Saksı eğrelti otları - bakım ve önerilen türler

Saksı eğrelti otları , iç mekan bitkileri arasında havayı temizleme konusunda en büyük yeteneğe sahiptir. Toksinleri etkili bir şekilde emer ve yoğun terleme sayesinde havayı nemlendirir. Dekoratif değerleri de inkar edilemez. Saksı-eğreltiotu türlerinin seçimi çok geniştir, ancak hepsi yaşam koşullarına uygun değildir. Evde yetiştiriciliği için en iyi eğrelti otlarını tanıyın ve saksı eğrelti otlarının bakımının nasıl görünmesi gerektiğini görün, böylece yıllarca sulu yeşil, sağlıklı yapraklarla süslenecekler.

otlu eğrelti otları

Saksı eğrelti otlarının çekici yaprakları vardır

Saksı eğrelti otlarının bakımı

Saksı eğrelti otlarının yetiştirilmesinde, çok fazla dağınık ışığın olduğu bir yer en uygunudur. Bazı eğrelti otu türleri de kısmi gölgede başarılı olur. Eğrelti otunun özellikle yaz aylarında doğrudan güneş ışığına maruz kalacağı yerler uygun değildir. Güçlü güneş yaprakları yakar.

Eğrelti otları, yüksek hava nemi gerektiren nemli ormanlarda ağaç dallarında büyüyen veya ağaç dallarında büyüyen bitkilerdir. Bu nedenle , saksılı eğrelti otlarının bakımında önemli adımlar şunlardır: düzenli yaprak serpme ve sık sulama.

Eğrelti otlarını kireçten arındırılmış suyla sularız , çünkü bunların çoğu substratın düşük pH'ına ihtiyaç duyar. Yetiştirme için asidik bir substrat kullanıyoruz. En iyi seçenek eğrelti otları için özel bir alt tabaka satın almaktır. Mart ayından Ağustos ayına kadar eğrelti otlarını düzenli olarak sıvı eğreltiotu gübre uygulayarak gübreliyoruz.

Büyüme mevsimi boyunca saksı eğrelti otları yetiştirmek için en uygun sıcaklık 18-21 ° C'dir. Kış uykusu sırasında, sıcaklık 15-18 ° C arasında biraz daha düşük olmalıdır.

Saksıdaki eğrelti otlarının bakımı her zaman kolay değildir. Özellikle güneş ışığı miktarının az olduğu ve ısınma nedeniyle dairelerdeki havanın kuru olduğu sonbahar-kış döneminde. Daha sonra bitkiler genellikle saksı eğrelti otlarının hastalıklarından ve zararlılarından rahatsız olur. Bu nedenle, evde yetiştirmek için eğrelti otu türlerini seçerken , en dirençli ve en az talepkar olana yaslanalım.

Seçimi kolaylaştırmak için, açıklanan türlerin ayrıntılı yetiştirme gereksinimleri tabloda sunulmuştur.

Saksı eğrelti otlarının bakımı

Pot eğreltiotu türleri

1. Yüksek nefrolepis, eğrelti otu ( Nephrolepis exaltata )

Uzun nefrolepis, evlerde ve kamusal alanlarda yetiştirilen en iyi bilinen eğrelti otu türüdür . En yaygın çeşitler: 'Pulmosa' (koyu ve parlak yapraklar) ve 'Roosveltii' (oluklu yapraklar). 'Can Can' ve 'Corditas' (çentikli ve çentikli yapraklı), 'Norwoodii' (çift iğneli ve fırfırlı yapraklı) ve 'Whitmanii' (çok ince ve çok kıvrılmış yapraklı) çeşitleri de ilgiyi hak ediyor.

pot eğrelti otları - yüksek nefrolepsis

Saksı eğrelti otları - yüksek nefrolepsis

Nefrolepisin popülaritesi, piyasada bulunabilirlik ve yetiştirme kolaylığından kaynaklanmaktadır. Dikkat ve uygun bakım gerektirdiği doğru olsa da ihmal edilmeye dirençli bir eğrelti otu olarak kabul edilir . Nefrolepsis, havayı zararlı maddelerden (formaldehit ve ksilen) arındıran değerli ev bitkileridir.

