Ortancaları gübreleme. Ortancaları nasıl, ne zaman ve neyle gübrelemeli?

Ortancalar ( Ortanca ), güzel çiçekler üreten en popüler bahçe çalılarından biridir. Ancak bitkiye doğru miktarda besin sağlamazsak çiçekler o kadar iyi gelişmeyecektir. Bu yüzden ortancayı uygun şekilde gübrelemek çok önemlidir . Ortancaların nasıl düzgün bir şekilde gübreleneceğini ve hangi ortanca gübresinin seçileceğini görün, böylece bu çalılar bol miktarda çiçek açar ve sağlıklı bir şekilde büyür!

ortancaları gübreleme

Ortancaları nasıl, ne zaman ve neyle gübrelemeli?

Seçilen ortanca gübresi, çiçeklenme yoğunluğunu , elde edilen ortanca çiçeklerinin rengini veya bitkinin kışlayacağı durumu etkileyebilir. Bahçe dükkanlarında, uygulama yöntemine ve elde ettikleri etkilere göre farklılık gösteren çok geniş bir ortanca gübresi yelpazesi vardır. Dürüst olmak gerekirse, söylemesi zor olan o kadar çok var ki. Peki, en iyi ortanca gübre ne tür olacak ?

Öncelikle organik (doğal) gübreler ile mineral gübreler (granül, sıvı veya jel) arasında ayrım yapmamız gerekiyor.

Ortancaları gübrelemenin temeli , aşağıdaki gibi organik gübreler olmalıdır :

  • kompost (mahsul kalıntılarından veya bir bahçe mağazasından satın alınan hazır granül komposttan elde edilen)
  • gübre (taze olamaz, iyi kompostlanmış gübre veya bahçecilik mağazalarında satılan hazır granül gübre olmalıdır)
  • biohumus (solucan dışkılarına dayalı sıvı gübre).

Kompost ve gübre, ortancaların çalıların altına serpilmesi ve toprağın üst tabakasıyla karıştırılmasıyla uygulanır , ancak bitki köklerine zarar vermeyecek kadar yumuşaktır. Biohumus ise su ile seyreltilerek bitkilere su verilir . Organik gübreler, toprağın uygun yapısını ve verimliliğini korumaya yardımcı olan organik maddeler ile bitki büyümesini, çiçeklenme bolluğunu ve dona dayanıklılığı etkileyen mineralleri içerir.

Bununla birlikte, genellikle organik gübrelerdeki mineral miktarı yetersiz kalır ve gerçekten güzel renkli ve bol miktarda çiçek açan ortancalara sahip olmak istiyorsak, mineral gübreler de kullanmamız gerekir .

ortancalar için gübreler

Ortancalar için gübreler - sıvı ve granül

Fotoğraf Hedef

Ortancaların gübrelenmesi için, bu çalıların ihtiyaçlarına uygun bir bileşime sahip özel mineral gübreler kullanmak en iyisidir . Ortancalarda kloroza ve dolayısıyla yaprakların sararmasına neden olan kalsiyum içerdikleri için evrensel gübreler kullanmamalıyız. Bununla birlikte, orman gülleri ve diğer funda bitkileri için gübreler, ortancaları döllemek için kullanılabilir.

Ortancalar için mineral gübreler 2 temel gruba ayrılabilir:

1. Granül ortanca gübreleri

Bu gübreler, Nisan'dan Ağustos'a kadar çalıların altına serpilir ve her 4 haftada bir doz gübre verilir. Bu gruptaki bir gübre örneği, eser elementler içeren Hedef ortanca gübresidir.

Bu grupta, 3 aydan fazla süreyle besin salgılayan Substral asitleştiricili ortancalar için 100 günlük gübre gibi yavaş etkili granül gübrelerden de bahsetmeye değer. Bu durumda, ilkbaharda çalıların altına serpilen bir doz gübre, tüm bahçe mevsimi için yeterlidir. Bu, ortancayı döllemeyi çok kolaylaştırır.

Ek olarak, bir asitleştirici Substral içeren ortancalar için yukarıda belirtilen gübre, bir pakette iki ürün içerir. Ortancalar asidik veya hafif asidik topraklarda daha iyi büyüdüğünden , gübreye bir asitlendirici dahil edildi ve ortanca için en uygun toprak pH'ını sağladı . Sonuç olarak, gübre bileşenleri bitki tarafından daha iyi emilir. Gübre oldukça verimlidir ve bitki bol ve bol çiçek açar. Ortancaların sorunsuz ve en kolay gübrelenmesi için bir gübre arıyorsanız , Substral'ın teklifi burada mükemmel olacaktır .

Asitleştiricili ortancalar için bir gübre Substral

2. Sıvı ve suda çözünür ortanca gübreleri

Bu tür gübreler sulama için su ile seyreltildikten sonra kullanılır. Bu gübrelerin bileşenleri bitkiler tarafından hızla emilir, bu nedenle mineral eksikliklerinin belirtilerini fark ettikten sonra (örn . Ortanca çalıları zayıf çiçek açtığında ve yaprakları daha az geliştiğinde ve yoğun yeşil rengini kaybettiğinde ) müdahaleli gübreleme için uygundurlar . Birçoğu yapraktan püskürtme ile de uygulanabilir. Sıvı gübreler, kaplarda yetişen ortancaları gübrelemek için de harikadır . Bu grup, diğerleri arasında Ortancalar için Florovit, Ortancalar için Hedef Mikro elementli çiçek buketleri, ortancalar için Agrecol Gübre, ortancalar için Substral Büyü Gücü.

