Aronia tentürü - bal, kiraz yaprakları ve diğer tariflerle

Aronia, büyümesi oldukça kolay, sağlıklı ve vitamin dolu meyve veren, koruyucular için mükemmel bir çalıdır. En ünlü ve takdir edilen tariflerden biri chokeberry tentürüdür. Bu tentürün sadece tadı güzel olmakla kalmaz, aynı zamanda ölçülü olarak içildiğinde birçok sağlık özelliğine sahiptir. Chokeberry tentürü için çeşitli katkı maddeleri içeren ilginç tarifleri keşfedin ve bal veya kiraz yapraklarıyla lezzetli ve sağlıklı bir chokeberry tentürü yapmanın ne kadar kolay olduğunu kendiniz görün.

Aronia tentürü

Aronia tentürü

Aronia tentürü - özellikleri

Aronia meyveleri çok miktarda C vitamini ve pektin içerir. Bu nedenle çiğ yenildiğinde ekşi ve ekşidirler. Ayrıca anti-aterosklerotik özelliklere sahiptirler, yani kalp için iyi çalışırlar ve kanser direncini desteklerler. Bu yüzden onları bir tentür olarak kullanmaya değer. Aronia tentürünün , yüksükten sonra bile küçük porsiyonlarda tüketildiği sürece kalbi güçlendirmede etkili olduğuna inanılıyor . Chokeberry meyvesinin tentürdeki ekşiliğini tatlandırmak için şeker veya balla tatlandırmaya değer.

Siyah chokeberry - yetiştirme, dikim, hasat

Kara chokeberry, tahsis bahçelerinde oldukça nadir görülen bir çalıdır. Nedeni muhtemelen meyvesinin tadı çok ilginç değil, çiğ yenildiğinde çok ekşi. Bu arada, amatör yetiştirme için mükemmel bir bitkidir - düşük gereksinimleri vardır, dona karşı oldukça dayanıklıdır, nadiren hastalıklar veya zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrar ve chokeberry meyvesi, konserveler için mükemmel bir besin, vitamin ve mineral hazinesidir. Daha...

Tentür için meyve hazırlanması

Ağustos ve Eylül başında aronia meyveleri topluyoruz. Meyveleri tentür yapmak için hazırlarken her zaman iyice temizleyin, çürümüş olanlardan kurtulun ve tüm yaprak saplarını ve yaprak saplarını dikkatlice çıkarın. Ayrıca tentürü yapacağımız kavanoza koymadan önce iyice kurutmayı da unutmamalıyız.

Aronia tentürü - en kolay tarif

Chokeberry tentürü için bu tarif, tentür yapmanın oldukça geleneksel bir yoludur, bu yüzden birçok insan bundan hoşlanabilir.

İçindekiler: aronia meyvesi, votka, bir ay sonra: şeker, ispirto (güç katmak için).

Meyveyi baklava dökün, votka dökün, böylece hepsi sıvının altında olsun. Güneşli veya sıcak bir yerde 1 ay bekletin. Tentürü şişelere dökün ve meyveyi şekerle kapatın. Şeker eriyene kadar bekletin. Bazen sallayabilirsiniz. Elde edilen şurubu önceden dökülmüş tentürle birleştirin. Süzün ve şişelere dökün. Aronia tentürünü daha güçlü hale getirmek için sonuna ruhu da ekleyebilirsiniz .

Ballı aronia tentürü

Balın eklenmesi aronia tentürünün tadını çok ilginç kılıyor . Son derece tatlı tentürleri seviyorsanız, bu tentürü yapmaya değer.

İçindekiler: 1 kg aronia meyvesi, 1,5 litre su, yarım limon, 50 gram şeker, 2 yemek kaşığı bal, 1 litre alkol.

Meyveyi bir tencereye dökün ve üzerine su dökün, yaklaşık 40 dakika pişirin. Sonra bir kenara koyun ve soğutun. Sonra meyvelerden kurtulmak için suyu süzgeçten geçirin. Şeker ve limon kalem suyunu ekleyin, her şeyi eritmek için karıştırın. Daha sonra balı ilave edin ve çözünmesi için karıştırın. Tentür tamamen soğuduğunda ruhu dökün, iyice karıştırın ve şişelere dökün. Ballı aronia tentürü serin bir yerde yaklaşık 4 ay yaşlandırılmalıdır.

Kiraz yaprakları ile aronia tentürü

Kiraz yapraklarının chokeberry tentürüne eklenmesi bu meyvelerin hafif acılığını azaltır ve ağızda çok ilginç bir tat verir. Birisi tentür yaparken denemeyi seviyorsa, kiraz yapraklarıyla chokeberry tentürü çok iyi bir fikirdir.

İçindekiler: 1 kg chokeberry meyvesi, 200 adet kiraz yaprağı (yaklaşık 15dag), 1 kg şeker, 1,5 litre su, bir limon suyu, 0,5 litre% 90 alkol.

Meyveleri ve yaprakları bir tencereye koyun, şekeri ekleyin ve üstü kapalı olarak yaklaşık yarım saat pişirin. Sonra bir gün soğutun. İkinci gün meyveyi sıvıdan süzün, limon suyu ve ruhu ekleyin. İyice karıştırın ve şişelere dökün. Kiraz yapraklı bu aronia tentürü birkaç ay olgunlaştığında en iyisidir, ancak birkaç gün sonra deneyebilirsiniz.

Votka ile aronia tentürü

İçindekiler: 1 kg chokeberry meyvesi, 20 gram yeşil chokeberry yaprağı, 1 kg şeker, 0,5 litre% 90 alkol, 0,5 litre% 45 saf votka, 1 büyük limonun suyu ve kabuğu, yaklaşık 1,5 litre kaynak suyu.

Chokeberry meyvesini yaprakları ve limon kabuğu ile birlikte bir emaye tencereye koyun, üzerine su dökün ve kısık ateşte yaklaşık 1 saat pişirin. Örtün ve bir gece bekletin. Ertesi gün, sıvıyı çift gazlı bezden iyice süzün ve kaynatın. Şekeri ekleyin ve eriyene kadar kısık ateşte karıştırın. Limon suyu, ispirto ve votka ekleyin. Soğutun ve şişelere dökün. En az altı ay serin bir yerde bekletin.

Vanilya ve tarçınlı aronia tentürü

İçindekiler: 1 kg olgun aronia meyvesi, 0,5 litre% 90 alkol, 0,5 litre votka, 1/2 vanilya kabuğu, 4-5 karanfil, 0,5 kg şeker, bir parça tarçın kabuğu veya bir tutam tarçın, 1 ince dilimlenmiş kabuğu limonlar ve portakallar.

Meyveyi sırtın içine yerleştirin ve hafifçe yoğurun. Vanilya, limon kabuğu rendesi ve portakalı meyvelerle karıştırın. Ruhu votka ile karıştırın, meyvelerin üzerine dökün ve en az 1 ay boyunca her şeyi güneşte ılık bir yere koyun. Bu sürenin sonunda, tentürü başka bir kaba dökün ve meyveyi şekeri serpin ve karıştırarak, sertçe çalkalayın. Tekrar ılık bir yerde kenara koyun, meyvede şekerin tamamı eriyene kadar her gün bakışı sallayın. Şurubu gazlı bezden boşaltın ve tentüre ekleyin. Elde edilen chokeberry tentürünü şişelere dökün ve bir kenara koyun. Bu tentür, karanlık ve serin bir yerde birkaç ay yaşlandıktan sonra tam tadı elde edecektir.