Domates yapraklarındaki lekeler - nedenleri, önlenmesi, tedavisi

Domates yapraklarındaki lekeler, hem toprakta hem de örtü altında yetişen bitkilerde sık görülen bir semptomdur. Çoğunlukla beyaz, sarı veya kahverengi lekeler veya diğer semptomların eşlik edebileceği küçük lekelerdir. Uygun olmayan bakım, döllenme hataları veya bir hastalık ya da haşere saldırısı sonucunda ortaya çıkarlar. Domates yapraklarındaki lekelerin nedenlerini ve bununla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.

Domates yapraklarındaki lekeler

Domates yapraklarındaki lekeler

Domates yapraklarındaki beyaz lekeler birçok farklı nedeni gösterebilir. Bu nedenle, bu noktalara yakından bakmak ve bunlara eşlik eden diğer semptomları kontrol etmek önemlidir.

Domates yapraklarında hızla kaynaşan küçük, yuvarlak, beyaz lekeler ve beraberindeki beyaz, toz halindeki kaplama, bitkinin külleme ile enfekte olduğunu gösterir . Önce bitkinin alt kısımlarındaki yaprakları etkileyen, ancak hızla yukarı çıkan bir mantar hastalığıdır ve ayrıca saplarda, yaprak saplarında ve çanak çömleklerinde beyaz toz halinde bir kaplama oluşur. Yüksek sıcaklık ve hava nemi, külleme oluşumunu kolaylaştırır.

Bitkinin ilk belirtileri fark edildikten sonra bu hastalığa karşı ilaçlama yapılmalıdır. Genellikle kimyasal pestisit kullanımından kaçındığımız arsadaki mahsullerde, doğal çay ağacı özüne dayalı ve organik tarımda kullanım için onaylanmış olan Timorex Gold 24 EC'yi domates küfüyle mücadele etmek için kullanabiliriz. Domates küllemesine karşı, bu preparatı litre suya 5-10 ml miktarında dozlayın. Bu miktar bir domates mahsulünün 10 m² üzerine püskürtülebilir. 7-10 gün aralıklarla 4'e kadar ilaçlama yapılır. En iyi sonuçlar için, Timorex Gold'u dönüşümlü olarak Topsin M 500 SC fungisit ile kullanmaya değer.

külleme ve tüylü küfToz halinde küf ve tüylü küf - mücadele

Bahçelerimizdeki ve evlerimizdeki bitkileri tehdit eden hastalıklar arasında, yalnızca belirli bir bitki grubuna saldıranlar var, aynı zamanda çok evrensel olanlar da var - bir meyve bahçesinde, manavda veya bahçede yetişseler de her tür bitkiye saldırıyorlar. dekoratif, terasta veya dairede. Son hastalık grubu şüphesiz külleme içerir. İşte onu nasıl tanıyacağınız ve etkili bir şekilde savaşacağınız. Daha...

Domates yapraklarındaki beyazımsı, nekrotik lekeler de daha tehlikeli bir hastalığa, yani domates bakteriyel kanserine işaret edebilir.. Bu hastalığın ilk belirtileri domates yapraklarının kıvrılması ve kurumasıdır. Yavaş yavaş, bu semptomlar, üzerinde sarı-kahverengi bir renk değişikliğinin göründüğü ve tüm bitkinin solmaya başladığı sonraki yaprakları içerir. Saplarda ve yaprak saplarında kahverengi veya neredeyse siyah çizgiler ve bazen de bej kanserler vardır. Ne yazık ki, domates bakteriyel kanser durumunda, enfeksiyonlu bitkilerin kökleri kazılarak tamamen uzaklaştırılması gerekir. Yakılmaları gerekir. Kalanlara Miedzian 50 WP gibi bakır müstahzarları püskürtülmelidir. Püskürtme 7 günde bir tekrarlanır. Örtü altındaki mahsuller durumunda, hava nemini de düşürmeye değer. Hasattan sonra mahsulün tamamı kaldırılmalı ve tünel, sera ve aletler dezenfekte edilmelidir. Hastalığın tekrar etmesini önlemek için en az 3 yıl domates yetiştirmemek en iyisidir.