Nephrolepis, kuru havaya, cereyanlara, mutfaktan çıkan gaz dumanlarına, sigara dumanına ve yaprakları parlatmak için hazırlanan preparatlara tolerans göstermez. Sararma, kuruma ve yapraklarla reaksiyona girer.

Bu çömlek eğrelti otu en iyi dağınık ışık alan odalarda büyür . Ayrıca gölgeyi tolere eder, ancak doğrudan güneşe dayanamaz. Özellikle yaz aylarında yaprakların kolay zarar gördüğü dönemlerde. Bol sulama (ilkbahar ve yaz aylarında haftada 2-3, kışın ise haftada en az bir kez) ve günlük yağmurlama gerektirir. Çok az nem, hızla yaprak kaybına neden olur.

2. Adiantum, çiğ olmayan ( Adiantum capillus veneris )

Adiantum, 30-40 cm yüksekliğe kadar büyüyen hassas bir yapıya sahip narin bir eğrelti otudur . Yaprakları, ginkgo biloba (Gingko biloba) yapraklarını andıran şekildedir. Çok hızlı büyüme (bir sezonda boyutunu iki katına çıkar) ve hızlı yenilenme ile karakterizedir.

pot eğrelti otları - adiantum

Saksı eğrelti otları - adiantum

Adiantum, çekici görünümüne rağmen, solma ve solma kolaylığı nedeniyle nefrolepis kadar popüler değildir. Bu, değişen yerlere karşı yüksek hassasiyetten kaynaklanmaktadır. Satın alıp eve getirildiğinde, bu eğrelti otu uzun bir iklime alışma süreci gerektirir . Bu dönemde yapraklar kuruyabilir. Daha sonra yere yakın kesilmeli ve bir süre sonra tekrar büyümeye başlayacaklardır.

Bitki dairemizdeki şartlara alıştığında uygun bakım ile herhangi bir soruna neden olmaz. Saksıdaki toprak nemli tutulmalı ancak bitkinin suda kalmasına izin verilmemelidir. Kalan su yaprakların solmasına ve kıvrılmasına neden olur. Yaz aylarında, her 2 haftada bir sulama yaparken, üreticinin önerdiği dozun yarısını kullanarak suya sıvı gübre ekleyin. Adiantum, kuzey penceresinin eşiğinde en iyi şekilde hissediyor . Çok yoğun ışık, bu eğrelti otunun yapraklarını soluklaştırır.

3. Yassı somon, geyik boynuzu ( Platycerium alcicorne )

Yassı somon, en egzotik görünüme sahip bir eğrelti otudur . Yapraklar 70 cm uzunluğa kadar uzar, gri-yeşil renklidir ve karakteristik olarak çatallıdır. Bitkinin dibinde yapraklar kase şeklindedir. Alt yapraklar büyük, yuvarlaktır ve zamanla kahverengiye döner. Doğal koşullar altında, alt yapraklar su deposu görevi görür. Fincan şeklindeki yapraklar kademeli olarak tabandan ölür ve bir humus tabakası oluşturur.

pot eğrelti otları - geyik boynuzları

Saksı eğrelti otları - geyik boynuzları

Bu eğrelti otu kuru havaya çok dayanıklıdır ancak haftada bir veya iki kez serpilmesi faydalıdır. Çok gevşek bir alt tabaka gerektirir. Bitkiyi yosun, ağaç kabuğu veya ezilmiş polistiren ile karıştırılmış turba toprağına dikmek en iyisidir. Tavandan asılan kaplarda harika görünüyor. Bakım sırasında yapraklar ovalanmamalıdır. Bitkinin kuru havayla baş etmesine yardımcı olan bir tüy tabakası vardır. Toz yapraklarını temizlemek için yumuşak su serpin.

