Gövdeye aşılı dekoratif çalılar

Bir gövdeye aşılanmış dekoratif çalılar , bahçelerinin alışılmadık şekilleri ve bitki biçimleriyle keyif almasını isteyenler için ilginç bir tekliftir. Küçük bir arka bahçe, teras veya balkonun küçük bir alanında bile yetiştirilebilen minyatür ağaçların ilginç bir etkisini elde etmenizi sağlar. Bu sevimli görünümle onlara bakmak genellikle çok kolay. Bir gövdeye aşılanmış en iyi süs çalı çeşitleri ile tanışın !

bir gövdeye aşılı dekoratif çalılar - standart güller

Bir gövdeye aşılanan güller, gül ağacının karakteristik şeklini alır.

Saksıda yetiştirilebilir, tek tek veya çiçekli sıralar halinde ekilebilirler.

Bir gövdeye aşılanmış çalılar - dekoratif ve faydalı değerler

Bir gövdeye aşılanan dekoratif çalılar , bir anaç görevi gören bir bitkiye ilginç süs değerlerine sahip seçilmiş bir çeşidin aşılanmasıyla oluşturulur. Sadece bu durumda aşılama yeri sadece yerin üzerinde değil, anaç tarafından oluşturulan gövdenin üst kısmındadır. Bu sayede minyatür bir ağaca benzeyen karakteristik bir gövde elde edilir .

Bu şekilde, çekici bir alışkanlığa sahip çalıları aşılayabilir, asılı, ağlayan sürgünler, şemsiye veya küresel taç oluşturan ilginç ağaç formları elde edebilir, ayrıca ilginç çiçek açan çalılar elde edebilir , çok sayıda rengarenk çiçeklerle kaplı minyatür gövdeli ağaçlar elde edebilirsiniz .

Güdük aşılama , genellikle aşılama bölgesinin yüksekliğine bağlı olan bitkinin yüksekliğine de karar vermenizi sağlar. Sonuç olarak, aynı süs çalıları, farklı yükseklikteki anaçlara aşılanabilir, bu da ihtiyaca bağlı olarak farklı yüksekliklerde bitki boyları ile sonuçlanır. Bir anaç üzerine dekoratif bir çeşidin aşılanması sayesinde ilginç bir görünüm ve sınırlı boyutun yanı sıra daha dayanıklı, dayanıklı ve bakımı kolay bitkiler de elde edilir. Bir gövdeye aşılanan bu süs çalılarının çoğu, balkonlarda ve teraslarda saksıda büyümek için mükemmeldir, minyatür ev bahçelerinde bile ilginç ağaç formları elde etmeyi sağlar ve ayrıca kentsel yeşilliklerde yaygın olarak kullanılır.

Bir gövdeye aşılanmış çalılar - bakım

Bakımı bir gövde üzerine aşılı süs çalıları sıradan çalı bakımı farklı olmamaktadır. Bu bitkiler ve diğerleri, onlara uygun bir büyüme pozisyonu sağlamayı (belirli bir tür ve çeşidin gereksinimlerine bağlı olarak) ve ayrıca gübreleme ve sulamayı gerektirir. Ayrıca tacın şeklini uygun şekilde keserek düzeltmek, bitkiyi dallanmaya ve kalınlaşmaya teşvik etmek önemlidir. Bir gövdeye aşılanan süs çalılarının bakımının özelliği, bazı türlerin gövdeleri kazıklara bağlamaları ve aşılanmış asil çeşidin sürgünlerini boğmamaları için anaçtan büyüyen sürgünleri uzaklaştırma ihtiyacıdır.

Aşağıda, bahçelerimiz için mükemmel olan, bir gövdeye aşılanmış en ilginç ve popüler süs çalılarından bazılarını sunuyoruz.

gövdeye aşılı süs çalıları - Hakuro Nishiki söğüt

Japon söğüdü 'Hakuro Nishiki', rengarenk yapraklı değerli bir çeşittir.

