Güneşli bir balkonda çiçekler

Nasıl seçmek için güneşli bir balkon için çiçek ve nasıl doğru koşullar sağlıklı büyümek ve güzel çiçek ile bu bitkilerin temin etmek? Güneşli balkonunuzda sardunya, sörf tahtası, mineçiçeği ve çok daha fazlası gibi en güzel çiçekleri keşfedin. Güneşli bir balkona çiçek dikmek için fikirler sunuyoruz ve güneşli bir balkonda çiçek dikmenin, yetiştirmenin ve bakımının neye benzediğini öneriyoruz.

güneşli bir balkonda çiçekler

Güneşli bir balkonda çiçekler. Alttan göğüste: yosunlu cehennem, mine çiçeği sürünen (çiçeklenmeden önce), petunya, sanvitalia. Bir sonraki kat: cüce çeşitli dahlias, yatak sardunya ve yükseltilmiş kadife çiçeği. Kompozisyonun arka planı iğne yapraklıdır: Doğu Mazı (arka) ve sürünen ardıçlar (yanlar). Sol alt köşede - yumrulu begonya

Güneşli bir balkonda çiçek yetiştirme koşulları

Görünüşe göre tamamen güneşli bir yer, çoğu çiçekli balkon veya teras bitkisi için ideal ve güneşli bir balkon için çiçek seçmek çok kolay olacak . Görünenin aksine, güneşli bir sergi bitkiler için büyük bir zorluktur ve çoğu bununla başa çıkamaz. Öyleyse, önce bitkilerin çoğu gün güneşte saksıda büyüdüklerinde karşılaştıkları zorlukları ele alalım.

Bu tür koşullarda en zor olanı, çiçeklerin güneşli bir balkonda dayanması gereken sürekli nem eksikliğidir . Kaplardaki toprak çok çabuk kurur çünkü yüksek sıcaklık suyun buharlaşmasını artırır. Diğer bir risk, yaprakların güneş ışınları tarafından kavrulmasıdır, bu nedenle yumrulu begonyalar gibi hassas bitkiler bununla baş edemeyebilir. Çiçekler için oldukça sıkıntılı olabilen gündüz ve gece arasındaki önemli sıcaklık farkı da önemlidir.

Bu tehlikelerin farkında olarak bitkilerimize basit yöntemlerle yardımcı olabiliriz. Öncelikle böyle bir fırsatımız olursa terasa bir çeşit gölgelik takmayı düşünelim. Sadece çiçekler için değil, güneşli terasımızda biraz boş zaman geçirmek istediğimizde kendimiz için de faydalı olacaktır. Böyle bir durumda günün en sıcak anlarında ferahlatıcı bir gölge sağlayacak olan çeşitli açılabilir balkon tenteleri, paspasları veya bahçe şemsiyeleri mükemmel olacaktır.

Güneşli bir balkona çiçek diktiğimiz kaplar bir başka önemli rol oynar . Hafif (güneşte karanlık kaplardan daha az ısınırlar) ve yeterince büyük olmalıdırlar. Karanlık veya küçük tencerelerde toprak bizi çok daha hızlı kurutur. Metal kaplar da iyi bir fikir değildir, çünkü kendileri de çok ısınırlar ve bu da köklere zarar verebilir. Ama tahta kaplar çok iyi çalışıyor. Elbette uygun bir emprenye ile neme karşı korunması gerekir. Ek olarak, iç kısmı, alt tabakayı yerleştirip bitkileri diktiğimiz kalın bir bahçe folyosu ile kaplayabiliriz.

güneşli bir balkonda çiçekler

Tepeli sarmaşık dekoratif bir kafese tırmanır. Sanvital ile kombinasyon halinde yatak sardunya duvardaki bir kapta büyür. Uzun bir tencerede, çeşitli sardunya çeşitleri (sarmaşık ve yatak), yosunlu ve mineçiçeği