4. Yavrular ( Asplenium nidus )

Paronychia, düzenli, huni şeklinde bir rozet oluşturan tüm kenarlar, parlak, açık yeşil yapraklar ile karakterizedir. Bu eğrelti otunun yaprakları 1 m'ye kadar ulaşabilir . Çeşitliliğe bağlı olarak dalgalı, pürüzlü, dar veya geniş olabilirler.

pot eğrelti otları - paronişi

Saksı eğrelti otları - paronişi

Doğada yağmur suyunu toplamak için yapraklardan yapılmış bir huni kullanılır. Bu nedenle, ayağı sularken, su akışı iç tarafa yönlendirilmelidir (bromeliadlarda olduğu gibi). Çevre ılık su ile sulanmalıdır.

Bakımı kolay olan ve apartman koşullarını oldukça iyi tolere eden bir eğrelti otu türüdür . Yer değişikliklerine kötü tepki verir ve taslaklardan hoşlanmaz. Parnellus, optimum koşullar altında çok hızlı büyür ve boyutunu bir yıl içinde ikiye katlayabilir. Büyümesini yavaşlatmak için sıkı bir kapta büyütün. Her iki ayda bir yapraklara, terlemeye bağlı su kayıplarını azaltacak bir parlatma preparatı püskürtülebilir.

5. Yuvarlak yapraklı balina ( Pellaea rotundifolia )

Yuvarlak yapraklı kara ısırgan otu, çalılıklarda kireçtaşı kayalarında yetiştiği Yeni Zelanda'ya özgü bir eğrelti otu türüdür . Koyu yeşil yapraklar, yaprağın ana ekseninin her iki tarafına dönüşümlü olarak yerleştirilmiş yuvarlak, koyu yeşil, köseledir. Boyut olarak küçüktür. Boyu 30 cm'ye kadar büyür, yaprakları 30-60 cm uzunluğundadır.

Uyarı! Yuvarlak yapraklı Karaca ot, doğrudan güneş ışığı ve kuru havayı tolere edebilen birkaç eğrelti otu türünden biridir. Diğer saksılı eğrelti otlarının aksine, koyu renkli çiçek, nötr veya hafif alkali bir substrat gerektirir. Fazla suya karşı çok duyarlı bir eğrelti otudur! Alt tabakada kalan su, yaprakların sararması ve solmasıyla kendini gösteren kök çürümesine neden olur. Sadece alt tabakanın üst tabakası kuruduğunda sularız, ancak haftada bir defadan az olmamak üzere.

Bazen yaprakları kurumasını önlemek için hafifçe serpebiliriz. Bu eğrelti otunu sulamak için, karanlık alanın uygun bir şekilde gelişmesi için ihtiyaç duyduğu kalsiyum bakımından zengin musluk suyu kullanıyoruz . Substrattaki bu elementin miktarını desteklemek için onu ezilmiş kireçtaşı veya dolomit ile zenginleştirebiliriz.

Karanlık, bol döllenmeye tahammül etmez . Önerilen gübre dozunun yarısını kullanarak her 3-4 haftada bir ilkbahardan sonbahara kadar besliyoruz. Yetersiz gübrelemenin sonucu hızlı yaprak ölümüdür. Bitkiye yardım etmek için taze toprakla değiştirin ve ölü yaprakları temizleyin.

pot eğrelti otları - yuvarlak yapraklı karanlık oda

Saksı eğrelti otları - yuvarlak yapraklı karanlık oda

Bu eğrelti otu en iyi 23-25 ​​° C sıcaklıkta büyür , ancak aynı zamanda birkaç derece daha düşük sıcaklıklara da tolerans gösterir. Kışın karanlık 13-15 ° C sıcaklıktaki bir odada tutulmalıdır. Daha yüksek sıcaklık, yaprakların hızlı yaşlanmasına ve ölmesine neden olur.

Düşük yetiştirme gereksinimleri nedeniyle, yuvarlak yapraklı karanlık oda, saksı eğrelti otlarının bakımında deneyimsiz amatörler için mükemmeldir .

MSc. Agnieszka Lach