Gövdeye aşılı çalı olarak kentsel yeşilliklerde kullanılır,

balkonlarda, teraslarda ve bahçelerde tek taş olarak saksılara ekilir.

Bir gövdeye aşılanmış dekoratif çalılar - ilginç türler ve çeşitler

Bir gövdeye aşılanan süs çalılarının çoğu bahçelerimizde bulunabilir, bu harika ve bakımı kolay bir dekorasyondur. Ancak bazıları özel ilgi çekiyor ve son derece çekici. İşte güdük aşılı çalılar arasında favorilerimden birkaçı.

Gövdede aşılı güller

Gül ağaçları olarak da bilinen güdük aşılı güller, yabani bir gülün gövdesinde (anaç) güzel çiçeklerle asil bir gülün tomurcuklanmasıyla oluşur. Gül fideleri çoğunlukla 60 ila 140 cm yükseklikte aşılanır. Yaklaşık 60 ila 90 cm yükseklikte aşılanan en küçük olanlar, balkonlarda ve teraslarda saksıda yetiştirmek için mükemmeldir.

Standart güller - bakım, çeşitleri, nasıl ekilirStandart güller - bakım, çeşitleri, nasıl ekilir

Gül ağaçları olarak da bilinen standart güller, mevsim yaprakları ve güzel çiçekleri olan çalılardır. İndirimlerde harika görünüyorlar ve bahçelerimizdeki temsili yerleri vurguluyorlar. Ayrıca teras veya veranda için mükemmel bir seçimdir. Bahçeniz için hangi ilginç kök gül çeşitlerini seçeceğinizi ve uygun bakımın neye benzediğini görün, bol çiçeklenmelerini sağlayın ve güzel bir gül ağacı alışkanlığını koruyun. Daha...

Uzun gövdeli tırmanma ve yer örtücü çeşitler genellikle daha yüksek gövdelere aşılanır. Sonuç olarak, çiçeklenme sırasında harika görünen şemsiye alışkanlığı olan veya basamaklı sürgünleri olan gül ağaçları elde edilir (bu nedenle bazen kullanılan isim - kademeli güller). Bahçenin karakteristik bir unsuru olarak ayrı ayrı ekilebilir veya çiçekli sıralar oluşturabilirler. Bir gövdeye aşılı güller yetiştirmeye karar verirken , gövdeyi bir kazığa bağlamayı ve alışkanlıklarını korumak için çalıları uygun şekilde kesmeyi unutmayın.

bir gövdeye aşılı süs çalıları - ağlayan söğüt

Gövdeye aşılı süs çalıları olarak çok çekicidirler.

asma, ağlayan sürgünler ile söğütler. Yerin yüksekliğine bağlı olarak

aşılar, küçük çalılar ve hatta ağaç formları olabilir.

Fotoğrafta söğüt Salix integra 'Pendula'

Japon söğüt 'Hakuro Nishiki'

Bir gövdeye aşılanmış bir çalı olarak Japon bütün yapraklı söğüt ( Salix integra ) 'Hakuro Nishiki'küresel taçlı küçük bir ağaç şeklini alır. Rengarenk yaprakları özel bir süsdür. Genç ilkbahar yaprakları beyaz-pembe-yeşildir, ancak zamanla beyaz-yeşile döner ve mevsimin çoğunda böyle kalır. Bitkiler, 0,5 ila 1,5 metreden daha yüksek gövdelere aşılanır. Bu nedenle, çeşitli boylarda bitkiler mevcuttur. Küçük olanlar balkonlarda ve teraslarda saksılar için mükemmeldir, daha büyük olanlar ise bahçede iyi görünen yerlere tek taş olarak veya arka planlarını oluşturan diğer bitkilerle kompozisyonlar halinde ekilebilir. Çekici görünümüne ek olarak, bu söğüt çeşidinin popülaritesi, kolay bakım ve düşük toprak gereksinimleri ile belirlenir. Ancak bitkiye gübre vermeyi unutmamalısınız.Ağacın şeklini ve sıkışmasını korumak için düzenli budama (yoğun budamaya çok iyi dayanır) ve ayrıca özellikle genç örneklerde aşılama alanını kış için güvence altına alır (ağacın tepesinin tamamı agrotextile ile sarılabilir)