Terasa bir sulama sistemi bağlama seçeneğimiz varsa (bahçe merkezlerinden satın alınabilir), elbette güneşli bir balkonda çiçeklere bakmamızı kolaylaştıracaktır . Bununla birlikte, bu tür sistemler genellikle maliyetlidir ve ek teknik gereksinimler gerektirir. Yani bu karmaşık aparat yerine, yapımı sulama sisteminin basitleştirilmiş bir versiyonu olan plastik kaplar satın alabiliriz. Suyun yavaş yavaş toprağa sızdığı katmanlı bir tabana sahiptirler. Basit sensörler sayesinde kabın alt kısmındaki su seviyesinin ne olduğunu kolayca bulabilir ve gerekirse yeniden doldurabiliriz.

Ancak klasik balkon kutularında da sulamayı biraz iyileştirip daha etkili hale getirebiliriz, bu da çiçekleri güneşli bir balkona diktirir.sıcaklığa ve kuraklığa daha iyi dayanabilirler. Her şeyden önce toprak malçlanmalıdır (örneğin ağaç kabuğu, çimen), böyle bir işlem buharlaşmayı ve yabani otların gelişimini azaltmada oldukça etkilidir. Dikimden önce, substrat bir miktar nem tutacak bir hidrojel ile karıştırılmalıdır. Saksının daha az görünen bir yerine kendi sulama sistemimizi de kurabiliriz. Tıpa olmadan temiz bir plastik soda veya maden suyu şişesine ihtiyacınız olacak. Böyle bir şişenin dibine iğne ile minik bir delik açıyoruz, ardından deliği parmağınızla kapatarak şişeyi suyla dolduruyoruz. Sonra kuvvetli bir şekilde ters çevirin ve boyun kısmı alt tabakaya gelecek şekilde yerleştirin. Sonuç olarak su yavaş yavaş toprak tarafından emilecek ve çok daha verimli kullanılacaktır. Tabii ki, şişe ne kadar büyükse, içindeki su o kadar uzun olacaktır.Şişe her zaman istediğimiz kadar çabuk boşalmayacağından önce bu yöntem denenmelidir.

güneşli bir balkonda çiçekler

Bir tencerede başka bir kompozisyon. Ortada, otların yanlarında ve sıhhi tesisatta çeşitli sarmaşık yapraklı ıtır ve sütleğen çeşitleri. Sağda, yumrulu begonya ile ayrı bir kap

Ayrıca gübrelemeyi de unutamayız, çünkü bolca çiçek açan diğer bitkiler gibi güneşli bir balkon için çiçeklerin de besin maddelerine yüksek talebi vardır. Bu arada, tencere ve kapların kapasitesi sınırlı olduğundan, toprakta bulunan besinler oldukça hızlı tüketilir. Gübrelemeyi kullanırken, yetiştirilecek bitkiler için hazırlanma türünü seçin ve üretici tarafından verilen dozları aşmayın. Gübre miktarını aşmak ve bitkiye ciddi zarar vermek kolaydır. Organik materyalden elde edilen çok yönlü, değerli ve güvenli bir gübre biohumustur. Solucanlar oluşumuna önemli ölçüde katkıda bulunur. Doğal biohumus kullanırken, bitkileri aşırı gübreleme konusunda endişelenmemize gerek yoktur.

Yukarıdaki ipuçlarını takip ettiğimizde, çiçeklerimizin güneşli bir balkonda daha uzun süre tadını çıkarabileceğimiz kesin . Özellikle güneşli bir balkon veya teras sadece sorun değil. Bu gibi durumlarda, bitkilerde mantar hastalıkları diğer bölgelere göre çok daha az görülür, çiçekler daha renkli ve daha büyüktür ve tam güneşi seven çiçeklerin seçimi oldukça fazladır. Elbette bitkilerin renkleri ve şekilleri büyük ölçüde bireysel tercihlere bağlıdır. Bununla birlikte, tercihleriniz ne olursa olsun, kompozisyonlarda kesinlikle tek başlarına olduğundan daha iyi görünürler.

