Evde otlar - saksıda büyüyen, nasıl ekilir, ne zaman ekilir

Evde saksıda yetiştirilen otlar, her zaman taze otlara sahip olmanın harika bir yoludur. Özellikle mutfak penceresine şifalı otlarla tencere koyarsak. Daha sonra bunları istediğiniz zaman yemeklere ekleyebilir, lezzet ve aromalarının tadını çıkarabilirsiniz. Bkz evde otlar büyümeye nasıl ekmek ve saksıda bitki otlar ve otlar hangi tür saksılarda yetiştirmek için en iyi olan ne zaman.

evde otlar - tencerelerde büyüyen otlar

Evde otlar - pencere kenarında saksılarda büyüyen otlar

Evde bitki yetiştirmenin birçok faydası vardır. Her zaman elinizin altında taze otlara sahip olmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda yediğimiz bitkilerin suni gübre ve diğer gereksiz katkı maddeleri olmadan yetiştirildiğine dair bize güven verir. Pek çok bitkinin nispeten düşük yetiştirme gereksinimleri vardır, bu nedenle bitki yetiştirme konusunda fazla tecrübesi olmayan, ancak evde kendi ekiminin tadını çıkarmak isteyen insanlar için iyi bitkilerdir.

Evde hangi otlar yetişir

Bitkilerin büyük çoğunluğu kaplarda ve saksıda yetiştirilebilir. Sadece güneşli mutfak pencere kenarında değil, aynı zamanda balkon veya terasta da. Bunları duvarlara yakın raflara yerleştirilmiş kaplarda veya asılı saksılarda yetiştirebiliriz. Balkonda büyüyen otlar, kışın narin otlu saksıların içeriye taşınması ve evde diğer bitkiler gibi yetiştirilmesi avantajına sahiptir .

Yıllık otlara gelince, tavsiye ederim: fesleğen, bahçe tuzlu ve mercanköşk. Öte yandan, saksı yetiştiriciliğinde bazen kaprisli olan daha az rezene.

İki yılda bir yapılan bitkiler arasında yaprak maydanozu bir zorunluluktur. Sadece büyümesi kolay değil, aynı zamanda mutfakta da sıklıkla kullanılır. Kimyona da dikkat etmeye değer.

Çok yıllık (çok yıllık) bitkilerden limon otu, nane, kekik, kadife çiçeği, biberiye ve kekik ekmeye değer.

Kökleri çok yer kapladığından, evde yetiştirilen büyük bitkileri ayrı saksılara dikmeyi unutmayın .

FesleğenOrtak fesleğen - yetiştirme ve uygulama

Fesleğen, çok aromatik yaprakları olan ve en çok kullanılan bitkilerden biridir. Bitkinin büyümesi oldukça kolaydır ve sadece bahçe için değil, aynı zamanda bir apartman dairesinde saksı yapmak için de mükemmeldir. Mutfakta elimizde fesleğen bulundurarak, yemeklere ve soslara, salatalara, balıklara ve etlere, özellikle ızgaralara ilave olarak kullanacağız. Aromatik yapraklarını olabildiğince uzun süre koparmak için fesleğen yetiştirmenin yolu. Daha...

FesleğenKekik - yetiştirme ve uygulama

Mercanköşk olarak da bilinen kekik, çok aromatik yaprakları olan ve yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Tadı tazeleyici ve baharatlıdır. Taze veya kurutulmuş, soslar, çorbalar ve et yemekleri için baharat olarak kullanılabilirler. Kekik, pizza ve klasik İtalyan spagetti için olmazsa olmaz! Ve kekiğin tadı kendi bahçenizden neye benziyor ve evde saksılara ekebilir misiniz? İşte taze yapraklarını elinizin altında tutmak için kekik nasıl yetiştirilir! Daha...

Evde otlar nasıl yetiştirilir

Güneşli bir yer seçin üzere evde otlar büyür . En iyisi bir pencere eşiğidir (kuzeye bakan pencere yoktur).

Evde ot ne zaman ve nasıl ekilir?

Çoğu bitki ekilen tohumlardan yetiştirilebilir. Kışın sonu (Mart başı) ideal bir ekim mevsimidir. O zaman fidelerinizin yeterince güneş alması için gün yeterince uzun olacaktır. Bununla birlikte, kış aylarında taze bir bitki kaynağı istiyorsanız, tohumları temmuz veya ağustos aylarında da ekin. Bu sayede tüm yıl boyunca otların tadına varacaksınız!

Bitkilerin tohumları önce altlarında delikler olan küçük kaplara (küçük kaplar, yoğurt sarmalayıcıları vb. Olabilir) ekilir. Sulamadan sonra fazla su deliklerden akacaktır. Tohum ekmek için özel bir toprak kullanmak en iyisidir. Bu tür topraklar temizlenir ve böylece hassas fidelerin hastalık riskini azaltırsınız.

Fideler olgunlaştığında, onları daha büyük, hedeflenmiş saksılara tekrar dikin. Bunlar, saksı bitkileri için düz toprakla doldurulmuş, gevşetmek için kumla karıştırılmış olabilir. Daha talepkar insanlar, sebzeler ve otlar için özel bir toprak karışımı satın alabilir.

Hangi otlar birlikte ekilebilir?Hangi otlar birlikte ekilebilir?

Diğer bitkiler gibi otlar da farklı gereksinimlere sahiptir. Bazıları gölgeli ve nemli yerleri sever, bazıları ise sadece güneşi ve hafif toprağı tercih eder. Hangi bitkilerin birlikte ekilebileceğini öğrenin ve mükemmel bitki setini oluşturun. İşte bazı yararlı ipuçları ve yan yana dikmek için bir bitki tablosu! Daha...

