Irga, Cotoneaster - çeşitleri, yetiştirme, kesme, üreme

Irga ( Cotoneaster ) , bahçelere çok sık dikilen bir çalıdır. İrgi'nin popülaritesi, kolay yetiştiriciliği ve çok sayıda dekoratif özelliği ile desteklenir, bazı türlerde kışın da görülebilir. Irga, çiçek tarhlarına ve kaya bahçelerine ekilen bir toprak örtüsü, çit bitkisi olabilir. Nasıl Bkz irgi büyümek bahçede ve en iyi türlerini ve seçim irgi çeşitleri Bahçeniz için.

Irga, Cotoneaster

Irga - Cotoneaster

Irga - türler ve çeşitleri

Irga ( Cotoneaster ) adı altında, gül ailesinin zengin ve çeşitli ailesine ait olan cinsin bitkileri sınıflandırılır. Dünyada 60'tan fazla irgi türü vardır (özellikle Avrupa, Asya ve Afrika'da). Bunlar çoğunlukla kayalık, fakir topraklarda büyüyen iddiasız bitkilerdir.

Polonya'da, vahşi doğada 3 tür irgi vardır :

Cotoneaster ( Cotoneaster integerrimus ) - aynı zamanda ortak cotoneaster bitkisi olarak da anılır, Asya ve Avrupa'da, özellikle de ülkenin güneyinde, Polonya'da yabani olarak bulunur. 1,5 m yüksekliğe kadar gevşek, çok dallı çalılar oluşturur. Tek yapraklar, oval-yuvarlak, altında düğümlü. Küçük, hafif pembe çiçekler. Meyveler küçük, küresel, kırmızı veya mor-kırmızıdır.

Cotoneaster kutnerowata ( Cotoneaster nebrodensis - bitki irgi'ye çok benzer, ancak daha küçük bir dağıtım alanına sahiptir (sadece Polonya'da sadece Tatras). Bitkiler, irgi kutnerowatej arsa kaliksinin tüylü au irgi yaygın olduğu gerçeğiyle odróżnimy - hayır. Cotoneaster kutnerowata elde edildi ayrıca daha büyük boyutlar (2-3 m yüksekliğinde) ve çok daha sık bahçe yetiştiriciliğinde bulunur.

Irga kutnerowata

Irga kutnerowata - Cotoneaster nebrodensis

Fotoğraf Salicyna, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Black cotoneaster ( Cotoneaster niger ) - 5 m yüksekliğe kadar geniş bir çalı. Koyu gri sürgünler, genç tüylü. 5 cm uzunluğa kadar tek, oval-yuvarlak yapraklar. Dışı Matt, lekenin altında beyazımsı ve müstehcen. Çiçekler küçük, pembemsi. Tür, en iyi siyah yuvarlak meyvesi ile tanınır.

Özellikle sonbahar ve kış döneminde değerli süslemeler olan bu bitkilerin yüksek dekoratif yapısı nedeniyle diğer birçok tür bahçelerde yetiştirilmektedir. Irgi, genellikle küçük bir büyüme formuna sahip , nadiren küçük ağaçlar şeklinde olan çalılardır. Türlere bağlı olarak, çit, yer örtücü bitkiler veya tek bitkiler olarak yetiştirilebilirler. Ayrıca saksılarda ve kutularda yetiştirmeye de uygundurlar.

Bahçelerde yetişen en popüler irgi:

Irga horizontal ( Cotoneaster horizontalis ) - belki de en popüler irga türü. Kaya bahçeleri ve küçük çimler için mükemmel, sürünme alışkanlığına sahip bir bitki. Genellikle yer örtücü bitki olarak önerilir. Halı şeklindeki bir büyüme şekli, dekoratif kırmızı meyveler ve pembe-beyaz çiçeklerle ayırt edilir. Meyve, yapraklar solup düştükten çok sonra kalır. Bu sayede kışın kuşlar için değerli bir besin olabilirler.

Irga kutnerowata

Irga yatay - Cotoneaster horizontalis

Fotoğraf Cillas, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Yatay cotoneaster genellikle 50 cm yüksekliğe kadardır ve genişliği 2 m'ye kadar bile güçlü bir şekilde büyür. Bu türün avantajı, yüksek don direnci (bitki donma direnci bölgesi 5B) ve şehirlerdeki hava kirliliğine tolerans olmasıdır. Bu nedenle, bitkinin genellikle belediye bahçelerinde görülmesi şaşırtıcı değildir.

Bahçe yetiştiriciliğinde, bu türlerin bir çeşidi de vardır - çok daha yüksek (1 ila 2 m yüksekliğinde) ve biraz daha büyük yapraklara sahip olan yatay cotoneaster 'Wilsonii' .

