Turkuć atıştırması - nasıl görünür, onunla nasıl savaşılır, nasıl yakalanır

Turkuć çaylak , yeraltı tünellerini kazan büyük bir böcektir. Bu aktivite sırasında bitki köklerine zarar vererek onların solmasına ve ölmesine neden olur. Bitki besinleriyle beslenen at nalı yengecinin larvaları da zararlıdır . Türk atıştırmalıklarının neye benzediğinin , köstebekle ortak yönlerinin açıklamasını ve fotoğraflarını görün ve bahçede türk atıştırmalıklarıyla mücadele etmenin en iyi yöntemlerini öğrenin . Türk atıştırmalıklarını yakalamak için kanıtlanmış bir yöntem sunuyoruz !

türk atıştırmalık

Turkuć aperatif - yetişkin böcek

Turkuć snack neye benziyor

Türk atıştırmalıklarını tanıyabilmek ve sonra yakalayabilmek için, Türk atıştırmalıklarının neye benzediğini ve yaşam döngüsünü bulmaya değer .

Turkuć at nalı , 6 cm uzunluğa kadar büyük bir böcektir. Çekirge ve cırcır böcekleriyle yakından ilgilidir ve hayatının çoğunu yeraltında geçirir, tünel kazarak bitki köklerine zarar verir. Bazen bütün bitkiler yukarı kaldırılır. Esas olarak daha küçük böcekleri yemesine rağmen, bitki besinlerini de küçümsemez. Yetişkin turkuć atıştırması koyu kahverengi veya kırmızımsı kırmızı renkli, masif ve uzun bir gövdeye sahiptir. İlk bacak çifti düzleştirilir ve sivri uçlarla donatılmıştır. Köstebeğin ön bacaklarına benziyorlar ve aynı şekilde bir kaplumbağanın zemini kazmasına izin veriyorlar. Turkuć ayrıca kısa mesafelerde uçmasına izin veren kısa kanatlara sahiptir.

türk atıştırmalık

Turkuć aperatif - larva

Turkucie, Mayıs ayında akşamları partner arayışıyla yerden çıkar ve sonra tekrar yere döner. Haziran ayında dişiler, kaplumbağa larvalarının 3 hafta sonra yumurtadan çıktığı yumurtaları (her biri yaklaşık 300 adet) bırakır . Annelerinin bakımı altında sonbahara kadar yiyecek ararlar ve sonra bağımsız olarak kışlamak için derin tüneller kazarlar. At nalı çipurasının larvaları başlangıçta bitki besinleriyle beslenir. Neyse ki, sadece küçük bir kısmı hayatta kaldığından, bahçede büyük kayıplara neden olmazlar.

türk atıştırmalık

Turkuć aperatif - böcekleri yakalamalısın

Turkucia atıştırmalıkları çoğunlukla doğal olarak yetiştirilen bahçelerde bulunur . Bu böcek verimli, humuslu ve nemli toprağı sever. Onu gübre ve kompost yığınlarına sürükler. Turnikeler, yoğun şekilde mineral gübreler ve kimyasal püskürtülmüş bitki kimyasalları ile gübrelenen bahçelerde çok daha az görülür , çünkü bu maddeler toprağa girdiklerinde turnikelere de zararlıdır.

Bununla savaşmaya başlamadan önce, kaplumbağanın bitkilere zararlı kurtçukları yediği için bahçede faydalı bir rol oynayabileceğini bilmeye değer . Bu yüzden kaplumbağalarla ancak çok fazla olduğunda ve mahsullere ciddi zararlar verdiğinde savaşmalıyız.

çimde hindi atıştırması

Turkuć atıştırması yararlı olabilir - çime zarar veren kurt larvaları yer

Fotoğraf Pixabay.com

Turkuć Snack - Dövüş

Ne yazık ki, bu böcekler sümüklü böcek önleyici maddelerle caydırılabilse de, boğmaca ile mücadele edecek kimyasallarımız yok . Tek etkili yol kaplumbağaların açtığı tünelleri, yumurtaların bırakıldığı yerleri bulmak ve mekanik olarak yok etmektir. Ayrıca , böcekleri yakalayacağımız ve onları yakalamamızı kolaylaştıracak raylar için tuzaklar da kurabilirsiniz.

Bunu bildiğim iyi oldu! Kirpi, türkiye'nin doğal düşmanıdır ve bu böcekleri hevesle yer. Bu nedenle kirpi bahçede yaşaması için elverişli mekanlar yaratmaya değer.

bahçede kirpiBahçedeki kirpi

Bahçe kurarken tasarım aşamasında sadece insanların veya bitkilerin değil, aynı zamanda bölgede yaşayan hayvanların da ihtiyaçlarını karşıladığından emin olalım. Sık sık unuturuz ve yeşilliğimizi canlandıran hayvanlar. Bir bahçeyi kirpi dostu olacak şekilde nasıl tasarlarsınız ve bu hayvanlarla uğraşırken nasıl davranırsınız? Daha...