Japon bütün yapraklı söğüt "Hakuro Nishiki"

Japon bütün yapraklı söğüt ( Salix integra ) "Hakuro Nishiki" renkli yaprakları olan çekici bir çalıdır, genellikle bir gövdeye aşılanmış ve çekici bir küresel taç ile bulunur. Hem bahçelerde hem de balkon ve teraslarda saksıda yetiştirmeye uygundur. Çekici bir görünüme sahip ve aynı zamanda büyümesi oldukça kolay bitkiler arayanlar için ilginç bir öneridir. Daha...

Ağlayan söğüt Iwa

Iwa söğüt ( Salix carpea pendula ), gövdeye aşılanan en güzel söğüt çeşitlerinden biridir.ağlamak, sürgünler asılı hakkında. Ağlayan karakteri nedeniyle bahçeye melankolik bir hava katar ve bizi hayatlarımız üzerinde düşünmeye teşvik eder. Yeni başlayan bahçıvanlar için önerilen, tamamen dona dayanıklı ve yetiştirmesi kolay bir bitkidir. Toprak gereksinimleri yüksek değildir, ancak düzenli olarak sulamayı unutmamalısınız çünkü diğer söğütler gibi nemli toprakları sever. Nem seven tercihlerinden yararlanarak, harika görünecek sarkan sürgünlerin olduğu bir göletin kenarına dikmeye değer. Aynı zamanda balkon tencere ve konteynerler için mükemmeldir ve hava kirliliğine karşı dayanıklılığı nedeniyle şehirlerde iyi çalışır. Bu söğüdün ek bir dekorasyonu, geçen yılki sürgünler boyunca, Mart'tan Nisan'a kadar, yapraklar gelişmeden önce bile ortaya çıkan altın sarısı bazdır. Değerlidirler,arılar için erken ilkbaharda fayda.

bir gövdeye aşılı süs çalıları - Avrupa karaçam Pendula

Bir gövdeye aşılı Avrupa Karaçam 'Pendula'

Avrupa Karaçam 'Pendula'

Karaçam ( Larix decidua) 'Pendula' oldukça değerli bir asma karaçam şeklidir. Bunun, biraz farklı özelliklere sahip olabilecek sürünen bir dizi karaçam türü için toplu bir isim olduğunu bilmeye değer. Bununla birlikte, en popüler olanı bir gövdeye aşılama ile elde edilen formlardır., ağlama alışkanlığına sahip muhteşem kozalaklı ağaçların elde edildiği sayesinde. Zengin, orta derecede nemli toprakta en iyi güneşte büyürler. Daha da önemlisi, karaçam, onu diğer kozalaklı ağaçlardan ayıran kış için iğne bırakan bir bitkidir. Çekiciliği vardır, çünkü ilkbaharın başlarında ortaya çıkan genç iğneler başlangıçta canlı yeşil renktedir, sonra düşmeden önce sonbaharda sararmak üzere koyulaşırlar. Bu nedenle sonbaharda, bu bitki yaprak döken çalıların ateşli güneşli renkleri ile mükemmel uyum sağlar.

Bunlar, elbette, bir gövdeye aşılanmış süs çalılarından sadece birkaçı . Ancak bu örnekler, bu şekilde ne kadar sıra dışı ve inanılmaz derecede güzel bitki formlarının elde edildiğini göstermektedir. Bu nedenle, bahçelerinize, balkonlarınıza ve teraslarınıza uygun bir gövdeye aşılı süs çalılarını bağımsız olarak aramanızı tavsiye ederim.