Irga Dammera ( Cotoneaster dammeri ) - 50 cm yüksekliğe kadar büyüyen ve esas olarak yanlara doğru büyüyen bir irgi türü. Yaprak dökmeyen, parlak ve eliptik bir şekle sahip olan yatay irgadan daha büyük yapraklara sahiptir. Çiçekler beyaz renktedir. Yuvarlak, kırmızı meyve. Yaz sonundan kışa kadar çok uzun süre çalılıkların üzerinde kalan bir süs. Bu tür, kayalıklar, yamaçlar ve yer örtücü bitki olarak dikim için uygundur. Ne yazık ki, bu yaprak dökmeyen irgi türü, mevsimsel yapraklı türlere göre daha zayıf dona dayanıklılığa sahiptir ve Polonya'nın daha soğuk bölgelerinde soğuk kışlarda donabilir (dona dayanıklı bölge 6B). Özellikle soğuk rüzgarlara maruz kalan yerlerde kışın örtülmesi tavsiye edilir.

cotoneaster dammera

Irga Dammera - Cotoneaster dammeri

Fotoğraf Pixabay.com

Neyse ki Dammera irgi'nin bahçe çeşitleri dona karşı daha dayanıklıdır.

Yerde dallar bulunan ve sadece 10 ila 50 cm yüksekliğindeki Dammera 'Major' irgi'nin çok düşük çeşidine dikkat etmeye değer . Zemini sıkıca kapatması için 1 m2'ye 2 adet ekilir. Bitki güneş ışığına çok toleranslıdır ve tamamen güneşli ve tamamen gölgeli yerlerde büyüyebilir. Aynı zamanda kentsel koşulları ve hava kirliliğini iyi tolere eder. Koyu yeşil yapraklar. Mayıs'tan Haziran'a kadar beyaz çiçek açar. Donma direnci bölgesi 6A ve bu nedenle herhangi bir kaplama gerektirmez.

Irga Dammera 'Mooncreeper' - 10-20 cm yüksekliğinde ve 80 cm genişliğinde büyüyecek. Irgi Dammera'nın bu çeşidi, her türlü ışık koşuluna da tolerans gösterir. Yapraklar küçük ve köseledir. Beyaz ve küçük çiçekler ve karmin meyveleri Eylül'den Ekim'e kadar olgunlaşır. 'Major' çeşidiyle aynıdır.

Parlak cotoneaster ( Cotoneaster lucidus ) - 2 ve bazen 3 m yüksekliğe kadar ulaşan çok daha uzun bir çalıdır. Yapraklar iri (7 cm uzunluğa kadar), parlak, koyu yeşil, sonbaharda rengini alır. Minik pembe çiçekler Mayıs'tan Haziran'a kadar hayranlıkla izlenebilir. Siyah, küresel meyve, çapı 8-11 mm. Parlak Irga, çitlerin ve yoğun doğal bölümlerin oluşturulması için uygundur. Güneşte ve kısmi gölgede iyi büyür ve dona karşı tamamen dayanıklıdır. Şehirlerde iyi büyüyor.

Bunlar elbette, bahçeye dikilmeye değer irgi türlerinden ve çeşitlerinden sadece birkaçı. Bu bitkilerin seçimi çok fazladır. Bahçenizi yukarıda açıklananlardan başka bir çeşit arıyorsanız , 2012'de AGM RHS Britain ödülünü kazanan veya ödül alan 'Queen of Carpets' ( Cotoneaster procumbens ) gibi cotoneaster sürünen çeşitlerle ilgilenmenizi tavsiye ederim . 2005 Polonya Green to Life fuarı irga 'Ursynów'da .

Ayrıca irgi wierzbolistnej ( Cotoneaster salicifolius) 'Parkteppich' ve 'Repens' gibi ilginç bir yaprak dökmeyen çeşitler sunarlar . Her ikisi de her tür toprağı tolere eden ve hem güneşi hem de kısmi gölgeyi tolere eden düşük sürünen bitkilerdir. Yapraklar, söğüt yapraklarına benzeyen mızrak şeklindedir.

Cotoneaster Coral Güzellik

İsveç Cotoneaster 'Coral Beauty' - gövdeye aşılı form

Fotoğraf © PradnikOgrodniczy.pl

İlkbahara kadar çalı üzerinde kalan parlak yaprak dökmeyen yaprakları ve parlak kırmızı meyveleri olan cotoneaster 'Coral Beauty' veya koyu yeşil ve beyaz yaprakları olan İsveçli cotoneaster 'Juliette' gibi cotoneaster çeşitleri ( Cotoneastes suecicus ) da dikkat çekicidir . sonbaharda pembe ve kırmızı tonlarında renk değiştiren kenarlar.