domates yaprağı kıvrımıDomates yaprağı kıvrılması - nedenleri, önlenmesi, tedavisi

Domates yaprağının kıvrılması, bu popüler sebzelerin hem toprakta hem de örtü altında yetiştirilmesinde yaygın bir sorundur. Domates yaprağının kıvrılmasının nedenleri, bakteriyel kanser olan çok tehlikeli bir hastalıkla ilişkilendirilebilir, ancak daha çok yanlış bitki bakımı ve döllenme hatalarından kaynaklanır. Daha...

Çoğu zaman, domates yapraklarındaki beyaz lekeler de haşere beslemesinin sonucudur. Yaprağın üst yüzeyinde, genellikle yaprak kenarlarında küçük, beyazımsı, yuvarlak lekeler oluşursa, bu, gece gölgesinin beslendiğini gösterebilir . Yaprak kırıntısı ile beslenen larvaları olan bir sinek. Beslenmeleri sonucunda yapraklarda mayın adı verilen tek, dar koridorlar belirir. Larvalar olgunlaştıkça yapraklar üzerindeki mayınların sayısı ve boyutu artar ve şiddetli hasarla yapraklar ölür ve bitkiden kolayca düşer. İçin domates üzerinde yaprak madenciler mücadele2,4 g'lık bir ambalajı 6 litre suda çözerek Mospilan 20 SP'yi kullanabilirsiniz. İlaçlama 7-10 gün sonra tekrarlanmalıdır. Büyüme mevsimi boyunca 2'den fazla ilaçlama yapılmamalıdır.

Domates yaprağı lekeleri , iki trips türünden birinin beslenmesinin sonucu da olabilir. Domates yapraklarında yaşlandıkça bej renge dönüşen birkaç milimetrelik düzensiz, beyazımsı lekeler Batı triplerinin beslendiğini gösterebilir. Genellikle bu haşerenin dışkısı lekelerin etrafında siyah, parlak ve hafif kabarık noktalar şeklinde görülür. Domates yapraklarının ana damarlarında bulunan oldukça benzer gümüşi beyaz lekeler, zamanla tüm yaprak yüzeyini kaplayan ve tütün şeritleriyle beslenmenin sonucudur. Enfekte yapraklar sararır ve zamanla ölür. Yukarıda bahsedilen Mospilan 20 SP, yaprak madencilerinde olduğu gibi tripslerle savaşmak için kullanılabilir. Kimyasal pestisitlerden kaçınmak istiyorsak , domates üzerindeki trips, 40 ml ajanı 10 l suda çözerek doğal Agricolle konsantre preparatı ile de mücadele edebilir.

Domates için ısırgan gübresi.  Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?Domates için ısırgan gübresi. Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?

Isırgan ve domates göze çarpmayan bir ikili, ancak domatesler için ısırgan gübresini kullanarak harika sonuçlar elde edeceğiz! Domateslerin deli gibi büyümesi için ısırgan gübresinin nasıl yapılacağını ve uygulanacağını görün! Sağlıklı ve yakışıklı domateslerin kanıtlanmış ekolojik yolunu keşfedin :-) Devamı ...

Domates yapraklarındaki sarı veya kahverengi lekeler , sera örümceği akarının beslendiğini gösterebilir . Bu lekeler yaprakların üst tarafında görülür, dikdörtgen şeklinde olabilirler, çeşitli şekil ve boyutlarda olabilirler, ancak her zaman daha koyu bir merkeze sahiptirler. Lekeli yaprakların dibinden minik kırmızı zararlılar görülebilir. 10 litre su başına maddenin 4 ml oranında çözündürülmelidir Karate Zeon 050 CS yararlıdır için mücadele örümcek akarları . Kullanılabilecek diğer bir önlem, yukarıda bahsedilen Agricolle olacaktır.

