir yardımcı

Köklendiriciler, kesimlerin köklenmesini kolaylaştıran preparatlardır. Uygun köklendirme kullanımı, köklü kesimlerin yüzdesini artırmaya, kök sisteminin kalitesini iyileştirmeye ve köklenme sonrası kesimlerin büyümesine izin verir. Bununla birlikte, bireysel anaç türleri kompozisyon ve amaç bakımından farklılık gösterir. Peki hangi köklendirme ajanını seçmelisiniz? En iyisi nedir? İşte çeşitli köklendirme ajanlarında neler var. Daha...

Şimşir kesimlerinin köklenmesi için bir substrat olarak , kumla gevşetilmiş toprak kullanılabilir. İdeal bir substrat, örneğin 1: 1 oranında kumla karıştırılmış asidi giderilmiş bahçe turbası olacaktır. Substrat nötr ila nötr veya hafif asidik olmalıdır. Şimşir ağacının çok asitli toprağı sevmediğini unutmayın. Fideler saksılara veya küçük kutulara dikilebilir.

Şimşir fidelerinin bakımı nasıl yapılır

Şimşir fidanları gölgeli veya yarı gölgeli bir yere yerleştirilmeli ve sabit toprak nemine özen gösterilmelidir. Çok nazikçe sulanmaları veya bir püskürtücü ile buğulanmaları gerekir. Örtülülerse, birkaç günde bir havalandırıyoruz. Büyümenin ilk belirtileri ortaya çıktığında, fidelerin kendiliğinden yerleştiğinin bir işareti olan yeni yapraklar filizlenmeye başlayacaklar. Köklenme birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Bu dönemde fidelerin mantar hastalıkları ile solmaması veya enfekte olmaması önemlidir. Bu nedenle fidanlara bakılmalı ve hasta olanlar (solduran yapraklar, lekeler, çürükler vb.) Hemen temizlenmelidir.

Genç şimşir fidanları ilk kışı donmayan bir yerde, örneğin serin, aydınlık bir mahzende veya bir muayene odası veya serada geçirmelidir. İlkbaharda bahçeye dikim için uygun olacaktır. Güçlü ve iyi dallanan numuneler elde etmek için iki yıla kadar saksılarda saklanabilirler. Bu yaşta, bir çit veya sınır üzerine hemen dikim için veya sağlıklı bitkiler olarak satılmaya uygun olacaklar. Yoğun bir çizgi oluşturmak için, yaklaşık her 20 cm'de bir dikin.