Bununla birlikte, güzel olmasına rağmen dona karşı çok dayanıklı olmayan ve iklimimizde büyümeye uygun olmayan küçük yapraklı cotoneaster'dan ( Cotoneaster microphyllus ) kaçının . Yalnızca Kuzeybatıda, Polonya'nın en sıcak bölgelerinde (dona dayanıklı bölge 7A) ekilebilir.

Irga dökmeyen sürünen - çeşitleri, yetiştirme, üreme Irga dökmeyen sürünen - çeşitleri, yetiştirme, üreme

Irga sürünen yaprak dökmeyen tüm yıl boyunca bahçeleri süslüyor. İlkbaharda ortaya çıkan narin, parlak çiçekler ve sonbahar, kırmızı meyveler, cotoneaster'ı kaya bahçelerine dikmeye veya onu bir yer örtücü bitki olarak seçmeye teşvik eder. Bahçede yaprak dökmeyen bir cotoneaster yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü görün, en ilginç dökmeyen sürünen cotoneaster çeşitleri hakkında bilgi edinin ve amatör koşullarda nasıl çoğaltılacağını öğrenin. Daha...

Irga - bahçede yetiştirme

Evergreen Irgi güneşli ve yarı gölgeli pozisyonlarda yetiştirilebilir. Öte yandan irgi, kış için yapraklarını dökmek için tamamen güneşli pozisyonlar gerektirir. Bazı bahçe çeşitleri kısmi gölgeye tahammül etse de, en çok güneşte çiçek açar ve meyve verir, bu da kuşkusuz dekoratif niteliklerini etkiler. Önemlidir Irgi için yetiştirme yeri kurudur Irgi fazla nemi duramaz çünkü.

İrgi için toprak gereksinimleri çok yüksek değil . Bu bitkiler hafif ve iyi drene edilmiş topraklarda, tercihen nötr veya alkali yerlerde iyi iş görür. Polonya'da doğal olarak bulunan türler kayalık yamaçlarda, kayalıklarda veya kaya yarıklarında gelişebilir. Cotoneaster common ve Kutnerowata kalkerli yüzeyleri tercih eder . Bu bitkiler gübreleme ve özel bakım gerektirmez.

irga cotoneaster

İrgi yapraklarının meyveleri ve sonbaharda renk değişimi

Fotoğraf Pixabay.com

Irga - kes

Irgi, kural olarak, düzenli budama gerektirmez . Aşırı büyümüş bitkilerin boyutunu sınırlamak istiyorsanız, bunu ilkbaharda yapmak en iyisidir, şişkin örnekleri güçlü bir şekilde eski ahşaba kadar budanır.

Çalıların daha yoğun büyümesini sağlamak için, Mart'tan Nisan'a kadar ilkbaharda yaprak dökmeyen irgi'yi kesin . Çoğunlukla sürgünlerin ölü parçalarını kesiyoruz ve muhtemelen çok kalınlaşmış genç sürgünleri inceliyoruz. Kışın yapraklarını kaybeden Irg türlerinin çiçek açtıktan sonra yazın budaması daha iyidir .

Her zaman irgi dallarını tomurcukların üzerinden kesmeyi unutmayın . Her kesim sürgününde, genç büyümelerin gelişeceği birkaç tomurcuk bırakmaya değer.

Irga - üreme

Irgi yayılımı , odunlaştırılmamış kesimler (türlerin dökülmesi için iyidir) ve yığınlanmış yarı odunsu kesimler (yaprak dökmeyen türler) ile yapılır. Sonbaharın ikinci yarısında da mola yapabilirsiniz. İkinci şekilde, örneğin, sürgünleri yerde yatan ve zamanla kendi kendine köklenen cotoneaster Dammera 'Major' çok iyi çoğalır .

Aşağıdakilere göre hazırlanmıştır:

1. Küçük bitkilerin güzelliği, Güzel Bahçem, No. 11/98, s. 48-50;

2. Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa , Muza SA, Varşova 1994, sayfa 78, 79, 83 ve 84; 3. Bahçe bitkilerinin büyük resimli ansiklopedisi , Reader's Digest, Varşova 2004, s. 166-167;

4. Bitki Kataloğu - Polonya Fidanlıklar Derneği , Agencja Promocji Zieleni Sp. Tarafından önerilen ağaçlar, çalılar, çok yıllık bitkiler . z o. o., Varşova 2016, s. 167-170.