Her bir tencerenin dibine, küçük çakıllardan veya genişletilmiş kilden yapılmış bir drenaj tabakası yerleştirin (suyun tencerenin dibinde kalmasını önler).

Evde otlar nasıl yetiştirilir

Otların çok fazla neme ihtiyacı vardır. Kuruduktan sonra hayata geri dönmeyecekler. Otlarınızı evde düzenli olarak sulayın ancak taşmamaya dikkat edin. Sulama için musluk suyu kullanabilirsiniz, ancak bitkiler oda sıcaklığında suyla sulanırsa, en az bir gün sulama kabına konursa daha iyi büyür.

Saksıda yetişen otlar en iyi 15-20 ° C'de büyür. Bu yüzden onları aşırı ısıtmamak daha iyidir. Ayrıca, onları taslaklara maruz bırakmayın. Bitki yetiştirdiğiniz bir pencere açarsanız, havalandırırken bitkileri biraz daha uzağa yerleştirin.

Taze, kaliteli toprakta yetişen yıllık otlar ek gübreleme yapmadan yapabilirler. Özellikle ilkbaharın sonlarında ve yazın 2 haftada bir çok yıllık bitkileri sıvı gübre ile besleyin. Yalnızca doğal içerikli gübreler kullanın.

Tencerelerde otlar ne gübrelenir?  İşte en iyi bitki gübresi!Tencerelerde otlar ne gübrelenir? İşte en iyi bitki gübresi!

Hafif lekeler, renk değişimi ve yavaş büyüme ile yapraklar. Saksı bitkileriniz böyle görünüyorsa, onlara ihtiyaç duydukları gübreyi verin! Ama bitkileri kimyasallarla kirletmemek için tencerelerde ne gübrelemeli? Bitkiler için en iyi gübre nasıl seçilir? Cevap çok basit! Bugün size bitkileri gübrelemenin en iyi ve doğal yolunu anlatacağız. Daha...

Bir tencerede fidelerden otlar

Elbette, bitki yetiştirmeye başlamanın tek yolu tohum satın almak değildir. Ayrıca, marketlerde satılan hazır fideleri saksılarda da satın alabilirsiniz. Yalnızca sağlıklı, güzel görünen bitkileri seçin. Bunları eğin ve yaprakların alt tarafında paslı lekeler veya beyaz çiçek olup olmadığını kontrol edin. Fideler hayatta kalacaksa, evde daha büyük saksılara nakledilmeleri gerekir.

Ancak, bu tür fidelerle ilgili en iyi deneyime sahip değilim. Canlılıkları sorgulanabilir. Hangi koşullarda yetiştirildiklerini ve sürüldüklerini kim bilebilir? "Tohumdan" kendi başımıza bitki yetiştirerek, bu şekilde elde edilen bitkilerin sağlıklı olduğundan daha emin oluyoruz. Bu yüzden sizi tohum ekmeye teşvik ediyorum.

evde otlar - tencerelerde büyüyen otlar

Evde otlar - tencerelerde büyüyen otlar

Evde yetiştirilen bitkileri hasat etmek ve saklamak

Evde yetişen bitkileri toplarken , doğal büyümelerine çok fazla müdahale etmemeye çalışın. Maydanoz gibi yığın oluşturan bitkiler topluyorsanız, sadece dış yaprakları toplayın. Bu sayede bitkiyi, kümenin merkezinden yeni sürgünler filizlendirmesi için teşvik edeceksiniz.

Yemekten hemen önce taze otları toplayın. Otları saklamak isterseniz kurutabilir veya dondurabilirsiniz. Bu işlemlerin ayrıca hasattan hemen sonra yapılması gerekir çünkü kesilen bitkiler hızla değerlerini kaybederler.

Otları evde ılık, kuru ve iyi havalandırılan bir yerde kurutun. Onları asmak en iyisidir.

Sabırsızsanız, otları mikrodalgada kurutabilirsiniz. Bu tür bir kurutma, 2 ila 3 dakika boyunca, her 30 saniyede bir bitkilerin durumunu kontrol ederek, cihazın minimum gücünde gerçekleştirilir (önce az miktarda bitkinin kuru test edilmesi en iyisidir). Kuruduktan sonra otları ezin.

Kurutulmuş otlar, onları ışıktan ve nemden koruyan seramik kaplarda saklanır.

Ayrıca otları evde de dondurabilirsiniz. Bu sayede maydanoz veya fesleğen aromalarını daha iyi koruyacaksınız. Dondurmak için, otlar folyo torbalara (içinde hangi bitkinin olduğu tarif edilmiştir!) Paketlenmeli ve dondurucuya konulmalıdır. Otlar uzun süre donmuş halde saklanacaksa, dondurmadan önce haşlamaya değer. Bu, bitkilerin kaynar suya daldırılması ve ardından buzlu suda soğutulmasıyla yapılır. Bu tedaviden sonra onları kurutmanız gerekir ve dondurabilirsiniz.

Ve özel bir şey istiyorsanız, buz küplerinde bitkileri de dondurabilirsiniz. Dekoratif bir içecek içeriği olarak kullanıldığında hodan çiçekleri ve nane yapraklarını saklamanın iyi bir yoludur. Kullanmadan önce, çözülmüş suyu boşaltmak için donmuş otlarla birlikte buz küplerini süzgeç üzerine koyun. Ve keyfini çıkarın!