Glayöl, Glayöl - dikim, yetiştirme, çeşitler, kazma

Gladiolus ( Gladiolus ), aynı zamanda yaygın olarak Gladiolami olarak da adlandırılır, yumrulu çok yıllık bitkiler güneyden gelir ve Orta Afrika, bahçede indirimli olarak yetiştirilir. Çoğu dona karşı tam olarak dayanıklı değildir ve kış gelmeden ampullerin çıkarılmasını gerektirir. Bahçede gladioli yetiştiriciliğinin neye benzediğini , gladioli'yi ne zaman ekeceğinizi , ampullerini ne zaman kazacağınızı ve kışın onları nasıl saklayacağınızı görün. İşte gladioli yetiştirmek için en iyi ipuçları.

gladioli - gladioli

Bahçe glayöl, glayöl

Gladioli çeşitleri

Gladioli'nin geçişi sayesinde çok sayıda çok renkli melez elde edildi. Hibrit gladioli çeşitleri, kökenlerine bağlı olarak gruplara ayrılır, ancak belirli melezlerin hangi türlerden geldiğini belirlemek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, gladioli'nin melez çeşitleri basitçe bahçe gladioli ( Gladiolus x hybridus ) olarak adlandırılır.

Bahçe yataklarında, parlak renkli ve göz alıcı gladioli çeşitleri en iyi , aynı türden birkaç hatta bir düzine bitkiden oluşan gruplar halinde sunulur. Daha küçük melezler ve daha mütevazı görünen türler, diğer bitkilerle birleştirilebilir. Canlı renklerde huni şeklindeki çiçeklerden oluşan gladioli'nin dekoratif üst sivri uçları da kesme çiçekler için mükemmeldir.

Gladioli ekimi

Gladioli soğanı ekimi nisan ortasından mayıs sonuna kadar yapılır. Onları hemen hedef konuma yerleştiriyoruz. Gladioli, daha önce Azofoska gibi gübre ile beslenen topraklarda güneşli konumlarda ve mümkünse rüzgardan korunaklı olarak yetiştirilebilir. Nötr veya hafif asitli bir toprak gerektirirler (pH 6,5 - 7). Asidik topraklar bir önceki yılın sonbaharında kireçlenmelidir.

Glayöl soğanları yaklaşık 10 - 15 cm derinliğe ve 15 - 20 cm aralıklarla bir kum tabakası üzerine yerleştiriyoruz. Ampulleri dikmeden önce, kapak pullarını (sözde T-shirt) çıkarın ve ardından bir mantar ilacı, örneğin 50WP süspansiyon kaptan veya Topsin ile baharatlayın. Trips gibi gladioli zararlıları arsada daha önce bulunduysa, ampulleri Actellic 500 EC gibi bir böcek ilacı ile tedavi etmek de iyi bir fikirdir.

Tahsislerde ve ev bahçelerinde amatör gladioli yetiştiriciliğinde, denatüre alkol, seyreltilmemiş veya% 0.1-0.5 potasyum permanganat çözeltisinde 20 dakika bekletmek genellikle yeterlidir. Sulu pansuman yapıldıktan sonra soğanlar yüzeysel olarak kurutulmalıdır. Ayrıca Zaprawa Nasienna T veya Sarfun T ile elbisenizi kurutabilirsiniz.

İlkbaharda dikilmiş ampul çiçekleriİlkbaharda dikilmiş ampul çiçekleri

İlkbaharda dikilen soğan çiçekleri, sonbahara kadar tüm yaz mükemmel bir bahçe dekorasyonudur. Bu bitkilerin çoğu, tropikal kökenlerine tanıklık eden inanılmaz derecede muhteşem, güzel, çok renkli çiçek salkımına sahiptir. Onlar sayesinde, bahçemizin egzotik bir dokunuşla tamamlanan ılık bir yaz havasında olacağıdır. İlkbaharda hangi soğanları dikeceğinizi ve onları nasıl dikeceğinizi görün, böylece bu bitkiler sonbahara kadar bizi memnun edecek. Daha...

Büyüyen gladioli

Toprağı düzgün bir şekilde hazırlayıp soğanları doğru bir şekilde dikersek , daha fazla gladioli ekimi çok fazla sorun olmamalıdır. Ancak bitkiler, hastalık ve zararlıların varlığı açısından düzenli olarak denetlenmelidir. Büyüme mevsimi boyunca, mantar hastalıkları olan gladioli durumunda (özellikle uzun süreli yağmurlardan sonra), mantar ilaçları püskürtün (yukarıda tedavi için önerilen Kaptan ve Topsin arasında geçiş yapabilirsiniz). Bitkiler ayrıca yaprak bitleri, tripler, sinek larvaları ve Decay nematodu gibi zararlılar tarafından tehdit edilebilir.

gladioli - gladioli

Bahçe glayöl, glayöl

Gladioli 4 yapraklı olduğunda, onları amonyum veya kalsiyum nitratla doldurun ve toprağı gevşetin. Gladioli'yi toprağa yön verme ve gevşetme sırasında Azofoska ile yeniden tedarik ediyoruz. Yaprakların birkaç kez, örneğin Florovit ile beslenmesi de önerilir. Gladioli'nin uygun şekilde döllenmesi, bitkilerin sağlığı ve bol çiçeklenmesi için çok önemlidir.

Gladioli yetiştiriciliğinde bir diğer önemli prosedür sulamadır . Kuraklık döneminde, özellikle çiçeklenme öncesi ve sırasında sulanmalıdır.

Glayöl çiçeklenme zamanı geldiğinde , onları bir vazoya kesebilir veya bahçeyi süslemek için çiçek tarhına bırakabiliriz. Biz ise gladioli büyümek kesme çiçek olarak ilk çiçek tomurcuğu geliştirmeye başlar yakında kadar, kulaklar kesilmiş olmalıdır. Bu sayede 3 haftaya kadar vazoda çiçek açacaklar. Çiçek tarhında kalırlarsa, tozlanacaklarını ve birkaç yıl sonra hepsinin baskın çeşidin rengine, örneğin yabani pembeye dönüşeceklerini unutmayın.

Gladioli kazmak

Yaz sonunda gladioli soğanları kazılmalı. Gladioli soğanları kazmaya , yapraklar hala yeşil olsa da bitkiler solduktan 6 hafta sonra başlayabilir. Gladioli'yi kazmak için en uygun zamanEylül ortası. Kazdıktan sonra, filizi ampulün yaklaşık 10 cm yukarısından kesin ve yeni ampul köklerden ve eski soğanın kalıntılarından kolayca ayrılana kadar kurutun. Ardından gladioli'yi güneşte veya havalandırılan bir odada kurutun. Ampulleri kuruttuktan sonra, serin, donmayan bir odada (tercihen 5 ila 10 ° C sıcaklıkta ve yaklaşık% 70 hava neminde) saklayın. Birkaç haftada bir ampullerin durumunu kontrol ediyor ve hastalık belirtileri olanları veya mumyalanmış olanları atıyoruz. Kışı iyi durumda atlatanlar, ilkbaharda tekrar bahçe yatağına gidebilirler.