Yaprağın alt tarafında gri-kahverengi veya mor kadifemsi kaplamanın görülebildiği domates yapraklarındaki sarı lekeler, domateslerin bir hastalık - domates kahverengi yaprak lekesi ile enfekte olduğunu gösterir . Bu lekeler zamanla kahverengiye döner ve boyutları artar. Bu hastalık ilk olarak bitkinin alt kısmındaki yaprakları etkiler. Semptomları fark ettikten sonra, bitkilere her 7-10 günde bir Topsin M 500 SC püskürtmeye başlayın, 1.5 ml maddeyi bir litre suda çözün. Etkinliği artırmak için, Amistar Opti 480 SC ile dönüşümlü olarak kullanılmaya değer (bir litre suda 2,5 ml ajanı çözün).

Mantarın karakteristik, kabarık, gri kaplaması olan sarımsı veya gri-kahverengi lekeler , domateslerin gri küfle enfekte olduğunu gösterir . Bahçelerde ve arsalarda bulunan bitkilerin en sık görülen mantar hastalıklarından biridir. Enfekte domates yaprakları kururve gövdelerde grimsi veya kahverengimsi, oldukça yavaş büyüyen çeşitli boyutlarda yamalar oluşur, mantar kaplaması ile kaplanır. Hastalığın ileri evresinde lekenin altındaki kök çukurlaşır. Meyve de çürür. Gri küfün domateslere yayılmasını azaltmak için, bitkilerin istila edilmiş kısımlarını ve bütün bitkileri çıkarın, havadaki nemi azaltmak için seraları ve tünelleri havalandırın ve sulama sırasında bitkilerin tamamını serpiştirmeyin (su doğrudan toprağa). Kontroller, kahverengi domates yaprak lekesi ile aynıdır . Yukarıda belirtilen Topsin ve Amistar ajanlarına ek olarak, Switch 62.5 WG ajanı domates üzerindeki gri küflere karşı da kullanılmaya değerdir (ajanın 10 g'ını 10-12 litre suda eritin, bu da mahsulün 100 m2'sini püskürtmek için yeterlidir).

Gri küf - semptomlar, doğal kontrol, püskürtmeGri küf - semptomlar, doğal kontrol, püskürtme

Gri küf, bitkilerde en sık görülen mantar hastalıklarından biridir. Bahçede gri küf çok çabuk yayılır. Bu nedenle, gri küfle nasıl mücadele edileceğini ve bitkilerimizde gri küfün ilk belirtilerini gördüğümüzde ne yapılacağını bilmeye değer. Bu bitki hastalığını önlemenin en iyi doğal yöntemlerini öğrenin ve gri küfe karşı hangi ilaçlamanın en etkili olduğunu öğrenin. Daha...

Domates yapraklarındaki koyu kahverengi, yuvarlak veya hafif köşeli, sinirle sınırlı noktalar bitkinin alternaria ile enfekte olduğunu gösterebilir. Bu hastalık, özellikle sıcak ve nemli havaların olduğu yıllarda öğütülmüş domatesleri etkilerken, seralarda ve folyo tünellerde çok daha az görülür. Lekeler başlangıçta alt yapraklarda görülür , daha sonra yukarıdakilerin yanı sıra gövde ve yaprak saplarını içerir. Alternariosis ayrıca koyu kahverengi veya siyah, kösele, hafif girintili lekelerin göründüğü meyveleri de etkiler. Mythos 300 SC, Ridomil Gold MZ Pepite 67.8 WG ve Signum 33 WG bu hastalıkla savaşmak için önerilmektedir. Tedbirler en iyi 7-10 günlük aralıklarla dönüşümlü olarak kullanılır.

