Defne yaprakları - yetiştirme, çeşitleri, kesim

Sebze kökü ( Leucothoe fontanesiana ), heather ailesine ( Ericaceae ) ait yaprak dökmeyen bir çalıdır . Appalachian Dağları'nın eteklerinde yetiştiği Kuzey Amerika'dan geliyor. Moors ve natüralist çiçek yataklarında ilginç bir kompozisyon unsuru olduğu için pitoresk renkli yapraklarla dekore edilmiştir. Ne Bkz defne kökü ekimi görünüyor gibi ne zaman, sapı kesilmiş ve hakkında bilgi defne çeşitleri güzel yaprak renkleri ile ağaca.

Defne ağacı

Defne ağacı

Fotoğraf Michael Wolf, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Defne ağacı - açıklama

Defne ağacı, küçük, yaprak döken, yaprak dökmeyen bir çalıdır . Genellikle 50 ila 100 cm yüksekliğe ulaşır. Funda ailesinin ( Ericaceae ) diğer temsilcilerinden farklı olarak , bu çalıların ana dekorasyonu çiçekler değil yapraklardır. Yapraklar parlak , geniş, mızrak şeklinde, kösele ve uzun, keskin uçludur. Bazı çeşitlerin çekici bir rengi vardır ve sonbaharda kırmızı veya kahverengiye döner.

Öz odun , kemerli, zikzak şekilli sürgünlere sahip kubbe şeklindeki çalılar oluşturur. Çoğu çeşit, yaşla birlikte rengi koyu, parlak yeşile değiştiren kırmızı, kahverengi veya canlı yeşil genç sürgünlere sahiptir. İlkbaharda (Mayıs ayında), yaprak akslarında küme salkımları büyür. Defne kökü çiçekleri, Japon pieris'in ( Pieris japonica ) çiçeklerine benzer, kremsi beyaz , hoş kokuludur . Aşağı sarkarlar, yapraklar arasında gizlidirler ve neredeyse hiç görünmezler. Yaz aylarında, yenmeyen çiçeklerden küçük meyveler gelişir.

Çiçekli bitkiler, orman gülleri ve açelyaların yanında, süs yataklarında ve bozkırda dikmek için iyi bitkilerdir.

Defne kökü yetiştiriciliği

Defne ağacının alt tabakadan yüksek talepleri vardır. Ağaç bitkisi, yüksek organik madde içeriğine sahip asidik topraklara (pH 4,5-6,5) ihtiyaç duyar . Doğal ortamında nemli ormanlık alanlarda yaşar ve akarsuların kıyılarını yoğun bir şekilde büyütür. Bu nedenle bunyon sürekli nemli bir toprakta yetiştirilmelidir . Islak, bataklık alanlarda bile iyi büyüyecek. Defne ağacı kesinlikle kuraklığa tolerans göstermez, bu nedenle kurumasını sınırlamak için çalıların altındaki toprağı malçlamanız gerekir. Kompostlanmış çam kabuğu, kabuğu malçlamak için en uygun olanıdır.

Salkım yarı gölgeli pozisyonlarda yetiştirilmelidir . Ayrıca derin gölgeyi tolere eder, ancak daha sonra çalının sürgünleri aşırı derecede uzar ve çalı güzel şeklini kaybeder. Yaprakları yakabileceğinden tam güneşte kök büyümemek daha iyidir . Ancak çalıyı güneşli bir konuma dikersek, onu sistematik ve bolca sulamak, kışın da güneşten korumak gerekecektir.

Defne ağacı, yüksek don direnci ile karakterizedir . Yine de kuvvetli kış rüzgarlarından korunaklı yerlerde yetiştirilmelidir. Kışın çalıların kök sistemini korumak da iyi bir fikirdir. Bu amaçla, çalıların dibine kompost yığınları inşa edebilir ve bunları malç veya tarımsal tekstil ile kaplayabilirsiniz.

Ağaç gövdesini yılda iki kez , ilkbaharda ve çiçek açtıktan sonra, gübreyi orman gülleri ve açelyalara uygulayarak gübreliyoruz.

Gökkuşağı defne ağacı

Defne Yaprağı 'Gökkuşağı'

Fotoğraf © Petrus, forum.PoradnikOgrodniczy.pls

Defne salkımı çeşitleri

Ülkemizde defne ağacı pek popüler değildir. Polonya'da bu ilginç bitkinin pek fazla çeşidi yok. Batı Avrupa ve ABD'de çok daha geniş çeşitlilikte çeşitler bulunabilir. Polonya'da en hazır bir nasır çeşitleri şunlardır:

Gökkuşağı - bu defne çiçeğinin en popüler çeşididir. İlkbahar ve yaz mevsiminde çalıların sürgünleri yoğun pembe-kırmızı renktedir, yere bazı sürgünler yerleştirilir. Bu çeşidin karakteristik bir özelliği benekli, mermer yapraklardır. Tüm yaprak bıçağı yoğun bir şekilde krem, sarı ve pembe lekelerle kaplıdır. Burçlar 50-70 cm yüksekliğe ulaşır.

Nana - defne kökünün cüce çeşididir ve 50 cm yüksekliğe ulaşır. Yapraklar koyu yeşil ve parlaktır, kışın koyu kırmızıya döner. Bu çeşit, zemin örtüsü bitkisi olarak kullanılabilir. Sürekli nemli topraklarda tam güneşte de yetiştirilebilir.

Makyaj - defne çiçeğinin Polonya çeşididir. Yapraklar ilkbaharda krem-turuncu, yazın kırmızı-pembe ve sonbaharda koyu kırmızı olur. Yaprak kanatlarında net bir mermer desen vardır. Çalılar 50 cm yüksekliğe ve 80 cm genişliğe ulaşır.

Whitewater - çalılar 100 cm yüksekliğe ve 120 cm genişliğe ulaşır. Bu çeşidin yapraklarının kenarlarında açıkça işaretlenmiş beyaz bir kenar boşluğu vardır. Yaprakların rengi büyüme mevsimi ile değişir. Yapraklar ilkbaharda yeşil, yazın pembe-kırmızı, sonbaharın sonlarında mor-pembe ve kışın koyu kırmızı olur.

Defne kökünü kesmek

Defne yaprakları, bir veya iki yıllık ekimden sonra güçlü bir şekilde büyüme eğilimindedir. Çalıların büyümesini kontrol etmek için budama gereklidir. Yılın herhangi bir zamanında gövdeyi kesebiliriz , ancak en iyi tarih çalılar yeniden büyümeye başlamadan önce Şubat veya Mart aylarıdır.

Kök sürgünleri gövdeye yakın olsa bile çok güçlü bir şekilde budanabilir . Yoğun budama işleminden sonra çalılar çok çabuk toparlandığı için bu bitkiye hiçbir şekilde zarar vermez. Böylesine güçlü bir düzeltme, kompakt bir çalı alışkanlığı sürdürmenize, daha iyi yuvarlanmanıza ve kontrolsüz sürgün oluşumunu sınırlamanıza olanak tanır. Kökün kesilen sürgünleri, çok kolay köklendikleri için çalıyı çoğaltmak için kullanılabilir .

Her yıl gerekirse hasta, ölü ve aşırı çıplak sürgünleri keseriz. Ağaç gövdesi, alçak çitler veya ilginç şekiller oluşturmak için de uygundur .

MSc. Agnieszka Lach