Turkuć snack - nasıl yakalanır

Peki bir Türk atıştırmasını nasıl yakalarsınız ? Toprakta beslenen türbinler ve yumurtalarıyla yuva yapan türbinler, çiçek tarhlarını kazarken yanlışlıkla bulunabilir. Turkuć yuvalarının oluşma yerleri genellikle hafif yükseltilmiş zemin ve pusychanego bitkilerinin bulunduğu kareler tarafından tanınabilir. Bu tür yuvaları, içlerine yerleştirilen yumurta veya güveç larvaları ile birlikte çıkarmaya değer. Ne yazık ki yetişkin bir kaplumbağa güvercini yakalamak zordur çünkü bu böcek oldukça hızlı ve çeviktir . Bu nedenle, atıştırmalıkları çevirmek için daha karmaşık bir yöntem kullanmaya değer .

Yırtıcı tünelleri ıslak toprakta , yağmurdan sonra veya sulama sırasında toprağı nemlendirdikten sonra bulmak en kolay olanıdır . Tünel yerlerinde ıslak toprak daha koyudur ve hafifçe çöker. Bu yerlerde, tüneller boyunca, açıkça aşağı inen bir tünel bulmak için parmağınızı gezdirin. Bu arada, yumurtalı bir yuva bulursak, onları yok edin. Zemine gömülen tünel , turkuia atıştırmalıklarının saklandığı yerdir . Böyle bir tünelde, muhtemelen en iyisi nane kokulu bulaşık deterjanı çözeltisi dökmelisiniz (birçok kişi nane kokulu "Ludwik" i önermektedir). Turkuć su basan tünelden hızla çıkacak ve bulaşık deterjanı böceğin birkaç dakika boyunca sersemlemesini ve normalden daha yavaş kalmasını sağlayacaktır. O zaman yakalamak çok kolay.

bahçede hindi atıştırmalık

Bahçede Turkuć aperatif

Fotoğraf Pixabay.com

At gübresini küçük miktarlarda toprağa gömerek ray tuzakları da kurabiliriz . Çürüyen gübre çok fazla ısı üretir ve kaplumbağalar kışın bu kadar sıcak yerler ararlar. Gübre için kazma çukuru 60-100 cm derinliğinde olmalıdır. Kuyunun dibine bir folyo koyarız, bu da tuzağı daha sonra kaldırmamıza yardımcı olur. Sonra gübre atıp deliği toprakla kapatıyoruz. Yeri bir şekilde işaretlemeye değer, örneğin tuzakların kolayca bulunabilmesi için bir çubuk sokarak. Buraya sonbaharın sonlarında (tercihen yer donmadan hemen önce) veya ilkbaharın başlarında, zemin çözülür çözülmez geri geleceğiz. Gübreyi kazarken, içinde gübre ile birlikte kolayca çıkarılabilen kışlık turkua buluyoruz.

Çiçek tarhlarını kaplumbağaların ziyaretlerine karşı korumanın bir başka yolu da kaplumbağaların kokusunu pek beğenmediği çiçek tarhlarının etrafına ve üzerine kara kızılağaç dallar koymaktır .

Forumumuzda çim için bir tuzak kurmanın başka bir yolu verildi: ilkbaharda balıkçı boğazından kurtulmak için - Mayıs ayında (akşamları güzel cıvıltı duyabilirsiniz - bu onun değeri) kapları yere koymanız gerekir (kavanozlar, süzme peynir kovaları olabilir), böylece kenar ambalaj yerle aynı hizadaydı. Konteyner yuvaya olabildiğince yakın yerleştirilebilir ve bu cıvıltılar Mayıs ayında dinlenir. Turkuć oraya düşer ve artık ayrılamaz. Bunu 2 yıldır yapıyorum ve gerçekten işe yarıyor. - Böyle bir tuzağa yakalanan bir kaplumbağanın fotoğraflarıyla onaylanan etkinlik.

turkuć atıştırması bir tuzağa yakalandı

Turkuć atıştırması bir tuzağa yakalandı

Fotoğraf beatkadz, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Turquoises'i atıştırmalık yapmanın doğal yolları arasında, kaplumbağaları ve köstebekleri ittiği varsayılan Talpax hazırlığından da bahsedilebilir. Hint fasulyesi tohumlarının prinasından üretilir. Hint fasulyesi gerçekten de fareler ve fareler gibi benleri ve kemirgenleri kovan kovucu bir bitki olarak bilinir. Bununla birlikte, literatürde veya mevcut bilimsel araştırma sonuçlarında hiçbir yerde, hint fasulyesinin atıştırmalığın kaplumbağalarını caydırması gerektiğine dair onay bulmayı başardım. Bu nedenle, türbülansla mücadelede bu hazırlığın etkinliği sorgulanabilir görünmektedir .

Bunu bildiğim iyi oldu! Turkuć çaylak çok iyi bir yayın balığı yemidir ve genellikle olta balıkçılığı tarafından aranır. Bu yüzden, yakalanan kaplumbağaları balık tutmayı seven bir arkadaşa geçirmeye değer :-)