Domates yapraklarında meydana gelen kahverengi veya siyah yuvarlak, halka şeklinde düzensiz noktalar , domatesin kahverengi yaprak lekesini işaret eder . Bu hastalığın ek bir semptomu, yaprak kıvrılması ve şiddetli bodurluktur. Viral bir hastalıktır ve enfekte olmuş bitkiler uzaklaştırılmalıdır. Virüsler daha önce bahsedilen tripler tarafından bulaşabilir, bu nedenle domates yapraklarında kahverengi lekenin önlenmesinde bu zararlıları kontrol etmek çok önemlidir.

Domates hastalıkları ve kontrolüDomates hastalıkları ve kontrolü

Domates hastalıkları bitkilerin ölümüne ve büyük verim kayıplarına neden olur. Bu nedenle bitkileri sistematik olarak incelemek ve domates hastalıklarının ilk rahatsız edici semptomlarına hızlı tepki vermek çok önemlidir. Bunlar domateslerin en sık görülen ve çok ciddi hastalıkları ve amatör yetiştiriciliğinde kontrolüdür. Kendi arazinizden sağlıklı ve lezzetli domatesler elde etmenin yollarını keşfedin! Daha...

Domatesin yapraklarında bazen sarı kenarlıklı küçük siyah noktalar da görebiliriz . Bunlar domateste bakteriyel beneklenmeyi gösterebilir.. Bu hastalık tarla yetiştiriciliğinde oldukça yaygındır, ancak örtü altında nispeten nadirdir. Domateslerin bu hastalığa yakalanması sonucunda düzensiz, küçük, başlangıçta sulu ve koyu yeşil, ardından sarımsı bir bordürle çevrili koyu kahverengi ve siyah lekeler sadece yapraklarda değil sürgünlerde, yaprak saplarında, pedinküllerde ve sepallarda da görülür. Meyve üzerinde ise 1-2 mm çapında çok küçük siyah benekli lekeler oluşur. İstila edilmiş bitkiler derhal kaldırılmalı ve yakılmalıdır. Bu hastalığın diğer, hala sağlıklı olan domates çalılarına yayılmasını sınırlamak için sulama sırasında bitkileri serpiştirmekten kaçınmalı (sadece toprağa sulama), tüm ekim ve hasat işlerini bitkiler kuruyken gerçekleştirmelisiniz. Sıcak ve nemli havalarda bitkilere 7-10 günde bir bakır preparatlar püskürtün,Miedzian 50 WP gibi. Hem önleyici hem de müdahaleci bitkilere grevit özü bazlı bir müstahzar - Grevit 200 SL püskürtülmelidir.

Son olarak, domates yaprağı lekelerinin bir nedeni daha tartışılmaya devam etmektedir , yani yanık hastalığı. Domates yapraklarındaki patates küfünün belirtileri başlangıçta gri-yeşil, daha sonra kahverengi veya siyah lekelerdir, hızla tüm yaprak bıçağına yayılır ve enfekte yapraklardan ölür. Yaprakların altında beyaz bir mantar tabakası görülebilir. Domates üzerindeki patates küfü de meyveyi etkiler. Bu domates hastalığıyla mücadele etmek için Miedzian 50 WP ve Acrobat MZ 69 WG gibi müstahzarlar kullanılır. Bu önlemlerin her ikisi de hem toprakta hem de örtü altı yetiştiriciliğinde kullanılabilir. Ek olarak, örtü altında domates yetiştiriciliğinde, patates yanıklığının kontrolünde Amistar Opti 480 SC ve tarla yetiştiriciliğinde - Amistar 250 SC kullanılabilir.

Makalede listelenen domates yapraklarının hastalık ve zararlılarına karşı korunma önlemleri mağazamızda sipariş edilebilir. 24 saat içinde yüksek kaliteli ürünler, verimli hizmet ve sevkiyat garantisi veriyoruz. (bitkileriniz zaten hastalandığında ve hızlı bir şekilde püskürtmeniz gerektiğinde önemlidir ). Mağazaya gitmek için aşağıdaki düğmeye basın :-)