Güneşli bir balkon için hangi çiçekleri seçmelisiniz?

Güneşli bir balkon için tipik çiçekler elbette sardunyalar. Sadece güneşi sevmekle kalmaz, aynı zamanda geçici su kıtlığına da nispeten dirençlidirler. Pelargoniumların popülaritesi, mevsim boyunca pratik olarak çiçek açmaları ve çeşitli şekil ve renklerde çiçeklere sahip olmalarından da etkilenir. Sardunya çeşitlerinin seçimi, popüler sardunyalar, sarmaşık yapraklı sardunyalar (genellikle sarkık) ve güzel, büyük çiçekleri olan orijinal İngiliz sardunyalarına kadar çok büyük. İkincisi kuraklığa daha duyarlıdır.

Balkonlar için sıklıkla önerilen türler arasında osteospermum ve parıldayan gazanya bulunur ve aslında güneşi severler. Ancak bulutlu ve yağmurlu günlerde, yaprakları kıvırmayı severler, bu da onları kompozisyonlara dahil ederken hatırlamaya değer. Bu tür yerlerde, kadife çiçekleri (çok sayıda çeşit), bakopa, sanvitalia, bahçe petunyası ve bunun türevi surfinia, mineçiçeği, lobelia, nasturtiumlar, adaçayı, nemesis, saplar (güçlü çalılık) ve lavanta da mükemmel şekilde çalışacaktır. Ancak bu bitkiler susuzluğa karşı çok hassastır ve kuraklıkta çabuk solabilir. Ayrıca, çoğu (örneğin mineçiçeği veya kadife çiçeği) yaprak bitleri için lezzetli lokmalardır. Bu nedenle, yaprak bitlerinin kontrolü büyük olasılıkla bir zorunluluk olacağından, bitkiler bu zararlılara karşı düzenli olarak kontrol edilmelidir.

güneşli bir balkonda çiçekler

Beyaz çiçek açan bacopa, sarı sanvitalia ve kırmızı yatak sardunya çiçek kompozisyonu. Kenarların tamamı şifalı bitkilerle tamamlanır

Peki güneşli bir balkon için hangi çiçekler ısıya ve kuraklığa daha iyi dayanır? Güneşli bir balkonda sütleğenler, sürekli çiçek açan begonya, heliotroplar ve lantanlarla nem eksikliklerine karşı çok daha fazla direnç gösterilir. Her mevsim çiçek açarlar ve özellikle talep etmezler. Yaşlı ağaçlar da çok ilginç bitkilerdir, gümüşi gri, tüylü yaprakları vardır ve kaplarda büyümek için mükemmeldir. Özellikle kayda değer olanı, yaz boyunca güzelce çiçek açan büyük çiçekli, kısa bitkidir (yaklaşık 15 cm yüksekliğinde). Güneşi sever, gölgede zayıf büyür ve en önemli avantajı kuraklığa karşı dirençlidir. Bu özelliğini su depolayan etli yapraklarına borçludur.

Güneşli bir balkon için diğer mükemmel çiçekler tüylü (yosunlu) çiçeklerdir . Yosunlu yaprakları, sarı, gümüş grisi veya iki renkli, asılı alışkanlığı olan güçlü dallı bitkiler. Kesilebilirler, sonra alışkanlıkları daha kompakt ve kompakt hale gelir. Aynı rol, çizgili Sternberg bitkisinin ilk sırada yer aldığı otlar tarafından da oynanır (yeşil bir çeşit de olsa da). Bununla birlikte, kompozisyonlara ekerken, bitkiyi ayrı bir tencereye koymaya değer. Diğer bitkilerin köklerinin gelişimini engelleyebilecek geniş, soğanlı kökler oluşturma eğilimindedir. Daha ince bir süs, mavi fescue, alçak, kompakt bir alışkanlığa sahip çimen ve gümüşi, iğne şeklindeki yapraklar olacaktır.