Son zamanlarda , görevi ortanca çiçeklerini daha iyi renklendirmek olan gübreler gittikçe daha moda hale geldi . Bunlar renklendirici gübreler:

  • Agrecol Blue Hydrangea boyama gübre, Biopon Blue Hydrangea, Pembe ortancaların maviye dönmesine neden olan Hedef mavi ortancalar için yoğun renk gübre
  • Biopon Pink ve kırmızı ortancalar gibi pembe ve kırmızı ortancaların rengini artıran gübreler.

Bununla birlikte, birçok ortanca çeşidi durumunda, çiçeklerin renginin sadece çeşitliliğin bir özelliği olduğunu ve bu rengi gübreleme kullanarak zorla değiştirmeye değmediğini unutmayın . Genellikle, uygun gübreleme yardımı ile ortanca çiçeklerinin rengini maviden pembeye (bu amaçla, toprağın pH'ı yükseltilir, yani asit giderici gübrelerin kullanımı) veya tam tersi - pembeden maviye (bunun için toprağı asitlendirmeniz, yani pH değerini düşürmeniz gerekir) değiştirebilirsiniz. Öte yandan beyaz çiçekli ortancalarda çiçeklerin rengini değiştiremezsiniz.

Ortanca neden rengini kaybeder?Ortanca neden rengini kaybeder?

Ortanca çiçeklerinin yoğun renkleri, bu çalıları yatak takımları için harika bitkiler yapar. Onları bahçeye dikerek mümkün olduğu kadar uzun süre dekore etmelerini istiyoruz. Bu arada, ortanca çiçeklerin veya yaprakların rengini kaybeder. O zaman pek güzel görünmüyor. Ortancanın neden rengini kaybettiğini ve sonra ne yapacağını öğrenin. Daha...

Jel formundaki ortanca gübrelerinden (örn. BIOPON ortanca jeli, Agrecol Mineral ortanca jeli), kalın kıvamları sayesinde standart sıvı preparatlardan daha verimli ve daha zengin bir formüle sahip olduğundan bahsetmeye değer . Bu gübreler, bahçıvanlar tarafından henüz iyi test edilmemiş bir yeniliktir. Üreticilerin beyan ettiği kadar çalışıp çalışmadıklarını ve onlar için daha fazla ödemeye değer olup olmadığını zaman gösterecek.

Ortancaları ne zaman ve ne sıklıkla döllemek için?

Ortancaların döllenmesi erken ilkbaharda (Mart-Nisan) başlamalı ve çiçeklenme dönemi boyunca devam etmelidir . Yoğun büyüme ve çiçeklenme döneminde (ilkbahar-yaz), ortancalar 1-2 haftada bir sıvı gübre ile veya 1-2 ayda bir granül gübrelerle gübrelenir. Ortancalara ilkbaharda bir kez yavaş salınan gübreler ve organik gübreler verilir.

Bitkilerin büyümesini sağlayan azot ilavesiyle ortancaların mineral gübrelerle gübrelenmesi Ağustos ayı sonunda tamamlanmalıdır . Bu sayede çalıların kış uykusuna hazırlanmasını kolaylaştıracağız.

Sonbaharın sonlarında, gübre veya kompost kullanarak organik gübreleme uygulamaya değer. Ağustos ayının sonundan Ekim ayına kadar sonbahar gübreleri ayrıca fosfor-potasyum (azot içermeyen) olabilir. Önümüzdeki yıl çiçek tomurcuğu oluşumunu destekler ve bitkilerin dona dayanımını güçlendirir. Satılık sonbahar gübresi olmadığından, tipik olarak ortancalara yöneliktir, süs bitkileri için bir sonbahar gübresini seçebilirsiniz.

Ortancaların yapraklarındaki lekelerOrtancaların yapraklarındaki lekeler. Nereden geliyorlar ve onlara nasıl davranılır?

Ortancaların yapraklarındaki lekeler farklı renk ve şekillerde olabilir. Görünüşleri genellikle mantar hastalıklarından veya yetiştirme hatalarından kaynaklanan ciddi sorunlara işaret eder. Ortanca yapraklarındaki lekelerin nereden geldiğini ve bitkilere bu tür lekelerle nasıl muamele edileceğini görün. Daha...

Ortanca gübreleri nasıl dozlanır?

Sağlıklı büyüyen ortancalar ağır gübreleme gerektirmez . Bu tür çalılar için yıllık kompost gübrelemesi yeterlidir. Bununla birlikte, ortancaları beslemeye açık bir ihtiyaç olduğunda, sıklıkla ancak küçük dozlarda döllenmeleri gerekir. Çok fazla gübreleme çalılara zarar verir. Kaplarda yetiştirilen ortancalar özellikle aşırı gübrelemeye karşı hassastır . Çok bileşenli mineral gübreler söz konusu olduğunda, bir ortanca çalı için en uygun gübre dozu genellikle 30-40 g gübresidir (ancak her zaman gübre ambalajında ​​verilen dozu kontrol edin). Kaplarda büyüyen genç çalılar ve ortancalar bu dozun sadece 1 / 3'üne ihtiyaç duyar!

Granül gübreler, zemin (20 cm derinliğe kadar) ve malçla karıştırılır ve daha sonra yoğun bir şekilde sulanarak çalışmaya başlayabilirler. Organik gübreler, granül gübreler gibi, ortanca çalılarının etrafına yayılır ve doğrudan kütüklerin ve sığ köklerin yanına yerleştirilmemeye çalışılarak toprakla karıştırılır . Sıvı konsantreler ve jel gübreler, üreticinin ürün etiketinde verilen talimatına göre suda seyreltilir ve ardından bitkiler bunlarla sulanır veya yapraktan sprey uygulanır.

Ortancalar için kaliteli gübreler rehberimizin mağazasından sipariş edilebilir. Cazip fiyatlar ve hızlı teslimat garantisi veriyoruz. Teklifi görüntülemek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

MSc. Agnieszka Lach