Mavi fescue - çeşitleri, yetiştirme, budama, üremeMavi fescue - çeşitleri, yetiştirme, budama, üreme

Bahçelerde, bu çimlerin çok sayıda ilginç çeşidini kullanarak, kayalıklara ekilebilir veya düşük uzun ömürlü bitkilerle birleştirilebilir. Fescue yetiştiriciliğinin neye benzediğini, nasıl düzgün şekilde kesileceğini görün ve mavi fescue'nun bağımsız olarak nasıl yeniden üretileceğini öğrenin. Daha...

Güneşli bir balkon için çiçek kadar işe yarayan ve balkonlarımızda nadiren bulunan ilginç türler arasında bahçe cehennemleri vardır. Genellikle onları kurutulmuş buketler ve uzun çiçek sapları ile ilişkilendiririz, ancak balkonlar için mükemmel olan kompakt, gür bir alışkanlığa sahip kısa çeşitler de vardır. Ayrıca kaplarda nadiren dahlias buluruz ve cüce çeşitleri bu tür yetiştirme için mükemmeldir. Yıldız çiçeği bitkisinin çok "doymak bilmez" bir bitki olduğu unutulmamalıdır, bu yüzden onu düzenli olarak gübrelemeyi unutmamalısınız.

İlginç bir bitki aynı zamanda petunyanın bir akrabasıdır - milyon çan . Küresel alışkanlığa sahip, çok bol ve uzun çiçekli bir bitkidir. Asılı bir tencereye tek başına dikildiğinde, çiçeklerle kaplı yoğun bir top oluşturabilir. Sonbaharın sonlarına kadar çiçek açar, çiçekler minyatür petunyalara benzer ve bitki üzerinde çok sayıda görülür. Bununla birlikte, su eksikliği ile iyi başa çıkamazlar, bu nedenle alt tabakanın nem içeriğine dikkat etmelisiniz.

Güneşli bir balkon için çiçekli sarmaşıkları da düşünmeye değer.Bu vesileyle, egzotik bir yeni gelen - sundaville ön plana çıkıyor. Oldukça iri, trompet şeklindeki çiçekleri, beyaz, pembe veya kırmızı renkli, Haziran ayından sonbaharın sonlarına kadar bolca çiçek açan güzel bir tırmanıcıdır. Ancak su kıtlığına ve düşük sıcaklıklara duyarlıdır. Bu nedenle her zaman toprak nemini kontrol etmeli ve bitkiyi ancak ilkbahar donlarından sonra dışarıya yerleştirmelisiniz.

Herbal Creeper, çeşitli koşullarda iyi başa çıkabilen evrensel ve dayanıklı bir tırmanıcıdır. Sundaville gibi güzel çiçeklerle bizi memnun etmiyor ama terastaki bir kapta dinç, budama ve kışlar. Yazın güzel bir yeşil duvar oluşturur, sonbaharda ise harika kırmızı yaprakları ve salkım halinde toplanmış dekoratif lacivert meyveleriyle keyif verir. Wilec, tunbergia veya tırmanma kobe'si de güneşli bir balkonda iyi sonuç verecektir.

Listelenen bitkilerin çoğu ya yıllıktır ya da sıcak odalarda kışın depolanmasını gerektirir. Güneşli bir balkon için en çok kış aylarında saklanan çiçekler sardunyalar, sundaville ve heliotroplardır. Başkalarını baharda fide şeklinde satın alırız, sonra Bakopa, Helichrysum, Surfinia veya Petunia gibi türleri seçeriz. Ancak bazıları sonbaharda toplanan tohumlardan kendi başlarına kolayca yetiştirilebilir. Bu amaç için en iyisi: kadife çiçeği, tırmanma nasturtium, tatlı bezelye veya sanvitalia'dır.

Gördüğünüz gibi güneşli bir balkon, her boş anımızı büyük bir zevkle geçirmek istediğimiz kendi güzel ve renkli mini bahçemize başarıyla dönüştürülebilir.

Katarzyna Józefowicz